dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    898

    Domyślnie Jak wyznaczyć poziomy niwelacji terenu?

    Mam spadek 6%, chciałbym w niższej części zrobić 'taras' o mniejszym nachyleniu, czyli małą skarpę, na której docelowo będą 2-3 schodki, a nadmiarem ziemi stamtąd usuniętej wypełnić teren poniżej. Chciałbym po prostu mieć kawałek równiejszego terenu, bo teraz szklanki zjeżdżają ze stolika.

    Mam szlauchwagę, sznurek i zapas kołków. Jak to w praktyce zrobić, żeby wyznaczyć poziom do którego z jednej strony trzeba wybrać ziemię, a z drugiej do którego trzeba jej nadsypać? To drugie jest proste - zaznaczę farbą na kołku, ale jak to zrobić, żeby koparkowy wiedział, jak głęboko kopać na górze tarasu? Jest też kwestia wyznaczenia przyszłej linii terenu, bo chcę zachować spadek 2-3%, żeby woda nie stała.

    Jak się to robi? W końcu coś wymyślę (skończyłem polibudę )), ale po co odkrywać Amerykę? Pierwszy pomysł, który mi się nasuwa, to pomalować kołek i wbić go w ziemię na tyle, żeby dolna granica wyznaczała koniec wybierania ziemi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    niwelatorem?

  3. #3

    Domyślnie

    Wynająć dobrego koparkowego, wyjaśnić o jaki efekt chodzi i zaufać mu. Większość z nich świetnie zna się na swoim fachu.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    898

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    niwelatorem?
    Niwelator to chyba urządzenie do wymierzania poziomów. Wymierzyć je jakoś wymierzę (zwłaszcza, że są względne!), kwestia jak je 'pokazać' koparkowemu.

    Odpowiadając drugiemu postowi - koparkowy jest OK, ale już parę razy korzystałem i zawsze się nieco rozmijamy co do szczegółów. Tym razem chciałem zaznaczyć mu dokładnie co najmniej poziom początkowy i końcowy tarasu. Powiedzmy, że jeśli chodzi o płaszczyznę połączenia tych poziomów, to zaufam jego doświadczeniu...

  5. #5

    Domyślnie

    ja do wyznaczania poziomów na działce (m.in. ostatnio do osadzania słupków ogrodzeniowych i wykonania podmówrówki ogrodzenia) używam laser krzyżowy bosch bl2l (bo takowy posiadam), sprzęt w zasadzie do wnętrz ale przy pochmurnej pogodzie albo wieczorem idealny, szczególnie gdy się samemu z tym wojuje, z poziomica wodna byłoby ciężko,
    mój sposób na wyznaczenie poziomów była taki: w miejscu żądanym wbijałem kołek, i tak razy kilkanaście, potem z lasera zaznaczałem na wszystkich jednakowy poziomy poziom przyjmując jego wartosć np. abstarkcyjną liczbą "200", liczyłem sobie spadek dla danego miejsca i wychodziło mi ile ponizej tych 200 ma być np. dno wykopu, wtedy kopiąc w danym miejscu metrówka w dłoń i ryłem do żądanej wartości np. "50" czyli 150 poniżej markera na kołku, ot takie chałupnictwo ale jak sie okazało skuteczne...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Niwelator to chyba urządzenie do wymierzania poziomów. Wymierzyć je jakoś wymierzę (zwłaszcza, że są względne!), kwestia jak je 'pokazać' koparkowemu.
    Jak najbardziej niwelatorem właśnie: http://www.mierzymy.pl/599,niwelator...er-rl25hv.html , chociaż moim zdaniem w Twoim przypadku to trochę jak z armatą na komary.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony