dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 122
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie Noc księżycowa w wersji energooszczędnej- kilka pytań

    Witajcie dobrzy ludzie.
    W chwili obecnej jestem na etapie SSO, okna zafoliowane, fundamenty ocieplone i zasypane a ja zbieram wiedzę teoretyczną i przygotowuję się do ataku na budowę na wiosnę.
    Projekt domu kupiliśmy gotowy i z kilkoma drobnymi zmianami (głównie rezygnacja z części okien na parterze, i drobne zmianki w śd) wybudowaliśmy w minionym roku ( no bo już mamy 2014) nasz domek.
    Nie wszystko szło jak trzeba od samego początku. Mam tutaj na myśli zakup działki, projekt no i co najważniejsze moje przygotowanie do tematu pt. "budownictwo energooszczędne". To w trakcie budowy (na szczęście na samym początku) zacząłem się interesować w/w tematem. Oczywiście jako laik w temacie nie bardzo wiedziałem za co i jak się za to zabrać. Na szczęście lektura forum rozwiała kilka moich wątpliwości.
    Tak czy inaczej mając koparkę na budowie, zrobiłem GWC rurowe, wiem, ze są zwolennicy jak i przeciwnicy takich systemów ale ja mam już to zrobione i zamierzam z tego korzystać. 85 mb rury kanalizacyjnej fi 200 zakopane pod ziemią na głębokości 1,5 - 1,7 m. Na dzień dzisiejszy zrobiłbym pewnie krótsze i w lini prostej. Na fundament położyłem 15 cm styroduru (10+5) i dodatkowo jest też zrobiona opaska anty-wysadzeniowa 10cm z tego samego styro. Jako ,że poziom wód jest dość wysoki 80 cm zrobiłem też drenaż opaskowy.
    Na ściany mam zamiar położyć 20 cm styropianu w dwóch warstwach ale fachowcy mi to odradzają (pisałem i pytałem na forum). Skosy na poddaszu chcę ocieplić wełną 30-35 cm (jeszcze się waham) widziałem gdzieś ostatni wełnę o całkiem dobrych parametrach 0,031 (chyba) a na dodatek wyczytałem w Muratorze 11/2013 str.60 o projekcie domu "Garda" w standardzie NF40 gdzie poddasze ocieplono styropianem zamiast wełny i tutaj rodzi się kolejne pytanie ale pytania będą później. Napisałem o tym projekcie "Garda" dlatego, że i m2 i bryła i ocieplenie jest zbliżone do naszego projektu z wyjątkiem ściany fundamentowej bo u mnie jest 15 cm a w Gardzie 20.
    Dodatkowo też znajomy/sąsiad na codzień pracujący i zajmujący się projektowaniem i zakładaniem WM i ogrzewaniem (Viess...) zrobił mi (no jeszcze nie do końca) projekt w OZC. Wyszło w nim, że (nie pamiętam ile) będzie bardzo małe zapotrzebowanie na cieplo (ponoć blisko pasywnego tzn trochę więcej). No i tutaj czytając forum rodzi się kolejne pytanie. Żeby nie zrobił się bałagan w temacie będę numerował pytania i bardzo bym prosił o numeryczne odpowiedzi jeżeli takowe oczywiście będą.
    1. Czy jest sens pakować się w ogrzewanie podłogowe 100% z kotłem kondensacyjnym (gaz ziemny) bo takie miałem plany i założenia.
    2.Czy dołożyć 5 cm styroduru na ścianę fundamentową czy moje 15 cm wystarczy?
    3.Ocieplenie poddasza styro czy wełna za i przeciw.
    Narazie to tyle bo muszę lecieć do pracy, reszta później.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Styropian na ścianie fundamentowej nie ma znaczenia - tak się po prostu nie robi:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	to nie jest izolacja.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	31,9 KB
ID:	232776 - Bez paroizolacji - im grubsza izolacja ściany tym większy problem z wilgocią.
    Izolacja podłogi ( zupełne minimum to 30 cm styropianu) powinna być połączona ze styropianem ściany.
    Przy braku izolacji od gruntu ( nie ma czegoś takiego jak częściowa izolacja) - Viess... zużycie będzie minimum 90kWh/m2 rocznie.
    lata 90-te
    Klasa energetyczna Ocena energetyczna Zużycie na ogrzewanie na m2
    A+ pasywny Do 15 kWh
    A niskoenergetyczny 15-45 kWh
    B energooszczędny 45-80 kWh
    C średnioenergooszczędny 80-100 kWh
    D Spełniający (90’)normy 100-150 kWh
    E Energochłonny 150-250 kWh
    F Wysoko energochłonny Powyżej 250 kWh
    XXI wiek
    Klasa energetyczna Ocena energetyczna Zużycie na ogrzewanie na m2
    A+ Plus energetyczny Sprzedaje kWh
    A samowystarczalny Pokrywa swoje potrzeby
    B pasywny 0 kWh na ogrzewanie
    C Izolowany 15 - 30 kWh
    D Energochłonny Nieizolowany – ponad 30kWh

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    A coś oprócz kopiuj/wklej z innych wątków i tematów.
    Pisząc temat miałem napisać na końcu, że panu TB dziękuję za "mandre" rady ale zawołali mnie do pracy i w pośpiechu kończyłem i zapomniałem o tym napisać.
    A siodło już sobie pan kupił?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...35#post6293335

  4. #4
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Zamiast do prokuratury architekta zgłosić, Pan mnie atakuje - dziwne!
    A co do mojej wiedzy i doświadczenia w temacie - podałem konkret - Dom nieizolowany zużywa 30 i więcej kWh/m2 rocznie - To co Pan opisał przekroczy 90kWh/m2 rocznie.
    Pozdrawiam i nie przeszkadzam, bo z pytania myślałem, że interesuje Pana dom izolowany - czyli zużycie poniżej 30kWh/m2 rocznie i obniżenie kosztów budowy.
    Jak nie... to tylko ma byś reklama Vi... to już nie przeszkadzam.
    Pozdrawiam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Ad. 2. Dołożyć.
    Ok dzięki,wiąże się to z ryciem w ziemi ale nie będzie aż tak źle, dam rade.
    To co Pan opisał przekroczy 90kWh/m2 rocznie.
    Z wyliczeń OZC wychodzi poniżej 20 kWh ale uprzedzam odpowiedź i wiem, ze tego typu programy piszą idioci-programiści nie znający się na fizyce budowli w ogóle to nikt się nie zna w Polsce na tejże fizyce wliczając w to doktorów i profesorów tej dziedziny bo oni wszyscy to szkodnicy i zacofani zatrzymani w rozwoju budownictwa w latach 90-ych. oprócz oczywiście pana szanownego TB, wynalazcę rekuperatora oraz wielkiego prekursora izolacji wewnętrznej, propagatora instalacji elektrycznych i sprzedawce tychże. Niektórzy ludzie od kilku lat czekają na projekt domu z izolacja termiczną od wewnątrz i do dziś doczekać się nie mogą i pewnie się nie doczekają.
    Poza tym zauważyłem ogromny brak u pana z czytaniem ze zrozumieniem. Pisałem, ze dom jest postawiony i już ściana fundamentowa ocieplona, pisałem też jak zamierzam/planuję ocieplić pozostałą część. A o wewnętrznej izolacji termicznej nie wspominałem chyba?
    Z tych oto po krótce powodów nie mam przyjemności na przepychanki z panem bo jest pan jak qń (lub osioł) z klapkami na oczach i nie widzi co się dzieje z boku.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    4. Ciągle się zastanawiam dlaczego nie styro na ścianę w dwóch warstwach (15+5), kilku ludzi pisało, że tak się nie robi bo NIE. Proszę o wyjaśnienie lub linki do tematów o danym zagadnieniu.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Ok dzięki,wiąże się to z ryciem w ziemi ale nie będzie aż tak źle, dam rade.
    Sorki, to co wkleiłem dotyczy ściany! Na fundament wystarczy te 15cm.
    Szkoda czasu i pieniędzy na dołożenie tych 5cm...

    A ile masz w podłodze ?

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    4. Ciągle się zastanawiam dlaczego nie styro na ścianę w dwóch warstwach (15+5), kilku ludzi pisało, że tak się nie robi bo NIE. Proszę o wyjaśnienie lub linki do tematów o danym zagadnieniu.
    bo robota kosztuje 2x tyle co przy jednej warstwie.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #9
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Ok dzięki,wiąże się to z ryciem w ziemi ale nie będzie aż tak źle, dam rade.

    Z wyliczeń OZC wychodzi poniżej 20 kWh ale uprzedzam odpowiedź i wiem, ze tego typu programy piszą idioci-programiści nie znający się na fizyce budowli w ogóle to nikt się nie zna w Polsce na tejże fizyce wliczając w to doktorów i profesorów tej dziedziny bo oni wszyscy to szkodnicy i zacofani zatrzymani w rozwoju budownictwa w latach 90-ych. oprócz oczywiście pana szanownego TB, wynalazcę rekuperatora oraz wielkiego prekursora izolacji wewnętrznej, propagatora instalacji elektrycznych i sprzedawce tychże. Niektórzy ludzie od kilku lat czekają na projekt domu z izolacja termiczną od wewnątrz i do dziś doczekać się nie mogą i pewnie się nie doczekają.
    Poza tym zauważyłem ogromny brak u pana z czytaniem ze zrozumieniem. Pisałem, ze dom jest postawiony i już ściana fundamentowa ocieplona, pisałem też jak zamierzam/planuję ocieplić pozostałą część. A o wewnętrznej izolacji termicznej nie wspominałem chyba?
    Z tych oto po krótce powodów nie mam przyjemności na przepychanki z panem bo jest pan jak qń (lub osioł) z klapkami na oczach i nie widzi co się dzieje z boku.
    Nie ma parametrów dla takiej ściany - katalog podaje dane dla ciepła idącego prostopadle, przy identycznym ciśnieniu po obu stronach i dla stałej lambdy ( nazywa to się - warunki stabilne) Brak paroizolacji plus różnica ciśnień po włączeniu ogrzewania - spowoduje ruch powietrza w przegrodzie i wilgoć ( symulacje kondensacji pary z dyfuzji w styropianie 20 cm - można znaleźć ) Ciepło też nie popłynie prostopadle - bo będzie odprowadzane do gruntu.
    Jak Pan widzi obliczeń bez faktycznego współczynnika przenikania ciepła nie da się zrobić.
    Jeżeli ma Szanowny Pan dostęp lepszych wersji OZC - to może Pan poprosić liczącego, w obliczeniach "zlikwidował" okna. Czyli zastąpił je Pana ścianą z ociepleniem - Zobaczy Pan, że zapotrzebowanie WZROŚNIE!!!
    I jeszcze raz - ja źle Panu nie życzę, nie wiem skąd ta agresja. Chce Pan być oszukany - nie ma problemu. Jeszcze raz powtórzę - z mostkiem termicznym do gruntu, bez paroizolacji w ścianie z bk i z Vi... nie zejdzie Pan poniżej 90kWh/m2 rocznie!

    Pozdrawiam

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Sorki, to co wkleiłem dotyczy ściany! Na fundament wystarczy te 15cm.
    Szkoda czasu i pieniędzy na dołożenie tych 5cm...

    A ile masz w podłodze ?
    W podłodze ma być 20 cm

  11. #11
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Niektórzy ludzie od kilku lat czekają na projekt domu z izolacja termiczną od wewnątrz i do dziś doczekać się nie mogą i pewnie się nie doczekają
    Z katalogo ISOVER ROCKWOOL czy z naszej budowy z ytonga
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Isover izolacja.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	10,8 KB
ID:	232798Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	isover.fr.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	19,6 KB
ID:	232799Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rockwool.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	6,3 KB
ID:	232800Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kubowicz.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	40,1 KB
ID:	232801

    Wie Pan dlaczego nie przykleja się styropianu od zewnątrz ściany na fundamencie?
    - bo ciepło z domu jest odprowadzane do gruntu
    - bo styropian zabiera zyski słoneczne
    - bo styropian jest magazynem wilgoci ( jeżeli bedzie grubszy od 10 cm)

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie ma parametrów dla takiej ściany - katalog podaje dane dla ciepła idącego prostopadle, przy identycznym ciśnieniu po obu stronach i dla stałej lambdy ( nazywa to się - warunki stabilne) Brak paroizolacji plus różnica ciśnień po włączeniu ogrzewania - spowoduje ruch powietrza w przegrodzie i wilgoć.
    A jeśli zniwelować różnicę ciśnień do zera za pomocą zwiększonego wyciągu wentylatora w reku (są takie rekuperatory, których nawiew i wywiew można sterować niezależnie) ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Brak paroizolacji plus różnica ciśnień po włączeniu ogrzewania - spowoduje ruch powietrza w przegrodzie i wilgoć ( symulacje kondensacji pary z dyfuzji w styropianie 20 cm - można znaleźć )
    A co z farbami silikonowymi?
    Ciepło też nie popłynie prostopadle - bo będzie odprowadzane do gruntu.
    20 cm na więcej już nie mam miejsca więc teoretyzowanie o 30 nie ma sensu

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Wie Pan dlaczego nie przykleja się styropianu od zewnątrz ściany na fundamencie?
    - bo ciepło z domu jest odprowadzane do gruntu
    - bo styropian zabiera zyski słoneczne
    - bo styropian jest magazynem wilgoci ( jeżeli bedzie grubszy od 10 cm)
    A kto mówi o styropianie ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Znowu zapodaje pan zdjęcia z ISOVER'a francuskiego gdzie panują zupełnie odmienne warunki klimatyczne aniżeli w Polsce. Poza tym nie wiadomo jakiej konstrukcji owy do jest.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    ... zrobił mi (no jeszcze nie do końca) projekt w OZC. Wyszło w nim, że (nie pamiętam ile) będzie bardzo małe zapotrzebowanie na cieplo (ponoć blisko pasywnego tzn trochę więcej).
    Przy parametrach jakie podajesz to raczej blisko energooszczędnego (40kWh/m2/rok) ...
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    No ja tam wykłócać się nie będę bo na OZC mało się wyznaje a nawet wcale. Wiem tylko i powtarzam to co mnie kolego mówił. Poza tym dochodzą jeszcze okna i drzwi. Ponoć styropian w dwóch warstwach 15+5 daje lepsze osiągi niż 20 w jednej ale jak już wspomniałem nie mam zamiaru się wykłócać. Nadmienić należy jeszcze , ze w wspomnianym przeze mnie domu "Garda" o parametrach zbliżonych (stolarka u mnie będzie o lepszych parametrach a u nich mają więcej ocieplenia na ścianie fundamentowej o 5 cm) i tam wyszło zapotrzebowanie na energię użytkową i wentylacje 25,9 kWh/m2

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Przy parametrach jakie podajesz to raczej blisko energooszczędnego (40kWh/m2/rok) ...
    Raczej nieco powyżej 50 kWh/m2

  19. #19
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Znowu zapodaje pan zdjęcia z ISOVER'a francuskiego gdzie panują zupełnie odmienne warunki klimatyczne aniżeli w Polsce. Poza tym nie wiadomo jakiej konstrukcji owy do jest.
    Francja jest duża... Zapewniam Pan, że więcej było zimowych olimpiad we Francji niż w Polsce. Piszemy przecież o "zimnej" części Francji
    Gdybym budował dom w okolicach Marsylii - zapewne dałbym styropian na zewnątrz muru na fundamencie - mur by wtedy świetnie odprowadzał ciepło do gruntu a gruby styropian chronił by dom przed palącym słońcem - o zawilgoceniu, nie było by mowy.
    Radzę więc się wybrać do Czech, Słowacji, Danii, Szwecji czy Norwegii - zobaczy Pan jak się izoluje - by zatrzymać ciepło a nie nie wpuścić ciepła.
    http://ipaper.ipapercms.dk/SaintGoba...g/IsoverBoken/

  20. #20
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Raczej nieco powyżej 50 kWh/m2
    Przy Vi... minimum 90!

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony