dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 61
  1. #1

    Domyślnie doradźcie proszę - jaka moc kotła gazowego

    Niedługo będę musiał zakupić kocioł (piec) gazowy kondensacyjny do domu. Instalator radzi 24 kW (np. De Dietrich MCR). Na forum dużo czytałem o przewymiarowanych kotłach dlatego chciałbym uniknąć tego problemu. Nie twierdzę, że 24 kW będzie źle ale wolałbym się upewnić.

    Parametry domu:
    - dom z poddaszem użytkowym
    - powierzchnia ogrzewana 200 m2
    - garaż 22 m2 oddzielony od domu ścianą ocieploną 15 cm zwykłego styropianiu, podejście pod grzejnik jest zrobione ale nie wiem czy będę grzał (jak już to maks do 5-7 oC).
    - ściany z POROTHERM 25 CM ocieplone 15 cm stryopianiu Lambda 031
    - dach nad poddaszem użytkowym ocieplony 30 cm wełny 035
    - strych ocieplony 15 cm wełny 039
    - podłoga na gruncie 10 cm styropianu
    - okna 3 szybowe, U dla całęgo okna w granicach 0,9 - 1,1 W/m2K
    - balkon ocieplony ze wszystkich stron 5 cm styropianu zwykłego (więcej nie weszło), od spodu 10 cm zwykłego styropianu
    - wentylacja grawitacyjna
    - na parterze podłogówka w hallu, kuchni i łazience, reszta to grzejniki
    - góra podłogówka tylko w łazience, reszta to grzejniki
    - dodatkowo kominek z DGP grawitacyjnym na górę do 3 pomieszczeń - palenie raczej okazjonalne
    - w domu będa mieszkać 5 osób (dwulokalowy), z czasem mam nadzieje więcej

    Nie liczyłem OZC dla domu.

    Poradźcie proszę jaka moc kotła kondensacyjnego byłaby dobra do tego aby nie załączał się po kilkadziesiąt razy na dobę w okresie przejściowym i żeby nie był za mały do ogrzania domu i przygotowania CWU.
    Ostatnio edytowane przez roberto3011 ; 15-02-2013 o 19:54

  2. #2

    Domyślnie

    może ktoś??

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto3011 Zobacz post
    Nie liczyłem OZC dla domu.
    Zmień tą nazwę bo tak się nie pisze: De Dietrich MCR.

    Napiszę coś to na pewno ktoś jeszcze coś dołoży.
    Szkoda, że nie liczyłeś tego, ale już na to co napisałeś:
    Myślę, że moc będzie za duża, (jeśli ktoś policzy to piec większośc czasu będzie pracował z mocą w porywach dochodzącą do 70%).
    Jeśli będzie to najnowsza wersja tego pieca to ma on modulację od 6-24 kW, a do CWU to raczej zastosuj zasobnik np 200l.
    Nie potrzeba Ci kondensacyjnego bo u Ciebie nic nie zyskasz, a stracisz na cenie(kondensat jest dużo droższy, a ogrzewanie masz w temperaturach w jakich kondensacyjny niewiele zaoszczędzi). Ale cóż, nie polecam do nowego domu innego typu, więc słowo kondensacyjny obecnie robi za ekoloogię więc z tym muszą się zgodzić. Chociaż tyle z tego pieca będziez miał, że będziesz miał na pewno zamknięta komorę spalania, i do pracy nie będzie pobierał powietrza z domu i zaburzał pracy wentylacji w Twoim przypadku wentylacji grawitacyjnej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto3011 Zobacz post
    może ktoś??
    Uwazam ze taki kocioł spokojnie Ci wystarczy na ten metraz.
    kolega odradza Ci kondensat-po czesci ma racje i nie.
    kondensat aby byl oszczedny musi byc spelnione kilka rzeczy.Chociazby musi pracowac na niskich temperaturach a co za tym idzie musze byc odpowiednio dobrane np. grzejniki.
    Dobrze jest tez miec podlogowke i np automatyke pogodowa.
    Kolejna sprawa jest to ze MCr jest w miare tanim kotlem wiec wiele nie przeplacisz.
    kondensat bedzie o jakies 10-15 % oszczedniejszy niz tradycjny wiec sobie oblicz czy Ci sie oplaca.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Zmień tą nazwę bo tak się nie pisze: De Dietrich MCR.

    Napiszę coś to na pewno ktoś jeszcze .
    nazwa zmieniona, dzięki za odpowiedź. dlatego napisałem, że nie robiłem OZC bo wyszły mi jakieś głupoty...czyli generalnie nie potrafię go dobrze zrobić. Co do braku zasadności pieca kondensacyjnego to myslałem o przewymiarowanych grzejnikach aluminiowych (żeberko na m2 - mam nadzieję, że oznacza to w moim wypadku przewymiarowanie, choć jak pisałem nie liczyłem OZC). przy większych grzejnikach nadal nie ma większej zasadności kupowanie pieca kondensacyjnego??

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto3011 Zobacz post
    nazwa zmieniona, dzięki za odpowiedź. dlatego napisałem, że nie robiłem OZC bo wyszły mi jakieś głupoty...czyli generalnie nie potrafię go dobrze zrobić. Co do braku zasadności pieca kondensacyjnego to myslałem o przewymiarowanych grzejnikach aluminiowych (żeberko na m2 - mam nadzieję, że oznacza to w moim wypadku przewymiarowanie, choć jak pisałem nie liczyłem OZC). przy większych grzejnikach nadal nie ma większej zasadności kupowanie pieca kondensacyjnego??
    Przewymiarowanie da Ci Tyle, że zwiększysz pojemność układu, a zmniejszysz częstotliwość pracy kotła. Zawsze układ podłogówka - grzejniki komplikuje troszkę cały układ ogrzewania, ale jak widzę masz kogoś kto go wykona.
    Zresztą nie Ty pierwszy tak zrobisz i nie ostatni.
    Fakt co do ceny kotła nie jest drogi, więc tak jak pisałem wcześniej lepiej mieć z zamkniętą komorą spalania.

    Zapytam - przecież masz projekt domu jak w projekcie przewidziano zapotrzebowanie na CO i CWU?
    Dziwię się ze było by tak dużo - u mnie przy 167m2 jest 8kW
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto3011 Zobacz post
    ... przy większych grzejnikach nadal nie ma większej zasadności kupowanie pieca kondensacyjnego??

    kondensacyjny jest wtedy kondensacyjny, jeżeli woda powrotu jest odpowiednio chłodna. W zasadzie nie jest istotne, do jakiej temp. grzejesz wodę, istotne jest, do jakiej temp. ona ci w układzie stygnie. Oczywiście, jeżeli masz system ogrzewania niskotemperaturowego (np. podłogówka) to woda wracająca ma zawsze odpowiednią temp. żeby zachodziła kondensacja pary wodnej ze spalin.
    desmear

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Zapytam - przecież masz projekt domu jak w projekcie przewidziano zapotrzebowanie na CO i CWU?
    Dziwię się ze było by tak dużo - u mnie przy 167m2 jest 8kW
    projekt był rysowany przez znajomego architekta. pozwolenia z 2008 roku, wtedy aby dostać pozwolenie na budowe nie trzeba było liczyć takich rzeczy

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    kondensacyjny jest wtedy kondensacyjny, jeżeli woda powrotu jest odpowiednio chłodna. W zasadzie nie jest istotne, do jakiej temp. grzejesz wodę, istotne jest, do jakiej temp. ona ci w układzie stygnie. Oczywiście, jeżeli masz system ogrzewania niskotemperaturowego (np. podłogówka) to woda wracająca ma zawsze odpowiednią temp. żeby zachodziła kondensacja pary wodnej ze spalin.
    to w zasadzie wiem i zdaje sobie sprawe, że w największe mrozy na pewno nie będzie kondensował mój piec. zastanawiam się tylko nad minimalną mocą kotła aby jak najwieksza część sezonu grzewczego pozoliła na kondensacje...o ile jest to możliwe przy takim układzie jaki opisałem powyżej oczywiście...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Zawsze układ podłogówka - grzejniki komplikuje troszkę cały układ ogrzewania, ale jak widzę masz kogoś kto go wykona.
    każda podłogówka jaka jest u mnie jest na RTLach....to też komplikuje??

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto3011 Zobacz post
    to w zasadzie wiem i zdaje sobie sprawe, że w największe mrozy na pewno nie będzie kondensował mój piec. zastanawiam się tylko nad minimalną mocą kotła aby jak najwieksza część sezonu grzewczego pozoliła na kondensacje...o ile jest to możliwe przy takim układzie jaki opisałem powyżej oczywiście...
    chyba mnie nie zrozumiałeś. istotna nie jest moc kotła tylko Twoja instalacja grzewcza. Przykładowe kotły 12 i 26 kW:

    http://pl.immergas.com/kotly/kotly_k...2/x_12_2_i.htm

    zobacz, że już bardzo przyzwoicie kondensują, jeśli temp. wracającej wody wynosi 30C, i nie ma znaczenia czy kocioł 12kW czy 26kW.
    Zwróć uwagę, że kocioł ma taka budowę, że większą sprawność osiąga gdy pracuje z mocą nominalną a nie minimalną !!!
    desmear

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    chyba mnie nie zrozumiałeś. istotna nie jest moc kotła tylko Twoja instalacja grzewcza. Przykładowe kotły 12 i 26 kW:

    http://pl.immergas.com/kotly/kotly_k...2/x_12_2_i.htm

    zobacz, że już bardzo przyzwoicie kondensują, jeśli temp. wracającej wody wynosi 30C, i nie ma znaczenia czy kocioł 12kW czy 26kW.
    Zwróć uwagę, że kocioł ma taka budowę, że większą sprawność osiąga gdy pracuje z mocą nominalną a nie minimalną !!!
    dzięki no tak, ucze się przecież tylko, że to i tak nie rozwiązuje mojego problemu. troche boje się brać moc minimalną np 6 kW bo jak poczyta się forum ludzie o podobnych domach właśnie wzięli piece w zakresie modulacji między mniej więcej 6-24 i tego teraz żałują...osobiście sam boję się podjąć decyzję, że wezmę mniejszy a mój hydraulik opinię już swoją opinię wyraził...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto3011 Zobacz post
    każda podłogówka jaka jest u mnie jest na RTLach....to też komplikuje??
    Jeśli oczywiście na każdym powrocie podłogówki w pomieszczeniu jest zamontowany zawór termostatyczny RTL i mierzy temperaturę powrotu wpuszczając schłodzoną wodę z podłogówki do powrotu CO z grzejników.
    To najbardziej ekonomiczne i funkcjonalna opcja, ale w pomieszczeniu pod tynkiem jest zawór, a ze ściany wystaje głowica. Można oczywiście zastosować sterowanie radiowe, ale to podraża całą instalację.....Masz możliwości wiele, ale tak jak napisałem nie wpuścisz w grzejniki czynnika o temperaturze dla podłogówki i odwrotnie.

    Musisz wiedzieć ile potrzebujesz do ogrzania swojego domku(stąd moje pytanie o projekt) każda ilość kW powyżej zapotrzebowania to strata, jednak pamiętaj że te nowoczesne kotły mają dobre układy regulacji(modulacji) nie tylko ilością dostarczanego paliwa do palników, ale sterują również przepływem wody i czasem pracy palników a mało tego dy nie ma zapotrzebowania na CO grzeją CWU i odwrotnie. Dlatego moim zdaniem najlepiej jest dobrać taki piec aby jego parametry były w górnej granicy mocy, niż dolnej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Przewymiarowanie da Ci Tyle, że zwiększysz pojemność układu, a zmniejszysz częstotliwość pracy kotła

    przewymiarowanie układu spowoduje obniżenie temperatury czynnika. upraszczając możesz przyjąć, że ogrzewanie podłogowe to taki przewymiarowany grzejnik. jego duża powierzchnia grzewcza powoduje, że może mieć niską temperaturę.
    desmear

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto3011 Zobacz post
    dzięki no tak, ucze się przecież tylko, że to i tak nie rozwiązuje mojego problemu. troche boje się brać moc minimalną np 6 kW bo jak poczyta się forum ludzie o podobnych domach właśnie wzięli piece w zakresie modulacji między mniej więcej 6-24 i tego teraz żałują...osobiście sam boję się podjąć decyzję, że wezmę mniejszy a mój hydraulik opinię już swoją opinię wyraził...
    Tylko Ty będziesz mieszkał w swoim domu i płacił rachunki a nie Twój hydraulik
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto3011 Zobacz post
    dzięki no tak, ucze się przecież tylko, że to i tak nie rozwiązuje mojego problemu. troche boje się brać moc minimalną np 6 kW bo jak poczyta się forum ludzie o podobnych domach właśnie wzięli piece w zakresie modulacji między mniej więcej 6-24 i tego teraz żałują...osobiście sam boję się podjąć decyzję, że wezmę mniejszy a mój hydraulik opinię już swoją opinię wyraził...
    czego żałują ? chyba nie nadążam za Tobą
    desmear

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    przewymiarowanie układu spowoduje obniżenie temperatury czynnika. upraszczając możesz przyjąć, że ogrzewanie podłogowe to taki przewymiarowany grzejnik. jego duża powierzchnia grzewcza powoduje, że może mieć niską temperaturę.
    Takie uproszczenie spowoduje większe różnice temperatur, dużą bezwładność i większe zużycie gazu.
    Zawsze przy palnikach z modulacją( częstość zał i wył) piec zużywa więcej gazu ,niż gdy pracuje w sposób ciągły z mniejszą mocą.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Takie uproszczenie spowoduje większe różnice temperatur, dużą bezwładność i większe zużycie gazu.
    Zawsze przy palnikach z modulacją( częstość zał i wył) piec zużywa więcej gazu ,niż gdy pracuje w sposób ciągły z mniejszą mocą.
    ale to właśnie przewymiarowane grzejniki pozwolą Ci obniżyć temp. zasilania i zejść z mocą na minimum a tym samym pracować w trybie ciągłym.
    desmear

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    czego żałują ? chyba nie nadążam za Tobą
    chodzi mi np o takie problemy:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...m-walczy%C4%87

    właśnie tego chciałbym uniknąć

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto3011 Zobacz post
    ..........piece w zakresie modulacji między mniej więcej 6-24 kW
    U mnie przy zapotrzebowaniu 8kW i 100% podłogówki pracuje CERASMARTMODUL ZBS 3-16 kW napędza CO i ma priorytet CWU 83l zbiornik warstwowy(jeszcze nigdy nie brakowało ciepłej wody)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony