dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Wybór bramy przesuwnej

    Witam,

    Planuję w tym roku wykonać ogrodzenie działki (zbyt dużo zwierząt nas odwiedza). Ponieważ dzialka ma kształt trapezu i wjazd jest pod kątem( skrzydło musiałoby się otwierać więcej niż 120 stopni), jedynym sensownym rozwiązaniem jest brama przesuwna, choć jest to mniej estetyczne rozwiązanie. Z powodu wjazdu pod kątem (na dodatek z wąskiej polnej drogi) powinienem zastosować bramę o większym niż zwykle świetle. Standardem jest chyba 4m, biorąc pod uwagę kąt, u mnie musiałoby to być conajmniej 4,7 m.
    Brama będzie albo wypełniona poziomymi elementami drewnianymi, lub będzie w formie prostokąta z prostymi pionowymi wypełnieniami kwadratowymi.

    Mam pytanie na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy, widzę że jest bardzo duża rozpiętość cen. Domyślam się że pewnie warto zwrócić uwagę by była ocynkowana i pomalowana proszkowo.
    Co jeszcze? Przekroje profili, grubość ścianek, producent wózków, listw zębatych?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Profile stalowe konstrukcyjne dla bram przesuwnych są produkowane w odpowiednich kształtach i grubościach w zależności od jej planowanej wielkości. Sam w każdym razie sobie nie zrobisz. Znajdź sobie w okolicy lepszą ślusarnię i mając orientacyjne rozmiary ( szerokość + planowana wysokość ) wycenią Ci.
    Osobnym tematem są napędy i elektronika. Osobiście polecam firmy Sommer - niezawodne systemy.Zima (śnieg i mrozy ) to największy sprawdzian dla jakichkolwiek urządzeń działających na zewnątrz.
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Charlie Zobacz post
    Sam w każdym razie sobie nie zrobisz. Znajdź sobie w okolicy lepszą ślusarnię i mając orientacyjne rozmiary ( szerokość + planowana wysokość ) wycenią Ci.
    Nawet nie planowałem wykonywać jej sam. Nie mam żadnego doświadczenia w spawaniu, a to nie jest trywialne (patrz na brak chętnych na spawaczy w stoczniach mimo bardzo dobrych zarobków). Poza tym że spawy powinny być mocne, to jeszcze powinny być estetyczne.
    Jeśli chodzi o firmę Sommer i inne, czy da się sterować pilotem innej firmy (w moim przypadku NICE model Smilo)? Nie chciałbym mnożyć pilotów. Rozumiem że kupując konkretny siłownik, kupuję również centralkę sterującą jako część zestawu?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Ja kupowałem wszystko w komplecie, łacznie z pilotami. Nie mam pojęcia czy pilot od Nice pasuje do innego systemu.
    Polecam Sommer bo je użytkuję bezproblemowo natomiast sąsiad ma z Castoramy popsute tak, że tylko wymiana go ratuje.
    Pozdrawiam
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Charlie Zobacz post
    Polecam Sommer bo je użytkuję bezproblemowo natomiast sąsiad ma z Castoramy popsute tak, że tylko wymiana go ratuje.
    Pozdrawiam
    A jaki model i jaki rozmiar (wysokość, długość, światło) bramy?

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wojtarowicz

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    33-331
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witaj,
    Większość ślusarzy nie ma standardowych rozmiarów bram, po prostu robią na wymiar. Brama 4,7 m w świetle nie stanowi większego problemu. Chociaż z bramami przesuwnymi to trochę jak z dziećmi - mała brama mały kłopot, duża.... .
    Co do konstrukcji musisz wiedzieć jak ma brama wyglądać czy wypełnienie metalowe czy drewniane które jest zazwyczaj szczelniejsze i przez to brama musi być bardziej sztywna - większy napór wiatru (wskazane większe przekroje profili - grubość ścianek ma mniejsze znaczenie). Wygląd powinien jakoś nawiązywać stylem do domu, np balustrad jak i reszty ogrodzenia.
    Jeżeli chodzi o zabezpieczenie antykorozyjne to koniecznie ocynkowana i malowana ale czy proszkowo to już bym się zastanawiał. W razie obicia trudniej zamalować by nie było widać śladu. Po ocynkowaniu farba ma już tylko znaczenie dekoracyjne.
    Producent wózków ma mniejsze znaczenia niż samo wykonanie bramy, a następnie właściwe jej ustawienie.
    Jeżeli chodzi o automatykę to tak jak wspomniał Charlie Sommer to uznana firma, chociaż może ostatnio trochę gorsza (zresztą jak większość rzeczy). Niestety nie posterujesz nią pilotem Nice, chyba że założysz radio zewnętrzne ale to i kombinacja i niepotrzebny koszt. Zastanów się np na napędem Nice. Mój wuj ma taki (nie pamiętam modelu) już jakieś 10 lat i hula, tylko piloty co jakiś czas wymienia. Osobiście używam Came bx i jestem zadowolony.
    Pozdrawiam

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gregorali

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    7

    Domyślnie

    Co do bramy rozwiernej/uchylnej i kąta otwarcia proszę pamiętać, że skrzydła nie muszą być równe. To w wielu wypadkach rozwiązuje problem otwarcia.
    Jeśli chodzi o zabezpieczenie antykorozyjne to również są inne rozwiązania /proszę spojrzeć na moje wcześniejsze posty tam jest link jak tego dokonać/
    Automatyka w tym temacie nic nowego nie powiem oprócz tego, że należy się kierować dostępnością części zamiennych-serwisem.
    KONIECZNIE pamiętaj o doprowadzeniu kabli do bramy i furtki, i nie zapomnij o fotokomórkach /kabel po przeciwnej stronie automatu/
    edit nie zauważyłem postu powyżej /grubość profilu/ w Google wpisz: kalkulator mas / brama i furtka to wydatek kliku tys. a oszczędność na grubości profili to najwyżej kilka zł. Koniecznie sprawdź to sam ja dla sprawdzenia przyjąłem 25 mb profil 4x4x1,5mm oraz 4x4x2.0mm /koszt kilograma stali ok. 3.00 zł netto/ różnica 0,2 kg x 3 zł = 60 groszy.
    Nigdy nie oszczędzajcie na grubości profili to domena fabryk.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez gregorali ; 05-02-2013 o 08:16

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtarowicz Zobacz post
    Witaj,
    Co do konstrukcji musisz wiedzieć jak ma brama wyglądać czy wypełnienie metalowe czy drewniane które jest zazwyczaj szczelniejsze i przez to brama musi być bardziej sztywna - większy napór wiatru (wskazane większe przekroje profili - grubość ścianek ma mniejsze znaczenie). Wygląd powinien jakoś nawiązywać stylem do domu, np balustrad jak i reszty ogrodzenia.
    Jeżeli chodzi o zabezpieczenie antykorozyjne to koniecznie ocynkowana i malowana ale czy proszkowo to już bym się zastanawiał. W razie obicia trudniej zamalować by nie było widać śladu. Po ocynkowaniu farba ma już tylko znaczenie dekoracyjne.
    Myślałem o bramie z wypełnieniem drewnianym poziomym tak jak na poniższym zdjęciu, tyle że myślę o niższej- nie ogradzam więzienia.

    http://danbud.info/public/oferta/bra...lizacje2/7.jpg

    Domek mam drewniany w konstrukcji z cienkich bali, tak jak na poniższym zdjęciu. Liczę że nie będzie się specjalnie gryźć.
    http://galeria.ilsystem.pl/upload/20...5-b5d8c847.jpg
    Myślę o wypełnieniu bramy termodrewnem, choć to większy wydatek (ok. 1700 zł). Może jednak, jeśli udaloby się odpowiednio wyfrezować otwór na śruby, wystarczyłby zwykły materiał.

    Dzięki za odpowiedź.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregorali Zobacz post
    Co do bramy rozwiernej/uchylnej i kąta otwarcia proszę pamiętać, że skrzydła nie muszą być równe. To w wielu wypadkach rozwiązuje problem otwarcia.
    Jeśli chodzi o zabezpieczenie antykorozyjne to również są inne rozwiązania /proszę spojrzeć na moje wcześniejsze posty tam jest link jak tego dokonać/
    ...
    KONIECZNIE pamiętaj o doprowadzeniu kabli do bramy i furtki, i nie zapomnij o fotokomórkach /kabel po przeciwnej stronie automatu/
    edit nie zauważyłem postu powyżej /grubość profilu/ w Google wpisz: kalkulator mas / brama i furtka to wydatek kliku tys. a oszczędność na grubości profili to najwyżej kilka zł.
    Jeśli chodzi o kąt otwarcia to chyba trudno uzyskać ponad 120 stopni. Przynajmniej w systemach NICE nie widziałem takiej możliwości. Dzięki za podpowiedź w zakresie zabezpieczeń antykor., wieczorem poczytam. Kable do bramy i furtki już czekają gdzieś ( ) pod ziemią. Przyjrzę się też grubości profili. Wypełnienie drewnem to u mnie mniej więcej 120 kg.

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gregorali

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezmer Zobacz post
    Jeśli chodzi o kąt otwarcia to chyba trudno uzyskać ponad 120 stopni. Przynajmniej w systemach NICE nie widziałem takiej możliwości. Dzięki za podpowiedź w zakresie zabezpieczeń antykor., wieczorem poczytam. Kable do bramy i furtki już czekają gdzieś ( ) pod ziemią. Przyjrzę się też grubości profili. Wypełnienie drewnem to u mnie mniej więcej 120 kg.
    Chyba to właśnie NICE ma automaty nawet do 180 stopni. Są jeszcze tzw. automaty "podziemne"

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbert27

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Dąbrówka
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    83

    Domyślnie

    Witam.
    Podstawowe pytanie to czy brama przesuwana zmieści się na działce?? 4,7 m w świetle do tego dochodzi "ogon" bramy i mamy 6 m. Czyli jak otworzymy to potrzebujemy 6 m wolnej przestrzeni. Razem daje nam to prawie 11m. To tylko taki przykład, ale zawsze...
    Odnośnie konstrukcji bramy to prowadnica 70(koszt ok.160 zł za 6 metrową prowadnicę) lub 80(analogicznie trochę droższa), do tego rolki (koszt 160 zł komplet). Konstrukcję zrobiłbym z profila 50x30 ze ścianką 2mm (ok. 50 zł za 6 m). Do tego dochodzi ceownik prowadzący, dochodzi wykopanie i zalanie fundamentu plus osadzenie słupków. I jak poprzednik napisał. Najlepiej znaleźć w okolicy kogoś kto zajmuje się ogrodzeniami, doradzi i podpowie co i jak. Bo na marketowe to szkoda czasu i kasy...
    A na temat automatyki się nie wypowiadam. Za dużo tego jest.
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał norbert27 Zobacz post
    Witam.
    Podstawowe pytanie to czy brama przesuwana zmieści się na działce?? 4,7 m w świetle do tego dochodzi "ogon" bramy i mamy 6 m. Czyli jak otworzymy to potrzebujemy 6 m wolnej przestrzeni. Razem daje nam to prawie 11m. To tylko taki przykład, ale zawsze...
    Z wymiarami powinniśmy się wyrobić. Bok ma około 30 m, zakładamy umieszczenie światła bramy mniej więcej na środku, zaraz obok bramy (furtka wejściowa).

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał norbert27 Zobacz post
    Witam.
    Odnośnie konstrukcji bramy to prowadnica 70(koszt ok.160 zł za 6 metrową prowadnicę) lub 80(analogicznie trochę droższa), do tego rolki (koszt 160 zł komplet).
    A jeszcze pytanie o grubość blachy szyny prowadzącej. Z tego co widzę produkowane są rozmiarach 3,4,5 mm. Jakiej grubości domagać się od wykonawcy biorąc pod uwagę 120 kg obciążenie deskami i większy napór wiatru na skrzydło?

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbert27

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Dąbrówka
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    83

    Domyślnie

    Prowadnice mają chyba grubość ścianek 5 mm. Sprawdzę u siebie w warsztacie bo akurat leży i 70 i 80...

  15. #15

    Domyślnie

    Ja jestem zwolennikiem bram przesuwnych. Po pierwsze zimą nie trzeba odśnieżać całego podjazdu aby brama otworzyła się, automatyka do bram przesuwnych jest mniej skomplikowana niż w przypadku dwóch skrzydeł i kilka groszy tańsza. Bramę przesuwną można zrobić na styl skrzydłówki. Co do kosztów to jeżeli zaoszczędzisz na materiale a w szczególności na prowadzeniu bramy to dołączysz do grona narzekających na bramę przesuwna. Koszta jakie ktoś tu podał 160zł za wózki to zapewne jest to towar z ,,chińskich zapasów"" . Dobre wózki koszt od 600zł . Prowadnice to masz do wyboru albo standardowe o grubości 5mm lub firmowe (nie będę reklamował) . Ja bym poszedł w 80 i grubość x5mm, kształtowniki grubość 3mm
    PASJA połączona z pracą: artystyczne przetwarzanie metalu: bramy, ogrodzenia,schody, zadaszenia oczywiście kute

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbert27

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Dąbrówka
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    83

    Domyślnie

    600 zł?? ha ha dobre żarty... Od 6 lat zajmuję się produkcją bram i wszystkiego co z tym związane... Wózki biorę z jednego i pewnego źródła... I jakoś jeszcze nikt nie narzeka... Najdroższe na allegro to koszt trochę ponad 400 zł... Więc cena 600 zł jest mocna zawyżona... Ja wiem że jak klient nie zorientowany to można mu wszystko wmówić... Pozdrawiam

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał norbert27 Zobacz post
    600 zł?? ha ha dobre żarty... Od 6 lat zajmuję się produkcją bram i wszystkiego co z tym związane... Wózki biorę z jednego i pewnego źródła... I jakoś jeszcze nikt nie narzeka... Najdroższe na allegro to koszt trochę ponad 400 zł... Więc cena 600 zł jest mocna zawyżona... Ja wiem że jak klient nie zorientowany to można mu wszystko wmówić... Pozdrawiam
    Nie mierz ludzi swoją miarą. Oprócz allegro są organizowane targi branżowe gdzie możesz zapoznać się z ofertami różnych firm, które produkują różne ciekawe rzeczy . Pojedź kiedyś ,zobacz nowości i wtedy porozmawiamy o cenach,jakości itp. Dodam jeszcze,że jest pewna holenderska firma , która życzy sobie za prowadzenie 6mb+kpl rolek 800 euro!!! nie wiem co te rolki mają w sobie ,ale ja za taka kasę nie znajdę chętnego nawet na ,,złotą"bramę.
    PASJA połączona z pracą: artystyczne przetwarzanie metalu: bramy, ogrodzenia,schody, zadaszenia oczywiście kute

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbert27

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Dąbrówka
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    83

    Domyślnie

    Przepraszam, trochę przesadziłem z tym wmawianiem...
    Holenderska firma, i holenderskie zarobki, więc i cena holenderska... Może są pozłacane
    Nie ma co się oszukiwać... Ale niestety żyjemy w takim kraju, gdzie jednak ludzie patrzą na każdy grosz.... A co do 800 euro to za tyle można już fajną bramę sobie zrobić)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony