dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Przycinanie rur instalacji odkurzacza centralnego

    Czym poprawnie i prosto wykonywać cięcia rur odkurzacza centralnego? Są specjalne narzędzia, ale ja chcę położyć 3 punkty, więc i ten "wyrzynak" się nie zamortyzuje. Jakaś ręczna piłka i papier ścierny da radę?

  2. #2

    Domyślnie

    Całą instalację kładłem sam (parter, poddasze użytkowe, garaż) łącznie 5 punktów w tym 2 automatyczne szufelki.
    Rury przycinałem szlifierką kątową z tarczą do stali nierdzewnej -taka cieniuteńka. Na początku (kilka cięć) nie było prostych, ale później opracowałem sposób -rurę kładziesz na ziemi płasko, przykładasz od góry włączoną szlifierkę i delikatnie przetaczasz rurę co spowoduje ładne równe obcięcie.
    Po położeniu instalacji odkurzacza miałem taką wprawę w tym cięciu rur, że tak samo przycinałem rury metalowe do poręczy systemowych

    pozdrawiam
    Viszna

  3. #3

    Domyślnie

    a jaka ta kątówka? Gdzieś ktoś mówił, że musi być wolnoobrotowa". A te klasyczne, 115mm mają ok. 11.000 obrotów.

  4. #4

    Domyślnie

    Najważniejsze byle byś po cięciu rury ogradował a nie zostawił syfu na którym potem kurze/śmieci będą haczyły w instalacji i odkładały.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrxaoo Zobacz post
    a jaka ta kątówka? Gdzieś ktoś mówił, że musi być wolnoobrotowa". A te klasyczne, 115mm mają ok. 11.000 obrotów.
    Też robiłem kątówką, taką z regulacją obrotów - to rzeczywiście pomaga.
    Tak w ogólności, regulacji obrotów w kątówce używam prawie zawsze do wielu rzeczy - bardzo rzadko przydają mi się maksymalne obroty, a najczęściej używam minimalnych. Dlatego warto kupić droższą kątówkę, z regulacją.

  6. #6

    Domyślnie

    Przecież taka kątówka to pomimo tego że fajna zabawka to kosztuje kupę kasy. Nie lepiej kupić oryginalny nóż do takich rur?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Kątówka w domu się przyda do miliona innych rzeczy. Przecinak do rur zaś już do niczego więcej.

    Natomiast co do pytania - nie wiem, czy nie prościej zwykłą piłką do metalu, przecież to plastikowa rura, parę machnięć wystarczy. Obrabiać krawędź tak czy tak trzeba, ja to robiłem ostrym nożem.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Przecież taka kątówka to pomimo tego że fajna zabawka to kosztuje kupę kasy. Nie lepiej kupić oryginalny nóż do takich rur?
    Ja nie wyobrażam sobie jak żyć bez kątówki - dla kogoś kto nie ma 2 lewych rąk i czasem chce coś w domu pożytecznego zdziałać, to kątówka jest narzędziem bardzo użytecznym - u mnie się nie kurzy.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja też używam kątówki (posiadam Makitę). Tyle że chodzi o różnicę w cenie. Dopłacać ze 2 razy tyle za coś czego potem nie wykorzystasz. Ja nie mam regulacji obrotów i jakoś dobrze mi z tym a używam dosyć często.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Ja też używam kątówki (posiadam Makitę). Tyle że chodzi o różnicę w cenie. Dopłacać ze 2 razy tyle za coś czego potem nie wykorzystasz. Ja nie mam regulacji obrotów i jakoś dobrze mi z tym a używam dosyć często.
    Kupisz z regulacją to zrozumiesz roznice serio.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    solek68

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    7

    Domyślnie

    http://allegro.pl/korytko-skrzynka-u...266557669.html
    a może taką skrazynką (same skrzynki bez piłki są nawt do 10zł)? jakąż piłkę z drobnym zębem np do cięcia metalu (brzeszczot) i powinno chyba dać rade, hmmm?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał solek68 Zobacz post
    http://allegro.pl/korytko-skrzynka-u...266557669.html
    a może taką skrazynką (same skrzynki bez piłki są nawt do 10zł)? jakąż piłkę z drobnym zębem np do cięcia metalu (brzeszczot) i powinno chyba dać rade, hmmm?
    co do kątówki to zakup jak najbardziej zasadny natomiast jeżeli chodzi o cięcie rur to ołówek, piłka do metalu i scyzoryk do usunięcia wewnętrznych zadziorów.
    Ostatnio edytowane przez WOJSKI ; 20-06-2013 o 10:14

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał WOJSKI Zobacz post
    piłka do ołówek,
    Co to za dziwo?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Co to za dziwo?

    J.

    za szybko pisałem, już poprawiam

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    OK, teraz jasne Oczyma duszy już widziałem jakąś tajemniczą piłę do rur ołowianych, a że z tematyki narzędziowej mało co jest w stanie mnie zaskoczyć, byłem ciekaw

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Artur-Reda

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    25

    Domyślnie

    Najlepiej oczywiście specjalnym nożem do rur i stożkiem do gradowania, co znacznie skraca czas kładzenia instalacji. Przecięcie i ogradowanie rury trwa maksymalnie 20 sekund.

    Poz tym każdy sposób jest dobry o ile cięcie jest proste (jest to bardzo ważne, ponieważ w szparz emoże zatrzymać się śmieć, na którym zatrzymają sie kolejne śmieci...) i rurka jest porządnie ogradowana.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał homecactus Zobacz post
    Kupisz z regulacją to zrozumiesz roznice serio.
    Przepraszam że off-topic.
    W pracy mamy taką De-Wallta i za cholerę takiej nie chcę. Dla mnie do prac domowych podstawowym argumentem jest ergonomia. Ta żółta jest strasznie ciężka, choć też mocniejsza (mówimy o 125-tkach) w porównaniu do mojej makity. Po troszkę dłuższej pracy ręce bolą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony