dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomek0

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-176
    Posty
    123

    Domyślnie Jak zamocować hamak

    Witam serdecznie,
    Stanąłem oko w oko z ciężkim ( jak dla mnie ) zadaniem. Mianowicie muszę zawiesić hamak na balkonie. Jeden uchwyt będzie zaczepiony o barierkę, drugi zaś muszę przymocować do ściany na której znajduje się również okno balkonowe ( jak się domyślam jest do ściana nośna ). Nie mam pojęcia z jakiego materiału może być tak ściana ( 4 letnie mieszkanie w bloku ), dlatego nie wiem jakiego kołka użyć. Dochodzi jeszcze problem, że najpierw na tej ścianie jest styropian. Myślałem o jakiś długich kołkach metalowych np. fi12 na 20cm długie, ale nie wiem jaką zastosować śrubę by dobrze zakotwiczyła się w ścianie zamiast styropianie. Macie może jakieś pomysły jak to zrobić by osoba bujająca się w hamaku nie spadła po chwili ?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    carver

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Posty
    1.084

    Domyślnie

    Cześć,
    Jedną kotwą bym nie ryzykował. Zbyt duże obciążenie dynamiczne (hamak będzie się pewnie deczko bujał). Cztery kotwy jednorozporowe fi 8-10 głębokość kotwienia minimum 100mm + grubość styropianu, do tego tuleje dystansowe (rurka stalowa odpowiedniej średnicy tak by zmieściła się w nią śruba), które pójdą w styropian. Na koniec płyta oporowa oparta o tuleje z płaskownika grubości 5mm z czterema otworami na śruby i uchem do którego przywiążesz linkę od hamaka. Im szerszy rozstaw śrub, tym pewniejsze mocowanie. Jedna kotwa prędzej, czy później się urwie.
    Pozdrawiam

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomek0

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-176
    Posty
    123

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Możesz mi napisać czy dostane takie rurki dystansowe w castoramie itp. ? Mają być jakoś mocowane czy tylko nasunąć na nie śruby ? ( w dalszej części śruby wejdą w kotwy oczywiście ). Nie rozumiem też zdania " Na koniec płyta oporowa oparta o tuleje z płaskownika grubości 5mm ... " - tzn. że do styropianu daje jakąś płytę ( jaką ? ), na to płaskownik ( gdzie mogę kupić taki płaskownik z uchem ) i przez to i to wkręcam śrubę ?

    Co do płaskownika to przyszło mi do głowy coś takiego - Kupić jakąś blaszkę w sklepie o grubości 5mm, hak z gwintem na który można nakręcić nakrętkę od śruby. Następnie na środku blachy zrobić otwór o średnicy gwintu haka, włożyć hak, od tyłu na gwintowaną część haka nałożyć podkładkę i nakręcić nakrętkę. Co o tym sądzisz ?. Chyba, że mogę kupić gotowy element - blacha z uchem,hakiem czy czymś do zawieszenia hamaka
    Ostatnio edytowane przez Tomek0 ; 11-04-2012 o 23:07

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    carver

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Posty
    1.084

    Domyślnie

    Płyta oporowa- to prostokąt z blachy gr. ok 5mm z uchem zamocowanym w sposób jaki opisałeś, lub zwyczajnie dospawanym. W czterech rogach wykonujesz otwory średnicy o 1mm większej niż średnica śruby wkręcanej w kotwę. Otwory te muszą być jednak mniejsze niż średnica tulei (rurki z castoramy). Nazwałem ten kawałek blachy "płytą oporową" ponieważ oprze się ona o te tuleje nałożone na śruby, nie ściskając styropianu pod sobą. Nakrętki docisną blachę do tulei, a całość będzie przenosiła wszystkie obciążenia od linki hamaka na cztery rozstawione kotwy. Taki sposób zamocowania pozwoli utrzymać się konstrukcji nawet w ścianie z ceramiki poryzowanej.
    Myślę, że już w miarę obrazowo wytłumaczyłem

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek0 Zobacz post
    ....Jeden uchwyt będzie zaczepiony o barierkę ....
    I jesteś przekonany ze wytrzyma? Nie wiem jaką masz barierkę, ale co do takiej przeciętnej balkonowej to miał bym obawy że z czasem się obrusza i w końcu poleci.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomek0

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-176
    Posty
    123

    Domyślnie

    barierka siedzi bardzo stabilnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie, no, co to słonie z żyrafami będą się bujały na tym hamaku? Bez przesady

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony