dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 121
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 2415
  1. #81
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    ...


    Piotr... a czy faktycznie jest tak że panel ogrzewa przedmioty i sciany?? Czy po wyłączeniu natychmiast temperatura leci w dół?

    ...
    to może ja się wypowiem teoretycznie najpierw, a Piotr zweryfikuje w praktyce.
    Panel ogrzewa przedmioty i ściany, wyłącza się i przez jakiś czas to te przedmioty i ściany promieniują ciepłem. Jak ostygną to panel znów je dogrzewa. Tyle teorii, a jak wyszło w praktyce?
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  2. #82
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    Ja nie podchodzę do tematu w ten sposób że założę panele na podczerwień i prawie nic nie będę płacił za ogrzewanie.
    ma być wygodnie i porównywalnie do ogrzewania np pelletem czy ekogroszkiem.. ale jak wyjdzie kilka stówek drożej to nie będę płakał
    To odpuść ten pomysł, bo będzie tylko wygodnie.

    Chyba, że do "porównywalności" doliczysz koszt pomieszczenia kotłowni, komina, instalacji ogrzewczej. To wtedy będzie mniejsza różnica.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #83
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    Ja nie podchodzę do tematu w ten sposób że założę panele na podczerwień i prawie nic nie będę płacił za ogrzewanie.
    ma być wygodnie i porównywalnie do ogrzewania np pelletem czy ekogroszkiem.. ale jak wyjdzie kilka stówek drożej to nie będę płakał
    ...
    Wyszukałem na blogu wpis z lipca ubiegłego roku zawierający porównanie kosztów ogrzewania przy różnych paliwach:

    Koszty inwestycyjne to każdy musi sobie sam określić i podjąć decyzję co mu najbardziej odpowiada.
    Panel chyba szybciej da cieplo niz kabel grzejny??
    Na pewno szybciej, jest to jedna z cech paneli które trzeba brać pod uwagę.
    Jeśli chodzi o kable grzejne, to je kojarzę głównie z płytą do akumulowania ciepła w tańszej taryfie. Przy takim akumulatorze raczej trudno liczyć na utrzymanie indywidualnych temperatur ogrzewanych pomieszczeń. Jak zwykle coś za coś.
    Instalacyjnie kable są na pewno trudniejsze i więcej brudzenia, co do kosztów to nie wiem.
    Pozdrawiam
    blekowca
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    Panel chyba szybciej da cieplo niz kabel grzejny??
    Farelka zrobi to zdecydowanie szybciej, o różnicy w kosztach zakupu nie wspomnę. Jeśli grzać prądem to najlepiej korzystać z tańszej taryfy, ale do tego nadają się systemy mogące ciepło akumulować, zatem podłogówka czy piece z dynamicznym rozładowaniem zawsze będą górą.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 06-12-2012 o 15:54
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    Widze że nie którzy na tym forum to pier**** aby pier*** i potem nazywają ich Elitą forum albo ekspertami... nie mam pytań
    Za to ja mam - ogrzewasz tym dom, jeśli tak to jak długo, ile lat, czy tylko naganiasz a może handlujesz?
    Może dla porównania poznałbyś inne systemy grzewcze, zastanów się dlaczego ten system nie jest popularny? Grzejniki na podczerwień są znane od wielu lat.
    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    Faktycznie piec akumulacyjny w kazdym pomieszczeniu to super tanie rozwiazanie.
    Potwierdzam, 2 lata temu do mieszkania prawie 100m2 w kamienicy, zakupiłem 5 solidnych pieców z dyn rozł mocy razem 9kW z 3 programatorami (allegro używki prawie nówki z zachodu za 1,5kzł), przedtem dogrzewałem grzejnikami na podczerwień - NIGDY WIĘCEJ
    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    Mądry z Ciebie człowiek blekowca

    Bo np. pompa ciepła powietrze woda ze zbiornikiem 300l w polaczeniu z podłogówką to pewnie nie zda egzaminu bo bylo by za pieknie co nie?

    co do cwu to nie do co mam racje?
    ............chyba podaruję sobie ten wątek
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 06-12-2012 o 16:59
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  6. #86

    Domyślnie

    Godzinę temu przyjechał kurier i panel pojechał do Łodzi do następnego testowacz, a ja siedzę przed komputerem w zimnym pokoju i płaczę po stracie przyjaciela który opatulał mnie swoim ciepełkiem
    Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty 56m2, termomodernizacja 2 lata temu, 2 ściany szczytowe, okna PCV- 1szt balkonowe 3 metrowe w tym drzwi balkonowe plus 3 sztuki typowych około 140x140 cm sprzed 13 lat, Uw szyb 1,1 całych okien około 1,5-2,0, mieszkanie obok praktycznie nie zamieszkałe więc słabo ogrzewane, z drugiego boku normalnie uzytkowane, mieszkanie nade mna samotna osoba wiec chyba tez slabo z ogrzewaniem, pode mna normalna mloda rodzina. Panel o mocy 1000 W ze sterownikiem bezprzewodowym, dedykowany do pomieszczeń o powierzchni max 20m2, powieszony w salonie otwartym na hol i całe mieszkanie. Salon i hol około28m2, w całym mieszkaniu kaloryfery zakręcone. Nie potrafię określić czy odczuwalna temperatura jest wyższa od panującej w pomieszczeniu, napewno czuć ciepło od pracującego panela, odczuwałem promieniowanie ciepła z odległości ok 2,5m , w czasie kiedy panel nie pracuje nie czuć nic i jest dość dziwne wrażenie ze jest chłodniej lub powiem inaczej, jest mniej ciepło niż wtedy gdy panel grzeje. Nie powiem też czy gdy miałem ustawioną temperaturę 23^C to odczuwałem 25^C z prostego powodu, że nigdy nie miałem w pomieszczeniu jesienią i zimą 25^C więc nie wiem jak to jest czuć te 25^C, ale gdy było 23^C to było mi więcej niż ciepło czasami miałem pierwsze objawy pocenia się. Panel gdy się załączy w ilka minut (2-3) osiąga maksymalną temperaturę czyli grzeje prawie natychmiast po włączeniu i od razu czuć że działa bo promieniowanie jest odczuwalne na dość znaczną odległość u mnie ok 2,5m, powieszony pod sufitem centralnie miałby wszędzie bliżej, a ze ściany do drugiego krańca salonu miał ok 5m.
    No to teraz piniądze
    Przez pierwsze 3 dni pracował na manualu, kiedy chciałem podnosiłem lub obniżałem temperaturę. Od godz 23 do 6 nastawiłem 19^C, od godz 6 do 16 nastawa 20,5^C a od godz 16 do 23 to już była zabawa sterownikiem i temperatury wg widzimisię lokatorów, trochę 25^C, trochę 23^C trochę @1^C. Średnie zużycie energii w tym cyklu to 2,7 kWh/dobę.
    Przez następne 7 dni pracował w trybie auto z temperaturami ustwaionymi wg schematu: od godz 23 do 9 temp 19^C, od godz 9 do 12 temp 23^C, od godz 12 do 16 temp 21^C i od godz 16 do 23 temp 23^V. W tym czasie średnie zużycie energii wyniosło 6,3 kWh/dobęOstatnie 4 dni to sobie pozwoliłem.
    Praca w trybie auto, temperatura zadana- 23^C przez całą dobę przez 4 dni.
    Pewnie chcecie wiedzieć ile zżarł prądu?
    Niestety nie powiem Wam, ale ostatecznie mogę napisać
    Otóż wtedy, gdy się tak grzaliśmy zużycie energii wyszło średnio-uwaga 12,94 kWh/dobę.

    To co napisałem powyżej pisałem o 15:30 to co poniżej już po północy, wiecie dziewczyny wróciły do domu i jazda do Tesko, do Marty po haracz, na pocztę, na srocztę itd itp, ale nic to piszę dalej.
    Wg "kalkulatora taryfowego" Enei za zużytą energię:
    w 1 przypadku 12,2 pln za 3dni co daje 54,73 pln/m-c
    w 2 przypadku 33,48 pln za 7 dni co daje 119,5 pln/m-c
    w 3 przypadku 37 pln za 4 dni co daje 233 pln/m-c.
    Wszystko liczone dla taryfy "dzień i noc G11" w której prąd jest b.drogi, na obrazku poniżej zrzut z widokiem z kalkulatora gdzie jest podgląd na ceny w innych taryfach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	energia.jpg
Wyświetleń:	315
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	152784
    Ten test wcale mi nie pomógł, nie przekonał mnie do tego ogrzewania, może są na fm mądrzejsi ode mnie i do Was się zwracam o poradę. Porada powinna być obiektywna.
    Dziękuję za uwagę.
    Pozdrawiam
    Piotr
    Ostatnio edytowane przez Kasieńka i Piotr ; 06-12-2012 o 23:32
    Na dom nigdy nie jest za późno. Uciekliśmy z dużego miasta na wieś.

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał blekowca Zobacz post
    Czy mógłbyś zatem podać jakie są twoje całkowite roczne wydatki na energię.
    W arkuszu z mojej stopki jest całkowity koszt ogrzewania liczony za pomocą podlicznika. Koszt całkowity opłat za energię mam poniżej 3kzł, z tym, że jakiekolwiek porównanie z kimś innym jest mało miarodajne, bo nie każdy ma takie same urządzenia zużywające prąd przez cały rok. Np. 400l akwarium nie jest zbyt energooszczędne. Nie sądzę też, że każdy utrzymuje w domu temperaturę na dole 23*, na górze 21*. Grzejąc panelami na podczerwień i utrzymując ten sam komfort zapłaciłbym koło 7kzł.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 06-12-2012 o 23:58
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  8. #88

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    Powiedz nam wodzu ile bedziemy rocznie płacić za ogrzewanie..
    Prosta sprawa, policz sobie:
    https://docs.google.com/spreadsheet/...Pfu-_8B#gid=35
    Jeśli bardziej niż wyliczeniom i zasadom fizyki wierzysz w cuda, to idź do wróżki, ona na pewno będzie wiedzieć.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał blekowca Zobacz post
    Nie próbujemy tutaj udowodnić że promienniki w cudowny sposób ogrzewają dom dając więcej energii, niż pobierają.
    Myślę że są równie efektywne co podłogówka kablowa
    Zgadzam się w 100%, z tym że komfort pomiędzy kablami w podłodze, a panelami wielkości telewizora wiszącym w jednym, czy w dwóch miejscach w pokoju będzie nieporównywalny. Niestety na niekorzyść paneli. W dodatku panele nie są w stanie grzać tylko w taniej taryfie i magazynować tanią energię. Panel wyłączony to panel zimny - ściany też będą zimne i komfort będzie "taki sobie". Podłogówka przez długie godziny po wyłączeniu jeszcze jest ciepła, więc przy zastosowaniu taniej taryfy koszty ogrzewania podłogówką będą niższe.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 07-12-2012 o 00:36
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  10. #90

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    w 1 przypadku 12,2 pln za 3dni co daje 54,73 pln/m-c
    w 2 przypadku 33,48 pln za 7 dni co daje 119,5 pln/m-c
    w 3 przypadku 37 pln za 4 dni co daje 233 pln/m-c.
    Przypomnijmy, że te wyniki dotyczą bloku, gdzie ze wszystkich stron grzeją sąsiedzi (tak, grzeją, bo nawet jak ktoś za ścianą ma 15* to jest to dużo - gdy na dworze jest 15*, to nie trzeba ogrzewać mieszkania/domu), ogrzewana powierzchnia ma 28m2 a na dworze było ciepło. Cudów nie ma. Włącz dla eksperymentu farelkę i porównaj wyniki i odczucia. Weź pod uwagę, że teraz jest chłodniej. Jeśli chcesz ogrzewać dom prądem, to porządnie go ociepl, a później wybierz akumulacyjne ogrzewanie płaszczyznowe - podłogówkę lub ścienne (tania taryfa). Kable, czy wodne, to kolejny wybór: kable to przywiązanie do prądu, wodne to możliwość podłączenia taniej grzałki lub jakiegokolwiek źródła ciepła jeśli prąd przerośnie Twoje możliwości. Panele na podczerwień będą świetnym uzupełnieniem jakiegoś systemu - dogrzewając pewne miejsca, np w łazience bez grzejnika, ale nie licz na to że tanio uciągną ogrzewanie całości.
    Dla porównania mój rachunek za ogrzewanie 200m2 domu w listopadzie wyniósł 118zł za cały miesiąc.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 07-12-2012 o 00:37
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    Sprzedający twierdzą że czas grzania...
    no tak...
    sprzedający wiedzą lepiej ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    A co Panowie proponujecie zamiast takich paneli??
    Wielokrotnie proponowałem korzystne układy dla takich domów, poszukaj może zmienisz zdanie, po Twoich w/w wypowiedziach nie chce mi się tego robić za Ciebie. Ktoś w/w link do moich arkuszy - sporo osobom już pomogły - może przydadzą się i Tobie, krótka instrukcja jest tu
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4974907
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-12-2012 o 07:55
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  13. #93
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    Godzinę temu przyjechał kurier i panel pojechał do Łodzi do następnego testowacz, a ja siedzę przed komputerem w zimnym pokoju i płaczę po stracie przyjaciela który opatulał mnie swoim ciepełkiem
    Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty 56m2, termomodernizacja 2 lata temu, 2 ściany szczytowe, okna PCV- 1szt balkonowe 3 metrowe w tym drzwi balkonowe plus 3 sztuki typowych około 140x140 cm sprzed 13 lat, Uw szyb 1,1 całych okien około 1,5-2,0, mieszkanie obok praktycznie nie zamieszkałe więc słabo ogrzewane, z drugiego boku normalnie uzytkowane, mieszkanie nade mna samotna osoba wiec chyba tez slabo z ogrzewaniem, pode mna normalna mloda rodzina. Panel o mocy 1000 W ze sterownikiem bezprzewodowym, dedykowany do pomieszczeń o powierzchni max 20m2, powieszony w salonie otwartym na hol i całe mieszkanie. Salon i hol około28m2, w całym mieszkaniu kaloryfery zakręcone. Nie potrafię określić czy odczuwalna temperatura jest wyższa od panującej w pomieszczeniu, napewno czuć ciepło od pracującego panela, odczuwałem promieniowanie ciepła z odległości ok 2,5m , w czasie kiedy panel nie pracuje nie czuć nic i jest dość dziwne wrażenie ze jest chłodniej lub powiem inaczej, jest mniej ciepło niż wtedy gdy panel grzeje. Nie powiem też czy gdy miałem ustawioną temperaturę 23^C to odczuwałem 25^C z prostego powodu, że nigdy nie miałem w pomieszczeniu jesienią i zimą 25^C więc nie wiem jak to jest czuć te 25^C, ale gdy było 23^C to było mi więcej niż ciepło czasami miałem pierwsze objawy pocenia się. Panel gdy się załączy w ilka minut (2-3) osiąga maksymalną temperaturę czyli grzeje prawie natychmiast po włączeniu i od razu czuć że działa bo promieniowanie jest odczuwalne na dość znaczną odległość u mnie ok 2,5m, powieszony pod sufitem centralnie miałby wszędzie bliżej, a ze ściany do drugiego krańca salonu miał ok 5m.
    No to teraz piniądze
    Przez pierwsze 3 dni pracował na manualu, kiedy chciałem podnosiłem lub obniżałem temperaturę. Od godz 23 do 6 nastawiłem 19^C, od godz 6 do 16 nastawa 20,5^C a od godz 16 do 23 to już była zabawa sterownikiem i temperatury wg widzimisię lokatorów, trochę 25^C, trochę 23^C trochę @1^C. Średnie zużycie energii w tym cyklu to 2,7 kWh/dobę.
    Przez następne 7 dni pracował w trybie auto z temperaturami ustwaionymi wg schematu: od godz 23 do 9 temp 19^C, od godz 9 do 12 temp 23^C, od godz 12 do 16 temp 21^C i od godz 16 do 23 temp 23^V. W tym czasie średnie zużycie energii wyniosło 6,3 kWh/dobęOstatnie 4 dni to sobie pozwoliłem.
    Praca w trybie auto, temperatura zadana- 23^C przez całą dobę przez 4 dni.
    Pewnie chcecie wiedzieć ile zżarł prądu?
    Niestety nie powiem Wam, ale ostatecznie mogę napisać
    Otóż wtedy, gdy się tak grzaliśmy zużycie energii wyszło średnio-uwaga 12,94 kWh/dobę.

    To co napisałem powyżej pisałem o 15:30 to co poniżej już po północy, wiecie dziewczyny wróciły do domu i jazda do Tesko, do Marty po haracz, na pocztę, na srocztę itd itp, ale nic to piszę dalej.
    Wg "kalkulatora taryfowego" Enei za zużytą energię:
    w 1 przypadku 12,2 pln za 3dni co daje 54,73 pln/m-c
    w 2 przypadku 33,48 pln za 7 dni co daje 119,5 pln/m-c
    w 3 przypadku 37 pln za 4 dni co daje 233 pln/m-c.
    Wszystko liczone dla taryfy "dzień i noc G11" w której prąd jest b.drogi, na obrazku poniżej zrzut z widokiem z kalkulatora gdzie jest podgląd na ceny w innych taryfach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	energia.jpg
Wyświetleń:	315
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	152784
    Ten test wcale mi nie pomógł, nie przekonał mnie do tego ogrzewania, może są na fm mądrzejsi ode mnie i do Was się zwracam o poradę. Porada powinna być obiektywna.
    Dziękuję za uwagę.
    Pozdrawiam
    Piotr
    Dzięki wpis z pola walki.
    Pierwsze to przeliczę jaki % czasu panel pracował u Ciebie w poszczególnych wariantach, przy 100% byłoby to 24 kWh
    1- 11 %
    2 - 26 %
    3 - 54%
    To tak dla Jaśka , odnośnie opowieści sprzedawców.
    Szkoda, że zdecydowałeś się ogrzewać całe mieszkanie, a nie tylko jeden pokój do stosownie do charakterystyki panela - wtedy zapewne udziały procentowe czasu pracy byłyby niższe. Dla pełnego obrazu sytuacji przydałoby się też wiedzieć jaka była pogoda za oknem w czasie testów - kilka ostatnich dni w Szczecinie trochę przymroziło i to też mogło mieć wpływ na większe zużycie w ostatnich 4 dniach.

    Zacytuję tu stopkę z maila od pana Wojewody, bo myślę że dobrze ilustruje to czego się dowiedzieliśmy.
    Wiemy, że nawet najlepsze ogrzewanie mogą zamontować niekompetentne osoby albo zaplanować za małą mocy grzewczą i w ten sposób można popsuć całą ideę ogrzewania i ekonomii.
    Kluczem do komfortu cieplnego i niskich rachunków za ogrzewanie jest przemyślany montaż (nie naprzeciw okien, optymalnie w miejscu gdzie będą przedmioty zdolne akumulować ciepło) i naprawdę inteligentne sterowanie. Tam gdzie ludzi nie ma 18*, gdy wchodzą dogrzać do 21-22*, na noc chłodniej, rozgrzewka chałupki nad ranem, żeby jeszcze nagrzać w tańszej taryfie.
    To może działać z automatu, tylko się nauczyć.
    Wyjątek gdy mamy w domu być cały czas i bez przerwy wszędzie musi być ciepło - wtedy komfort będzie kosztował.
    Pozdrawiam
    blekowca
    PS Swoją drogą to chętnie bym wypróbował odczucie korzystania z tych paneli na własnej skórze, czyżby jednak wycieczka do Bukowej Chatki lub pod Poznań...
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  14. #94
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał blekowca Zobacz post
    PS Swoją drogą to chętnie bym wypróbował odczucie korzystania z tych paneli na własnej skórze, czyżby jednak wycieczka do Bukowej Chatki lub pod Poznań...
    wystarczy wycieczka do pierwszego lepszego domu z dobrze zrobioną podłogówką...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #95
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    wystarczy wycieczka do pierwszego lepszego domu z dobrze zrobioną podłogówką...
    największą wadą paneli na podczerwień jest to że nie można ich tanio zrobić samemu
    chociaż mam pomysł - weź panel i pomaluj go farbą podczerwoną
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał blekowca Zobacz post
    największą wadą paneli na podczerwień jest to że nie można ich tanio zrobić samemu
    Wyjaśnij proszę co w tych panelach jest aż tak drogiego? Popularność tego systemu jest potwierdzona "ogromnym" zbytem tych urządzeń na rynku, na allegro ludzie "wyrywają sobie z rąk" - 0 dosłownie 0 sprzedaży - potencjalni nabywcy nie znają się na tym czy wybierają korzystniejsze systemy?
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-12-2012 o 09:53
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    ja siebie nie będe porównywał do tych którzy ogrzewanie wykonali sobie sami np. rwxw
    Czemu? Wystarczy trochę chęci i inwencji twórczej, jeśli już ma być tego typu ogrzewanie to osobiście zdecydowałbym się na instalację takich paneli w ścianach pod kaflami czy wybranymi przedmiotami, może pod oknami zakryte estetycznym kamieniem
    http://allegro.pl/ceramiczny-promiennik-podczerwieni-elcer-600w-230v-i2850585557.html
    Byłoby zdecydowanie taniej oraz lepiej - tak jak bym to sobie zaprojektował ("tafla styro" za kilka kzł na ścianie to mierna ozdoba a koszt powala). Tu koszt tylko 70zł za 600W
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-12-2012 o 10:29
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  18. #98
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Wyjaśnij proszę co w tych panelach jest aż tak drogiego? Popularność tego systemu jest potwierdzona "ogromnym" zbytem tych urządzeń na rynku, na allegro ludzie "wyrywają sobie z rąk" - 0 dosłownie 0 sprzedaży - potencjalni nabywcy nie znają się na tym czy wybierają korzystniejsze systemy?
    Drogi jest chyba know-how - zasada produkcji jest dość prosta, arkusz papieru jest nasączany w roztworze, bodajże zawierającym jakiś związek tytanu, po jego wysuszeniu w materiale powstają nano-anteny o rozmiarze takim, że emitują fale w formie promieniowania podczerwonego właśnie. Ponieważ jest ich dużo i są zorientowane w przypadkowe kierunki więc panel równomiernie promieniuje w różne kierunki, nie jak reflektor tylko na wprost.
    Natomiast jak to konkretnie zrobić żeby działało, miało wydajność było bezpieczne -nie wiem, nie jestem producentem ani sprzedawcą. Mi się podoba, tobie nie - to wolny kraj.
    Do mainstreamu póki co się nie przebiły, podobnie jak budynki pasywne, większość z patentów jaśka, ale także drukarki 48 igłowe, system milipede IBM, czy inne ślepe zaułki. To że coś nie jest popularne nie oznacza że jest złe - jest taka możliwość, ale tylko możliwość. Nie muszę mieć ogrzewania jak wszyscy i co mi zrobisz - zamkniesz w domu bez klamek?
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  19. #99
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    No to rzeczywiście masz nad czym myśleć.
    Zastanawia mnie twierdzenie że panelami nie można nagrzać podłogówki - moim zdaniem jak się pokombinuje z temperaturami załączania i wyłączania to można nagrzać i płytę, czy dowolny inny magazyn ciepła (np. 400 l akwarium ).

    Przed chwilą dostałem wiadomość od pana który ma dom drewniany i mówi że największy rachunek za prąd ogólnie dostał 480zł przy mrozach -20 za miesiąc... i szczerze poleca te panele..
    A ten domek to duży był. No i jak długo trzymały te mrozy - mógłbyś przekazać.

    Na razie z lektury forum wynika mi, że punktem odniesienia do szacowania kosztów zużycia energii może być domek Iwony i Mariusza; koszt roczny 4500 zł, taryfa dzień i noc (weekendowa korzystniejsza), 82m2 powierzchni, solary do cwu, brak WM, ławy fundamentowe, ocieplenie na oko z 15 cm styropianu - słowem szału nie ma, dwie osoby.
    Na tej podstawie spróbuję oszacować swoje potrzeby: 135 m2 powierzchni, płyta z ziemnym magazynem ciepła (brak strat do gruntu), odzysk części ciepła z powietrza i cwu, 20 cm styropianu, dach 30 cm wełny, 5 osób, taryfę chcę weekendową, okna z U~0,8. Na czuja wychodzi mi na całość jakieś 4-5 tys. zł.
    Teraz z innej strony - dom chciałbym uzyskać o zapotrzebowaniu 35-40 kWh/m2/rok, czyli ogółem 4725 - 5400 kWh. Dla 63% w II taryfie (znów Iwona i Mariusz dzięki za info) wychodzi rocznie koszt 2100 - 2400 zł na samo ogrzewanie. Potwierdza to moje wyczucie, bo myślę że 2 tys. zł na pozostałe potrzeby prądowe powinno starczyć.

    Koszt inwestycyjny jak już pisałem - około 14 tys. (przy czym skorzystam z oferty założenia elektryki w domku po kosztach własnych przez Eco partner - oszczędność około 2 tys.).

    A ponieważ ponieważ zamierzam zostać również producentem prądu ze słońca i nadmiar opychać wam po paskarskich cenach, więc za dodatkowy koszt inwestycji około 30 tys zł, moje roczne koszty na całość wyniosą - ZERO złotych.
    Ot taka fajna teoria.
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  20. #100
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    blekowca dowiem sie i dam Ci znac... Ten Pan mieszka chyba 80km ode mnie może uda mi sie podjechać i pogadac to tak inaczej niz przez facebooka.

    Eco partner ma full zdjęć z realizacji wiec jednak ludzie kupują te panele. Czytałem referencje na ich stronie jak pewnie każdy..., wyszukałem ludzi i osobiscie popytałem no i każdy chwali inaczej to zamiast pochwał dostali by chu*** czy nie tak?

    U nas póki co będą mieszkały 2 osoby

    110m2 + 70 ( poddasze użytkowe(nie wiem czy w ogole kiedyś bedzie zamieszkane)


    Musze pomyśleć do wiosny mam czas...

    Troche ostygłem jak Piotr napisał swoje wyliczenia.. ale z drugiej strony panel z eco partenra 900w ma ogrzac pow. 12m2 a nie mieszkanie w bloku 56m2 niema co sie dziwić że pracował tyle czasu.

    to czyli Piotr by ogrzewał mieszkanie 56m2 w najgorszym wypadku za 233zł na miesiąc w taryfie g11 gdzie każdy doradza żeby był licznik dwutaryfowy.
    Od końca zacznę - w najgorszym wypadku 233 zł/m-c zimowy

    Z tym niedobraniem mocy panela to im dłużej myślę tym bardziej się przekonuję, że to jest ważne. Mój ulubiony przykład z garnkiem - zagotuj 5 litrów wody na płomyku wielkości świeczki (przerysowane, ale chodzi o złapanie kontekstu). Lub inny przykład motoryzacyjny; jeździć dostawczym samochodem z silnikiem z małego fiata...
    Jak rozmawiałeś z tymi którzy użytkują, to czy na co dzień skupiają się na cieple odczuwanym bezpośrednio z panela czy jest im ciepło bo po prostu ściany i sprzęty są ciepłe, a ciepełko z panela to tylko taki miły bonus.

    wyszukałem ludzi i osobiscie popytałem no i każdy chwali inaczej to zamiast pochwał dostali by chu*** czy nie tak?
    podziwiam dociekliwość, im bardziej drążę temat tym bardziej jestem przekonany że w przypadku tych paneli kompetencje projektanta i instalatora naprawdę robią różnicę...

    Co do opcji jak pożenić ogrzewanie z ociepleniem i wygodą, żeby teraz nie przepłacić i potem nie płakać to napisz do asolta - myślę że coś mądrego ci doradzi.
    Ostatnio edytowane przez blekowca ; 07-12-2012 o 14:36
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

Strona 5 z 121

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony