dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KubaMagda

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    47

    Domyślnie POdłączenie okapu z domem z rekuperacją

    Planuje w kuchni okap ale z wyciagiem nie chce takiego tylko z filtrem.
    Mam rekuperacje i brak kominów wentylacyjnych - tylko 1 w kotlowni
    Jka najlepiej to rozwiązać.
    1- przekuć się przez strop na górze przez scianke kolankowa i rure dać na zewnątrz ( będzie dmuchało pod podbitkę )
    2- przejsć rura do tego kanału wentylacyjnego tylko jest to spora odleglosc ok 12m

    chyba ze jakies inne pomysly

    a moze taki okap z filtrem daje rade?
    dzieki za pomoc

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    a skąd powietrze do tego wyciągu? do kilkuset m3/h?


    wyrzut to nie problem, można w najgorszym wypadku bezpośrednio za ścianę

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    a skąd powietrze do tego wyciągu? do kilkuset m3/h?


    wyrzut to nie problem, można w najgorszym wypadku bezpośrednio za ścianę
    witam

    tutaj rekuperatory ONYX SKY mają fajne rzowiązanie
    istnieje opcja - możliwość podpięcia do okapu

    skonstruowali to specjalnie do wszystkich apartamentów - mieszkań w Sky Tower we Wrocławiu
    każdy apartament ma swojego ONYXA SKY

    pozdrawiam
    ,,,,

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    mar... nie kombinuj chłopie, to co ma teraz zrobić? te reku co ma, oddać ciotce, a sobie kupić ONYX'a???

    fajnie że wiesz o ONYX'ach, ale akurat:
    po pierwsze primo - to nie jedyny sprzęt z takim rozwiązaniem
    po drugie primo - akurat nie o tym wątek

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    mar... nie kombinuj chłopie, to co ma teraz zrobić? te reku co ma, oddać ciotce, a sobie kupić ONYX'a???

    fajnie że wiesz o ONYX'ach, ale akurat:
    po pierwsze primo - to nie jedyny sprzęt z takim rozwiązaniem
    po drugie primo - akurat nie o tym wątek
    witam

    szanuje Cię bardzo

    ale to nie ty będziesz mówił o czym jest wątek

    inni czytając skorzystają, może wybiorą inne rozwiązanie
    moim zdaniem rekuperator współpracujący z okapem to b. dobre rozwiązanie
    jeżeli znasz inny
    sprzęt z takim rozwiązaniem
    to napisz o nim
    kiedyś dla klienta szukałem i nie znalazłem

    pozdrawiam
    ,,,,

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    mar1973, napisz jak działa taki okap podłaczony do rekuperatora. Bardzo mnie to interesuje. Może jakiś link do opisu tej opcji w rekuperatorach ONYX SKY. Czytałem dtr'ke ale nic tam nie ma.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    witam

    tak w skrócie:
    rekuperator posiada dodatkowy piąty króciec do którego pośrednio przez przepustnicę okapu z siłownikiem podpina się okap

    przepustnica ma 4 króćce: 1 podpiety do "piątego krućca", 2 podpięty do króca rekuperatora - wyciąg z pomieszczeń, 3 podpiety do okapu, 4 podpięty do rury-wyciągu z pomieszczeń
    sterownik rekuperatora OnyX może współpracować z przepustnicą okapu kuchennego, w chwili gdy do sterownika dociera
    informacja, że potrzebne jest uruchomienie okapu kuchennego (sygnałem może być wzrost wilgotności w
    przestrzeni okapu lub wymuszenie działania przez przełącznik mechaniczny przy okapie), sterownik powoduje uruchomienie siłownika i przestawienie przepon przepustnicy w ten sposób, że strumień powietrza wyciąganego z pomieszczeń jest czerpany przez okap kuchenny i omija wymiennik rekuperatora
    daje to możliwość zbilansowania strumieni powietrza przy zachowaniu funkcji okapu kuchennego

    nie wiem czy jasno i czy czegoś nie pomyliłemKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Podłączenie_okapu_ONYX_SKY.JPG
Wyświetleń:	233
Rozmiar:	14,0 KB
ID:	227163

    wyślij mi mejla na priv to prześlę ci dokładniejsze schematy, nie potrafię niestety załączyć rysunków

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez mar1973 ; 29-11-2013 o 15:46
    ,,,,

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    mar1973, napisz jak działa taki okap podłaczony do rekuperatora. Bardzo mnie to interesuje. Może jakiś link do opisu tej opcji w rekuperatorach ONYX SKY. Czytałem dtr'ke ale nic tam nie ma.
    witam

    w dtr-ce nie ma tego, bo to opcja, chyba rzadko montowana, bo dodatkowo płatna
    taka "przyjemność" to dodatkowo 1.000zł, montowałem u klientów klika razy i wg mnie fajnie bilansuje strumienie powietrza

    pozdrawiam
    ,,,,

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    ...
    jeżeli znasz inny to napisz o nim

    pozdrawiam
    SystemAir VR 400EV/B
    Enervent Piccolo OFF

  10. #10
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    rekuperator posiada dodatkowy piąty króciec do którego pośrednio przez przepustnicę okapu z siłownikiem podpina się rekuperator
    1. Tak w skrócie - czy dobrze rozumiem, że do rekuperatora podpina się rekuperator
    2. Jak w tym "rozwiązaniu" wygląda czyszczenie instalacji? Czy zdajesz sobie sprawę, co zawierają wyziewy z okapu, gdy ten okap naprawdę dobrze "ciągnie"

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    1. Tak w skrócie - czy dobrze rozumiem, że do rekuperatora podpina się rekuperator
    2. Jak w tym "rozwiązaniu" wygląda czyszczenie instalacji? Czy zdajesz sobie sprawę, co zawierają wyziewy z okapu, gdy ten okap naprawdę dobrze "ciągnie"

    witam

    ad 1) oczywiście do rekuperatora posrednio przez przez przepustnice podpina sie okap

    ad 2) kazdy okap musi być jest wyposażony w filtr przeciwtłuszczowy, wyrzut powietrza z okapu wpada przez przepustnicę okapu i "piąty krócieciec" bezpośrednio do króćca wyrzutowego rekuperatora i dalej do wyrzutni
    co i gdzie chcesz czyścić?

    pozdrawiam
    ,,,,

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    SystemAir VR 400EV/B
    Enervent Piccolo OFF
    witam

    dziękuję za informację

    podane przez Ciebie rekuperatory (o Enervencie nie słyszałem wcześniej - i tu się mogę mylić) współpracują tylko z dedykowanymi okapami
    a to ich minus - okap to dla wielu ważny element dekoracyjny (i nie tylko) kuchni

    wg mnie warto wybrać jeden z rekuperatorów, które "współpracują" z okapem - daje to możliwość zbilansowania strumieni powietrza przy załączaniu się okapu kuchennego

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez mar1973 ; 30-11-2013 o 11:43
    ,,,,

  13. #13
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    ad 2) kazdy okap musi być jest wyposażony w filtr przeciwtłuszczowy,
    "Pobożne" życzenia Jeśli by nawet 20% użytkowników czyściło regularnie te filtry, to już byłby cud
    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    wyrzut powietrza z okapu wpada przez przepustnicę okapu i "piąty krócieciec" bezpośrednio do króćca wyrzutowego rekuperatora i dalej do wyrzutni
    co i gdzie chcesz czyścić?
    "Trochę" tych rur to już jednak chyba jest(?)
    Jedynie wyrzut wyziewów okapu bezpośrednio przez ścianę zapewnić może w praktyce czystość instalacji reku.
    Chyba, że wyznajesz zasadę "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal"
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 30-11-2013 o 09:02

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    "Pobożne" życzenia Jeśli by nawet 20% użytkowników czyściło regularnie te filtry, to już byłby cud

    "Trochę" tych rur to już jednak chyba jest(?)
    Jedynie wyrzut wyziewów okapu bezpośrednio przez ścianę zapewnić może w praktyce czystość instalacji reku.
    Chyba, że wyznajesz zasadę "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal"
    witam

    jeżeli ktoś nie czyści filtrów to cóż - "na złość mamie odmrożę sobie uszy" - można też nie wymieniać filtrów w rekuperatorze, nie myć się,, itd. - nie ma przymusu, nikt nikogo nie zmusza

    Jedynie wyrzut wyziewów okapu bezpośrednio przez ścianę zapewnić może w praktyce czystość instalacji reku.
    - można wyrzucać bezpośrednio przez ścianę
    tylko co to ma do czystości "instalacji reku" - odcinek "wyrzutowy" nie ma części wspólnej z powietrzem nawiewanym do pomieszczeń, z wymiennikiem również - powietrze wyrzucane prez okap przez wymiennik nie przechodzi

    rozkręcałem u klientów kanały wentylacyjne i nic "niepokojącego" tam nie widziałem,

    trzeba stosować się do wytycznych, wymieniać filtry - ale tu to już nikt nikogo nie zmusza, nikt rozsądny nie będzie robił sobie na złość

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez mar1973 ; 30-11-2013 o 12:01
    ,,,,

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    witam

    tak w skrócie:
    rekuperator posiada dodatkowy piąty króciec do którego pośrednio przez przepustnicę okapu z siłownikiem podpina się okap

    przepustnica ma 4 króćce: 1 podpiety do "piątego krućca", 2 podpięty do króca rekuperatora - wyciąg z pomieszczeń, 3 podpiety do okapu, 4 podpięty do rury-wyciągu z pomieszczeń
    sterownik rekuperatora OnyX może współpracować z przepustnicą okapu kuchennego, w chwili gdy do sterownika dociera
    informacja, że potrzebne jest uruchomienie okapu kuchennego (sygnałem może być wzrost wilgotności w
    przestrzeni okapu lub wymuszenie działania przez przełącznik mechaniczny przy okapie), sterownik powoduje uruchomienie siłownika i przestawienie przepon przepustnicy w ten sposób, że strumień powietrza wyciąganego z pomieszczeń jest czerpany przez okap kuchenny i omija wymiennik rekuperatora
    daje to możliwość zbilansowania strumieni powietrza przy zachowaniu funkcji okapu kuchennego

    nie wiem czy jasno i czy czegoś nie pomyliłemKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Podłączenie_okapu_ONYX_SKY.JPG
Wyświetleń:	233
Rozmiar:	14,0 KB
ID:	227163

    wyślij mi mejla na priv to prześlę ci dokładniejsze schematy, nie potrafię niestety załączyć rysunków

    pozdrawiam
    To nie powinno tak działać, bo wtedy rekuperator jest bezużyteczny. W takiej sytuacji, aby załączyć wyciąg w okapie kuchennym musisz zwiększyć nawiew w centrali nawiewnej. Rozwiązanie takie nie jest korzystne dla domu energooszczędnego, bo te powietrze jest wyrzucane bez odzysku na zewnątrz. Oprócz temperatury, wyrzucasz też wilgotność, co w okresie zimowym jest trudniejsze do utrzymania niż temp.

    Sądzę, że mielenie powietrza w obrębie domu jest lepszym rozwiązaniem, bo nie komplikuje układu i nie powoduje strat ciepła. A czyścić filtry trzeba tak samo w obu przypadkach.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    To nie powinno tak działać, bo wtedy rekuperator jest bezużyteczny. W takiej sytuacji, aby załączyć wyciąg w okapie kuchennym musisz zwiększyć nawiew w centrali nawiewnej. Rozwiązanie takie nie jest korzystne dla domu energooszczędnego, bo te powietrze jest wyrzucane bez odzysku na zewnątrz. Oprócz temperatury, wyrzucasz też wilgotność, co w okresie zimowym jest trudniejsze do utrzymania niż temp.

    Sądzę, że mielenie powietrza w obrębie domu jest lepszym rozwiązaniem, bo nie komplikuje układu i nie powoduje strat ciepła. A czyścić filtry trzeba tak samo w obu przypadkach.
    witam

    są tacy dla, których wartością jest czyste powietrze, brak wyziewów z kuchni
    przecież okapy nie działają 24h na dobę

    jeżeli dla Ciebie ważny jest tylko odzysk ciepła - to nie stosuj tego wariantu - można "mielić powietrze w obrębie domu, zastosuj pochłaniacz

    a filtry tak jak piszesz trzeba czyścić i wymieniać - nieważne w jakiej konfiguracji są zamontowane

    pozdrawiam
    ,,,,

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    witam

    są tacy dla, których wartością jest czyste powietrze, brak wyziewów z kuchni
    przecież okapy nie działają 24h na dobę

    jeżeli dla Ciebie ważny jest tylko odzysk ciepła - to nie stosuj tego wariantu - można "mielić powietrze w obrębie domu, zastosuj pochłaniacz

    a filtry tak jak piszesz trzeba czyścić i wymieniać - nieważne w jakiej konfiguracji są zamontowane

    pozdrawiam
    czyli podsumowując to co napisałeś Ty i Barth3z spokojnie lepiej i taniej wywalić bezpośrednio za ścianę nie przez reku

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    czyli podsumowując to co napisałeś Ty i Barth3z spokojnie lepiej i taniej wywalić bezpośrednio za ścianę nie przez reku
    witam

    taniej tak, czy lepiej nie koniecznie

    zapomniałeś o możliwości zbilansowania strumieni powietrza przy załączaniu się okapu kuchennego
    w przypadku b. "szczelnych" budynkach ten argument jest b. ważny

    a w apartamentowcach, budynkach, gdzie nie ma otwieranych okien to wręcz jest konieczne

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez mar1973 ; 01-12-2013 o 22:08
    ,,,,

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    witam...
    zapomniałeś o możliwości zbilansowania strumieni powietrza przy załączaniu się okapu kuchennego
    w przypadku b. "szczelnych" budynkach ten argument jest b. ważny
    ...
    to jest argument za pochłaniaczem, ale fakt - bilans powietrza.

  20. #20
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    to jest argument za pochłaniaczem, ale fakt - bilans powietrza.
    Ponieważ jako człek "starej daty" więcej miałem do czynienia z GW i nie znam szczegółów w/w instalacji, wytłumaczcie "niekumatemu", jak to będzie z tym bilansem powietrza podczas postoju okapu, gdy okap od spodu jest otwarty i nic (na razie) nie wiem o jakichś klapach czy zaworach w układzie?
    Nie będzie w takim "zestawie" jakichś "przeciągów" ?
    Najlepiej do ludzi techniki przemawiałby jakiś schemacik
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 03-12-2013 o 08:43

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony