dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 151 z 223
Pokaż wyniki od 3.001 do 3.020 z 4448
  1. #3001
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    W lipcu zmieniłem taryfę z G11 na G12w. Za poprzednie dwa miesiące zapłaciłem ponad 600zł za prąd i sądziłem, że coś dużo. Jakie było moje zdziwienie, kiedy odebrałem ostatni rachunek ... 868zł za dwa miesiące ! Patrzę w rachunek a tam 7:1 poszło w drogiej! Na forum panowała powszechna opinia, że nawet nie pilnując taryf i tak się niby opłaca przejśc na g12w. No nie wyszło Zakupiłem teraz zegar i cwu grzeję tylko w 2 taryfie. Zmywarkę i pralkę również staram się uruchamiać w drugiej taryfie choć nie zawsze się chce. Po tygodniu mam ok. 2:1 w taniej
    Polecam g12w, ale trzeba się pilnować.
    Ja po sobie wiem że byłoby podobnie bo raczej większość w drogiej. Oczywiście cwu można zaprogramować na tanią. Ale bytowy to raczej ciężko no chyba ze kosztem komfortu bo komfort to też możliwość zrobienia prania za widoku a nutę czekania do nocy. Ale jak kto woli.

  2. #3002
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    W lipcu zmieniłem taryfę z G11 na G12w. Za poprzednie dwa miesiące zapłaciłem ponad 600zł za prąd i sądziłem, że coś dużo. Jakie było moje zdziwienie, kiedy odebrałem ostatni rachunek ... 868zł za dwa miesiące ! Patrzę w rachunek a tam 7:1 poszło w drogiej! Na forum panowała powszechna opinia, że nawet nie pilnując taryf i tak się niby opłaca przejśc na g12w. No nie wyszło Zakupiłem teraz zegar i cwu grzeję tylko w 2 taryfie. Zmywarkę i pralkę również staram się uruchamiać w drugiej taryfie choć nie zawsze się chce. Po tygodniu mam ok. 2:1 w taniej
    Polecam g12w, ale trzeba się pilnować.
    G12 mam od marca. CO 100% w 2T, CWU 43oC wg potrzeb z podbiciem w 2T do 48oC. Latem nawadnianie rowniez w 2T. Reszta bez ogladania sie. Zuzycie 50/50
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  3. #3003
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Sam widziałeś posty poprzedników co twierdzą że jak promienniki nie będą grzać to będzie zimno a teraz piszesz że tak łatwo temperatury się nie obniży. Ciekawe czemu nikt Cię za to nie skrytykował?
    Bo jedyny sposób na oszczędności w grzaniu promiennikami, to nie grzać, kiedy kogoś ienei ma w domu, pomieszczeniu i krótkotrwale dogrzewać, kiedy ktoś korzysta.
    Wtedy szybko podniesiesz wrażenie ciepła, ale nie podgrzejesz ścian, mebli itp.
    Jak ktoś z pomieszczenie wyjdzie, temperatura tam spadnie i straty się zmniejszą.

    Natomiast, jeśli zaprogramujesz promienniki, tak, aby utrzymywały 21C w pomieszczeniu, to zapłacisz tak, jak za prąd dla kabli w wylewce, które zaprogramowano na utrzymanie temperatury 21C w pomieszczeniu
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 07-10-2016 o 07:55
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #3004
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Ja po sobie wiem że byłoby podobnie bo raczej większość w drogiej. Oczywiście cwu można zaprogramować na tanią. Ale bytowy to raczej ciężko no chyba ze kosztem komfortu bo komfort to też możliwość zrobienia prania za widoku a nutę czekania do nocy. Ale jak kto woli.
    Pranie to 1-1,5kWh, więc jak zrobisz dwa prania w tygodniu, to zapłacisz za to od 0,60zł do 2zł. Miesięcznie masz z tego może ze 6zł różnicy i tyle możesz oszczędzić na praniu w taniej. Warto?
    Za to zmywanie garów w nocy to nie problem, lodówka wychodzi taniej, podobnie rekuperator, za to oświetlenie drożej, więc trzeba kupować LED-y. Drożej też wyjdzie oglądanie TV, komputer, itp. Osobiście liczyłem G12W i teoretycznie wychodziło mi to gorzej od G12, ale to chyba sprawa indywidualna. U mnie żona cały czas jest w domu.

    Według mnie bez specjalnego starania wychodzi mniej więcej na to samo, niezależnie jaka taryfa. Jeśli jednak planujesz grzanie prądem, szczególnie CWU, to tylko tania.

  5. #3005
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Bo jedyny sposób na oszczędności w grzaniu promiennikami, to nie grzać, kiedy kogoś ienei ma w domu, pomieszczeniu i krótkotrwale dogrzewać, kiedy ktoś korzysta.
    Wtedy szybko podniesiesz wrażenie ciepła, ale nie podgrzejesz ścian, mebli itp.
    Jak ktoś z pomieszczenie wyjdzie, temperatura tam spadnie i straty się zmniejszą.

    Natomiast, jeśli zaprogramujesz promienniki, tak, aby utrzymywały 21C w pomieszczeniu, to zapłacisz tak, jak za prąd dla kabli w wylewce, które zaprogramowano na utrzymanie temperatury 21C w pomieszczeniu
    Bardzo fajna konkretna odwiedź. W takim razie drugie pytanie. Rozważamy kwestie promienniki kontra kable i może faktycznie zużycie będą mieć podobne, a co jakby to były zwykłe grzejniki elektryczne podłączone do termostatu? One też tyle samo zużyją? Mam właśnie o to największe wątpliwości chodź teoretycznie wszystko grzeje czystym prądem bez COPu.

  6. #3006
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Pranie to 1-1,5kWh, więc jak zrobisz dwa prania w tygodniu, to zapłacisz za to od 0,60zł do 2zł. Miesięcznie masz z tego może ze 6zł różnicy i tyle możesz oszczędzić na praniu w taniej. Warto?
    Za to zmywanie garów w nocy to nie problem, lodówka wychodzi taniej, podobnie rekuperator, za to oświetlenie drożej, więc trzeba kupować LED-y. Drożej też wyjdzie oglądanie TV, komputer, itp. Osobiście liczyłem G12W i teoretycznie wychodziło mi to gorzej od G12, ale to chyba sprawa indywidualna. U mnie żona cały czas jest w domu.

    Według mnie bez specjalnego starania wychodzi mniej więcej na to samo, niezależnie jaka taryfa. Jeśli jednak planujesz grzanie prądem, szczególnie CWU, to tylko tania.
    Tak jak wspominałem, muszę się u siebie dowiedzieć jak to jest z tymi taryfami.

  7. #3007
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Bo jedyny sposób na oszczędności w grzaniu promiennikami, to nie grzać, kiedy kogoś ienei ma w domu, pomieszczeniu i krótkotrwale dogrzewać, kiedy ktoś korzysta.
    Wtedy szybko podniesiesz wrażenie ciepła, ale nie podgrzejesz ścian, mebli itp.
    Jak ktoś z pomieszczenie wyjdzie, temperatura tam spadnie i straty się zmniejszą.

    Natomiast, jeśli zaprogramujesz promienniki, tak, aby utrzymywały 21C w pomieszczeniu, to zapłacisz tak, jak za prąd dla kabli w wylewce, które zaprogramowano na utrzymanie temperatury 21C w pomieszczeniu
    Jeszcze jedno, ja myślę właśnie że dzięki promiennikom będzie odwrotnie niż to co piszesz czyli dzięki nim szybciej podniesiesz temperaturę przegród i mebli bo się nagrzeją od promieniowania i też samemu będzie uczucie ciepła.

  8. #3008
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Dziwne. Stosunek 7:1 to 87,5% w drogiej (110% ceny płaskiej) i 12,5% taniej (35% ceny płaskiej). Razem daje to 100,625% kosztów. Błąd statystyczny.
    A no racja! Przeraziło mnie ten stosunek 7:1 , a wystarczyło rozsadnie policzyć.

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Jakby choć trochę się postarać, to wyjdzie taniej, a już ogrzewanie, czy zwłaszcza CWU to tylko w taniej.

    W ogóle jakieś wielkie te rachunki mi się wydają.
    Basen przez całe wakacje był filtrowany pompą piaskową z chloratorem. Podobno pobiera 370W (średnio ok. 8h/dobę przez dwa miesiące daje ponad 100zł). Do tego oświetlenie ogrodu - lampa z żarówką HQL - 50W (w planie wymiana na led) + kilkanaście ledów przez całą noc, codzienne kąpiele dwójki dzieci w wannie. No i wentylacja - 2x 40W non stop. Aaaa, no i oczywiście lodówka do wina (piwa) na ogniwach peltira opróżniana codziennie
    Reszta raczej standardowo - płyta indukcyjna, pralka, zmywarka itp.
    Nic więcej. Tyle wyszło. Muszę polatać chyba z miernikiem i sprawdzić gdzie to idzie.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 07-10-2016 o 10:51
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #3009
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Barth3z nadrabia ogrzewanie zyskami bytowymi
    W końcu muszę tą pasywność jakoś obronić
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  10. #3010
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Bardzo fajna konkretna odwiedź. W takim razie drugie pytanie. Rozważamy kwestie promienniki kontra kable i może faktycznie zużycie będą mieć podobne, a co jakby to były zwykłe grzejniki elektryczne podłączone do termostatu? One też tyle samo zużyją? Mam właśnie o to największe wątpliwości chodź teoretycznie wszystko grzeje czystym prądem bez COPu.
    No, a w czym pomogą ci grzejniki ? Przecież to to samo, co promiennik, tylko konwencji więcej, niż promieniowania
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #3011
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Bo jedyny sposób na oszczędności w grzaniu promiennikami, to nie grzać, kiedy kogoś ienei ma w domu, pomieszczeniu i krótkotrwale dogrzewać, kiedy ktoś korzysta.
    czyli na czujkę ruchu.
    Ciekaw jestem jakie wyszłyby różnice w ogrzewaniu względem tradycyjnych kabli w wylewce. Może być sporo.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  12. #3012

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    czyli na czujkę ruchu.
    Ciekaw jestem jakie wyszłyby różnice w ogrzewaniu względem tradycyjnych kabli w wylewce. Może być sporo.
    Te oszczędności byłyby kosztem komfortu. W takich pomieszczeniach jest fatalny komfort cieplny. Bo jaka może być w dotyku pościel dziecka, jeśli w pokoju było mniej niż 21 stopni? Koniecznie musi ktoś udowodnić, że się da taniej? No da się, ciepłe ubrania nie są takie drogie
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  13. #3013
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No, a w czym pomogą ci grzejniki ? Przecież to to samo, co promiennik, tylko konwencji więcej, niż promieniowania
    Nie wiem w czym pomoże a skoro jakość urządzenia nie ma znaczenia to po kiego grzyba naukowcy udoskonalaja sprzęty?

  14. #3014
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Te oszczędności byłyby kosztem komfortu. W takich pomieszczeniach jest fatalny komfort cieplny. Bo jaka może być w dotyku pościel dziecka, jeśli w pokoju było mniej niż 21 stopni? Koniecznie musi ktoś udowodnić, że się da taniej? No da się, ciepłe ubrania nie są takie drogie
    Tak by było jeżeli by się ogrzewalo nadmuchowo ale promienniki potrzeba meble i ściany więc nie będą zimne. Może mylisz te dwa rodzaje ogrzewan?

  15. #3015
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Nie wiem w czym pomoże a skoro jakość urządzenia nie ma znaczenia to po kiego grzyba naukowcy udoskonalaja sprzęty?
    Nie "jakość", tylko "rodzaj"
    Podłogówka wodna , grzejniki, kable, promienniki to są inne urządzenia do innych zastosowań (w ramach ogrzewnictwa).
    Łączy je jedno - jeśli są napędzane czystym prądem i mają w danym pomieszczeniu stale utrzymywać daną temperaturą, to wszystkie zużyją podobną ilość energii.

    Przy czym podłogówka, kable, czy grzejniki akumulacyjne poradzą sobie w drugiej taryfie, panele nie.
    I tyle.
    Chcesz sobie i swoje rodzinie takie coś sprawić to spraw. Taniej nie będzie, komfort zaś, jak przy farelce. Kiedyś, jak piec się z zimie rozciekł i mieliśmy w domu kilkanaście stopni, to też stawaliśmy raz twarzą, raz dupą to takiego "słoneczka"
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 07-10-2016 o 12:08
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #3016
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale podłogówka, grzejniki, kable, promienniki to są inne urządzenia do innych zastosowań.
    Łączy je jedno - jeśli są napędzane czystym prądem i mają w danym pomieszczeniu stale utrzymywać daną temperaturą, to wszystkie zużyją podobną ilość energii.
    One wszystkie służą do ogrzewania więc cel jest jeden tylko inny rodzaj i inny typ. Na targach też użyłem tego argumentu że promienniki zużyją tyle ile dom potrzebuje więc jak ma zużyć 3000kWh to tyle zużyje ale pani twierdziła że będzie inaczej dzięki promieniowaniu bezpośredniemu.

  17. #3017
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A jak masz farelkę, to sobie zrób eksperyment, włącz, stań 1-2m od niej, tak, aby przez pół minuty poczuć IR, i niech ktoś ją wyłączy.
    Po dwóch minutach znowu niech włączy na 30s. i tak kilka razy. Przyjemny jes ten moment wyłączenia ?

    Później zakryj sobie dolną połowę ciała, niech farelka grzeje tylko górną. No super komfort w nogi, co ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #3018
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    One wszystkie służą do ogrzewania więc cel jest jeden tylko inny rodzaj i inny typ. Na targach też użyłem tego argumentu że promienniki zużyją tyle ile dom potrzebuje więc jak ma zużyć 3000kWh to tyle zużyje ale pani twierdziła że będzie inaczej dzięki promieniowaniu bezpośredniemu.
    Ale ich przeznaczenie są inne. Nie zabudujesz podłogówki wodnej w pomieszczeniu biurowym, gdzie pracownik przebywa 4h w ciągu dnia i to w trudnych do określenia godzinach. Szkoda energii
    Tam tylko panele, albo konwektory.
    ROzumiesz ?

    A Tobie panienka nakładła marketingowej papki do głowy i od tygodnia nie potrafisz zrozumieć prostej zasady - masz w OZC 3000kWh, musisz wyprodukować 3000kWh...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #3019
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrz...-ile-kosztuja/

    Gra na odczuciach

    Oto cały trik w ogrze*wa*niu pro*mien*ni*kami: rów*no*mierne ogrze*wa*nie ścian, pod*łóg i mebli, aby odczu*cie kom*fortu ciepl*nego uzy*skać w niż*szej tem*pe*ra*tu*rze niż to mia*łoby miej*sce przy ogrze*wa*niu kon*wek*cyj*nym. Jest to podej*ście mające umo*co*wa*nie w fizyce. Spójrzmy na poniż*szy wykres kom*fortu cieplnego.
    Wykres komfortu cieplnego



    Aby warunki w pomiesz*cze*niu były odczu*wane jako opty*malne, trzeba:

    albo zagrzać ściany do min. 18st.C
    albo zagrzać powie*trze do min. 24st.C a wtedy ściany mogą mieć 15st.C

    Pro*mien*niki pod*czer*wieni reali*zują ten pierw*szy sce*na*riusz: grzeją ściany i meble, ogra*ni*cza*jąc koniecz*ność grza*nia powie*trza. Do tego docho*dzi pro*mie*nio*wa*nie pada*jące bez*po*śred*nio na ludzi, które popra*wia odczu*cie kom*fortu ciepl*nego.
    Nato*miast w ogrze*wa*niu grzej*ni*kami czę*sto reali*zuje się wariant drugi, ponie*waż prze*ka*zy*wa*nie cie*pła z powie*trza do ścian nie jest pro*ste ani szybkie.

    Spo*sób grza*nia reali*zo*wany przez pro*mien*niki pod*czer*wieni rokuje nadzieje na oszczęd*no*ści czyli ogrza*nie domu do poziomu kom*fortu ciepl*nego mniej*szym nakła*dem ener*gii. Ale czy oszczęd*ność ta może zni*we*lo*wać wysoką cenę prądu w porów*na*niu nawet do gazu ziem*nego? Nie ma mia*ro*daj*nych testów, które mogłyby wyka*zać, jakie będą koszty osią*gnię*cia porów*ny*wal*nego kom*fortu ciepl*nego przy zasto*so*wa*niu pro*mien*ni*ków i innych metod ogrze*wa*nia. Mar*ke*ting świet*nie radzi sobie bez nich, posłu*gu*jąc się jedy*nie chwy*tli*wymi haseł*kami i obietnicami.

    Naczelna zasada obo*wią*zu*jąca nie*za*leż*nie od metody ogrze*wa*nia: to budy*nek okre*śla, ile cie*pła trzeba zużyć przez całą zimę. Aby utrzy*mać ściany w tem*pe*ra*tu*rze 20st.C nadal więk*szość ener*gii zuży*wa*nej przy ogrze*wa*niu kon*wek*cyj*nym trzeba dostar*czyć. Ewen*tu*alne oszczęd*no*ści raczej nie wyniosą 70% czy 50%, ale sporo mniej.

  20. #3020
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Jak dla mnie, jedyne uzasadnione zastosowanie promiennika jest w łazience. Utrzymuje się w niej temperaturę jak w reszcie domu 22*C, a podbija promiennikiem w czasie korzystania. Ogrzewanie całego domu promiennikami to dla mnie utopia. U siebie zastosowałem wodną podłogówkę z buforem i mam otwartą drogę do PC, solarów czy PV.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 151 z 223

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony