dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Unhappy wentylacja a ogrzewanie - pytanie.

    Witam, uczęszczam do technikum i mój profesor zadał nam temat: "Jak ograniczyć koszty jakie w ogrzewaniu powodują straty z wentylacji". Przy czym ze względu na "bakterie rozwijające się w kanałach wentylacji mechanicznej" nie wchodzi w grę wentylacja mechaniczna + rekuperacja (to stwierdzenie z jego strony). Pytanie więc: odzyskiwanie ciepła / ograniczenie jego strat (bądź jakakolwiek forma ograniczenia wydatków na dogrzewanie ze strony wentylacji) przy wen. grawitacyjnej? Pomocy

  2. #2

    Domyślnie

    po pierwsze nie profesor tylko magister, po drugie jakie bakterie?

    pozostaje ci ścisła kontrola konwekcyjnej wymiany powietrza w domu, realizowana różnorakimi wynalazkami, czujnikami
    odzysku ciepła bez wentylatorów nie zrealizujesz, możesz więc tylko ograniczyć straty
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  3. #3

    Domyślnie

    Po pierwsze nie spotkałem się NIGDY, aby w technikum uczył profesor !!!
    Inżynier, magister, ale nigdy profesor.
    Tak pisząc niektórzy co poświęcili 25 lat nauki po szkole średniej mogą poczuć się mocno niedocenieni..
    Co do Twojego nauczyciela to możesz mu tylko powiedzieć, że się myli. Zapytaj jakie bakterie?
    Może pomylił z zasobnikami CWU? i Bakterią Lagionella?

  4. #4

    Domyślnie

    Hehe kangaxx
    Pisałem to samo
    Byłeś szybszy.

  5. #5

    Domyślnie

    Biorąc pod uwagę warunki techniczne to nie jest możliwe.
    A bakterie jak najbardziej możliwe w wentylacji.
    Ostatnio edytowane przez Pawel78 ; 24-09-2012 o 20:19
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  6. #6

    Domyślnie

    bakterie nie tylko możliwe, one są pewne i to wszędzie
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Kolektor powietrzny, gruntowy wymiennik ciepła. Oba do wstępnego podgrzania powietrza wentylacyjnego.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  8. #8

    Domyślnie

    bez wentyli?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Zimą różnica temperatur jest tak duża, że i bez wentyli powinno dać radę.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  10. #10

    Domyślnie

    są jeszcze pompy ciepła odzyskujące energię z powietrza wywiewanego z pomieszczeń.
    taki jakby wentylator centralny z pompą ciepła oddającą energię w formie gorącej wody do zbiornika CWU.

    Mamy coś takiego w ofercie do zastosowań np. w budynkach zabytkowych w których nie da się zrobić "normalnej" instalacji nawiewno-wywiewnej.
    był michal_ludwin, ale zbanowali i jestem michal_l

    [moderowano reklame produktu]

  11. #11

    Domyślnie

    michał miało byc bez wentylatorów
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  12. #12

    Domyślnie

    Ale się czepiliście tego profesora, taki zwyczaj, do lekarza mówicie 'panie lekarz'?
    luukinflames - ponieważ to Twoje zadanie, to dam Ci tylko trop - jeden z forumowiczów opracował 'swój' system wentylacji grawitacyjnej z odzyskiem ciepła (a może to było tylko podgrzanie od kaloryfera, nie pamiętam), z tego co pamiętam to chyba nielsan.
    Generalnie to nie wiem o co chodzi w tym zadaniu, bo bez odzysku to zmniejszyć straty można tylko zmniejszając wentylację domu, może chodzi o sterowanie, żeby nie wentylować tak samo wydajnie w czasie gdy nikogo nie ma, albo gdy nie ma takiej produkcji wilgoci jak przy stanie wyjściowym tego zadania.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Przecież podałem dwie metody na zmniejszenie strat bez odzysku, bez ograniczania wydajności...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  14. #14

    Domyślnie

    Kurcze, racja. Tak się zawsze zapatrzę w tego Twojego chłopka z avataru, że mi treść umyka...
    Tylko nie wiem, czy te opcje przejdą, bo w kolektorach i gwc też są bakterie przecież

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Rekuperacja to nie tylko powietrze-powietrze.Rekuperacja to też powietrze-dach,powietrze-ściana,powietrze-fundament,itd.Zmień szkołę .Twój mgr. jest niedouczony.Jeżeli coś się brudzi to należy to tak zbudować aby szło to wyczyścić.Z wentylacji grawitacyjnej idzie odzyskać ciepło,ale to nie jest kwestia instalacji a konstrukcji budynku.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    Masz pecha!
    Twój "prefesur" wie lepiej...
    A Ty musisz tę szkołę skończyć...
    Pisz dowolne głupoty często go podpytując o JEGO zdanie - żeby Ci zaliczył...
    Szkoły przecież nie rzucisz...

    Czego i jak teraz uczą!
    O tempora! O mores!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    jak ma być bez wentylatorów to faktycznie pozostaje tylko odzysk ciepła poprzez duże powierzchnie, tak aby naturalny ruch powietrza wystarczył,
    ale tutaj wiele nie wygramy z matką naturą, bo jak odzyskamy energię cieplną to zatrzymamy ruch [np. powietrza] a jak zatrzymamy ruch to nie odzyskamy energii. Trochę nas profesor zaskoczył
    był michal_ludwin, ale zbanowali i jestem michal_l

    [moderowano reklame produktu]

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Współczuję "profesora", ale skoro temat jasny - jak ograniczyć straty ciepła przez wentylację, to najłatwiej pozostaje zrobić to, co już zaproponowano:
    - jeśli ten "profesor" choć coś tam kapuje, to nie ma problemu z wentylacją wywiewną (w końcu "mnożące się w kanałach w nieskończoność bakterie" nie będą w stanie pełzać pod prąd, więc wywiew może być mechaniczny A to otwiera drogę do wentylacji higrosterowalnej, oraz do zastosowania powietrznej pompy ciepła do podgrzewu CWU. Pompa ciepła będzie się załączała gdy czujniki stwierdzą podwyższoną wilgotność, lub gdy będzie potrzeba podgrzania CWU. Dodatkowo można dać równolegle (z klapą zwrotną oczywiście) wentylator wyciągowy, na wypadek gdy zasobnik będzie nabity ciepłą wodą.
    - myślę że patenty z GWC wszelkiej maści nie mają szans zadziałać, z uwagi na zbyt duże opory

    Oczywiście oba rozwiązania są ułomne, ale skoro temat prosty - jak ograniczyć straty bez stosowania WM, to raczej trudno będzie coś lepszego wykombinować.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony