dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 40
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 781
  1. #81
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Nie osiągnąłem takich oszczędności, jak co poniektórzy, ale buduję oszczędnie i porządnie. Moim zdaniem ważne jest przygotowanie się merytoryczne do każdego kolejnego kroku. Jeśli podejmujemy decyzje, róbmy to świadomie, a nie za podszeptem "fachofców" lub sprzedawców. Łatwiej wtedy zrezygnować z czegoś, co wydawało się nieodzowne, a jest po prostu nieproporcjonalnie drogie lub amortyzuje się zbyt długo.
    A poza tym:
    prosty projekt na miarę
    negocjacje
    ekipy z polecenia
    osobisty nadzór..

  2. #82
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Tanio, Szybko, Dobrze. Można wybrać tylko dwa.
    Tanio i szybko-nie będzie dobrze
    Tanio i dobrze-nie będzie szybko
    Szybko i dobrze- nie będzie tanio

    Coś w tym jest

  3. #83
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bluenet

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Piła
    Posty
    1.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Według mnie oszczędności należy rozpocząć od początku:
    Projekt:
    Czy warto kupić typowy, poddać adaptacji aby okazało się, że i tak jest coś nie tak, tyle, że jest za późno? Może warto poświęcić nawet kilka lat aby dokładnie ocenić nasze potrzeby i wykonać dobry projekt indywidualny.
    Działka:
    Czy warto kupić dużą czy małą (koszt zagospodarowania, ogrodzenia, itp), czy w mieście blisko pracy czy zdala od miasta czy miejsca pracy ale za to tańszą (czy dużo tańszą) - co z kosztami dojazdów do pracy, szkoły, sklepów, opieki zdrowotnej, itp. Czy potrzebny nam będzie jeden samochód, a może 2? Czy wystarczy tanie auto rodzinne czy może terenowe najlepiej z napędem na 4 koła. To duży wydatek.
    Wykonanie domu:
    Jak wyżej Szanowni Państwo wskazali, jest wiele miejsc gdzie można zaoszczedzić pieniądze. Chociażby budowanie własnoręcznie. Ja dodam od siebie zainwestowanie w wentylację mechaniczną zamiast grawitacyjnej. O zaletach i oszczędnościach wiele można poczytać również na tym forum.
    Ostatnio edytowane przez bluenet ; 09-03-2013 o 07:24

  4. #84
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ENDO
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    KRK
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał bluenet Zobacz post
    Działka:
    Czy warto kupić dużą czy małą (koszt zagospodarowania, ogrodzenia, itp), czy w mieście blisko pracy czy zdala od miasta czy miejsca pracy ale za to tańszą (czy dużo tańszą)
    Dobry punkt. W dużych aglomeracjach działka może kosztować tyle co wybudowanie domu. Decyzja o oddaleniu się od miasta może wygenerować kilku dziesięciotysięczne oszczędności. To samo w przypadku zmniejszenia działki. Mimo kryzysu niektórzy w Krakowie nadal krzyczą po 50 000 za ar
    Spokój Ducha Jest Imitacją Zbroi.

  5. #85
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał ENDO Zobacz post
    Mimo kryzysu niektórzy w Krakowie nadal krzyczą po 50 000 za ar
    Ropę tam macie?

  6. #86
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ENDO
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    KRK
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ropę tam macie?
    O ropie nic nie wiem, ale dziurawe gumowce, rowerek i wesoły uśmiech właściciela parceli był
    Spokój Ducha Jest Imitacją Zbroi.

  7. #87
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał ENDO Zobacz post
    O ropie nic nie wiem, ale dziurawe gumowce, rowerek i wesoły uśmiech właściciela parceli był
    Może łupek.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  8. #88
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaciekTyr. Zobacz post
    Co nie zmienia faktu, że przegrodą nie będzie już 200cm muru, ani 15 cm styropianu, ani nawet 8cm poliuretanu, ale np. 3 cm taniego tworzywa o tej samej izolacyjności, niższej cenie, zadowalającej twardości i sprężystości, pozwalającej na stosowanie ugiętych form nie wymagających stelaża.
    To ciekawe, jak wiele lat musiało minąć, by człowiek odkrył, że namiot nie musi być trójkątny i może rozkładać się sam - chyba jednak ograniczały go przyzwyczajenia
    Tak tylko w pewnym monecie dojdziemy do takiej wartości U że nie będzie sensu schodzić niżej bo większe straty będą np. w momencie otwarcia drzwi. Oczywiście zawsze postęp będzie szedł w kierunku jak wyprodukować coś taniej nie koniecznie lepiej.


    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Jako, że temat brzmi "tanio i dobrze" to kilka słów o tym jak to u mnie jest.
    .... tania instalacja CO itd.)....

    .
    Jak się robi tanią instalację CO, chętnie się dowiem, bo w tym roku myślę robić?

    Tu na forum to się trafiają tacy fachowcy od oszczędzania. Ale jak zapytasz o coś to blachówka nie bo to imitacja, okna minimum U=0.6 i obowiązkowo ciepły montaż, WM z reku obowiązkowo bo inaczej nie da się żyć, na ściany i podłogi 20cm styro, i tak do każdej rzeczy dokładając tysiąc czy 2 robi się na koniec niezła sumka.

    Cytat Napisał tchsoft Zobacz post
    nie polecam tanich obiadów, na mieście w ogóle przygotowywanie posiłków dla gości często wiąże się z przedziwnymi rytuałami. Kiedyś pomagałem przy obieraniu ziemniaków, na koniec obierania do wielkiej wanny z wodą i ziemniakami (było ich tam sporo, liczone w setkach kg) panowie oddawali mocz, tak dla smaku. Obrzydliwe, od tej pory zastanawiam się nim kupię jedzenie na mieście.
    NIestety to nie tyczy się tylko obiadów na mieście, ale każdej przetworzonej żywności. Sól drogowa zamiast spożywczej, konina zamiast wołowiny i setki innych przykładów.
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 07-03-2013 o 20:21
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  9. #89
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar MaciekTyr.
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-503
    Dzielnica
    Arturówek
    Posty
    641

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    T


    Jak się robi tanią instalację CO, chętnie się dowiem, bo w tym roku myślę robić?

    .
    Najważniejsze! Przed jakąkolwiek rozmową ze "znawcą" przypomnieć sobie I zasadę termodynamiki (zachowania energii).
    Nie ma bardzie lub mniej sprawnych grzejników, są tylko różne moce (pobierana = oddawana) - wybierać najtańsze.
    Sprawność piecy istnieje (różnice oddawane są kotłowni lub kominem) przy czym ceny sprzętu różnią się kilkaset % a sprawności do 10% (wybierać tanie).
    Objętość wody nie wpływa na zużycie energii!
    Rury w ścianach nie "gubią" ciepła bo budenek jest izolowany. Nie można unicestwić energii, można ją tylko przekazać.
    W mojej ocenie optymalne rozwiązanie to stereo - gaz+piec na drewno w jednej instalacji. Piec gazowy pilnuje temp. dzięki sterownikom a do drzewnego wrzucamy kiedy nam się chce, obniżając cenę nośnika. Oszczędności są, ale to z 1-2 tys zł/rok więc trzeba pomyśleć, czy się chce przy tym polatać. W każdym razie kominek bym odpuścił, a jak chodzi o fun, to tylko otwarty.
    Z alternatyw warto rozważyć tanią klimę split. Taka, co grzeje działa na zasadzie pompy ciepła, czyli 1/3 kosztu prądu a jednostka to 800zł za 2,5kW ogrzewania.
    Ostatnio edytowane przez MaciekTyr. ; 08-03-2013 o 22:06
    Dom ma być jedynie zewnętrzną warstwą chroniącą i umilającą nasze życie a nie wewnętrzną warstwą naszego życia. konstrukcje przyszłości: http://www.facebook.com/media/albums...14864131886813
    --------

  10. #90
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Maćku- tania klima też wymaga fachowego podłączenia i napełnienia odpowiednim czynnikiem. Tego nie sprzedają raczej w butelkach w markecie. To podłączenie też kosztuje i na pewno nie 100-200zł. A klima split za 800 z funkcją grzania? przyznam nie widziałem, nawet marketówki są droższe.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaciekTyr. Zobacz post
    Najważniejsze! Przed jakąkolwiek rozmową ze "znawcą" przypomnieć sobie I zasadę termodynamiki (zachowania energii).
    Nie ma bardzie lub mniej sprawnych grzejników, są tylko różne moce (pobierana = oddawana) - wybierać najtańsze.
    Sprawność piecy istnieje (różnice oddawane są kotłowni lub kominem) przy czym ceny sprzętu różnią się kilkaset % a sprawności do 10% (wybierać tanie).
    Objętość wody nie wpływa na zużycie energii!
    Rury w ścianach nie "gubią" ciepła bo budenek jest izolowany. Nie można unicestwić energii, można ją tylko przekazać.
    W mojej ocenie optymalne rozwiązanie to stereo - gaz+piec na drewno w jednej instalacji. Piec gazowy pilnuje temp. dzięki sterownikom a do drzewnego wrzucamy kiedy nam się chce, obniżając cenę nośnika. Oszczędności są, ale to z 1-2 tys zł/rok więc trzeba pomyśleć, czy się chce przy tym polatać. W każdym razie kominek bym odpuścił, a jak chodzi o fun, to tylko otwarty.
    Z alternatyw warto rozważyć tanią klimę split. Taka, co grzeje działa na zasadzie pompy ciepła, czyli 1/3 kosztu prądu a jednostka to 800zł za 2,5kW ogrzewania.
    Nie tędy droga.
    Gaz-projekt, przyłącze, kocioł, instalacja
    Kocioł na drewno-kocioł, instalacja, podgrzewacz, komin
    Do tego klima

    Nie lepiej od razu wstawić PC? Wszystko to razem wyjdzie w podobnej cenie.

  12. #92
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Jako, że temat brzmi "tanio i dobrze" to kilka słów o tym jak to u mnie jest.
    SSZ (okna, dach, ocieplenie ścian, projekt, uzgodnienia, ) to 105kPLN a ze względu na zakup praktycznie już wszystkich materiałów do końca i uzgodnienia cen za pozostałe usługi, planuję wprowadzić się po wydaniu 265kPLN (z zabudowanymi meblami, kuchnią, łazienką itp.); 140m2 całkowicie użytkowej powierzchni. Są to koszty samego budynku bez działki, uzbrojenia, ogrodzenia, ogrodu, podwórka itp.
    105k z robocizną? bo mam podobny metraż 136m2 tylko piętrowy
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  13. #93
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    Maćku- tania klima też wymaga fachowego podłączenia i napełnienia odpowiednim czynnikiem. Tego nie sprzedają raczej w butelkach w markecie. To podłączenie też kosztuje i na pewno nie 100-200zł. A klima split za 800 z funkcją grzania? przyznam nie widziałem, nawet marketówki są droższe.
    w Casto kupiłem 5kW za 700zł
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  14. #94
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał qubic Zobacz post
    w Casto kupiłem 5kW za 700zł
    To jeszcze pochwal się, ile kosztował montaż
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  15. #95
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar MaciekTyr.
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-503
    Dzielnica
    Arturówek
    Posty
    641

    Domyślnie

    mnie zamontował kolega. Robił to pierwszy raz w życiu, ale wiele rzeczy u mnie robi pierwszy raz w życiu, szczególnie, że często są to moje wynalazki; taki "złota rączka" i wziął coś ok 100 zł.
    Dom ma być jedynie zewnętrzną warstwą chroniącą i umilającą nasze życie a nie wewnętrzną warstwą naszego życia. konstrukcje przyszłości: http://www.facebook.com/media/albums...14864131886813
    --------

  16. #96
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Pewnie, że nie tędy bo ani gaz ani pelleciak czy inny piec z dmuchawą nie potrzebują ani typowego komina a tylko "kawałek rury" ani żadnego dodatkowego kotła

    To jednak szczegół bo przy obecnych normach, nie mówiąc o tych, które są wymagane na eko dopłaty oraz nadchodzących europejskich, koszt ogrzewania to będzie tylko drobny dodatek do CWU. Tak więc przy obecnych kosztach gruntowych PC jest to nieopłacalne. Jeśli już PC to tylko ten tani klimatyzator w okresach przejściowych lub ew. PC do CWU z tym, że rynek odzysku energii z CWU rośnie to i pewnie PC w obecnych kosztach wkrótce będzie bez sensu.
    Powiedz to tym w Suwałkach cwaniaku z Wrocławia

  17. #97
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Zapotrzebowanie na ogrzewanie jednak można tanio wyrównać kilkoma cm więcej ocieplenia
    Ty jak Arturo, dołożyć kolejne cm i bedzie ok. Nie będzie. Gdyby tak było to każdy by sobie walnął 0,5m styropianu i miałby dom pasywny. Żeby to było takie proste...

  18. #98
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Liwko, to proste, weź dowolny OZC i dla tego samego budynku zmień średnie temp. zewn. a potem zwiększ ocieplenie wybranych przegród tak aby mieć takie same zużycie.
    Ale w pewnym momencie dokładanie kolejnych centymetrów ocieplenia i tak już nic nie daje! Ważniejsze będą okna, drzwi, sprawniejsza wentylacja itp. Jak jesteś taki cwany to przenieś dom pasywny z zachodnich Niemiec w okolice Suwałk i dołóż tylko styropianu. Efekt będzie żałosny

  19. #99
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    ile rocznie różnią się temp. między Twoim przykładem - Wrocław i Suwałki?
    Jest to jednak dość sporo. Chciałem tylko zaznaczyć, że dodawanie kolejnych cm ocieplenia to nie wszystko.

  20. #100
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

Strona 5 z 40

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony