dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 14
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 269
  1. #41
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar rafikW
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    woj.pomorskie
    Posty
    402

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Powyższy cytat jest odpowiedzią
    Konkretnie,wylewkę anhydrytową stosuje się głównie dlatego,żeby "zaoszczędzić" na grubości gdyż "gruby" anhydryt jest drogi i nie przynosi żadnych korzyści,z reguły taka wylewka jest do max.5cm,powyżej mija się z celem ekonomicznym="złoty target"
    Następna sprawa,regulatory w każdym pokoju,wg mnie niczym nie uzasadnione wydanie kasy.Temperaturę w pomieszczeniach regulujemy rozstawem lub rotametrami.
    Wylewka o grubości 6,5cm ma dużą bezwładność i ustawienia i histeryzę regulatora odczujemy dopiero za kilka godzin a nie taki był chyba cel stosowania regulatorów w każdym pokoju ?
    W domu z niskim zapotrzebowaniem na ciepło i z rekuperatorem dobowe wahania temperatury w domu to ok.0,5-1st.C a więc po co nam regulatory w każdym pokoju ?="złoty target"
    2 pompy ciepła tej samej firmy ,jedna do c.o+osobna pompa ciepła do cwu= "mega złoty target"
    Dimplex posiada wiele rozwiązań i to o wiele tańszych na jedną pompę do całość czyli do c.o i cwu...
    Pompa ciepła do ogrzewania+bufor ciepła do podłoówki ="mega złoty target"
    Jaki był cel magazynowania temperaury ok.35-40st.C w buforze ciepła ? Wg mnie tym celem było naciągnięcie bezmyślego klienta na dodatkową kasę

    Wg mnie jest to przykład na kilkadziesiąt tysięcy złotych wyrzuconych w błoto.

    Różnica między 5 cm a 6,5 cm kosztowała mnie +1290 zł - rzeczywiście złoty interes ktos na mnie zrobił. No ale jeżeli ktos jest gołodupcem i widzi problem w wydaniu dodatkowych paru złotych (względem całości inwestycji) to już jego problem. BTW. 5 cm nie można było wylać gdyż albowiem układacze styropianu i montażu rurek podłogówki spartolili robotę i było lekko nierówno.
    "temperaturę w pomieszczniach regulujemy rozstawem i rotametrami" - buhaha, dobre: przed wyjściem do pracy codziennie przykręcasz Pan zaworki aby podczas swojej nieobecności troszeczkę obniżyć temperatury w pomieszczeniachi przez to obniżyć rachunki za prąd ? No to gratulacje. Ja wolałem wydać 1236 zł i mieć automat. Dwa: mój kolega po trzech sezonach grzewczych zamontował regulatory bezprzewodowe i w kolejnych dwóch sezonach grzewczych zanotował oszczędność około 300 zł per sezon. Ja stosując regulatory widzę duże korzyści: utrzymuję zadane oddzielne temperatury w poszczególnych pokojach, obniżam o 1-1,5 st.C podczas nieobecności przez 9 godzin x 5 dni w tygodniu - to są wymierne zyski. No ale nie każdy musi się ze mną zgadzać.
    Dlaczego 2 pompy tej samej firmy to "złoty target" ? Jeden dostawca, jeden serwis. W czym problem ? Chyba w tym, że Panu nie udaje się sprzedaż i to zdanie jest typowym objawem zazdrości.
    Jedna pompa do c.w.u. i c.o. to nieporozumienie: raz - pompa pracuje cały rok eksploatując poziome źródło dolne, które w przypadku oddzielnych pomp może lepiej zregenerować się latem, dwa - nie wiem czy wie Pan co to jest COP (szczerze wątpię) - podgrzewając c.w.u. do temp. około 45 st.C przez cały rok ma Pan z pewnością większe zużycie prądu niż ja - u mnie pompa c.w.u pracuje tylko w sezonie grzewczym.
    I teraz mega strzał w Pana mega bzdurę o wyrzuceniu kilkudziesięciu tys. zł w błoto: otrzymałem 6 ofert na kompleksowe rozwiązanie c.w.u i c.o. opartego na pompie ciepła - rozwiązanie Dimplex w postaci dwóch pomp było maksymalnie o 1500 zł droższe od rozwiązań jednopompowych. Suma: 1290 + 1236 + 1500 = 4026 zł Rzeczywiście jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych wyrzuconych w błoto - buhaha. Jak Pan sprzedajesz, montujesz i regulujesz (*) układy ogrzewania opartego na pompie ciepła tak jak liczysz to współczuję klientom. (*) niepotrzebne skreślić.

    Panu już podziękujemy i chciałbym wrócić do meritum mojego zagadnienia: czy można sterować pracą pompy załączając ją zegarem tylko w taniej taryfie ? Oznacza to, że w aktualnym układzie na podłogówkę nie będzie szła ciepła, podgrzana w II taryfie woda z bufora. Jak spowodować aby woda szła na podłogówkę kiedy pompa będzie wyłączona ? Osobne zasilanie ? Ale jak skoro pompka pchająca wodę z bufora na górne źródło jest w pompie ? A może inaczej, może ktoś zna się na modelu Dimplex SI 7TE i wie czy można zaprogramować sterownik i ustawić "priorytet" pracy na wyznaczone godziny ?

  2. #42
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar rafikW
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    woj.pomorskie
    Posty
    402

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Nie ma sie co zaraz obrazac i posadzac piszacych o inteligencje-inaczej. Lekkie podsmiechujki jeszcze nikomu nie zaszkodzily
    Wyobraz Pan sobie, ze zdaniem niektorych poczyniles inwestycje, ktore moga wydac sie conajmniej lekka rozrzutnoscia, nawet zahaczaca o glupote albo spora ignorancje inwestora. Stad taka reakcja.



    OK. Tylko kto sie rozezna w tym, jakie Ci tam jeszcze "kfiatuszki" zrobil?
    Pewnie nawet ten instalator-farciarz by tego nie potrafil ustawic.
    Poniżej zrobiłem podsumowanie tej rzekomej "rozrzutności" a nawet jak Pan piszesz "głupoty": +4000 zł za +1,5 cm. anhydrytu, regulatory i układ dwóch pomp. Dla mnie to jest nano-kwota. No ale widocznie mamy różne portfele.
    Nie rozumiem dlaczego instalator jest farciarzem ? Moje zagadnienie chyba jasno sformułowałem, więc jeżeli nie uważasz się Pan za "fahofca" a za profesjonalistę to proszę o merytoryczne i na temat wypowiedzi. O "mega-strzałach" czy "złotych targetach" proszę sobie darować.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    [...] No ale widocznie mamy różne portfele.
    Rafik, nie tylko nasze portfele sie roznia
    Jest subtelna roznica pomiedzy stwierdzeniem: "mnie stac" a "mnie wydojono".

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    Nie rozumiem dlaczego instalator jest farciarzem ?
    Uwierz mi na slowo, ze Twoje niezrozumienie tematu jest duuuuuuuzo glebsze.
    Jeszcze pare postow i bedziesz mial tytul "diamentowgo targetu"
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  4. #44
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar rafikW
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    woj.pomorskie
    Posty
    402

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Rafik, nie tylko nasze portfele sie roznia
    Skoro tak Pan twierdzi to naprawdę współczuję.

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Jest subtelna roznica pomiedzy stwierdzeniem: "mnie stac" a "mnie wydojono".
    Z pewnością. Jeżeli kwota 4000 zł jest dla Pana "wydojeniem" to tym bardziej współczuję.

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Uwierz mi na slowo, ze Twoje niezrozumienie tematu jest duuuuuuuzo glebsze.Jeszcze pare postow i bedziesz mial tytul "diamentowgo targetu"
    Aby udowodnić że niezrozumienie tematu jest głębooooookie trzeba przedstawić dowody a nie tylko stroić się w piórka "znafcy"
    Pan napisał w odpowiedzi wystarczająco dużo postów (ze sztandarowym powiedzonkiem rodem z piaskownicy: "złoty target") z których wynika li tylko "jaki to ja jestem "mondry" . Nic więcej. Zero merytoryki. I kto tu zasługuje na tytuły ?
    Ostatnio edytowane przez rafikW ; 17-11-2012 o 17:33

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Nie mowie o kwocie 4 tys zoltych. Bez przesady. Dojenie mialo znacznie wieksze rozmiary.

    Ja Ci nic nie musze udowadniac. Dalekim od tego. Zyj sobie nadal w "swoim swiecie", tylko pamietaj, ze ignorantia nocet.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  6. #46
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar rafikW
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    woj.pomorskie
    Posty
    402

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Nie mowie o kwocie 4 tys zoltych. Bez przesady. Dojenie mialo znacznie wieksze rozmiary.
    A to ciekawe. Żadnych innych informacji oprócz wyliczonej kwoty 4 tys. zł (która miała według innego "guru" sięgać kilkudziesięciu tysięcy) nie przekazałem ale Pan wie, że skrojono mnie w większym rozmiarze. Jasnowidz ? Nie. "Mundrala"

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Ja Ci nic nie musze udowadniac. Dalekim od tego. Zyj sobie nadal w "swoim swiecie", tylko pamietaj, ze ignorantia nocet.
    Oczywiście, że nic Pani nie musi udowadniać - to typowy sposób ucieczki z podkulonym ogonem. No a te zworty końcowe to już doprawdy dziecinada. Żegnam ozięble.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    A to ciekawe. Żadnych innych informacji oprócz wyliczonej kwoty 4 tys. zł (która miała według innego "guru" sięgać kilkudziesięciu tysięcy) nie przekazałem ale Pan wie, że skrojono mnie w większym rozmiarze. Jasnowidz ? Nie. "Mundrala"
    Przekazales, przekazales. Az zanadto.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    Moje zagadnienie chyba jasno sformułowałem, więc jeżeli nie uważasz się Pan za "fahofca" a za profesjonalistę to proszę o merytoryczne i na temat wypowiedzi.
    A próbowałeś czytać posty wstecz? Po ilości Twoich postów wnioskuję, że raczej dopiero zaczynasz przygodę z FM. Odnoszę wrażenie, że wcale nie oczekujesz na dyskusję, bo tutaj większość z nas nie dorasta do Twoich możliwości finansowych i w związku z tym wszyscy opisują raczej tanie rozwiązania.
    Reasumując odpowiedziałbym Ci tak: można uzyskać to o co pytasz. Najlepiej to zlecić firmie, która montowała Ci instalację lub jej autoryzowanemu serwisowi. Powód jest prosty: słuchając takich forumowiczów jak ja możesz co najwyżej stracić gwarancję lub zbyt uprościć instalację, a przecież już napisałeś, że modelowe rozwiązania preferowane na tym forum nie interesują Cię. Zadaleś pytanie i oczekujesz szczegółowej odpowiedzi z wszystkimi detalami, a najlepiej z ofertą cenową, a nie porad od jakiegoś tam "fahofca". Mam nadzieję, że załapiesz o czym piszę i nie będziesz mnie pouczał jakąś ripostą w stylu: nie znasz się to nie zabieraj głosu. To, że się nie znam jest mi wiadome - dlatego pytam i czytuję namiętnie odpowiedzi - a jak się z kimś nie zgadzam to staram się dyskutować bez wytykania innym, że nie mają prawa krytykować moich rozwiązań.
    Alem się zacietrzewił

  9. #49
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar rafikW
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    woj.pomorskie
    Posty
    402

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    A próbowałeś czytać posty wstecz? Po ilości Twoich postów wnioskuję, że raczej dopiero zaczynasz przygodę z FM. Odnoszę wrażenie, że wcale nie oczekujesz na dyskusję, bo tutaj większość z nas nie dorasta do Twoich możliwości finansowych i w związku z tym wszyscy opisują raczej tanie rozwiązania.
    Reasumując odpowiedziałbym Ci tak: można uzyskać to o co pytasz. Najlepiej to zlecić firmie, która montowała Ci instalację lub jej autoryzowanemu serwisowi. Powód jest prosty: słuchając takich forumowiczów jak ja możesz co najwyżej stracić gwarancję lub zbyt uprościć instalację, a przecież już napisałeś, że modelowe rozwiązania preferowane na tym forum nie interesują Cię. Zadaleś pytanie i oczekujesz szczegółowej odpowiedzi z wszystkimi detalami, a najlepiej z ofertą cenową, a nie porad od jakiegoś tam "fahofca". Mam nadzieję, że załapiesz o czym piszę i nie będziesz mnie pouczał jakąś ripostą w stylu: nie znasz się to nie zabieraj głosu. To, że się nie znam jest mi wiadome - dlatego pytam i czytuję namiętnie odpowiedzi - a jak się z kimś nie zgadzam to staram się dyskutować bez wytykania innym, że nie mają prawa krytykować moich rozwiązań.
    Alem się zacietrzewił
    Dziękuję za wypowiedź. Mógłbym polemizować z paroma sformułowaniami, chociażby tymi: "modelowe rozwiązania preferowane na tym forum nie interesują Cię", "Zadaleś pytanie i oczekujesz szczegółowej odpowiedzi z wszystkimi detalami, a najlepiej z ofertą cenową," ale nie o to chodzi, wszak Pana informacja zawiera już pewne konkrety. Uściślając: ponieważ nie znam się na kwestiach technicznych na tyle aby samemu znaleźć rozwiązanie, zadałem w skrócie pytanie: "jak sterować pompą Dimplex SI 7TE z buforem tak aby pracowała ona głównie w godzinach taniego prądu" Dalej: widzę jedną przeszkodę w zastosowaniu zegara załączającego pompę w tych godzinach - poza tymi godzinami nie będzie również zasilania podłogówki z bufora. Na tak postawione zagadnienie (wiem, że sformułowane w laicki sposób, może i błędny i naiwny) otrzymałem riposty o "złotych targetach" Czy tak powinna wyglądać wymiana opinii ? Czy to jest kulturalne ? OK, pomińmy już ten wątek milczeniem, wszak z pewnymi osobnikami nie warto zbyt długo dyskutować. W mojej opinii po prostu wykazali sie raz: brakiem kultury, dwa: megalomanią, trzy: dyletanctwem technicznym.
    Wracając do Pana odpowiedzi: jeżeli twierdzi Pan, że jest możliwe uzyskanie celu o kórym piszę to rzczywiście najpewniej będzie jeżeli rozpoznam temat bezpośrednio u przedstawicieli technicznych firmy Dimplex. Mam nadzieję, że ten model pompy umożliwi bezpośrednio za pomocą ustawień sterownika osiągnąć cel.
    Jeszcze raz dziękuję za sugestię.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    OK, pomińmy już ten wątek milczeniem, wszak z pewnymi osobnikami nie warto zbyt długo dyskutować.
    Oj chyba zobaczylem kamyczek w moim ogrodeczku

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    W mojej opinii po prostu wykazali sie raz: brakiem kultury
    Czy brakiem kultury mozna tez nazwac to, jak w nieudolny sposob chciales mnie obrazic piszac o inteligentnych-inaczej. Czy myslisz, ze cham z Ciebie nie wylazi wszystkimi porami ciala?

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    dwa: megalomanią.
    Czy chwalenie sie zasobnoscia swojego portfela odbierasz jako oznake skromnosci? Sloma z lakierkow wystaje. I taki "krezus" jojczy na forum o pomoc w grzaniu w taniej taryfie?

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    trzy: dyletanctwem technicznym.
    Techniczny "geniuszu"! Byles na delegacji przez 2 lata gdy zonie pociskali rozwiazania ktore opisales w pierwszym poscie? Bo trudno mi sobie wyobrazic faceta-ignoranta ktory sam zaakceptowal takie rozwiazania.


    Tak na marginesie, to zaluje, ze nie masz na tym forum jakiegos dziennika budowy. Pewnie takich "lancuchow trafnych decyzji" jak przy instalacji CO miales wiecej. Moze udalo by sie jakos Cie "uratowac".
    Ostatnio edytowane przez Pyxis ; 17-11-2012 o 19:56
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    czy może wkleic ktoś ostatnie zdanie z posta bodaj 47 ja to pytanie traktuję jako żart
    albo na dowód że ktoś za bardzo nie ma pojęcia
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    "jak sterować pompą Dimplex SI 7TE z buforem tak aby pracowała ona głównie w godzinach taniego prądu" Dalej: widzę jedną przeszkodę w zastosowaniu zegara załączającego pompę w tych godzinach - poza tymi godzinami nie będzie również zasilania podłogówki z bufora.
    generalnie wszystko możesz ustawić na sterowniku tej pompy ,nie trzeba stosować dodatkowych "zegarów " sterownik jest tak ustawiony że jesli temp na zewnątrz jest powyżej 3c (dokładnie nie pamiętam) to pompa włącza obiegówkę GZ co jakiś czas , natomiast jeśli temp. spadnie poniżej 3st.pompka obiegowa GZ pracuje non stop

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    Różnica między 5 cm a 6,5 cm kosztowała mnie +1290 zł - rzeczywiście złoty interes ktos na mnie zrobił. No ale jeżeli ktos jest gołodupcem i widzi problem w wydaniu dodatkowych paru złotych (względem całości inwestycji) to już jego problem. BTW. 5 cm nie można było wylać gdyż albowiem układacze styropianu i montażu rurek podłogówki spartolili robotę i było lekko nierówno.
    "temperaturę w pomieszczniach regulujemy rozstawem i rotametrami" - buhaha, dobre: przed wyjściem do pracy codziennie przykręcasz Pan zaworki aby podczas swojej nieobecności troszeczkę obniżyć temperatury w pomieszczeniachi przez to obniżyć rachunki za prąd ? No to gratulacje. Ja wolałem wydać 1236 zł i mieć automat. Dwa: mój kolega po trzech sezonach grzewczych zamontował regulatory bezprzewodowe i w kolejnych dwóch sezonach grzewczych zanotował oszczędność około 300 zł per sezon. Ja stosując regulatory widzę duże korzyści: utrzymuję zadane oddzielne temperatury w poszczególnych pokojach, obniżam o 1-1,5 st.C podczas nieobecności przez 9 godzin x 5 dni w tygodniu - to są wymierne zyski. No ale nie każdy musi się ze mną zgadzać.
    Dlaczego 2 pompy tej samej firmy to "złoty target" ? Jeden dostawca, jeden serwis. W czym problem ? Chyba w tym, że Panu nie udaje się sprzedaż i to zdanie jest typowym objawem zazdrości.
    Jedna pompa do c.w.u. i c.o. to nieporozumienie: raz - pompa pracuje cały rok eksploatując poziome źródło dolne, które w przypadku oddzielnych pomp może lepiej zregenerować się latem, dwa - nie wiem czy wie Pan co to jest COP (szczerze wątpię) - podgrzewając c.w.u. do temp. około 45 st.C przez cały rok ma Pan z pewnością większe zużycie prądu niż ja - u mnie pompa c.w.u pracuje tylko w sezonie grzewczym.
    I teraz mega strzał w Pana mega bzdurę o wyrzuceniu kilkudziesięciu tys. zł w błoto: otrzymałem 6 ofert na kompleksowe rozwiązanie c.w.u i c.o. opartego na pompie ciepła - rozwiązanie Dimplex w postaci dwóch pomp było maksymalnie o 1500 zł droższe od rozwiązań jednopompowych. Suma: 1290 + 1236 + 1500 = 4026 zł Rzeczywiście jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych wyrzuconych w błoto - buhaha. Jak Pan sprzedajesz, montujesz i regulujesz (*) układy ogrzewania opartego na pompie ciepła tak jak liczysz to współczuję klientom. (*) niepotrzebne skreślić.

    Panu już podziękujemy i chciałbym wrócić do meritum mojego zagadnienia: czy można sterować pracą pompy załączając ją zegarem tylko w taniej taryfie ? Oznacza to, że w aktualnym układzie na podłogówkę nie będzie szła ciepła, podgrzana w II taryfie woda z bufora. Jak spowodować aby woda szła na podłogówkę kiedy pompa będzie wyłączona ? Osobne zasilanie ? Ale jak skoro pompka pchająca wodę z bufora na górne źródło jest w pompie ? A może inaczej, może ktoś zna się na modelu Dimplex SI 7TE i wie czy można zaprogramować sterownik i ustawić "priorytet" pracy na wyznaczone godziny ?
    Próbujesz na siłę bronic swoich racji...czy powinieneś..?? Myślę że nie, skoro instalator namówił Cię na to wszystko widocznie było to do czegoś Tobie potrzebne, Pytanie do czego tez jest nie na miejscu bo to jest twoja sprawa, ale wiem na 100% ze nie do tego co opisałeś powyzej...
    Taj jak wyżej wspomniano anhydryt daje sie w celu zaoszczedzenia cm na wylewce, badz tez przyspieszenia prac...O niczym takim nie wspominasz wiec zwyczajnie zaplaciles extra za cos co nic Ci w zamian nie daje...
    Druga sprawa...Regulacja temp...Ustawiasz ja raz (troche to zajmuje czasu) i wiecej sie nie dotykasz . Okej chciales ulatwic sobie zadanie i robic to automatycznie...nie ma bolu Twoje pieniadze i Twoja poczatkowa wygoda. Tylko nie argumentuj tego tym iż przydaje sie to Tobie do obnizania temp w ciagu dnia i podnoszenia jak wracasz z pracy...Takie bajki to kolegom grzejnikowcom przy wodce...Ja zwyczajnie wylaczam pompe i przez 9 godzin temp na pewno nie spadnie o 1 stopien o 1,5 nie wspominając....Ale zakladam że Ci sie to uda...nie wiem pootwierasz okna, albo masz mocne mostki...Ale co z ponownym podniesieniem temperatury?? bo w 2 godziny nie nabijesz 1,5 stopnia...wiec siedzisz i "marzniesz"...Oczywiście jest na to sposob aby przyspieszyc wzrost...dać +55 na zasilanie...tylko gdzie te oszczednosci...
    Kwestia dwoch pomp...U mnie zbiornik 170 ltr grzeje okolo pol godziny...Moje źródło ma wytrzymac 24 godzinna prace na dobe i to w zime...co to jest pol godziny czy godzina na dobe...
    Podsumowujac...kazdy ma swoje racje i ty masz do tego prawo ale nie wypisuj bzdur.
    Ostatnio edytowane przez photos ; 01-12-2012 o 16:31
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  14. #54
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar rafikW
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    woj.pomorskie
    Posty
    402

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    Próbujesz na siłę bronic swoich racji...czy powinieneś..?? Myślę że nie, skoro instalator namówił Cię na to wszystko widocznie było to do czegoś Tobie potrzebne, Pytanie do czego tez jest nie na miejscu bo to jest twoja sprawa, ale wiem na 100% ze nie do tego co opisałeś powyzej...
    Taj jak wyżej wspomniano anhydryt daje sie w celu zaoszczedzenia cm na wylewce, badz tez przyspieszenia prac...O niczym takim nie wspominasz wiec zwyczajnie zaplaciles extra za cos co nic Ci w zamian nie daje...
    Druga sprawa...Regulacja temp...Ustawiasz ja raz (troche to zajmuje czasu) i wiecej sie nie dotykasz . Okej chciales ulatwic sobie zadanie i robic to automatycznie...nie ma bolu Twoje pieniadze i Twoja poczatkowa wygoda. Tylko nie argumentuj tego tym iż przydaje sie to Tobie do obnizania temp w ciagu dnia i podnoszenia jak wracasz z pracy...Takie bajki to kolegom grzejnikowcom przy wodce...Ja zwyczajnie wylaczam pompe i przez 9 godzin temp na pewno nie spadnie o 1 stopien o 1,5 nie wspominając....Ale zakladam że Ci sie to uda...nie wiem pootwierasz okna, albo masz mocne mostki...Ale co z ponownym podniesieniem temperatury?? bo w 2 godziny nie nabijesz 1,5 stopnia...wiec siedzisz i "marzniesz"...Oczywiście jest na to sposob aby przyspieszyc wzrost...dać +55 na zasilanie...tylko gdzie te oszczednosci...
    Kwestia dwoch pomp...U mnie zbiornik 170 ltr grzeje okolo pol godziny...Moje źródło ma wytrzymac 24 godzinna prace na dobe i to w zime...co to jest pol godziny czy godzina na dobe...
    Podsumowujac...kazdy ma swoje racje i ty masz do tego prawo ale nie wypisuj bzdur.
    Ja próbuję bronić swoich racji ? Masz Pan trudności ze zrozumieniem słowa pisanego ? To może napiszę jak najprościej się da: zaimputowałeś mi Pan, że cytuję niedosłownie: "wyrzuciłem w błoto kilkadzeisiąt tysięcy złotych" za primo: 6,5 zamiast 5 cm wylewkę anhydrytową, secundo: regulatory w pomieszczeniach, tertio: osobną pompę do c.w.u. Jak wykazałem kwotami dodatkowy wydatek wyniósł mnie za te trzy rzeczy 4 tys. zł. Więc pytam się kto wypisuje bzdury o KILKUDZIESIĘCIU tysiącach złotych w błocie? Drugi dowód nierozumienia co się do niego pisze: wyjaśniłem, że nie mogłem wylać 5 cm gdyż albowiem przy tej grubości rurki nie byłyby przykryte. A Pan dalej swoje oczywiste oczywistości, że anhydryt z ekonomicznego punktu widzenia powinien mieć 5 cm. Oczywiście, że tak, ale u mnie MUSIAŁ miec 6,5. Teraz zrozumiał ? Trzy: gdzie ja napisałem, że nabijam 1,5 st.C w 2 godziny ? Widzę poważnie niezrozumienie tematu bezwładności ogrzewania podłogowego. Jakoś udaje mi się utrzymywać temperatury zgodnie z zadanymi nastawami: łazienki 22,2 st.C w godzinach 2-6 i 13-19 oraz 21,2 st.C w pozostałych godzinach, różne pokoje różne temperatury w granicach 19,5-20,5 st.C i też w tych przedziałach czasowych mam ustawione obniżanie temperatury o około 1 st.C (w nocy lepiej mi się śpi jak mam niższą temperaturę) i to działa. Temperaturę HC1 Heating Curve End Point (-20st.C) mam ustawioną na 30 st.C a nie żadne tam 55, nie otwieram okien i nie dogrzewam żadnym innym źródłem. U mnie pompa c.w.u. podgrzewa wodę do 45 st.C zasysając powietrze o temperaturze około 21 st.C i potrzebuje na to 9 godzin na dobę (praca w 90% w taniej taryfie) co przy średniej mocy dla tych warunków pracy około 350 W daje koszt miesięczny około 35 zł. Nie wiem jak niskotemperaturowa pompa solankowa może podgrzać 170L c.w.u w pół godziny ? Czyba że załącza grzałkę elektryczną, no ale te to mają circa 1,5-2 kW.

  15. #55
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar rafikW
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    woj.pomorskie
    Posty
    402

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    czy może wkleic ktoś ostatnie zdanie z posta bodaj 47 ja to pytanie traktuję jako żart
    albo na dowód że ktoś za bardzo nie ma pojęcia
    Biedulku nie umiesz sam Copy-Paste wkleić tekstu albo zacytować w swoim poście innej wypowiedzi z forum ? To marsz do przedszkola na lekcje obsługi komputera dla przedszkolaków. Jeżeli masz trochę więcej lat to biegiem marsz na kurs "komputer dla opornych"

  16. #56
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar rafikW
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    woj.pomorskie
    Posty
    402

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamyk68 Zobacz post
    generalnie wszystko możesz ustawić na sterowniku tej pompy ,nie trzeba stosować dodatkowych "zegarów " sterownik jest tak ustawiony że jesli temp na zewnątrz jest powyżej 3c (dokładnie nie pamiętam) to pompa włącza obiegówkę GZ co jakiś czas , natomiast jeśli temp. spadnie poniżej 3st.pompka obiegowa GZ pracuje non stop
    Witam serdecznie,
    Wygrzebałem w końcu (nie było to łatwe po przeprowadzce) w swoich papierach instrukcję sterownika i zacząłem zabawę. Przyznaję, że nie znalazłem ustawień o których Pan pisze. Niemniej znalazłem inne, które właśnie testuję, a mianowicie: Settings HC1 Raise i Settings HC1 Lower. Zgodnie z dokumentacją te ustawienia umożliwiają odpowiednio: podniesienie i obniżenie grzywej grzania w zadanych dwóch przedziałach czasowych Time1 i Time2 na każdy dzień tygodnia osobno (możliwe warianty podnszenia i obniżania: tylko w Time1 lub tylko w Time2 lub w obu lub wcale w danym dniu) - innymi słowy dość elastycznie można tutaj posterować. Na razie ustawiłem następujące nastawy:
    HC1 Rise Time1 22:05-05:55, Time2 13:05-14:55 Raise Value 3K, Mo-Su Yes (czyli podnoszenie od poniedziałku do niedzieli w obu czasach)
    HC1 Lower Time1 7:00-12:00, Time2 16:00-22:00 Lower Value 1K, Mo-Fr Yes, Sa-Su No (czyli obniżenie tylko w dni robocze)

    Jak na razie te ustawienia działają od tygodnia i pompa rzeczywiście zaczęła załączać się w większym procencie czasu dobowego w godzinach taniego prądu, chociaż jak zauważyłem zbyt krótko jeszcze chodzi w nocy (tylko około 3 godzin) a w ciągu dnia również około 3 godzin i startuje o 13:05. No ale na razie nie ma jeszcz za niskich temperatur.

    Dzisiaj podniosłem też temperaturę zasilania z 30 st.C na 33 st. C i zwiększyłem histerezę z 2K na 3K - powinno to wydłużyć czas pracy pompy. Zobaczymy....

    Jak na razie pompa pracowała: 86 godzin w październiku i 134 godziny w listopadzie co daje odpowiednio 3:35 i 5:35 godziny na dobę a to daje około 60 zł i 90 zł za ogrzewnie w tych miesiącach.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    Ja próbuję bronić swoich racji ? Masz Pan trudności ze zrozumieniem słowa pisanego ? To może napiszę jak najprościej się da: zaimputowałeś mi Pan, że cytuję niedosłownie: "wyrzuciłem w błoto kilkadzeisiąt tysięcy złotych" za primo: 6,5 zamiast 5 cm wylewkę anhydrytową, secundo: regulatory w pomieszczeniach, tertio: osobną pompę do c.w.u. Jak wykazałem kwotami dodatkowy wydatek wyniósł mnie za te trzy rzeczy 4 tys. zł. Więc pytam się kto wypisuje bzdury o KILKUDZIESIĘCIU tysiącach złotych w błocie? Drugi dowód nierozumienia co się do niego pisze: wyjaśniłem, że nie mogłem wylać 5 cm gdyż albowiem przy tej grubości rurki nie byłyby przykryte. A Pan dalej swoje oczywiste oczywistości, że anhydryt z ekonomicznego punktu widzenia powinien mieć 5 cm. Oczywiście, że tak, ale u mnie MUSIAŁ miec 6,5. Teraz zrozumiał ? Trzy: gdzie ja napisałem, że nabijam 1,5 st.C w 2 godziny ? Widzę poważnie niezrozumienie tematu bezwładności ogrzewania podłogowego. Jakoś udaje mi się utrzymywać temperatury zgodnie z zadanymi nastawami: łazienki 22,2 st.C w godzinach 2-6 i 13-19 oraz 21,2 st.C w pozostałych godzinach, różne pokoje różne temperatury w granicach 19,5-20,5 st.C i też w tych przedziałach czasowych mam ustawione obniżanie temperatury o około 1 st.C (w nocy lepiej mi się śpi jak mam niższą temperaturę) i to działa. Temperaturę HC1 Heating Curve End Point (-20st.C) mam ustawioną na 30 st.C a nie żadne tam 55, nie otwieram okien i nie dogrzewam żadnym innym źródłem. U mnie pompa c.w.u. podgrzewa wodę do 45 st.C zasysając powietrze o temperaturze około 21 st.C i potrzebuje na to 9 godzin na dobę (praca w 90% w taniej taryfie) co przy średniej mocy dla tych warunków pracy około 350 W daje koszt miesięczny około 35 zł. Nie wiem jak niskotemperaturowa pompa solankowa może podgrzać 170L c.w.u w pół godziny ? Czyba że załącza grzałkę elektryczną, no ale te to mają circa 1,5-2 kW.
    Nie mam wiecej pytan... oczywiscie masz racje...mam nadzieje a nawet wiem ze reszta kolegow zaraz potwierdzi moje slowa...masz Pan racje...wsadz ja sobie w buty a racja bedzie jeszcze wieksza, bo i ty urosniesz.
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  18. #58
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    ok masz rację
    Ostatnio edytowane przez malux20 ; 02-12-2012 o 17:33
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafikW Zobacz post
    Witam serdecznie,
    Wygrzebałem w końcu (nie było to łatwe po przeprowadzce) w swoich papierach instrukcję sterownika i zacząłem zabawę. Przyznaję, że nie znalazłem ustawień o których Pan pisze.


    Czy masz przy swojej pompie "pogodówkę"? Jeśli tak to te ustwienia o któtych napisałem są z automatu i ich się nie ustawia (przyjąłem z góry że masz)
    Jeśli chcesz żeby pompa chodziła dłużej ,bądż tylko II taryfie musisz zwiększyć podbicie (można chyba do 19k) .Jak nie chcesz żeby włączała się w I taryfie obniż temperaturę przy której ma się załączyć (tam też jest skala do 19k to wychodzi że pompa załączy się jak temp powrotu będzie chyba 15c)

    Zobaczysz czy to wystarczy (praca w II taryfie) i nie stracisz komfortu cieplnego

    Sterownik powinno się dać przestawić na język polski
    Ostatnio edytowane przez kamyk68 ; 02-12-2012 o 18:08

  20. #60
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar rafikW
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    woj.pomorskie
    Posty
    402

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamyk68 Zobacz post
    Czy masz przy swojej pompie "pogodówkę"? Jeśli tak to te ustwienia o któtych napisałem są z automatu i ich się nie ustawia (przyjąłem z góry że masz)
    Jeśli chcesz żeby pompa chodziła dłużej ,bądż tylko II taryfie musisz zwiększyć podbicie (można chyba do 19k) .Jak nie chcesz żeby włączała się w I taryfie obniż temperaturę przy której ma się załączyć (tam też jest skala do 19k to wychodzi że pompa załączy się jak temp powrotu będzie chyba 15c)

    Zobaczysz czy to wystarczy (praca w II taryfie) i nie stracisz komfortu cieplnego

    Sterownik powinno się dać przestawić na język polski


    Wielkie dzięki za dodatkowe informacje. Z pewnością je sprawdzę po kilku kolejnych dniach działania przy obecnych ustawieniach.
    Tak, oczywiście mam pogodówkę.
    Instalator ustawił mi sterownik na język polski ale z tych skrótów językowych nie za wiele można się było zorientowac o co chodzi to raz, a dwa dokumentacja jest po angielsku i do tego ja biegle posługuję się tym językiem więc mi łatwiej
    Jeszcze raz wielkie podziękowania za poradę.

Strona 3 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony