dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie Styropianowy dom w lilakach

    Witam wszystkich!
    Po około rocznym przeglądaniu forum postanowiłem założyć swój dziennik budowy A więc zaczynamy.

    Jeszcze rok temu nie planowałem budowy jednak ceny mieszkań we Wrocławiu skłoniły mnie do decyzji o zakupie działki i w konsekwencji do rozpoczęcia inwestycji pod tytułem "Budujemy dom"
    I tak zaczęło się szukanie, jeżdżenie, dzwonienie, jeżdżenie, dzwonienie... Aż w końcu jest! Po kilku miesiącach poszukiwań, kolejnych miesiącach załatwiania formalności, mamy swoje miejsce na ziemi! Pomimo tego, że jest to tylko poletko kukurydzy to i tak uczucie posiadania swojej ziemi jest nie do opisania Poniżej kilka widoczków naszej działeczki z różnych okresów, co widać po wielkości kukurydzy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poludnie.jpg
Wyświetleń:	279
Rozmiar:	79,2 KB
ID:	160395 koniec działki po prawej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zachod.jpg
Wyświetleń:	221
Rozmiar:	64,9 KB
ID:	160396 widok na działkę w całej okazałości (oczywiście nie cały teren jest mój)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	corn.jpg
Wyświetleń:	228
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	160394 niedługo plony
    Ostatnio edytowane przez sham4n ; 11-01-2013 o 19:23

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    witam ...
    i czekam na ten tytułowy styropian ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie

    Kolejnym krokiem był wybór projektu. Z racji tego, że wjazd na posesje będzie od południa wybór padł na Dom w lilakach z Archonu (wersja z poddaszem użytkowym):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elewacja frontowa.jpg
Wyświetleń:	236
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	160504 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elewacja ogrodowa.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	160505

    Domek nie za duży, ale taki ma być
    Parter:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	566
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	160506
    Tutaj chcemy jedynie powiększyć kotłownie/spiżarnię o garderobkę w sypialni.

    Poddasze:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	426
Rozmiar:	20,5 KB
ID:	160507
    Na poddaszu bez większych zmian, jedynie zastanawiam się czy nie zrobić wejścia do garderoby od pralni. Komina nie będzie więc akurat zrobi się miejsce na drzwiczki.

    Na działce będzie to wyglądało mniej więcej tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	naslonecznienie.jpg
Wyświetleń:	378
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	160503

    Aha, no i powiększymy tarasy Ten od drzwi salonowych będzie wysunięty na 4,5m, a ten od wejścia na 3m. Kiedyś pewnie część będzie zadaszona, ale to się zobaczy w praniu

    W następnym odcinku coś o styropianie

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie

    Głównym założeniem domku miała być jego energooszczędność. Po studiowaniu FM przez kilka miesięcy, przeczytaniu wielu artykułów itd. itp. wykluł się taki o to pomysł na dom:

    FUNDAMENTY
    Zgodnie z duchem nowoczesności będzie płyta fundamentowa. Na początku myślałem o systemie Legalett albo Megatherm. Dostałem oferty and the winner is... izodom2000 Płyta fundamentowa z periporu o grubości 25cm oraz U=0,13. Na to 25cm betonu zbrojonego (proponowali mi zbrojenie rozproszone Dramix, ale jakoś tak w tym przypadku wybrałem zbrojenie tradycyjne).

    ŚCIANY ZEWNĘTRZNE
    Na początku chciałem wybudować dom szkieletowy z gotowych elementów, ale jakoś pomysł upadł. Ostatecznie wybrałem system tzw. kształtek styropianowych. Tym bardziej, że już jeden taki domek jest użytkowany przez znajomych i są bardzo zadowoleni.
    Zwycięzcą ponownie okazała się firma Izodom2000 choć jeszcze nie odrzucam rozwiązań konkurencji (Thermodom).
    Wybrane przeze mnie kształtki to system King Blok o grubości 35cm (15cm styropian, 15cm beton, 5cm styropian) o U=0,15. Jest jeszcze wersja o U=0,1, ale nie wiem czy jest sens iść aż tak daleko

    DACH
    Na dachu postanowiłem zastosować ocieplenie nakrokwiowe. Na dzień dzisiejszy zwycięzcą jest firma Balex i jej płyty PIR Balextherm Soft o grubości 180 mm i o współczynniku przenikania ciepła na poziomie U= 0,12 W/m2K.
    Krokwie mają być widoczne na poddaszu, a na nie będzie deskowanie (między krokwiami będą płyty GK).
    Ma być ciepło i porządnie

    WENTYLACJA
    Jak przystało na nowoczesny dom zamierzam zastosować system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Póki co na oku mam rekuperator Brink Renovent Excellent, ale to sprawa otwarta.

    OGRZEWANIE
    And last but not least. Długo zastanawiałem się nad sposobem ogrzewania domu (szczerze mówiąc ciągle nie podjąłem decyzji ). Gaz ziemny odpada, bo nie będzie go na działce przez najbliższe 5-10 lat. Myślałem też nad LPG, ale pomysł umarł śmiercią tragiczną między innymi dzięki forum
    I tak na horyzoncie pojawiły się pompy ciepła. Obecnie analizuje cztery warianty:
    1) pompa ciepła gruntowa z pionowym DZ - największy minus to CENA!
    2) pompa ciepła gruntowa z poziomym DZ - mniejsze koszty inwestycyjne, analizuje gdzie ewentualnie zmieścić rurki
    3) powietrzna pompa ciepła - taniej od poprzednich, gorszy COP i ogólnie więcej kontrowersji Mimo wszystko chyba narazie nr 1.
    4) ogrzewanie na prąd - minimalne koszty inwestycyjne, COP=1 - większa zależność od cen prądu, są tacy co polecają rozwiązanie przy domach niskoenergetycznych. Temat otwarty.
    Obecnie czekam na OZC i wtedy będę mógł wstawić powyższe rozwiązania do excela i policzyć opłacalność itd.
    Jedyny pewnik na dzień dzisiejszy to 100% ogrzewania podłogowego w domu.

    Narazie tyle, komentarze mile widziane

  5. #5

    Domyślnie

    Witaj sham gratuluję własnego kawałka ziemi, bardzo ładnego kawałka wiem jak to cieszy.
    Projekt wybrałeś bardzo fajny. Na parterze wszystko co trzeba i jeszcze na dodatek poddasze użytkowe. W projekcie nie ma garażu, planujesz osobny? W jaki sposób będziesz wykorzystywał ciepło z kominka? Tylko do ogrzania salonu czy z rozprowadzeniem ciepła? A o kształtkach styropianowych nie słyszałam dotąd
    Powodzenia w budowaniu

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie

    Dzięki krokusia
    Na parterze najważniejszy jest gabinet, w którym żona będzie trzymała swoje książki
    Z garażu zrezygnowaliśmy m.in. ze względu na koszt. W projekcie zagospodarowania zrobiłem wiatkę tuż przy wejściu do domu z prawej strony. Dom będzie odsunięty od granicy o 7m więc miejsce jest.
    Kominkiem zamierzam grzać salon i dodatkowo zastanawiam się czy nie zrobić DGP grawitacyjnego (bez pomp) do dwóch pokojów na poddaszu. Oprócz tego chciałem zrobić ciepłą obudowę z płyt szamotowych żeby było jeszcze przyjemniej

    A kształtki styropianowe dla tych co nie znają tematu wyglądają tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	king_blok_mc_1-35.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	160845

    Układa się to to jak klocki lego, zbroji w odpowiednich miejscach i co kilka poziomów zalewa betonem. Firma chwali się, że w tym systemie brak jest mostków termicznych tym bardziej, że od fundamentu po dach mamy ciągłość ocieplenia w ich systemie.
    Na dobrą sprawę domek jest zrobiony z płyt betonowych o grubości 15cm i ocieplony od wewnątrz i zewnątrz odpowiedniej grubości styropianem
    Jako, że tworzymy typowy termos konieczna jest dobra wentylacja.

    Gdybym miał większą wiedzę i czas z chęcia bym sam sobie taki domek "ułożył"
    Ostatnio edytowane przez sham4n ; 13-01-2013 o 18:54

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie

    Założyłem komentarze do dziennika więc tam zapraszam

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie

    Trochę było przestoju w interesie, ale mam nadzieje, że będzie już tylko do przodu
    Wniosek o PnB złożony!

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie

    Jest PnB! Teraz się*zacznie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony