dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Wyprowadzenie DGP grawitacyjnego - sprawdzi mi sie takie coś?

    Witam. W moim budowanym domu planuje zrobic grawitacyjne rozprowadzenie powietrza z kominka. Najwygodniej by mi bylo żeby rury z kominka na pietrze wychodziły na poddzasze,i później lecieły w podwieszanym suficie do pokoi (w 2 pokojach około 2m w poziomie, w dwóch około 4m - będą wtedy wychodzić mniej wiecej w środku pokoju) i wypadały kolankami 90* w sufitach. Cos jak na tym rysunku:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uklad_grawitacyjny.jpg
Wyświetleń:	339
Rozmiar:	50,2 KB
ID:	170027

    Sprawdzi się taki cos? Nie mam za bardzo jak zrobic tych wyjść w podłodze. Każdy instalator kominka mówi co innego (każdy z 20 letnim stażem) tak wiec mam juz mętlik w głowie.


    Powierzchnia poddasza około 60m, czyli dom 120m, wkład jaki chce zamontować to hajduk volcano 14kw
    Ostatnio edytowane przez turalyon ; 14-02-2013 o 16:10

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt nie pomoże?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    zalezy na co liczysz, jakie przekroje , ile kanału w pionie , jaki łatwy powrót powietrza do kominka.
    moze zaryzykuję i napiszę ,ze powinno działać, ale co jesli okaże sie inaczej- będziesz miał pretensje ?

    a wentylatora nie dasz rady gdzies upchnąć ?

  4. #4

    Domyślnie

    Wyprowadzenie 4 rur 10cm zaraz koło komina - do góry jakieś 3,5 metra, i później do 2 pokoi jakieś 1,5m, a do 2 jakieś 3,5-4m. Kominek od razu przy kominie, powietrze powinno spływać klatką schodową która jest 1m od kominkaTak że powrót bardzo łatwy. W każdych drzwiach na pooddaszu bedą oczywiście kratki wentylacyjne. Licze na jakies 20 stopni jak na dworze jest około 0. Przy większych mrozach planuje dogrzewać gazem

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	untitled.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	171473
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	untitled.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	171472  

  5. #5

    Domyślnie

    Umiejscowienie kratek/anemostatów w połowie pokoju to nie najlepszy pomysł, ale u Ciebie w/g fotki nie jest to wcale źle, można też pokusić się o dystrybutor ciepła, to poprawi konwekcję i lepiej podzieli powietrze na poszczególne przewody (zastrzegam, że według mnie, a zdania na tym forum w sprawie dystrybutora są podzielone).

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Bez turbiny może być problem, ale bez sprawdzenia się nie dowiesz. Potem zawsze będziesz mógł turbinę dołożyć, jak się okaże, że konieczna jednak.
    Dywagacje nad kominkiem - Kominek Trocia

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    zrób fi 125 do blizszych i 150 do tych dalszych pomieszczeń.
    w łazience (jesli juz instalujesz nawiew) skróc wylot o 1-1,5 metra, w sypialni moze być krótszy o jakieś 50 -70 cm
    Ostatnio edytowane przez lecho*ski ; 19-02-2013 o 21:22

  8. #8

    Domyślnie

    Zatem, jeśli z turbiną - to robiłbym bez dystrybutora z blachy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony