dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bawi

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    32-089
    Posty
    1

    Cool Budowa domu przed uprawomocnieniem sie pozwolenia

    Witam,jestem tu nowy i mam takie pytanie do wszystkich,wystapilem o pozwolenie na budowe domu i w tym tygodniu mam dostac tak wynika z moich informacji ale jest problem bo firma budujaca juz chce wchodzic i zacząc bo tak bylo uzgodnione ale wszystko sie przeciaglo w czasie z powodu braku w dokumentacji,a moje pytanie jest takie co by sie stalo gdybym przed uprawomocnieniem sie pozwolenia wytyczyl budynek i zalał fundamenty,jakie sa konsekwencje tego pieniezne i inne,pozdrawiam wszystkich!

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Jak nikt nie zakapuje a kierownik budowy podpisze - to się uda. Najpierw musi wejść geodeta, wytyczyć i wpisać do dziennika budowy - a dziennik dostaniesz po uparwomocnieniu się pozwolenia. Potem jeszcze zgłoszenie do PINB. Jak Cię drapną, to mogą wstrzymać budowę i nakazać rozbiórkę lub wszcząć procedurę legalizacji. A to droga zabawa.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał bawi Zobacz post
    Witam,jestem tu nowy i mam takie pytanie do wszystkich,wystapilem o pozwolenie na budowe domu i w tym tygodniu mam dostac tak wynika z moich informacji ale jest problem bo firma budujaca juz chce wchodzic i zacząc bo tak bylo uzgodnione ale wszystko sie przeciaglo w czasie z powodu braku w dokumentacji,a moje pytanie jest takie co by sie stalo gdybym przed uprawomocnieniem sie pozwolenia wytyczyl budynek i zalał fundamenty,jakie sa konsekwencje tego pieniezne i inne,pozdrawiam wszystkich!

    Ryzykowne posunięcie. Jeśli złapią, to trzeba będzie doprowadzić to stanu pierwotnego lub zapłacić karę legalizacyjną. Jest to naprawdę spora sumka. Ekonomiczniej jest poczekać na decyzje prawomocna.

    pozdrawiam
    Tu była reklama...

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Smooth

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Kraków, Warszawa
    Posty
    28

    Domyślnie

    Kara za samowole w przypadku domu jednorodzinnego wynosi 50'000. To jest opcjonalne oczywiście, moga nakazac rozbiórkę tego co juz zostalo zrobione. Ryzykowne posunięcie i raczej ciężkie do obronienia jeśli ktoś uprzejmie doniesie.

  5. #5

    Domyślnie

    Jako Polacy we krwi mamy chęć omijania prawa. Osobiście uważam, ze warto poczekać, ale można wytyczyć fundamenty, ściąć drzewa, zdjąć humus. Są to roboty nie wymagające pozwolenia na budowę z wyjątkiem wytyczania, ale kto się zorientuje, że to wytyczanie ..... . Oczywiście wpisy w dzienniku budowy po dacie uprawomocnienia decyzji, Inaczej am dla siebie zrobisz stryczek.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nxox*

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-536
    Posty
    13

    Domyślnie

    Briksdal nie do końca jest to prawdą. Zgodnie z Prawem Budowlanym, rozpoczęcie robót następuje z chwilą rozpoczęcia prac przygotowawczych (art. 41) do których należą:
    1) wytyczenie geodezyjne obiektów (tyczenie fundamentów)
    2) wykonanie niwelacji terenu (ścięcie drzew, ściągnięcie humusu)
    3) zagopsodarowanie terenu budowy wraz z budową obiektów tymczasowych (dotyczy raczej dużych budów)
    4) wykonanie przyłączy na potrzeby budowy

    Tak więc tyczenie przed uprawomocnieniem się pozwoleniea na budowę jest de facto rozpoczęceim budowy

  7. #7

    Domyślnie

    nxox - jeżeli omijamy prawo to róbmy to z głową.
    1. Nikt nie będzie w stanie sprawdzić czy pomiary robione na działce to tyczenie fundamentów geodeta zawsze może dorobić odpowiednią bajkę
    2. Niwelacja terenu to przemieszczanie mas ziemnych. Czy zdjęcie humusu to niwelacja - nie sądzę. Na pewno niwelacją nie jest ścinka drzewa. Procedury związane z wycinką zieleni są poza jurysdykcją prawa budowlanego.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Oj tam, jak masz znajomego kierbuda i geodetę, to da się...

    Ja przed uzyskaniem uprawomocnienia się pozwolenia, kopałam sobie na działce wytyczoną przez geodetę dziurę w ziemi a nie wykop pod fundament

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej_ar

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    jeśli rozpoczniesz budowę po uzyskaniu pozwolenia i po zgłoszeniu zamiaru rozpoczęcia robót w PINB ale jeszcze przed uprawomocnieniem decyzji to co najwyżej może ci grozić grzywna - nic więcej.
    Na stronie GUNB jest wyjaśnienie tej kwestii. http://www.gunb.gov.pl/ stanowisko ginb z 2011r


    Inna sprawa gdyby decyzja się nie uprawomocniła a Ty stanąłbyś w obliczu wykonywania robót nie mając pozwolenia na budowę.
    To kwestia tygodnia , max dwóch - nie wiem czy warto ryzykować - w końcu buduje się dla siebie i będzie tam wiele lat mieszkało...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony