dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 59
  1. #21

    Domyślnie

    Napisz jaką masz tą niską wydajność(1,m3/h?). Bo u mnie było znów podobnie. Studniarz się nie popisał, wręcz oszukał na tzw metrach i miałem chwilowo niezły zgryz co z tym robić. Mocną pompą szybko napełniałem beczkę 300l i to było wszystko. Tyle że po 30 minutach mogłem znowu spokojnie pompować wodę. Docelowo woda mi się kończy gdy podlewałem dłużej drzewka i młody trawnik. W domu samej wody nigdy mi nie zabrakło, tym bardziej że ciepła jest zapewniona teoretycznie w ilość 200l w zbiorniku CWU.
    I już mieszkamy !

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Ok. To widzę faktycznie że muszę zbadać jakość tej wody

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Woda oddana do badania, teraz tylko czekać na wyniki badań do czwartku.

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Mam jeszcze pytank a do wyników badań jeszcze trochę czasu. Jak się ma hydrofor przeponowy do odżelaziacza. Czy są jakieś przeciwwskazania?

    Dzisiaj kupiłem wąż ogrodowy i zacząłem wyplukiwanie wody, przez prawie 2 godziny woda leciała z dosyć sporym ciśnieniem i nie wyglądało jakby miała się skończyć.

    Co steruje wydajnością pompy? Czy nie przypadkiem ciśnienie w zbiorniku hydroforowym? I jak nie ma go w instalacji to z jaką wydajnością działa pompa?
    Ostatnio edytowane przez andrzejku ; 09-10-2013 o 01:36

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    small7

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    271

    Domyślnie

    Przy zastosowaniu odżelaziacza konieczne jest napowietrzenie wody a więc hydrofor z poduszką powietrzną. Jeśli zastosujesz zbiornik przeponowy to możesz też uzdatniać wodę ale ograniczasz się do urządzeń na złożu typu Green Sand, który regenerowany jest nadmanganianem potasu bądź żywica CR która regenerowana jest roztworem solankowym( złoże to usuwa także twardość). Co do wydajności pompy to im mniejsze ciśnienie tłoczenia np pompowanie na wolny wypływ tym wydajność pompy większa w momencie kiedy napełniasz hydrofor i ciśnienie rośnie to wydajność pompy spada.

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    Mam jeszcze pytank a do wyników badań jeszcze trochę czasu. Jak się ma hydrofor przeponowy do odżelaziacza. Czy są jakieś przeciwwskazania?
    Usunac zelazo mozesz na 3 sposoby.
    - utlenic je tlenem z powietrza w zbiorniku bezprzeponowym, przepusic przez zloze filtracyjne ktore wylapie utlenione zelazo wzglednie na zlozu reszta zostanie utleniona iw wylapana.
    - zastosowac zloze filtracyjne greensand, ktore samo utlenia zelazo, wiec moze dzialac z hydroforem przeponowy. Zloze trzeba co jakis czas zregenereowac silnym ultniaczem (nadmanganianem potasu) co wyklucza uzycie w polaczeniu z oczyszczalnia.
    - zastosowac zloze jonowymienne, ktore usunie i twardosc i zelazo. Regeneruje sie to sola, wiec tez moze byc hydrofor przeponowy.

    Ktora metoda jest najlepsza zalezy od ilosci tego zelaza, i innych parametrow wody, glownie pH.

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    Co steruje wydajnością pompy? Czy nie przypadkiem ciśnienie w zbiorniku hydroforowym? I jak nie ma go w instalacji to z jaką wydajnością działa pompa?
    Zbiornik hydroforowy steruje tylko cyklami pracy - kiedy ma sie wlaczyc a kiedy wylaczc pompa.

    Wydajnoscia pompy steruje fizyka. Jesli ustawisz nad pompa 30m pionowej rury to z jej konca wyplnie powiedzmy 3000L wody na godzine.
    Jak ustawisz nad pompa 50m pionowej rury, to z jej konca wyplynie powiedzmy 1500L./h, bo pompa ma wieksze opory do pokonania.
    10m slup wody generuje cisnienie 1atm. Czyli ustawienie hydroforu od 3 do 5 atm, daje pompie taki opor jakby miala pompowac taka rura skierowana do gor o dlugosci od 30-50m.
    Jak wlaczysz pompe przy 3 atm, bedzie podawala iles wody. Jak dojdzie do 5atm, to bedzie podawala mniej wody.

    Jak podlaczysz krotki waz do pompy to bedzie podawala maksymalna ilosc wody, bo praktycznie nie napotyka oporu.
    To jest taka ilosc wody ktora producenci najczesciej pisza na opakowaniu pompy. Wydajnosc maksymalna 5m3/h!! Ale jak juz podlaczysz hydrofor ktora ma zostac dopompowany do np 4 atm, to juz wydajnosc spadnie do powiedzmy 2atm. Ale to sie pisze "malym druczkiem"


    Jak nie wstawisz do instalacji zbiornika, wlaczysz pompe, ale odkrecisz w domu tylko jeden malutki kran, to przy malym wydatku wody pompa da rade dopompowac do duzego cisnienia, jakiego to z juz zalezy od konkretnej pompy. Moja pompa glebinowa, ktora przy hydroforze (3-5atm) ma wydajnosc w okolic 3m3/h gdyby pracowala przy jednym malutkim kranie dala by rade uzyskac okolo 9atm. A to juz niekoniecznie musi byc zdrowe dla instalacji.

    Z drugiej strony masz pompy sterowane elektronicznie, ktore potrafia zmienic obroty silnika, dostosowujac sie do wydatku wody. Utrzymuja zadane cisnienie. Odkreasz 1 kran, leci malo wody, pompa kreci sie wolno tak zeby dac np 4atm. Odkrecisz 2 kran, leci wiecej wody pompa ciut przyspiesza dostosowujac obroty tak, zeby nadal utrzymywac zadane cisnienie. Wtedy praktycznie nie masz hydroforu. Stosuje sie tylko paro-litrowy zbiorniczek ktory zapewnai wode przez 1-2 sekundy az sie pompa rozkreci. Sama konstrukcja pompy jest ponoc przystosowana do czestych zalaczen. Ale jest to rozwiazanie drozsze. Zwykla glebinowka grundofosa choc i tak droga bo kosztujaca w okolicy 3000PLN, w wersji elektronicznej kosztuje juz 5000PLN.


    marcin

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    small7

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    271

    Domyślnie

    Tylko rozwiązanie z falownikiem generuje problem z napowietrzeniem wody. Nie ma zbiornika w którym następuje kontakt wody z powietrzem a więc też uzdatnianie ogranicza się do wymianay jonowej bądź złoża GreenSand.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Usunac zelazo mozesz na 3 sposoby.
    - utlenic je tlenem z powietrza w zbiorniku bezprzeponowym, przepusic przez zloze filtracyjne ktore wylapie utlenione zelazo wzglednie na zlozu reszta zostanie utleniona iw wylapana.
    - zastosowac zloze filtracyjne greensand, ktore samo utlenia zelazo, wiec moze dzialac z hydroforem przeponowy. Zloze trzeba co jakis czas zregenereowac silnym ultniaczem (nadmanganianem potasu) co wyklucza uzycie w polaczeniu z oczyszczalnia.
    - zastosowac zloze jonowymienne, ktore usunie i twardosc i zelazo. Regeneruje sie to sola, wiec tez moze byc hydrofor przeponowy.
    Ktora metoda jest najlepsza zalezy od ilosci tego zelaza, i innych parametrow wody, glownie pH.
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Właśnie chodziło mi o to czy jest możliwość odżelaźniania przy mniejszym zbironiku. Jutro będą badania fizykochemiczne i umieszczę je.

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Zbiornik hydroforowy steruje tylko cyklami pracy - kiedy ma sie wlaczyc a kiedy wylaczc pompa. Wydajnoscia pompy steruje fizyka. Jesli ustawisz nad pompa 30m pionowej rury to z jej konca wyplnie powiedzmy 3000L wody na godzine.
    Jak ustawisz nad pompa 50m pionowej rury, to z jej konca wyplynie powiedzmy 1500L./h, bo pompa ma wieksze opory do pokonania.
    10m slup wody generuje cisnienie 1atm. Czyli ustawienie hydroforu od 3 do 5 atm, daje pompie taki opor jakby miala pompowac taka rura skierowana do gor o dlugosci od 30-50m.
    Studniarz napisał mi:
    Należy zastosować pompę o wydajności około 1000 litrów (wydajność można ustawić za pomocą zaworu precyzyjnej regulacji)
    Czyli jak rozumiem nie da się ograniczyć wydajności pompy bo ona będzie pompować z taką wydajnością na jaką ją stać, chyba że ma jakieś sterowanie elektroniczne?

    Czy jesteście w stanie mi jakoś pomóc z obliczeniem kiedy woda powinna mi się skończyć licząc, że od pompy do punktu poboru mam ok 45m, czyli jak rozumiem 4,5atm?
    Chciałbym sprawdzić czy podana wydajność studni jest wartością prawidłową, bo ja wczoraj lałem wodę dwie godziny, ale wcześniej (firma która montowała pompę ciepła) też lała wodę (z tego co wiem 3-4h non stop i woda nadal miała dobre ciśnienie (przynajmniej na oko strumień był takiej samej długości w górę).

    Trochę nie wierzę w wydajność studni 1,2m3/h bo robiłem badania geofizyczne i warstwy gruntu o tym samym oporze mam praktycznie stałe na całym obszarze działki. Tak jak pisałem wcześniej 3-5m od tej felernej studni mam studnię (abisynkę, tak to chyba się nazywa) o wydajności 6m3/h.

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post


    Studniarz napisał mi:
    Należy zastosować pompę o wydajności około 1000 litrów (wydajność można ustawić za pomocą zaworu precyzyjnej regulacji)
    Zgaduje ze jest to zawor, ktorym mozna przymykac lub zamykac. Jak z rury 1 1.4" zrobisz paromilimetrowa dziurke to duzo wody tym nie poleci. Tylko to jest troche bez sensu, bo ladujesz mocna pompe po to zeby ja przytlumic. Duza pompa pracuje, zre prad, a pompuje przez mala dziurke. Nie mowiac o tym, ze nie mozna sobie bezkarnie pompy ograniczac, bo ma ona jakis miminalny przeplyw, chocby ze wzgledu na chlodzenie.
    Jesli ten zawor ma ograniczyc pompe o 10% to OK, tragedii nie bedzie ani jakichs wydatkow na prad zbyt wielkich. Ale jak masz ograniczyc pompe o 60% to juz bez sensu.

    marcin

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    Czy jesteście w stanie mi jakoś pomóc z obliczeniem kiedy woda powinna mi się skończyć licząc, że od pompy do punktu poboru mam ok 45m, czyli jak rozumiem 4,5atm?
    4.5 atm to by bylo jakbys mial to rure pionowo do gory! Trudniej jest wode pchac do gory (bo ja grawitacja ciagnie) niz ja pompowac poziomo. Jak jest mniej wiecej w poziomie, to wchodza Ci tylko opory na samym tloczeniu wody przez rure. Zawsze jakies tam sa.

    Czyli liczysz tak. Okreslasz roznice wysokosci miedzy dynamicznym lustrem wody a hydroforem. Poweidzmy ze lustro wody masz na -6m, w czasie pompowania obniza sie do -8m. Hydrofor stoi na +2m. Razem 10m, czyli 1 atm. Do tego opory na rurze, juz jakies mniejsze, nie umiem Ci powiedziec czy to bedzie 1 atm, czy 0,5 czy jeszcze mniej. Gdzies w internecie mozesz poszukac tabelek. Ale powiedzmy ze z racji 45m rury to jest 0,5 atm. Hydrofor pompujesz np 3-5atm, Srednio 4 atm. Patrzysz na wykres wydajnosci pompy w okolicach 5,5 atm, (4+1+0,5,) tudziez 55m, zalezy jak to jest opisane. O ile pamietam masz pompe SQ 3-55, wiec powinna ta pompa miec wydajnosc okolo 3m3 wlasnie.

    Czym lales ta wode? Jesli to byl waz ogrodowy to on ma mala srednice. Jest pozaginany. Polej raz jeszcze ale do wiaderka i zmierz ile Ci z niego wody lec na minute. Moze leci wlasnie 1,2m3 /h wlasnie? Ta pompa da Ci te 3m3/h ale jak ja rura 5/4" podlaczysz. Jesli waz jest malej srednicy to stal sie "zaworem nieprecyzyjnej regulacji".

    marcin

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Czym lales ta wode? Jesli to byl waz ogrodowy to on ma mala srednice. Jest pozaginany. Polej raz jeszcze ale do wiaderka i zmierz ile Ci z niego wody lec na minute. Moze leci wlasnie 1,2m3 /h wlasnie? Ta pompa da Ci te 3m3/h ale jak ja rura 5/4" podlaczysz. Jesli waz jest malej srednicy to stal sie "zaworem nieprecyzyjnej regulacji".
    marcin
    Tak lałem wężem ogrodowym. Czyli najlepiej byłoby puszczać wodę z miejsca przyłączenia hydroforu, albo jak mniemam uruchomić wszystkie krany na raz?

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    Tak lałem wężem ogrodowym. Czyli najlepiej byłoby puszczać wodę z miejsca przyłączenia hydroforu, albo jak mniemam uruchomić wszystkie krany na raz?
    Na pewno lanie wody jednym odbiornikiem do tego o niezbyt duzym przeplywie nie jest metoda na oszacowanie wydajnosci studni.

    marcin

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    small7

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    271

    Domyślnie

    aby dobrze oszacować wydajność studni powinieneś najpierw lać wodę z pełną wydajnością pompy na tzw. wolny wypływ (podłączonej rurą np. PE o takiej samej średnicy jak króciec tłoczny pompy dla SQ 3-55 rura 1 1/4 "). Po uruchomieniu powinieneś oszacować jej wydajność tak jak Jastrząb pisał lać np. do wiaderka 10 l i zmierzyć w jakim czasie zostanie ono napełnione. Dzięki temu określisz z jaką wydajnością pompujesz wodę. Pompa powinna pracować cały czas i powinieneś obserwować czy przy tej wydajności następuje brak wody w studni. Możesz w czasie pracy mierzyć poziom lustra wody ( zapuszczasz na sznurku małą butelkę plastikową lekko napełnioną). Dzięki temu będziesz wiedzieć o ile obniża ci się lustro wody. Jeśli braknie ci wody to powinieneś zaworem zamontowanym na końcu rury przykryzować lekko przepływ i całą operację powtórzyć itd aż dojdziesz do takiej wydajności przy jakiej nie następuje brak wody w studni. Czasem może być konieczne opuszczenie pompy niżej bo lustro dynamiczne może się stabilizować na większej głębokości np 20 m.

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Dzisiaj sobie trochę poeksperymentowałem.
    Ogólnie płytkarzom kazałem jak będą do mnie na budowę przyjeżdżać odkręcać kran, aby studnia się "wypłukała" wg różnych informacji jakie gdzieś wyczytałem powinno pomóc. Na chwilę obecną woda mniej śmierdzi i jest czystsza niż jeszcze 3 dni temu, więc chyba to działa.

    Zastanawiam się czy badania nie powinienem dopiero teraz zrobić.

    Zgodnie z waszymi radami pobawiłem się w napełnianie wiaderka na czas. Wiaderko miało ok 15-20l pojemności (nie wiem dokładnie bo to było wiaderko po jakiejś zaprawie 20kg).
    Czasy napełniania oscylowały między 20 a 30 sekund. Pompa przed napełnianiem wiaderka chodziła ok 2godzin.

    Daje mi to z grubsza przedział między 1,8m3/h a 3,6 m3/h. Oczywiście to bardzo nieprecyzyjne obliczenia. Generalnie wody nie brakowało ale zauważyłem jakby drobne skoki ciśnienia.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    No niestety wyniki badań chyba nie są za wesołe

    mam przekroczone wartości:
    - mętność: 80 NTU (dopuszczalne 1)
    - zapach: nie akceptowalny - siana, torfu
    - żelazo: 4000 ug/l Fe (dopuszczalne 200)
    - Mangan: 510 ug/l Mn (dopuszczalne 50)

    Pełen skan badań dostępny tutaj
    https://docs.google.com/file/d/0B40U...it?usp=sharing

    Co byście radzili?

    [edit] Może jednak wypisze, bo nie każdy lubi otwierać pliki:
    - Barwa rzeczywista 4,6 mg/l Pt
    - Barwa pozorna: brunatno-żółta
    - pH 7,3 (norma 6,5-9,5)
    - przewodność właściwa w temp 25C: 524 uS/cm (norma 2500)
    - twardość 319 mg/l CaCo3 (norma 60-500)
    - chlorki: 4 mg/l Cl (norma 250)
    - Amonowy jon: 0,395 mg/l NH4 (norma 0,5)
    - azotyny p.o.<0,1 mg/l NO2 (norma 0,5)
    - azotany p.o.<0,1 mg/l NO3 (norma 50)
    - indeks nadmangananiowy: 3,5 mg/l O2 (norma 5)
    Ostatnio edytowane przez andrzejku ; 10-10-2013 o 14:26

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    No niestety wyniki badań chyba nie są za wesołe

    mam przekroczone wartości:
    - mętność: 80 NTU (dopuszczalne 1)
    - zapach: nie akceptowalny - siana, torfu
    - żelazo: 4000 ug/l Fe (dopuszczalne 200)
    - Mangan: 510 ug/l Mn (dopuszczalne 50)

    Pełen skan badań dostępny tutaj
    https://docs.google.com/file/d/0B40U...it?usp=sharing

    Co byście radzili?
    Woda bardzo podobna do mojej. pH 7,35, 3.5mg Fe i 0,5mg Mn. U Ciebie ciut wiecej zelaza.
    Metnosc pochodzi pewnie od zelaza, czesc zapachu takze.
    Potrzebujesz solidniej wielkosci odzelaziacza. U mnie 13" daje rade po dobrym napowietrzeniu w zbionriku 300L.
    Ty takiego nie mozesz postawic jak rozumiem, wiec zostaje Ci praktycznie greensand regenerowany nadmanganianem potasu. Mam nadzieje, ze oczyszcalni nie posiadasz bo wtedy to juz dupa.


    marcin

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    nie, posiadam szambo szczelne

    czy coś takiego by wystarczyło:
    http://cristalaqua.pl/index.php?kat=...ord=1&prod=366

    rozumiem, że do tego typu odżelaziacza wrzucam co jakiś czas nadmanganian potasu i na tym polega ta regeneracja?
    Ostatnio edytowane przez andrzejku ; 10-10-2013 o 14:45

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    nie, posiadam szambo szczelne
    Tak bardzo sie nie ciesz. Jedno plukanie takie filtra to pewnie dobre pareset litrow sciekow ekstra :-/ I tak pewnie nie rzadziej niz co 2 tygodnie. A optymalnie co tydzien.

    marcin

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    no to mnie zasmuciłeś a już myślałem, że będzie łatwiej

    a mógłbyś dokładniej określić? Pozwoliłoby mi to określić jak często szambo by trzeba wymieniać, bo jak rozumiem, nie można tego odprowadzać w jakąś studzienkę chłonną?
    To zależy od ilości zużywanej wody przez domowników?

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    No to w sumie jak warunki są już znane to z chęcią na PW zapoznam się z ofertami: doboru urządzeń do warunków + montażem stacji uzdatniania wody.

    Miejsce instalacji 05-830 Rusiec k/Nadarzyna

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony