dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie Ogrodzenie/mur z betonu architektonicznego - pytania

    Wykopaliśmy dzisiaj pod fundament ogrodzenia domu. Fundament 80 gł x 33 szer. będzie zbrojony prętem fi 10 strzemiona co 30. beton wlany bezpośrednio w grunt. Na tym będzie ustawiony szalunek do którego wlejemy i zawibrujemy beton architektoniczny. W betoniarni, w której zamawiałem do tej pory beton mówią że architektoniczny to po prostu C30 , który trzeba dobrze zawibrować i mieć szczelny i najlepiej nowy szalunek. Czy macie jakieś doświadczenia z chemią dodawaną do betonu architektonicznego, która poprawiałaby powierzchnie muru? Na szalunek będę stosował preparat zapobiegający przywieraniu betonu do szalunku, czy coś jeszcze jest dobrze dodać na etapie mieszania?

    Sam mur będzie miał maksymalnie 140 cm wysokości najdłuższy odcinek ma 14 m. Czy siatka Q188 o wysokości 210 wsadzona 20 cm w fundament i 90 cm w mur usztywni go wystarczająco, czy należy dać więcej zbrojenia? a może należy podzielić (wykonać dylatację) długiego odcinka w połowie ? Jak zabezpieczyć się przed nasiąkaniem wilgoci pionowo z fundamentu na mur ?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    m: po kolei:
    - nie wiem ile wynosi u Ciebie przemarzanie ale w takim wypadku jeśli dasz za płytko - popęka i tyle będzie...
    - beton architektoniczny to nie beton klasy C 30, ale beton który wygląda w jakiś tam konkretny sposób, ma pewien dany skład, który za pomocą chemii można wyciągnąć (np dziury, rysy, cienie, kamyczki etc) na zewnątrz lub go ukryć (w pełni gładki). Zasadniczo to skład i pewien efekt jaki chcesz osiągnąć wymusza stosowanie takiej a nie innej chemii (z podstaw: plastyfikatory, opóźniacze wiązania, upłynniacze, czy np. włókna propylenowe albo szklane).
    - taka wielkość muru - według mnie - oznacza konieczność zastosowania zbrojenia typu siatka z dwóch stron - od frontu i od tyłu, do tego - można dać i rozproszone.
    - fakt tego że dasz środek który sprawi, że nie będzie przywierała konstrukcja do betonu nie oznacza, że wyjdzie gładkie.
    Z innych problemów: tzw. mocna chemia sprawia, że tak naprawdę beton ma stosunkowo krótki czas przydatności do spożycia, bo długie obracanie może sprawić, że wyjdzie z niego woda i nastąpią inne atrakcje. By wyszło ładnie - pewnie będzie istniała konieczność zawibrowania czy w jakiś sposób sprawienie by beton ładnie się rozlewał.
    Czy nie lepiej było by aby np wylać normalny mur betonowy, a do niego zamontować odpowiedniej wielkości płyty z betonu architektonicznego zrobione tak jak chcesz?
    Fundament musi miec izolację pionową i poziomą, a przynajmniej tą drugą. Po wszystkim impregnacja.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Balto, dziękuję za wyjaśnienia
    zalecana głębokość fundamentu u mnie to 80 cm, będziemy wibrować

    Robiłem rozeznanie w gotowych płytach ale koszt 1m2 takiej płyty przy ilości mojego ogrodzenia jest przygniatający. Wylewając wieńce domu robiliśmy dekoracyjna ściankę przy wejściu do domu. Miała docelowo być obłożona drewnem dlatego nikt się specjalnie nad nią nie zastanawiał. Oszalowana zwykłymi starymi płytami i ogólnie potraktowana bez szczególnej pieszczoty. Wyszła tak

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5356 - Version 2.jpg
Wyświetleń:	2881
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	245006

    zakładam że z nowymi szalunkami i założeniem że dążymy do jeszcze lepszego efektu będzie git. Dodatkowo różnica w wysokości krańców działki dochodzi do 1 metra, dlatego łatwiej nam to będzie zgubić lanym betonem niż płytami.

    Fundament sugerujesz wyłożyć folią i w to lać ławy ?
    Czy później dwukrotnie dysperbit wystarczy ? ( bo papy nie będzie jak rozwinąć przez zbrojenia wychodzące z ławy fundamentowej )

    Przez impregnacje masz na myśli zabezpieczenie płynem, który zabezpiecza beton przed wodą? Sprawia że krople łatwiej spływają?
    Czy są jakieś przepisy na beton architektoniczny, które mówią co dodać w jakich proporcjach żeby uzyskać taki czy inny efekt ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    m: zastanaów się i przelicz - ale uzyskanie betonu architektonicznego o jakiejś tam fakturze (np: gładka, np pofalowana i coś tam) może być niemal niewykonalne albo bardzo trudno. Poza tym ideałem byłoby mieszać beton na budowie i wylewać na raty w taki sposób by np. za dużo wody nie wyszło, by nie okazało się że z taką ilością chemii (upłynniacz) nie wibruje się (dawniej używano czegoś w rodzaju buławy) tak jak chcesz a za szybko / za wolno etc...
    Chyba że chcesz by był to zwykły beton z niewielkimi bąbelkami powietrza.
    Problemem nie jest to że wkopałeś na 80 centów, ale że ogrodzenia jest kawał! i to solidny, a złe wylanie fundamentu sprawi że ogrodzenie pęknie i będzie chodziło jak chciało - zbrojenie nie pomoże - będzie wyglądało tak jak przybudówka dobudowana do domu - pęknie na linii łączenia
    Impregnat ma na celu takie zabezpieczenie betonu by nie chłonął wilgoci i łatwo dało się zmywać brud.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Fundament już w większości wylany, Szalunki nowe dograne, w pon. zamawiam chemię do smarowania płyt szalunkowych. Jedna z betoniarni może użyć cementu portlandzkiego, który powinien dać ładny biały kolor. Po podziale najdłuższy odcinek muru będzie miał 10 m. Dla zainteresowanych wkleję zdjęcia po rozszalowaniu

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    M: to akurat nie tajemnica - chodzi o biały cement, lub szary z dodatkiem TiO2... żeby wyszedł ładny biały kolor musi być jeszcze ładny wypełniacz i takie tam różne.... Zapytaj się jakie dają ziarno (wypełniacz i jaka frakcja) bo może się okazać, że beton będzie biały ale żwirek wyjdzie...

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gatto

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-077
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    Jestem zainteresowany efektem.
    Również przymierzam się do takiego ogrodzenia.
    Bardzo proszę o zdjęcia.
    Pozdrawiam

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cześć gatto

    Szalunki przyjadą we wtorek, płyn antyadhezyjny z natryskiwaczem już jest, impregnat też. Zamówiłem betonowe dystanse do zbrojenia i taśmę dylatującą do uszczelnienia łączeń szalunek - fundament i szalunek - szalunek rurki osłonowe do ściągów, stożki i korki z betonu archi wraz z klejem 2 składnikowym. Dogadałem recepturę z betoniarnią. We Wtorek ustawiamy szalunki i może popołudniu zalejemy, jak nie to w środę. lejemy na pewno na 2 etapy możliwe że na 3, dodatkowo chce spróbować zrobić kilka detali do ogrodu, donice płytę betonową. Zobaczymy co wyjdzie, wrzucę zdjęcia

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaradv Zobacz post
    Cześć gatto

    Szalunki przyjadą we wtorek, płyn antyadhezyjny z natryskiwaczem już jest, impregnat też. Zamówiłem betonowe dystanse do zbrojenia i taśmę dylatującą do uszczelnienia łączeń szalunek - fundament i szalunek - szalunek rurki osłonowe do ściągów, stożki i korki z betonu archi wraz z klejem 2 składnikowym. Dogadałem recepturę z betoniarnią. We Wtorek ustawiamy szalunki i może popołudniu zalejemy, jak nie to w środę. lejemy na pewno na 2 etapy możliwe że na 3, dodatkowo chce spróbować zrobić kilka detali do ogrodu, donice płytę betonową. Zobaczymy co wyjdzie, wrzucę zdjęcia
    Będzie dobrze! Robiłem w szalunku fundament, szalunek wymazany czarnym mazidlem i wyszło ładnie (choć nie o efekt chodziło). Także jak Ci betoniarnia podeśle towar na betonie cem3 hutniczy czy inny co ma jaśniejszy kolor i jest bardziej jednolity to wyjdzie ok.

    Dawaj zdjęcia tych płyt i donic

    Ja za ok miesiąc, 2 miesiące przymierzam sie pod beton "Ala" architektoniczny na schody i taras. Tylko muszę dopracować metodę za majstra jak i kiedy to zacierać, bo łatwiej jest zrobić "pion" w formie niż duży "poziom". A mozy ty zebrałeś info jak np. zatrzeć ten twój fundament/ ściankę u góry, w poziomie aby efekt wyszedł podobny jak ściana gładka od szalunku?
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    Będzie dobrze! Robiłem w szalunku fundament, szalunek wymazany czarnym mazidlem i wyszło ładnie (choć nie o efekt chodziło). Także jak Ci betoniarnia podeśle towar na betonie cem3 hutniczy czy inny co ma jaśniejszy kolor i jest bardziej jednolity to wyjdzie ok.

    Dawaj zdjęcia tych płyt i donic

    Ja za ok miesiąc, 2 miesiące przymierzam sie pod beton "Ala" architektoniczny na schody i taras. Tylko muszę dopracować metodę za majstra jak i kiedy to zacierać, bo łatwiej jest zrobić "pion" w formie niż duży "poziom". A mozy ty zebrałeś info jak np. zatrzeć ten twój fundament/ ściankę u góry, w poziomie aby efekt wyszedł podobny jak ściana gładka od szalunku?
    Hej

    Beton będzie wymieszany na portlandzkim cemencie betoniarnia zgodnie z recepturą osiągnie wytrzymałość na poziomie C30, frakcja niska.
    Szalunki jutro wjeżdżają na scenę, inne akcesoria dzisiaj dostarczył kurier. Siedzę i liczę teraz bo chciałem za jednym przysiadem wylać wannę na palenisko gazowe na taras ale jak przeliczyłem wymiar wg założonych parametrów to wychodzi że muszę je wyszalować w miejscu gdzie już zostanie bo waga wyjdzie około 5 ton. Wie ktoś ile może podnieść przednią łyżką taka standardowa koparka ? U mnie wymiary wanny będą 150 x 100 i ścianka gruba na 30 cm robi się z tego konkretna masa

    Dla zainteresowanych jutro wrzucę fotki z szalowania i obstawiania muru gadżetami do betonu architektonicznego.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Lukasza

    nie wymyśliłem nic lepszego na efekt gładkiej płaszczyzny na szczycie murka niż staranne zatarcie.
    dzisiaj zaczniemy od strony mniej widocznej to żeby w razie czego móc dopracować technologie ściance frontowej

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Tak to dzisiaj wyglądało, pogoda po naszej stronie 16 C. Beton zamówiony na jutro
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2716.jpg
Wyświetleń:	2277
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	247750Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2717.jpg
Wyświetleń:	1635
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	247751Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2718.jpg
Wyświetleń:	1529
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	247752Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2719.jpg
Wyświetleń:	1645
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	247753Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2721.jpg
Wyświetleń:	1584
Rozmiar:	75,1 KB
ID:	247754

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Późno bo późno ale zalaliśmy, Na pierwszy ogień poszła mniej widoczna część muru żeby dopracować ewentualne problemy. Już na pewno wiem że między szalunki też musimy dawać taśmę dylatacyjną bo przy wibrowaniu wypływa za dużo mleczka. Jutro rozbieramy szalunki i ustawiamy w nowym miejscu uszczelniając gdzie się da i jak się da.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5836.jpg
Wyświetleń:	927
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	248074Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5846.jpg
Wyświetleń:	718
Rozmiar:	87,0 KB
ID:	248075Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5848.jpg
Wyświetleń:	687
Rozmiar:	86,2 KB
ID:	248076Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5850.jpg
Wyświetleń:	771
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	248077

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Jak wypływało mleczko - oznacza że beton był / jest za rzadki, czyli na ogrodzeniu będziesz miał takie dziurki jak z bąbelków powietrza. Btw jak długo było wibrowane?

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Balto,

    Mleczko zawsze będzie sie pojawiać nawet jak zrobisz bardzo gęstą mieszankę.
    Jak z kolei będzie zbyt gęsta to powstają wnęki na styku z szalunkiem. Rozszalowalem dzisiaj pierwsze dwa fragmenty muru. Zdjęcia zrobie i wkleję tu jutro jak całkiem wyschnie. Mimo ze styk płyty z szalunkiem był uszczelniony taśmą dylatacyjną i miejscami pianką do okien to na styku szalunek - szalunek przy wibrowaniu wypływało. Teraz przy szalowaniu nowego odcinka dajemy tez taśmę na łączeniu płyt. Co powinno pomoc. Miałem zamówione dreiki plastikowe 1,5 x 1,5 ale powinny być conajmniej 3x3 cm zeby narożniki wyszły zdecydowanie podcięte. Jutro dotną mi sąsiedzi w stolarni.
    Ostatnio edytowane przez maaradv ; 15-03-2014 o 14:08

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    m: ech... im mniej wody, tym dłużej musisz wibrować by wyszło. A im dłużej wibrujesz tym lepiej ci się ułoży. Tylko z gruchy ciężko będzie wypływać...

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaradv Zobacz post
    Balto,

    Mleczko zawsze będzie sie pojawiać nawet jak zrobisz bardzo gęstą mieszankę.
    Jak z kolei będzie zbyt gęsta to powstają wnęki na styku z szalunkiem. Rozszalowalem dzisiaj pierwsze dwa fragmenty muru. Zdjęcia zrobie i wkleję tu jutro jak całkiem .
    coś już się wykluło z szalunków. Temat nie umarł, czekamy na fotki choć najlepiej będzie to widać w dzień słoneczny.

    p.s ile betoniarnia zażyczyła sobie za m3 tak podrasowanego betonu?
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Hej

    Tak jutro zalewamy ostatnią partię i oddaje szalunki, Teraz wszystko mokre, jak jutro wygrzeje słońce zrobię zdjęcia i wrzucę. Betoniarnia się ceni 256 zł netto m3

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    maaardv: czyli szału ni ma zrobili normalny beton... najwyżej dali deczko więcej chemii by ładniej się betonik rozlewał...

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maaradv
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-020
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Betonowa część ogrodzenia skończona, są miejsca, które wyszły słabo są miejsca, które wyszły bdb.
    Generalnie jak beton dekoracyjny to nie łatwy temat

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2739.jpg
Wyświetleń:	2245
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	250168Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2742.jpg
Wyświetleń:	2067
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	250169Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2743.jpg
Wyświetleń:	1669
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	250170Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2744.jpg
Wyświetleń:	1842
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	250171

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony