dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 12
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 230
  1. #181
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Bardzo się cieszę, że temat pasywności mam już za sobą Napinałem się podobnie a teraz sam sobie się dziwię Szkoda życia na pierdoły pozdrawiam nie pasywnie
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  2. #182

    Domyślnie

    To samo u mnie. Wystarczy mi moje 30kWh/m2. Ale podziwiam i czołgistę i kamila, że się Wam chce.

  3. #183
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał CodeSnipper Zobacz post
    To samo u mnie. Wystarczy mi moje 30kWh/m2. Ale podziwiam i czołgistę i kamila, że się Wam chce.
    Ja chce tanio i dobrze a tylko pasywnie się tak da. Domy energooszczędne są za drogie.

  4. #184

    Domyślnie

    Dla mnie grzanie konwektorami na prąd będzie finansowo do zniesienia. Pasywnie musiałoby być drożej w budowie w moim przypadku, a to nie wchodziło w grę. I tak jestem w szoku, że za chwile będę mieszkał, bo jeszcze dwa lata temu budowa domu to było w mojej opinii zajęcie dla ludzi z kasą.

  5. #185
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał CodeSnipper Zobacz post
    Dla mnie grzanie konwektorami na prąd będzie finansowo do zniesienia. Pasywnie musiałoby być drożej w budowie w moim przypadku, a to nie wchodziło w grę. I tak jestem w szoku, że za chwile będę mieszkał, bo jeszcze dwa lata temu budowa domu to było w mojej opinii zajęcie dla ludzi z kasą.
    Wszystko się rozbija o kasę. Szczerze mówiąc to po dzisiejszym dniu w pracy zastanawiam się nad pchaniem się w elewacje południową praktycznie ze wszystkim. Dlaczego o tym myślę? Bo siedząc i wpisując dane do komputera słońce strasznie dawało po oczach i miało się ochotę zasłonić okna aby nie przeszkadzały promienie słoneczne a jak od południa da się okna prawie po sufit i całe to słońce wejdzie do domu to na okno nie będzie się dało patrzeć a tylko będzie się chciało zasłonić okna aby słońce nie przeszkadzało więc to nie jest zbyt komfortowe. A zasłaniać okna nawet zima aby słońce nie przeszkadzało to też nie jest sztuka.

  6. #186
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Kamil specjalnie dla Ciebie realna ilość słońca Jedno zdjęcie robione około godz. 9 drugie zdjęcie ok. 11. Szerokość domu to ok. 6m, słońce dochodzi do drugiej ściany czyli prawie 6 metrów od okna. O godz. 11 słońce wchodzi do pokoju na 3,6 m. Już ok. 9-10 w pokoju jest za gorąco. Reszta dnia to tylko przegrzewanie. Markizy ustawiłem na odległość 150 cm od muru i wysokość 245 cm. Przy kilku takich dniach mogę mieć w domu drzwi pootwierane a i tak mogę mieć jak w szklarni. Bez zacieniania nie da rady. Rozważam tylko opcje zacieniania bez zasłaniania. Przed oknem mam sosnę która powoli zaczyna spełniać swoją rolę i będzie dawać cień od góry a od dołu widok.
    https://www.dropbox.com/l/CE4DI8h3SILd6fCG5F8pxp
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  7. #187
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Tyle słońca wchodzi o 11 przy rozwiniętej markizie?

  8. #188
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Markiza ustawiona na wymiary Twojego okapu. Mogę wyjechać jeszcze dalej i niżej ale wtedy przez okno widzę tylko markizę gdyby jeszcze chociaż kobietą była
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  9. #189
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Stąd nastawiłem się tylko na zyski wewnętrzne w pierwszej kolejności, zapewnienie 15 kWh /m2 rok to danie 20cm idealnej izolacji do okoła i masy okien
    tj para pasywność. Bo leży 10W/m2 moc tu potrzeba w naszym klimacie współczynnika U około 0,08 i niżej.
    Dziś zyski w budynku sklepu były na tyle mocne że o 11 było koniec ogrzewania, teraz tylko to zachomikować do następnego dnia = 0zł kosztów.
    Tyle że jest płyta warstwowa o 70-80 mm pianki między blachami, okna II szyby czyste U =2,9 W/m2K.
    G 85% czyli daje pełna parą z 20m2 czuć moc. A ja sobie wędruję ku odcięciu się od nierównych zysków słonecznych.

  10. #190
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Odcięcie od nierównych zysków słonecznych dają mi solary i pchanie tego przez bufor w podłogę. Cena solarów to jedno większe okno. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  11. #191
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał aadamuss24 Zobacz post
    Markiza ustawiona na wymiary Twojego okapu. Mogę wyjechać jeszcze dalej i niżej ale wtedy przez okno widzę tylko markizę gdyby jeszcze chociaż kobietą była
    Zawsze można zrobić sobie od spodu markizy plakat z ładną panią i wtedy markiza nie będzie przeszkadzać

  12. #192
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał aadamuss24 Zobacz post
    Odcięcie od nierównych zysków słonecznych dają mi solary i pchanie tego przez bufor w podłogę. Cena solarów to jedno większe okno. pozdr adam
    Patrząc na to pod tym względem lepiej jest pójść w czerpanie z słońca pełną parą i wtedy można na elewacji południowej dać raczej panele PV i iść w własny prąd ale też parę solarów może się przydać. U mnie okno 2m na 2,4m to koszt w granicach do 3k i zamiast tak dużego mógłby dać 0,9 na 2,2 a resztę to panel ale czy to faktycznie będzie bardziej opłacalne? Solarem raczej nie ogrzejesz podłogi wtedy co trzeba czyli w zimny pochmurny dzień wiec co to ma za sens?

  13. #193

    Domyślnie

    Cytat Napisał aadamuss24 Zobacz post
    Mam gwc żwirowe z kilkudziesięciu ton kamieni. Zimą przy -30 nawiewa do reku 3 stopnie. Latem przy ponad 30 nawiewa do reku 16. Zimą nie potrzebuję grzałki do reku ale latem za klimę to nie chce robić pozdr adam
    Jeszcze nie doczytałem do końca wątku, więc może ktoś już na to odpowiedział. Często widzę i czytam opinie, że rekuperator + GWC to "darmowa klima". Nic bardziej mylnego. Wentylacja mechaniczna z GWC nigdy nie będzie klimatyzacją. Celem wentylacji jest dostarczenie świeżego powietrza. Celem klimatyzacji jest zbijanie zysków ciepła. Wentylacja nie oznacza automatycznie klimatyzacji. To że nawiewamy +16C jest tylko jednym z parametrów. Drugim jest ilość powietrza i tu właśnie jest problem rekuperatora.
    A teraz szybka kalkulacja dla uzmysłowienia o czym piszę. Przykładowy rekuperator, powiedmy 300m3/h, przy temperaturze nawiewu latem w granicach +16C jak podajesz oraz temperaturze w pomieszczeniach 25C latem potrafi usunąć a pomieszczenia/domu niecały 1 kilowat zysków ciepła.
    Najmniejsze klimatyzatory ścienne typu split mają moce chłodnicze powyżej 2kW i takim jednym splitem "nie obrobimy" całego domu. Więc tym bardziej tem biedny rekuperator nie da sobie z tym rady. Dodatkowo nasz strumień powietrza w domu jest rozdzielony na pomieszczenia więc nie jest tak, że wykorzystujemy całą możliwą pojemność cieplną nawiewanego powietrza w miejscu gdzie mamy zyski do zbicia.
    Jedyne sensowne rozwiązanie jakie widzę, to ograniczyć zyski od nasłonecznienia np. poprzez jakiś rozwiązania architektoniczne tworzące nam zacienienie bądź w ekstremalnych przypadkach markizy/rolety/okienice. Wewnętrznych zysków ciepła np. od gotowania nie unikniemy.
    Ostatnio edytowane przez Oil and Gas ; 17-02-2015 o 21:40

  14. #194
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Oczywiście ze nie unikniemy ale w kuchni jest wyciąg więc ten nadmiar ciepła i tak zostanie usunięty. Reku z gwc nie w każdym domu zastąpi klimę. Tylko w domu o małych potrzebach da radę więc w pasywnych się nada ale w pseudo pasywnych nie da rady. Każdy dom pasywny mimo dużych okien powinien mieć okapy i osłony przed nadmiarem słońca. Zresztą nie tylko dom pasywny powinien mieć okapy ale energooszczędne też powinny je mieć.

  15. #195
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Za okna do tego domu z panelami to wyszłoby mi jakieś 10-11k w wersji białej nie licząc montażu ale z VATem 8%. Jeżeli bez wersji z PV czyli takiej jak jak na początku wątku to 3,5k więcej bo za to większe okna bym dał ale też okapy. Jeszcze muszę popytać dokładniej o okna 4szybowe ale z wypełnieniem argonem a nie kryptonem bo tańsze a zarazem mniejsze straty będą powodować ciepła a to będzie miało znaczenie przy obciążeniu cieplnym. Postanowiłem że nie będę się bawić w kolory itp bo szkoda na to kasy. Też rolety na pewno zostawię na sam koniec jako dodatek jak starczy kasy bo ponoć one nie mają sensu przy cieplejszych oknach tylko przy gorszych ale za to są dobre jako osłona przed słońcem jeżeli nie ma okapów. Przy takiej grubości izolacji może zrobiłbym wcięcie na skrzynkę w styropianie na te 20cm aby nie było widać skrzynki a pod nią będzie 30cm styro więc to nie pogorszy wiele bilansu cieplnego budynku. Kwestia rolet jest jeszcze do przemyślenia. Te lepsze okna już są i tak robione że przy tym kącie padania słońca na szybę ciepło jest odbijane w dużej mierze a wpuszczane nasłonecznienie. No chyba że merkava do tej pory oświeci nas tą wiedzą na temat okien które mogą mieć Uw=0,2 i z wysokim g i TR.

  16. #196
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    No chyba że merkava do tej pory oświeci nas tą wiedzą na temat okien które mogą mieć Uw=0,2 i z wysokim g i TR.
    g i tr to jedno
    W oknach tkwi potencjał bardzo bardzo wielki Rolet prawdopodobnie u mnie nie będzie.
    Ale za to markizy/winogogronowe tak..

  17. #197
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    g i tr to jedno
    W oknach tkwi potencjał bardzo bardzo wielki Rolet prawdopodobnie u mnie nie będzie.
    Ale za to markizy/winogogronowe tak..
    Pomyliłem się w pisaniu bo chodziło mi o współczynnik przepuszczalności światła do domu a to maleje wraz z ilością szyb czyli chyba Lt. Więcej szyb to może mniejsze Ug ale też mniejsze g i Lt a żeby Ug miało 0,2 to g pewnie będzie 30% a Lt 40% czyli lipa. Nie ma szans aby Było małe Ug a zarazem duże g i Lt no chyba ze wymyśliłeś pakiety których nie ma na świecie a tylko Ty wiesz jak to zrobić a wtedy to będzie bardzo interesujące. Szkoda że bardzo zagadkowe są Twoje wpisy. Więc napisz czy faktycznie wymyśliłeś takie pakiety czy tylko ponosi Cie fantazja a jeszcze napisz jaki będzie koszt 1m2 takiego pakietu i koszt profilu który też będzie miał Uf 0,2 bo parę razy pisałeś że Uw będzie 0,2 czyli profil też taki musi być. A wtedy faktycznie rolety będą zbędne.

  18. #198
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Jeśli miała by mnie ponieść fantazja to napisał bym że mam pakiety 0,01 W/m2K i 99% przepuszczalności energii słonecznej.
    Profil ma na czysto nie 0,2 a 0,1 ... i też to nie jest fantazja.
    Naprawdę pancerne dość okna wychodzą jeśli chodzi o ramę

  19. #199
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Oil and Gas dokładnie o tym samym od początku piszemy, że gwc to nie klima tylko dodatek przeciwzamrożeniowy do reku. Kamil przy takich wymiarach i korzystnych cenach okien zbyt dużych korzyści finansowych nie osiągniesz zmniejszając powierzchnię okien więc warto pilnować tylko ilości nasłonecznienia. Panele fv i aku to koszt około 60 tys pln - czy warto ?
    Teraz ciekawostka - przez 8 dni ogrzewania c.o. i c.w.u. w normalnym trybie ale podczas nieobecności - temp. w domu min. 20 stopni, temp. zewnętrzne 0-7- zużycie prądu na pompę ciepła 7 kWh dziennie.
    pozdrawiam adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  20. #200
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Panele PV off grid sięgają pojęcia utopia, jest to na skraju totalnej opłacalności.
    On grid w POlszewistatnie marzenie ściętej głowy, aby odprowadzać prąd do sieci.
    Zostaje tylko chomikowanie prądu. Mam ja sobie dokładnie przemyślane co do sprawy prądu i nie 60 tyś
    a najwyżej 5-7 tyś. Główny nacisk to opieranie się na kolektorach słonecznych, może też trochę wiatru.
    Mam gdzie postawić wiatrak.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DD.jpg
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	76,7 KB
ID:	306975
    od 1,5 miesiąca moja sosenka na tej górze jak to mówią pi z dzi jak w Kielecki zawsze wieje.

Strona 10 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony