dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Doprowadzenie powietrza do kominka - zapomniałem kłuć czy kłaść na chudziaku?

    Zapomniałem o rurze doprowadzającej powietrze do kominka, chudziak wylany, pytanie czy kłuć i dać rure fi160 pod chudziakiem czy położyć na chudziaku przewód prostokątny 5x15cm. Na podłodze będzie 15cm styropianu. Pytanie czy 15x5cm dostarczy wystarczająca ilość potwietrza.

  2. #2
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Dałbym dwa takie kanały...

    Adam M.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar danielowysis
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    PISZ
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pulse Zobacz post
    Zapomniałem o rurze doprowadzającej powietrze do kominka, chudziak wylany, pytanie czy kłuć i dać rure fi160 pod chudziakiem czy położyć na chudziaku przewód prostokątny 5x15cm. Na podłodze będzie 15cm styropianu. Pytanie czy 15x5cm dostarczy wystarczająca ilość potwietrza.
    Do spalania nie potrzeba tak wielkiej rury. Zależy jakie masz palenisko i jakie są przyłącza do niego. Do 14 kw śmiało możesz dać 5x15. Powyżej 14 kw od 125-150.
    Jeżeli duże palenisko, to zastosuj kanał 20 x 9 prostokątny. Będziesz miał jeszcze 6cm styropianu nad nim więc nie będzie "mroził"
    pzdr

  4. #4
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Oczywiście, poradę przemyślałeś pod każdym względem...

    Adam M.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał danielowysis Zobacz post
    Do spalania nie potrzeba tak wielkiej rury. Zależy jakie masz palenisko i jakie są przyłącza do niego. Do 14 kw śmiało możesz dać 5x15. Powyżej 14 kw od 125-150.
    Jeżeli duże palenisko, to zastosuj kanał 20 x 9 prostokątny. Będziesz miał jeszcze 6cm styropianu nad nim więc nie będzie "mroził"
    pzdr
    Do spalania potrzeba takiej "rury", jakiej życzy sobie producent wkładu. Swoje życzenie wypowiada dość zrozumiałym dla średnio rozgarniętego inwestora językiem - przewidując króciec powietrza o odpowiednim przekroju (najczęściej średnicy). Gdybym ja decydował - kucie i kanał pod chudziakiem, ale na chudziaku też nie jest błędem.

  6. #6

    Domyślnie

    Doprowadzenia dwoma przewodami 15x5cm to faktycznie jakieś wyjście, z drugiej strony 30cm szerokosci rury na chudziaku mimo 10cm styro nad średnio mi się podoba.
    Sam już nie wiem, a może zażyczyć sobie skucie chudziaka i wsadzenia rury fi 160? Byłoby z 5 metrów dłubania, a miałbym zrobione tak jak powinno być.
    Mogliby to zalać przy okazji wylewania stropu.

  7. #7
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Twoja wola, Twoje zlecenie, Twoja kasa...
    Dwa kanały to dość dobre rozwiązanie...

    Adam M.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    ja mam inny problem mam od okminka 5kw wyprowadzoną rurę 10cm i wszystko ok tylko że wlot jest okolo 50cm od j,zewn pompy powietrznej
    troche szum mi włazi [jak wełną zatkam rurę -to jest ok czy cos da jak dam kolanka od wlotu i odsunę rurę na 5metrów od wiatraka?
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar danielowysis
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    PISZ
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pulse Zobacz post
    Doprowadzenia dwoma przewodami 15x5cm to faktycznie jakieś wyjście, z drugiej strony 30cm szerokosci rury na chudziaku mimo 10cm styro nad średnio mi się podoba.
    Sam już nie wiem, a może zażyczyć sobie skucie chudziaka i wsadzenia rury fi 160? Byłoby z 5 metrów dłubania, a miałbym zrobione tak jak powinno być.
    Mogliby to zalać przy okazji wylewania stropu.
    Drodzy, czasami nie warto pisać tylko pokazać. Te doprowadzenie powietrza...ach!
    Pokażę doprowadzenie powietrza na bazie wkładu jotul i 570 - dużego wkładu żeliwnego. Ten wkład ma dwa górne doloty fi 80mm. Zacznę od tego, że panowie od posadzek jak również nadzór budowy zapomnieli o powietrzu z zewnątrz, mimo iż takowy był przewidziany. Trzeba było sobie więc poradzić. Do kanału wentylacyjnego jest wpuszczona rura 110. Później przejściówka jak na zdjęciu do kanału 150x50. Kominek ma fabryczny optymalizator spalania. Ale taki przekrój kanału doprowadzającego powietrze daje sobie świetnie radę. Kominek sobie radzi pięknie ( bardzo pomaga w tym ciąg kominowy) i powietrze do spalania dostarczane jest optymalnie. Cały układ jest bardzo szczelny to znaczy nie ma lewego "ssania". A w takim wkładzie paląc dobrym drewnem, przy odpowiedniej dawce powietrza do spalania i dobrym odprowadzaniu spalin szyba i wnętrze ( białe) jest czyste. Gdyby wkład sobie nie radził z brakiem powietrza to byłyby zaburzenia procesu spalania i ognia to mało byłoby widać.
    Nie wiem, dlaczego niektórzy tak żywo reagują na posty innych


  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pulse Zobacz post
    Doprowadzenia dwoma przewodami 15x5cm to faktycznie jakieś wyjście, z drugiej strony 30cm szerokosci rury na chudziaku mimo 10cm styro nad średnio mi się podoba.
    Sam już nie wiem, a może zażyczyć sobie skucie chudziaka i wsadzenia rury fi 160? Byłoby z 5 metrów dłubania, a miałbym zrobione tak jak powinno być.
    Mogliby to zalać przy okazji wylewania stropu.
    Zacząłbym od pytania jaki masz wkład i jaka jest długość kanału nawiewnego, czy będą zakręty, jeśli tak to ile.?

  11. #11

    Domyślnie

    kanał nie dłuższy niż 5 metrów, idzie w lini prostej bez żadnych zakrętów. Wkładu jeszcze nie mam jestem na etapie przed zalaniem stropu. Na podłodze jest chudziak.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar danielowysis
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    PISZ
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pulse Zobacz post
    kanał nie dłuższy niż 5 metrów, idzie w lini prostej bez żadnych zakrętów. Wkładu jeszcze nie mam jestem na etapie przed zalaniem stropu. Na podłodze jest chudziak.
    witam pulse. Wszystko już zostało napisane. Jeżeli wkład będzie miał do 14kw śmiało daj kanał 5x15.. Nie wcinaj go w chudziaka bo to nie ma sensu. 10 cm styropianu nad kanałem w zupełności wystarczy i na pewno nie będziesz miał problemów z jakimkolwiek zimnem. Napiszę tylko, że wielokrotnie do takich kominków do 14kw dostarczało się
    powietrze właśnie takim kanałem i zawsze było ok.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Jeśli uważasz, że 150x50 to za mało, możesz użyć kanału 204x60, dostępne z PVC,
    poszukaj:
    kanał wentylacyjny Supertuba.
    Do tego możesz kupić wszelkie kolanka, przejście na kanał okrągły fi150, itd.

    I nie będzie już wątpliwości co do przekroju.
    pzdr.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Zacząłbym od pytania jaki masz wkład...
    Rozważam coś na wzór
    http://www.hajduk.com.pl/pl/katalog/...t-89-PRISMA_KR
    http://www.hajduk.com.pl/pl/katalog/...82-PRISMA_MR_h

    Cytat Napisał homecactus Zobacz post
    Jeśli uważasz, że 150x50 to za mało, możesz użyć kanału 204x60, dostępne z PVC,
    poszukaj:
    kanał wentylacyjny Supertuba.
    .
    Dzięki faktycznie, jest więcej opcji niż myślałem.
    Ostatnio edytowane przez Pulse ; 09-04-2013 o 07:00

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    -=makaron=-

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    gdańsk
    Posty
    6

    Domyślnie

    Podłącze się pod temat bo problem mam podobny. Rura doprowadzająca powietrze to 75mm. Długość do 5 m w lini prostej. Jaki wkład mogę zamontować aby spokojnie się w nim paliło? Rozważałem Spartherm Varia ale... boję się że tego powietrza dla tego wkładu będzie za mało czego efektem będzie żę kominek zamiast się palić to będzie się dusił.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Powiedz nam dlaczego 75mm? Kto ci to doradził?
    Tu była reklama...

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    W powyższym pytaniu chodzi mi o ideę doprowadzania powietrza! Chodzi o to, że w ogóle jest czy że za mały przekrój?
    Tu była reklama...

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    -=makaron=-

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    gdańsk
    Posty
    6

    Domyślnie

    Developer tak poprostu zrobil. Ja kupilem dom w zabudowie szeregowej i teraz go wykanczam. W planach mam kominek ale... Juz wiem ze jest problem z ta rurką o srednicy 75 mm.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    och te developery!!!!! Nie martw się! Poszukaj profesjonalnej firmy kominkowej i zrobią resztę! Dobrze , że jest jakieś powietrze z zewnątrz. Tutaj chodzi o wymianę powietrza w pomieszczeniu. Chyba, że jest dom ultra pasywny!!!!!!!
    Tu była reklama...

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    -=makaron=-

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    gdańsk
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał DANIEL SIS Zobacz post
    Poszukaj profesjonalnej firmy kominkowej i zrobią resztę!
    Bylo kilku fachowcow i wszyscy kreca nosem. Jednoglosnie mowia ze powietrza za malo bedzie dla tego wkladu.
    Pisze na forum aby uzyskac porady czy mam szukac innego wkladu czy to tak zostawic i podlaczyc spartherma 11KW?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony