dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie Ogród nad kolektorem poziomym - Wasze doświadczenia?

    Planuję PC z kolektorem poziomym, niestety tam gdzie się buduję grunt to głównie glina, a pod nią zwietrzeliny, więc odradzono nam odwierty. Marzy mi się piękny ogród, ale wiadomo, że przy kolektorze poziomym są pewne ograniczenia - drzew nad nim sadzić nie będę, ale czy coś innego poza trawnikiem mi urośnie? Możecie się podzielić swoimi doświadczeniami? Trochę się boję, że zamiast ogrodu będę miała tundrę

  2. #2

    Domyślnie

    W internecie można znależć ciekawy artykół na ten tamat " 9 grzechów głównych pomp ciepła " , czy coś podobnego.
    Najważniejsze badania gruntu, a nie na oko planowanie dolnego kolektora.
    może się okazać że niewskazana jest pompa gruntowa.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał tank102 Zobacz post
    W internecie można znależć ciekawy artykół na ten tamat " 9 grzechów głównych pomp ciepła " , czy coś podobnego.
    Najważniejsze badania gruntu, a nie na oko planowanie dolnego kolektora.
    może się okazać że niewskazana jest pompa gruntowa.
    Może uszczegółowię - nie wskazana może być PC z kolektorem poziomym. Odwierty praktycznie zawsze się sprawdzą. A najpewniejsze dolne źródło to powietrze Tylko że PC powietrze-woda jest nieco droższa w eksploatacji, ale jak nie chcesz się martwić o ogród, to jest to dobre rozwiązanie. Zależy jeszcze, co zamierzasz na tym kolektorze sadzić, ale na pewno jakiś wpływ na rośliny kolektor ma. Nie mówię zaraz, że negatywny, zależy jakie rośliny mają być, ale na wiosnę wegetacja będzie trochę późniejsza, bo gleba musi nabrać z powrotem ciepła po zimowej eksploatacji.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Może uszczegółowię - nie wskazana może być PC z kolektorem poziomym. Odwierty praktycznie zawsze się sprawdzą.
    No właśnie nie jestem przekonana, że odwierty zawsze się sprawdzą, gdyby tak było w ogóle bym nie myślała o kolektorze poziomym. Ale mamy specyficzne warunki gruntowe, budowa jest blisko masywu Ślęży, na powierzchni mamy koszmarną glinę, a pod nią są zwietrzeliny i skały. Więc to chyba nawet nie jest kwestia przewiercania się przez skałę, co na pewno ani łatwe ani tanie nie jest, tylko również tego, jaka jest wydajność PC opartej na kolektorze pionowym wywierconym w skale... A coś mi się wydaje, że jak na powierzchni jest glina, to jest ona dobrym przewodnikiem ciepła i właśnie w glinie warto rozkładać kolektor poziomy, w przeciwieństwie do piasków. Tylko ten ogród...

  5. #5

    Domyślnie

    W toim wypadku pompa powietrzna.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Odwierty praktycznie zawsze się sprawdzą. A najpewniejsze dolne źródło to powietrze Tylko że PC powietrze-woda jest nieco droższa w eksploatacji, ale jak nie chcesz się martwić o ogród, to jest to dobre rozwiązanie. Zależy jeszcze, co zamierzasz na tym kolektorze sadzić, ale na pewno jakiś wpływ na rośliny kolektor ma. Nie mówię zaraz, że negatywny, zależy jakie rośliny mają być, ale na wiosnę wegetacja będzie trochę późniejsza, bo gleba musi nabrać z powrotem ciepła po zimowej eksploatacji.
    Potwierdzam, wielu użytkowników z kolektorem poziomym ( ci którzy użytkują go już parę lat) maja zastrzeżenia do "działania" ogrodu. Kolektor pionowy bez odpowiedniego gruntu to bardzo kosztowna i spalona inwestycja. Zwróć uwagę na P.C. powietrze-woda Zubadan marki Mitsubishi Electric, poczytaj. Zubadan zapewni 100% zapotrzebowania na ciepło w domu nawet przy temp. - 30 C. Nie trzeba jej niczym wspomagać, żadnych kominków, dodatkowych pieców itp.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Heater Zobacz post
    Potwierdzam, wielu użytkowników z kolektorem poziomym ( ci którzy użytkują go już parę lat) maja zastrzeżenia do "działania" ogrodu. Kolektor pionowy bez odpowiedniego gruntu to bardzo kosztowna i spalona inwestycja. Zwróć uwagę na P.C. powietrze-woda Zubadan marki Mitsubishi Electric, poczytaj. Zubadan zapewni 100% zapotrzebowania na ciepło w domu nawet przy temp. - 30 C. Nie trzeba jej niczym wspomagać, żadnych kominków, dodatkowych pieców itp.
    w kazdym domu ??? wiem, wiem dla domu 500m2 sie kaskade zrobi
    nie o to pytam -30' ...jaki to wynik 'da' na liczniku pradu? nie spodziewam sie odpowiedzi innej niz " zalezy od mocy PC, powierzchni domu, ocieplenia etc. etc. " bo w zaden sposob nie da sie odpowiedziec ... rzetelnie.
    tak samo dla domu 100 czy 150m2 ... teoria tylko
    smiem uprzedzic, rozne domy, rozne temp. zadane i oczekiwane, rozne zwyczaje w CWU i CO itd. --- Ci ludzie zastanawiaja sie na PCi ...
    Ostatnio edytowane przez Magnolia18 ; 27-03-2012 o 23:14

  8. #8

    Domyślnie

    Jedno jest pewne, chwasty rosną aż miło na poziomym DZ , niestety ptaki nie chcą latać nad DZ, mój kot tam nie chodzi bo mu zimno w łapki, a tak na serio to ja nad DZ mam ogródek i foliak z pomidorami, rosną aż miło.
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  9. #9

    Domyślnie

    Magnolia18, akurat dla domu 150 m2, jeden pustak i 12 styro, wszystko w podłogówce, w środku średnio 23 C a c.w.u. od metra idzie - koszt wyniósł około 4400 zl za cały ROK.
    Mimo wszystko w twoim poście jest cholernie dużo racji
    Ostatnio edytowane przez Heater ; 28-03-2012 o 22:56

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Moana Zobacz post
    No właśnie nie jestem przekonana, że odwierty zawsze się sprawdzą, gdyby tak było w ogóle bym nie myślała o kolektorze poziomym. Ale mamy specyficzne warunki gruntowe, budowa jest blisko masywu Ślęży, na powierzchni mamy koszmarną glinę, a pod nią są zwietrzeliny i skały. Więc to chyba nawet nie jest kwestia przewiercania się przez skałę, co na pewno ani łatwe ani tanie nie jest, tylko również tego, jaka jest wydajność PC opartej na kolektorze pionowym wywierconym w skale... A coś mi się wydaje, że jak na powierzchni jest glina, to jest ona dobrym przewodnikiem ciepła i właśnie w glinie warto rozkładać kolektor poziomy, w przeciwieństwie do piasków. Tylko ten ogród...
    Dlatego piszę, że PRAWIE zawsze odwierty się sprawdzą. U ciebie, gdzie jest nietypowy przekrój geologiczny gruntu, odwiertów bym nie ryzykował, bo mogą działać bardzo dobrze, wręcz lepiej niż przeciętnie, bo skała jest bdb przewodnikiem, ale może też być jakiś problem. Tak jak piszą poprzednicy - rozważ PC powietrze-woda. Nie koniecznie drogi i bardzo dobry Mitsubishi Zubadan. Jest na rynku kilka innych ciekawych propozycji, np. Daikin, Atlantic, czy tańsze wersje Mitsubishi. Ja coraz bardziej skłaniam się ku powietrznej PC, choć niedawno byłem przekonany jedynie do glikolowych. Glikolowe niestety nie chcą tanieć, a wręcz przeciwnie - podrożały, a powietrzne można kupić z coraz większymi rabatami, no i technicznie są coraz lepsze. Poza tym wychodzę z założenia, że jak się kiedyś zepsuje np. jednostka zewnętrzna, to jakiś mega majątek nie będzie na naprawę, czy nawet wymianę splita. Jak się "zepsuje" odwiert, to nie dosyć, że koszt duży, to jeszcze dojdzie demolowanie działki, żeby "dorobić" kolejny odwiert. Teoretycznie nic nie powinno się popsuć, ale znając naszych fachowców, nie liczę na wiele.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Sadicus
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Dalekoo
    Kod pocztowy
    69-965
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Heater Zobacz post
    Potwierdzam, wielu użytkowników z kolektorem poziomym ( ci którzy użytkują go już parę lat) maja zastrzeżenia do "działania" ogrodu. Kolektor pionowy bez odpowiedniego gruntu to bardzo kosztowna i spalona inwestycja. Zwróć uwagę na P.C. powietrze-woda Zubadan marki Mitsubishi Electric, poczytaj. Zubadan zapewni 100% zapotrzebowania na ciepło w domu nawet przy temp. - 30 C. Nie trzeba jej niczym wspomagać, żadnych kominków, dodatkowych pieców itp.
    Pierdzielenie o Szopenie. Najwięcej jak znalazłem PCPW to były do - 25 z podwójnym wymiennikiem.
    Inna sprawa to to, że pompy wtedy się już grzałką wspomagają/

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Heater Zobacz post
    Magnolia18, akurat dla domu 150 m2, jeden pustak i 12 styro, wszystko w podłogówce, w środku średnio 23 C a c.w.u. od metra idzie - koszt wyniósł około 4400 zl za cały ROK.
    Mimo wszystko w twoim poście jest cholernie dużo racji
    caly rok w sensie ze 12 miesiecy ? nie za sezon grzewczy ( ca. 6 miesiecy ) ? ... Niezle ... tzn. jak dla mnie jak zmieszcze sie w 10K bede zadowolony, tyle ze u mnie w przeciwienstwie do Ciebie metraz prawie 2x wiekszy, stara buda i grzejniki, wody tez od metra idzie, tez 5 osob ale doroslych. Bedzie jak bedzie, pseudo groszka za 5 miesiecy poszlo 8T, srednio liczac jakies 6.4K pln + cwu grzane pradem ... chociaz jak nie ma syfu to moze zaoszczedze na cwu - bede sie jak przykazano w soboty kapal buehehhehheheh tudziez mozna wykorzystac patent z innego watku ... kapoel z zona ( oszczednosc ale bez brykania bo straty ), pozniej dzieci, dalej pies i tesciowa ( pies, tesciowa kolejnosc NIE przypadkowa ) a pozostalosc nie w rury a do wiadra to bedzie na splukanie WC ;] lub mycie podlog ... ehhh, zart zartem ale jak czytam watki wszelakie ludziska w paranoje popadaja ...drzewo z lasu bo niczyje, prad ze slupa, woda z beczki bo leci z nieba za friko zamiast mydla piasek ( piling ) i co tam jeszcze na co nie wpadlbym i bedzie ... doplata za UE za pomyslowosc badz NOBEL za tworcza glupote

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magnolia18 Zobacz post
    caly rok w sensie ze 12 miesiecy ? nie za sezon grzewczy ( ca. 6 miesiecy ) ? ... Niezle ... tzn. jak dla mnie
    No tak, dokładnie 12 mc.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sadicus Zobacz post
    Pierdzielenie o Szopenie. Najwięcej jak znalazłem PCPW to były do - 25 z podwójnym wymiennikiem.
    Inna sprawa to to, że pompy wtedy się już grzałką wspomagają/
    No cóż Sadicus Ty o tym czytasz a ja to mam na co dzień i grzałki żadnej nie ma, a P.C. grzała domek jak było -32 C, bez najmniejszego problemu ( nie zatrzymała się choć katalog "pisze", że do -25 C), fakt wtedy delikatnie temperatura w domu spadła z ustawionych 23C do 21C. Ale były to ledwie 2 godziny. Czyste fakty bez gdybania ...

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Istnieje ryzyko ,że przy -40 pcpw zatrzyma się i spadnie temperatura w domu

    A tak poważnie są różne pcpw i w różnych cenach na różne okazje.
    Zubadan jest okej ,ale czy warto go montować do domu 100 m2 jeżeli wystarczy np tri atlantica.
    A może nawet power inwerter ME (super cop)
    Zubadan np da 48 C przy -17 C a tri dla -20 da 60 C .która lepsza?.Ale zubadan da 12 kW a tri 10 kW
    Ostatnio edytowane przez hydraulik_ ; 01-04-2012 o 17:49
    Tu była reklama....

  16. #16

    Domyślnie

    Trochę dyskusja zbacza z głównego tematu...
    Czy mogliby również wypowiedzieć się właściciele ogrodów, pod którymi jest położony kolektor poziomy?

  17. #17

    Domyślnie

    adiqq... jasne już to widzę trawa i tylko trawa... no może jeszcze thuje itd itp. Moja żonka też tak mówiła - po 3 zimie jest trawa, thuje i projekt ogrodu... Znów będę musiał wyciąć ok 100m2 dywanika z trawy.
    Mam tylko prośbę do Was forumowicze, nie mówcie nic moim roślinom o DZ poziomym bo na razie nic o nim nie wiedzą i rosną...

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał leszekf Zobacz post
    adiqq... jasne już to widzę trawa i tylko trawa... no może jeszcze thuje itd itp. Moja żonka też tak mówiła - po 3 zimie jest trawa, thuje i projekt ogrodu... Znów będę musiał wyciąć ok 100m2 dywanika z trawy.
    Mam tylko prośbę do Was forumowicze, nie mówcie nic moim roślinom o DZ poziomym bo na razie nic o nim nie wiedzą i rosną...
    sie czyniac wiarygodnym, foto zrzucilbys jakowes
    PCi P-W Atlantic Alfea Excelia TRi 16kW

    Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magnolia18 Zobacz post
    sie czyniac wiarygodnym, foto zrzucilbys jakowes
    Jedyne co dziś mogę zrobić to wykazać zieleń trawy Na razie mimo temperatur na zewnątrz i opadów śniegu, trawa z dnia na dzień zielenieje. 120 żywotników wsadzonych jesienią radzi sobie nie najgorzej, a dwa wsadzone zeszłej wiosny krzaczki bzu przywitały nas ok tygodnia temu pięknymi pączkami.
    No i jeszcze jedno... weź poprawkę że mieszkam w północnej części Polski.... u nas wegetacja spóźniona jest zwykle o ok 3..4 tygodnie w porównaniu do np lubuskiego.

    W tym wątku są aktualne zdjęcia mojego "trawiastego boiska" z połowy marca

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Henderson

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    114

    Domyślnie

    przy poziomym przy odpowiedniej powierzchni nie zauważysz dłuzszej wegetacji

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony