dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja kalenicy dach z gontem.

    Witam wszystkich.

    Jak prawidłowo wykonać wentylację mojego dachu?
    Niebawem zabieram się za ocieplanie strychu swojego domu wełną mineralną - dach kopertowy z pełnego deskowania, papy i pokryty już gontem. Zaciągając informacji jak prawidłowo wykonać ocieplenie dachu wszyscy z którymi rozmawiałem podkreślali że bardzo ważne jest odpowiednie wentylowanie wełny. Obejrzałem dach i zauważyłem że przy wykonywaniu u mnie pokrycia pominięto temat wywiewu - dach jest szczelnie pokryty papą i szczelnie gontem. Dotychczas w niczym to nie przeszkadzało (strych nie był użytkowany) ale teraz gdy w niedalekich planach mam jego ocieplenie muszę jak najszybciej (puki pogoda na to pozwala) uwzględnić wywiew powietrza z przestrzeni między deskowaniem a wełną.
    Jakie rozwiązania polecacie? Do wentylacji kalenicowej pod gonty znalazłem plastikowe listwy na które się przykleja/przybija gont 40zł/m.
    Coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2611605948.jpg
Wyświetleń:	170
Rozmiar:	9,0 KB
ID:	139865
    Alternatywą jest taśma w odcinkach po 6m za 240zł:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5a9410bad4725b2a.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	17,9 KB
ID:	139866
    Zastanawiałem się ewentualnie nad zainstalowaniem wywietrzników:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wywietrznik-polaciowy-do-gontu-i-papy-brazowy-1.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	22,0 KB
ID:	139867

    No i najważniejsze jak taka wentylacja powinna zostać wykonana przy dachu czterospadowym? Czy te listwy powinno się położyć jedynie na kalenicy którą zaznaczyłem na czerwono? czy na tych żółtych również? A może tylko na czerwonej na na dwóch bocznych połaciach dać po wywietrzniku (zielony punkt) ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	220px-Dach_czterospadowy.svg.png
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	9,1 KB
ID:	139868



    Niestety nikt u mnie w okolicy nic mądrego mi nie poradził... Dziś się pokręciłem po firmach budowlanych kilka z nich specjalizowało się w dachach... każdy robił dziwne miny :/

    Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez dne99 ; 02-10-2012 o 21:34

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Wzdłuż krokwi narożnych na etapie deskowania powinien być wykonany kanał wentylacyjny. Teraz pozostaje albo dać pokazane przez Ciebie wentylacje ( drogo) lub wiercić kulawki przy krokwi narożnej ,pod deskami. W odcinku poziomym zrób szczelinę ok. 2 cm i wentylacja ciągła (ta drogawa). Pamiętaj o wlocie przy okapie. Jan
    Ostatnio edytowane przez Jan P. ; 03-10-2012 o 09:03
    Po mnie nie ma poprawek

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie.

    Wloty w podbitkach mam na szczęście zrobione wokół całego domu... Styropian ocieplający ściany podchodzi pod same deskowanie z zachowaniem małej szczelinki. Także tu jest ok, gorzej z górą...

    Jak powinien wyglądać takie kanał wzdłuż krokwi narożnych?

    "W odcinku poziomym zrób szczelinę ok. 2 cm i wentylacja ciągła (ta drogawa)" - nie bardzo rozumiem. Możesz mi to dokładniej wytłumaczyć.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Odcinek poziomy to ten co zaznaczyłeś ma czerwono. Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  5. #5

    Domyślnie

    czyli dobrze rozumiem że zalecasz położenie tych listew wentylacyjnych tylko na odcinku poziomym zaznaczonym na czerwono? Zastanawiam się czy połacie boczne dachu (te mniejsze) będą miały jakąkolwiek wentylację....

    Może położyć listwę tylko na odcinku zaznaczonym na czerwono. A na połaciach bocznych zamontować po jednym wywietrzniku i powiercić otwory w krokwiach żeby powietrze mogło przepłynąć do tego wywietrznika... Jak duże powinny być te otwory? jak ich dużo... nie chciałbym osłabić krokwi... ale z drugiej strony nie wierzę ze powietrze będzie cyrkulowało przez niewielkie dziurki...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Na kalenicy po rozcięciu dachu jedno z dwóch pierwszych rozwiązań. Są jeszcze gotowe specjalne nakładki z blachy aluminiowej w kolorach zbliżonych do gontu. Na narożach w każdym polu wywietrznik. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Jak nie wierzysz w tą metodę to zrób kanał wentylacyjny na krokwiach narożnych ze 3 cm szerokości i ponawiercaj na styku desek i krokwi. Całość zakryj blachą lub wywietrznikiem ciągłym. Ale wystarczy ponawiercać kulawki 2 x 20 - 22 mm . Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  8. #8

    Domyślnie

    Dziś jeszcze przyjrzałem się swojemu deskowaniu i zauważyłem że drewno po 3 latach wyschło i powstały ładne szczeliny... Czy takie szczeliny nie wystarczą do przepływu powietrza?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_000382 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	200
Rozmiar:	46,7 KB
ID:	140181
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_000383 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	48,6 KB
ID:	140182
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_000386 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	44,9 KB
ID:	140183
    Myślicie że jeszcze dodatkowo trzeba wiercić krokwie żeby powietrze cyrkulowało między nimi? Wolałbym unikać osłabień konstrukcji... nawet tak niewielkich.

  9. #9

    Domyślnie

    Panowie podsumowując Wasze porady i porady osób z którymi w ostatnich dniach rozmawiałem planuję następujące rozwiązanie:
    1. Zdjąć gont z kalenicy, przeciąć papę, położyć listwy wentylacyjne, położyć gont na listwy
    2. Zainstalować dodatkowe wywietrzniki na mniejszych/bocznych połaciach dachu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2012-10-04_115212.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	64,2 KB
ID:	140197

    I tym sposobem powierzchnie zaznaczoną na niebiesko mam wentylowaną bezpośrednio - i tu nie mam się co martwić.
    Powierzchnią zaznaczoną na zielono też raczej nie powinienem się martwić bo powietrze między jedną krokwią przy moich szczelinach w deskowaniu przejdzie bez problemu (ewentualnie jeszcze nawiercę dwa 20 mm otwory w górnej części krokwi).
    Pytanie co z powierzchnią fioletową... czy powietrze przejdzie szczelinami między deskami i ewentualnymi nawierconymi otworami w stronę przestrzeni zielonej kolejno niebieskiej aż do wywiewu? Są to najniższe partie dachu... czy powinienem się o to martwić?
    Ostatnio edytowane przez dne99 ; 04-10-2012 o 11:09

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Wentylacja powinna być wykonana profesjonalnie a nie szczelinkami, które pomogą ale nie wystarczą. Przy zawilgotnieniu desek szczelinki się zawężą. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Wentylacja powinna być wykonana profesjonalnie a nie szczelinkami, które pomogą ale nie wystarczą. Przy zawilgotnieniu desek szczelinki się zawężą. Pozdrawiam.
    Proszę zatem o propozycję profesjonalnego rozwiązania. Czy mam rozumieć że w moim przypadku profesjonalne rozwiązanie na powierzchniach zaznaczony kolorem fioletowym i zielonym to wiercenie otworów w krokwiach?

    Pozdrawiam.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Albo tak jak Andrzej radził- grzybki połaciowe. Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Pisaliśmy z Janem już wielokrotnie, że o wentylacji należy myśleć na etapie więźby. Przy pokryciach montowanych na łatach nie byłoby problemu natomiast przy pokryciach płaskich ze względu na estetykę pozostaje uciążliwe wiercenie tuż pod deskami. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  14. #14

    Domyślnie

    ok czyli tak jak pisałem:
    Zainstaluje wentylację kalenicową... dodatkowo na bocznych połaciach dachu po jednym grzybku wentylacji połaciowej... i jeszcze wykonam otwory tuż pod deskami w krokwiach w obszarze zielonym i fioletowym.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2012-10-04_115212.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	64,2 KB
ID:	140630



    Dzięki za pomoc. A ja biorę się do roboty.

    Pozdrawiam.

  15. #15

    Domyślnie

    Czy ty chcesz dawać wełnę w "szczycie" strychu ? IMHO dużo lepiej jest ocieplać tylko połacie dachu w obrębie skosów pomieszczeń oraz płaską powierzchnię stropu stryszku, który zrobisz nad jętkami. Wówczas zimny, przewiewny stryszek jest komorą gdzie miesza się powietrze ze wszystkich połaci i wystarczy wspólny otwór wentylacyjny.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał william.bonawentura Zobacz post
    Czy ty chcesz dawać wełnę w "szczycie" strychu ? IMHO dużo lepiej jest ocieplać tylko połacie dachu w obrębie skosów pomieszczeń oraz płaską powierzchnię stropu stryszku, który zrobisz nad jętkami. Wówczas zimny, przewiewny stryszek jest komorą gdzie miesza się powietrze ze wszystkich połaci i wystarczy wspólny otwór wentylacyjny.
    na większości poddasza ma być wysokie i otwarte pomieszczenie - także jętki będą na wierzchu a ocieplenie pójdzie do samej góry równo z i na krokwiach... W dwóch pomieszczeniach, w których sufit ma być pod wysokością jętek bógłbym tak zrobić jak piszesz ale nie chce mi się bawić w docieplanie różnicy wysokości.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vega1
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    1.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    dne99 ten wywietrznik za 40 zł. nie ma zabezpieczenia przed owadami i śniegiem. Te z zabezpieczeniem są 2x droższe. Swoją drogą to zabezpieczenie to jakaś drobna siateczka. Chyba można by w nią wyposażyć te tańsze wywietrzniki o których mówisz. Bo te drogie są za drogie, a też mi trzeba tego sporo!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony