dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 44
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 863
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Projektanci twierdzą, że bezpieczniej jest z tego powodu zmniejszyć nieco pojemność trzymania ciepła w betonie. Nie wiem, może dobre sterowanie i jakaś mądra "pogodówka" pomoże. (?)
    Poloniści ...
    Dziś nie problem aby automatyka wiedziała czy jutro zaświeci słońce czy nie. to tylko budowlańcy poloniści mogą mieć takie problemy.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Poloniści ...
    Dziś nie problem aby automatyka wiedziała czy jutro zaświeci słońce czy nie. to tylko budowlańcy poloniści mogą mieć takie problemy.
    Dokładnie. Ostatnio myślałem, czy nie czytać prognozy pogody z jakiegoś serwisu pogodowego (np. za pomocą excela), potem na tej podstawie sterować ogrzewaniem w nocy (taka pogodówka z wyprzedzeniem). Ale nie wiem czy to ma sens. Może jak zamieszkam i będę w końcu miał trochę czasu, to się w to pobawię .
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał mwie Zobacz post
    To może doprecyzuję "brak panowania nad podłogówką"- chodziło o jej bezwładność, która może być kłopotliwa np. w zimowy słoneczny dzień, taki jak dziś. Zanim podłogówka zareaguje na zyski słoneczne, może być już kilka stopni więcej w domu. To minus akumulacyjności, oprócz wielu plusów. Projektanci twierdzą, że bezpieczniej jest z tego powodu zmniejszyć nieco pojemność trzymania ciepła w betonie. Nie wiem, może dobre sterowanie i jakaś mądra "pogodówka" pomoże. (?)
    podłogówka w przypadku domu pasywnego bedzie miała temp niewiele wyższą od powietrza. wiec sama będzie nad sobą panować. Większym problemem będzie zapanowanie nad kominkiem. Uważem ze tylko z płaszczem wodnym i podwójną szybą. Najmniejszy jaki znajdziecie.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Dokładnie. Ostatnio myślałem, czy nie czytać prognozy pogody z jakiegoś serwisu pogodowego (np. za pomocą excela), potem na tej podstawie sterować ogrzewaniem w nocy (taka pogodówka z wyprzedzeniem). Ale nie wiem czy to ma sens. Może jak zamieszkam i będę w końcu miał trochę czasu, to się w to pobawię .
    Jest to chyba nisza, na której można zrobić interes. Nie spotkałem jeszcze serwisu, który by tego typu informacje podawał. Z drugiej strony są serwisy pogodowe dosyć precyzyjnie przewidujące pogodę na 2-3 dni naprzód. Można by stworzyć specjalistyczny odpłatny serwis (opłata rzędu 100-200zł rocznie, albo np. 1zł/m2 powierzchni ogrzewanej rocznie), który podawałby prognozowane temperatury, nasłonecznienie i np. prędkość wiatru dla konkretnej lokalizacji z wyprzedzeniem min. 24h. Do tego współpracujący z takim serwisem sterownik pogodowy i możemy mieć komfortowe sterowanie temperatura i spore oszczędności w ciągu roku (znacznie większe niż koszty takiego serwisu). Co więcej myślę, że na tego typu przedsięwzięcie dałoby się uzyskać dofinansowanie np. z NFOŚiGW. Jak ktoś taki interes rozkręci, to myślę, że nie zbiednieje, jak na moje konto odprowadzi 1% z zysków .

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Henok, to jest bardzo dobry pomysł !
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Henok, to jest bardzo dobry pomysł !
    Do jego realizacji potrzebny wydajny serwer lub po rozbudowaniu serwisu kilka serwerów połączonych w sieć, oprogramowanie i 3-4 osoby nadzorujące cały system (obsługa całodobowa). System mógłby obsługiwać kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy abonentów. Mógłby też oferować dodatkowe usługi, np. monitoring działania instalacji (istotne np. podczas nieobecności właściciela).

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    https://www.google.pl/search?q=czujn...w=1302&bih=683 ja proponuje skulić ogon bo przyjdzie jakiś dobry elektronik i nas

    http://www.tedsen.com/index.php?id=109&L=4 roletami można ...
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 22-02-2014 o 08:46

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    https://www.google.pl/search?q=czujn...w=1302&bih=683 ja proponuje skulić ogon bo przyjdzie jakiś dobry elektronik i nas

    http://www.tedsen.com/index.php?id=109&L=4 roletami można ...
    To co pokazujesz dotyczy bieżącego sterowania z uwzględnieniem warunków pogodowych.
    Mi chodzi o wcześniejszą reakcję na prognozowaną pogodę.
    Np. w dzień jest słonecznie i są spore zyski energetyczne, ale w nocy będzie bardzo mroźnie. Wiedząc o tym sterownik pogodowy może wcześniej włączyć ogrzewanie.
    Podobnie będzie działało to w drugą stronę - jeżeli prognozowane jest słoneczny dzień, to wcześniej można wyłączyć ogrzewanie.

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    A co jeśli prognoza się nie sprawdzi? Jaki algorytm wtedy przyjmie sterownik? Tym sposobem z prostych rozwiązań robimy kosmiczną technologię. Panowie, w takim układzie chyba bardziej komfortowo i taniej będzie zrezygnować z zysków słonecznych dostarczanych poprzez okna. Tym bardziej że przy dużych przeszkleniach i domu niepasywnym jaki mam ja i tak muszę zasłaniać zasłonki nawet jak jest -10 StC i żadne ogrzewanie nie działa.
    Więc z całym szacunkiem ale to ślepa uliczka - w słoneczny dzień słońca i tak jest za dużo i przegrzewa ono pomieszczenia. No chyba że sterownik będzie wiedział że za tydzień będzie jeden słoneczny i obniży temp do 12 stC w oczekiwaniu na zyski
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    A co jeśli prognoza się nie sprawdzi? Jaki algorytm wtedy przyjmie sterownik? Tym sposobem z prostych rozwiązań robimy kosmiczną technologię. Panowie, w takim układzie chyba bardziej komfortowo i taniej będzie zrezygnować z zysków słonecznych dostarczanych poprzez okna. Tym bardziej że przy dużych przeszkleniach i domu niepasywnym jaki mam ja i tak muszę zasłaniać zasłonki nawet jak jest -10 StC i żadne ogrzewanie nie działa.
    Więc z całym szacunkiem ale to ślepa uliczka - w słoneczny dzień słońca i tak jest za dużo i przegrzewa ono pomieszczenia. No chyba że sterownik będzie wiedział że za tydzień będzie jeden słoneczny i obniży temp do 12 stC w oczekiwaniu na zyski
    Musisz te uzyski łapać i przechowywać. Siatka jaka albo co.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Więc z całym szacunkiem ale to ślepa uliczka - w słoneczny dzień słońca i tak jest za dużo i przegrzewa ono pomieszczenia. No chyba że sterownik będzie wiedział że za tydzień będzie jeden słoneczny i obniży temp do 12 stC w oczekiwaniu na zyski
    Mam na to sposób ale sza .. bo będę dobry wujek ale biedny wujek .. i będą leśne dziadki inż mną poniewierać ...
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 22-02-2014 o 11:16

  12. #52

    Domyślnie

    a nie wystarczy sobie excelem przez połączenie danych ściągnąć z pogodynka.pl ? widać wszystko co trzeba, czyli temperaturę, zachmurzenie i prędkość wiatru. ale i tak uważam, że to bez sensu. problem też w tym, że trzeba mieć uruchomiony komputer.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    kszhu podrzucił mi link do czegoś takiego:
    https://nest.com/thermostat/life-with-nest-thermostat/
    - to jest to o czym pisał Henok
    Jak dla mnie zaj...ste, i do tego fajny design.

    albo:
    http://www.lennox.com/icomfortwifi/
    http://www.ecobee.com/solutions/home/

    Tylko w Polsce nie chcą sprzedawać ...

    Może ktoś się pokusi i zajmie się dystrybucją wraz z adaptacją w Polsce ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    17jan

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Dzierżoniów
    Kod pocztowy
    58-200
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał mwie Zobacz post
    To może doprecyzuję "brak panowania nad podłogówką"- chodziło o jej bezwładność, która może być kłopotliwa np. w zimowy słoneczny dzień, taki jak dziś. Zanim podłogówka zareaguje na zyski słoneczne, może być już kilka stopni więcej w domu. To minus akumulacyjności, oprócz wielu plusów. Projektanci twierdzą, że bezpieczniej jest z tego powodu zmniejszyć nieco pojemność trzymania ciepła w betonie. Nie wiem, może dobre sterowanie i jakaś mądra "pogodówka" pomoże. (?)
    Witaj,
    Tak trzymaj! Twoi projektanci mają 120% racji. Zimą podczas raptownych spadków temp. trzeba kilka godzin aby uzyskać założone parametry.To jest właśnie podłogówka. Dla czołgisty podesłałem w Adobe przykład domu jednorodzinnego Prof. Dr. Krauze tam jest pokazany PIECYK w domu pasywnym. Warto zobaczyć, chociaż bryła domu mi się osobiście nie podoba, ale są pokazane ciekawe rozwiązania.

    pozdrawiam

    Janek

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał 17jan Zobacz post
    Witaj,
    Tak trzymaj! Twoi projektanci mają 120% racji. Zimą podczas raptownych spadków temp. trzeba kilka godzin aby uzyskać założone parametry.To jest właśnie podłogówka. Dla czołgisty podesłałem w Adobe przykład domu jednorodzinnego Prof. Dr. Krauze tam jest pokazany PIECYK w domu pasywnym. Warto zobaczyć, chociaż bryła domu mi się osobiście nie podoba, ale są pokazane ciekawe rozwiązania.
    Zamiast piecyków teraz stosuje się ppci (inwerterowa pompa ciepła powietrze-powietrze) potocznie zwana klimatyzatorem z funkcją grzania.
    Dlatego w takim układzie podłogówkę trzyma się w temp. 21-22oC a resztę taką klimą.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    17jan

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Dzierżoniów
    Kod pocztowy
    58-200
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Zamiast piecyków teraz stosuje się ppci (inwerterowa pompa ciepła powietrze-powietrze) potocznie zwana klimatyzatorem z funkcją grzania.
    Dlatego w takim układzie podłogówkę trzyma się w temp. 21-22oC a resztę taką klimą.
    Witam,
    Podtrzymuję swoją wypowiedź. Dlaczego nie zobaczyłeś tego PIECYKA, a podsuwasz rzeczy, które w Polskich warunkach są wątpliwej przydatności. Ty nie musisz mnie informować co się teraz na rynku najlepiej schodzi. Pomóż koleżance, która założyła ten wątek. Napisz jakie ma zalety i wady twoja metoda ogrzewania. Nie zapominaj, że to jest kobieta , która ma rodzinę i chce dla swojej rodziny dać maksymalnie dużo ciepła domowego. Twoje ciepło jest to ciepło techniczne i zimne. Ja uważam, że ten piecyk potrafi się sam obronić. Zresztą został on zaprojektowany do domu pasywnego przez Profesora kraju, który wyprzedza Polskę o lata w budownictwie. Wiem że to cię zaboli, ale mnie też to boli i dlatego podglądajmy i uczmy się od lepszych. Jeżeli chodzi o ścianę, w której ma być montowany styropian. Koleżanko mwie poproś sowią architekt niech zrobi obliczenia na punkt rosy w ścianie ze styropianem nie wiem w jakiej części polski mieszkasz bo może wystąpić zawilgocenie w/w ścianie ze styro.



    Pzdr.

    Janek


    http://www.btec-rosenheim.de/downloa...ab_karcher.pdf
    Ostatnio edytowane przez 17jan ; 01-04-2014 o 10:13

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    ,,ciepło techniczne".Ciekawe określenie. Myślę że zawiera istotę ciepła w domu energooszczędnym.Z mojego doświadczenia wynika,że temp.21-22oC przy ogrzewaniu podłogowym jest po prostu zimno. Nie ma nigdzie źródła promieniowania podczerwonego odczuwalnego przez ciało,są za to np. duże przeszklenia ,które zimą kierunkują ten przepływ w przeciwną stronę,pogłębiając poczucie chłodu.,,Wybawieniem" staje się kominek z płaszczem wodnym .
    Nie wiem ile emituje przez szybę,ale po rozpaleniu rodzina ciągnie do salonu instynktownie jak ćmy do światła.
    W pełni popieram sens montowania kominka w domu pasywnym ,oczywiście o odpowiedniej mocy.

  18. #58

    Domyślnie

    [usunięta]
    Ostatnio edytowane przez mwie ; 11-09-2016 o 19:18

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał 17jan Zobacz post
    Podtrzymuję swoją wypowiedź. Dlaczego nie zobaczyłeś tego PIECYKA, a podsuwasz rzeczy, które w Polskich warunkach są wątpliwej przydatności. Ty nie musisz mnie informować co się teraz na rynku najlepiej schodzi. Pomóż koleżance, która założyła ten wątek. Napisz jakie ma zalety i wady twoja metoda ogrzewania. Nie zapominaj, że to jest kobieta , która ma rodzinę i chce dla swojej rodziny dać maksymalnie dużo ciepła domowego. Twoje ciepło jest to ciepło techniczne i zimne. Ja uważam, że ten piecyk potrafi się sam obronić. Zresztą został on zaprojektowany do domu pasywnego przez Profesora kraju, który wyprzedza Polskę o lata w budownictwie. Wiem że to cię zaboli, ale mnie też to boli i dlatego podglądajmy i uczmy się od lepszych. Jeżeli chodzi o ścianę, w której ma być montowany styropian. Koleżanko mwie poproś sowią architekt niech zrobi obliczenia na punkt rosy w ścianie ze styropianem nie wiem w jakiej części polski mieszkasz bo może wystąpić zawilgocenie w/w ścianie ze styro.
    Widziałem ten piecyk w poście który kierowałeś do czołgisty.
    Rozwinę myśl. Do pasywnego nie potrzebny jest kominek w kontekście CO. Jego koszt przewyższa inne źródła ciepła. Najtańszym rozwiązaniem jest układ podłogówki z dogrzewaniem klimą (taką z A+++). Układ który podałem (podłoga utrzymywana w temperaturze 21-22oC) jest najlepszym ekonomicznie i jest rozwiązaniem na problemy z przegrzewaniem pomieszczeń w słoneczny zimowy dzień. Chodziło o to, jak ustawić system grzewczy, aby przewidzieć możliwość przyjęcia zysków słonecznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podłogę pogonić na wyższej temperaturze.
    Kominek to jest indywidualna sprawa każdego. Mnie do kominka nie ciągnie.

    Cytat Napisał mwie Zobacz post
    Zdecydowaliśmy się na grzanie kablami posadzek- grzanie tylko powietrza nie przekonało mnie dla domu o tradycyjnej konstrukcji.
    Stawiamy na prąd, i w przyszłości- fotowoltaikę.
    Ogrzewanie podłogowe kablami stoi w sprzeczności z fotowoltaiką. 100m2 powierzchni grzewczej x 100W/m2 mocy grzewczej kabli to moc szczytowa 10kW. Budować instalację PV na taką moc, w szczególności w zimie to są baaaardzo duże koszty.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 01-04-2014 o 19:22
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #60

    Domyślnie

    [usunięta]
    Ostatnio edytowane przez mwie ; 11-09-2016 o 19:18

Strona 3 z 44

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony