dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 22 z 22
  1. #21

    Domyślnie

    To ja zadam też pytanie, skoro będziemy mieli np wodę gruntową na głębokości 1,5metra, to jak wykopie dół na 2metry i wpuszczę do dołu rurę odprowadzającą deszczówkę z dachu, to czy stan wód gruntowych w tym dołku będzie rósł, czy poziom będzie się wyrównywał z ogólnym poziomem wód gruntowych na danym terenie, czyli, ze ta woda będzie wnikać do całości.

    Mam u siebie pierwszą warstwę ziemi taką strasznie błotnistą po deszczu, poziom wód gruntowych jest raczej niski, bo mieszkam na wzgórzu. Kopiąc w starej piwniczce po czarnej ziemi dotarłem do ciemnego piasku jakieś ~3m. Piasek był wilgotny i myślę, żeby tam wpuścić rurę z deszczówką, tylko się zastanawiam czy jeśli jest to warstwa przepuszczalna, czy będzie w stanie odebrać całość wody z dachu, czasami jest na prawdę sporo tej wody. Pewnie nikt mi na to pytanie nie oopowie, pewnie muszę po prostu zrobić eksperyment..

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Do m4rsh4ll
    Z przyjemnością odpowiem na to pytanie: nikt nie odpowie Ci na to pytanie w 100% pewnie i dobrze bez badań na miejscu A i po badaniach zawsze zostanie jakaś doza niepewności. Bo zawsze może być jakaś gwałtowna zmiana budowy geologicznej której się nie wyłapie, a wiadomo że nikt o zdrowych zmysłach nie zapłaci dużej kasy za jakieś super szczegółowe badania pod zrobienie drenażu czy odpływu wody z rynny.
    OK. a teraz konkrety.
    Co do pierwszego pytania to woda z rury będzie czasowo podnosić poziom wody w dole(studni chłonnej) a potem opadać do poziomu 1,5m, czyli normalnego poziomu wód gruntowych na tym terenie (oczywiście trzeba pamiętać o tym że poziom wód gruntowych również ulega wahaniom więc nie zawsze będzie to 1,5m). Woda dopływająca będzie "rozchodzić" się w ośrodku skalnym. Natomiast pytanie jak szybko będzie to następować - to już zależy od tego jakie właściwości ma ten ośrodek. Jeśli dobrze przepuszcza wodę (żwir, gruby piasek) to bardzo szybko odbierze nadmiar wody. W innym wypadku ten czas będzie się wydłużał.
    Faktycznie skoro mieszkasz na wzgórzu można zakładać że poziom wód jest niski, ale to tez zależy od bud. geol.
    To że piasek był wilgotny jeszcze specjalnie niczego nie przesądza. Pytanie czy jeśli zostawisz ten wykop powiedzmy na dobę czy napłynie tam woda? Zakładając że nie napłynie to można by spróbować tam zrobić studnię chłonną, Oczywiście odpowiednio dużą i chłonną aby odebrać również "dużą wodę" w trakcie długiego i ulewnego deszczu(czyli duża dostawa wody w krótkim czasie).
    Polecam mój dzienniczek, tam może znajdziesz inspiracje dla siebie.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony