dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 68
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    U mnie był montaż panasonica zamiast ekogroszku rok temu (lipiec) mieszkam pod Toruniem. Z mojego instalatora jestem zadowolony. Jak będziesz chciał napisz na priv. Może montuje w okolicach Bydgoszczy. Z której strony Bydgoszczy mieszkasz?
    Cześć, napisałem PW.

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Jakie masz OZC czyli;
    - moc cieplna budynku w kW,
    - zapotrzebowanie ciepła przez budynek w kWh/rok,

    OZC nie ma i raczej nie będzie.
    Ilość wody podłogówce nieznana, w klimakonwektorach praktycznie nieistotna (na parterze 1,5l na piętrze 3,5l - oszacowane na podstawie danych Purmo Vido)...
    Ubiegłej jesieni zrobiłem taki szacunek:
    "Można zaryzykować 27MJ*2200kg/3,6MJ/MWh = 16500kWh. Do tego drewno 3/4 suche liściaste +1/4 suche iglaste, powiedzmy 1800kWh/mp = 1800kWh.
    Jakie przyjąć sprawności? 60% jest realne? Jeśli tak, to 17,25+1,8= 19,05MWh *0,6 = 11,4MWh.
    Koszt ekogroszku 950zł/tona, co daje 930x2,3t = 2140zł i drewno 1mp = 200PLN
    Do tego c.w.u około 800zł,
    Manipulując kalorycznością ekogroszku oraz sprawnością kotła, można dostać mocno różne wyniki... "
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 09-07-2019 o 10:24
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    OZC nie ma i raczej nie będzie.
    Ubiegłej jesieni zrobiłem taki szacunek
    Szacunek Twój jest tyle samo warty co szacunki tzw; " dobrej zmiany"
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Szacunek Twój jest tyle samo warty co szacunki tzw; " dobrej zmiany"
    Podobnie jak Twoje odpowiedzi na moje wątpliwości/pytania (gdzieś pytałem o dobór mocy pompy?)?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Podobnie jak Twoje odpowiedzi na moje wątpliwości/pytania
    Jak nie będziesz miał twardych danych na temat budynku, to wszelkie szacunki będą niewiele warte.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Jak nie będziesz miał twardych danych na temat budynku, to wszelkie szacunki będą niewiele warte.
    Czasem nie ma i nie będzie twardszych danych. Skończmy dyskusję na ten temat, proszę raczej o podpowiedzi na tematy, które mnie nurtują...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Cześć, napisałem PW.





    "Można zaryzykować 27MJ*2200kg/3,6MJ/MWh = 16500kWh. Do tego drewno 3/4 suche liściaste +1/4 suche iglaste, powiedzmy 1800kWh/mp = 1800kWh.
    Jakie przyjąć sprawności? 60% jest realne? Jeśli tak, to 17,25+1,8= 19,05MWh *0,6 = 11,4MWh.
    Koszt ekogroszku 950zł/tona, co daje 930x2,3t = 2140zł i drewno 1mp = 200PLN
    Do tego c.w.u około 800zł,
    "
    trochę mieszasz zapotrzebowanie w kWh z zapotrzebowaniem w PLN
    na swoim przykładzie mogę powiedzieć że ze spalenia ekogroszku w ilości 2,5t wyszło mi na liczniku ciepła ok 12,5 MWh
    Piec samoróbka więc sprawność nie wiem jaka była. co ciekawe zgodziło mi się to mniej więcej na jednym z kalkulatorów producentów pomp ciepła
    Duży wpływ jednak na spalanie ma czystość pieca i ustawienie sterownika - tu rozjazd licznik pokazywał nawet 15%. Ja się przykładałem
    Wg mnie na podstawie historycznego zużycia spokojnie można określić zapotrzebowanie budynku, ale nigdy nie opierał bym się na obserwacji z jednego roku.

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpalys Zobacz post
    Duży wpływ jednak na spalanie ma czystość pieca i ustawienie sterownika - tu rozjazd licznik pokazywał nawet 15%. Ja się przykładałem
    Przez prawie 10 lat miałem Logano S111. Na wylocie spalin miałem termometr. Średnio, co dwa tygodnie czyściłem piec, co powodowało, że temperatura spalin po wyczyszczeniu spadała dość znacznie. Oczywiście przekładało to się na wzrost sprawności pieca.

    Ale nie da się porównać wygody z eksploatacji PC w stosunku do nawet najlepszego "kopciucha"
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    terrazo

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Dzielnica
    Paniowy
    Posty
    17

    Domyślnie

    Witam serdecznie wszystkich mam takie pytanie...
    Aktualnie zużywam ok. 4 ton ekogroszku 24-26MJ
    Czy moje wyliczenia są poprawne?? Założyłem sprawność kotła na poziomie 65% mam Buderus Logano G221 Automatic i dostaje tylko przy nim frustracji... Już pominę że non stop dym mam w zasobniku jak go otworze by nasypać węgla. Macherów było od liku i żaden nie pomógł... Nieważne sąsiad zachęcił mnie do pompy ciepła i chciałbym sobie czysto statystycznie obliczyć zużycie kWh
    COP na poziomie 3,5 wszędzie mam podłogówkę na parterze i piętrze. Jedynie w 2 łazienkach mam grzejnik ale tylko w 1 włączony i to na 3 bo bardziej nie potrzeba. Jeszcze w garażu mam grzejnik ale tak samo na 3 ustawiony na termostacie. Wszystko to ok. 220m2 powierzchni do grzania.
    Przyjmuję z kg ekogroszku 7kWh.
    Czy moje założenia są słuszne ??
    Reszta jak na screenie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	10,3 KB
ID:	432787  

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał terrazo Zobacz post
    Aktualnie zużywam ok. 4 ton eko-groszku 24-26 MJ
    sprawność kotła na poziomie 65%
    COP na poziomie 3,5 - wszędzie mam podłogówkę na parterze i piętrze.
    ok. 220 m2 powierzchni do grzania.
    Przyjmuję z kg eko-groszku 7 kWh,
    1 kWh = 0,55 zł ,
    Czy moje założenia są słuszne ??
    Jeżeli założysz licznik 2-taryfowy to ;
    - cena 1 kWh = 0,40 zł
    - 5200 x 0,40 = 2080 zł
    Przeciętnie, przyjmuje się oszczędności rzędu ok; 40 do 50 %
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    terrazo

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Dzielnica
    Paniowy
    Posty
    17

    Domyślnie

    Ok czyli rozumiem że moje założenia jak najbardziej są dobre.
    2 taryfowy licznik chodzi pewnie o taryfę g12?? czy g12w??
    Bo dla obrazy całej sytuacji powiem tak mam instalacje PV 5,1kW na dachu dodatkowo.
    Za to półrocze wychodzi u mnie tak (dopiero od miesiąca chodzi mi na pełnym gazie bo herbatniki zapomnieli mi podpiąć 4 paneli po 300W):


    Co do taryfy to tak by mi się to teraz rozkładało grzałka 3kW mam teraz i nono stop grzeje mi nie używam nawet w zimie pieca do grzania CWU









    To może G13 nawet miałoby sens


    EDIT:
    _________


    Policzyłem sobie dla własnego ZE i jego cennika z wszystkimi obciążeniami prócz opłat miesięcznych i wygląd to tak na dzisiaj:
    G11 1 734,23 zł
    G12 1 659,41 zł
    G12w 1 361,44 zł
    G13 1 330,34 zł

    Także taryfę chyba od razu zmienię dzisiaj i trzeba finalizować zakup PC
    Ostatnio edytowane przez terrazo ; 24-07-2019 o 13:41

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał terrazo Zobacz post
    Policzyłem sobie dla własnego ZE i jego cennika z wszystkimi obciążeniami prócz opłat miesięcznych i wygląd to tak na dzisiaj:
    G11 ....1 734,23 zł
    G12 ....1 659,41 zł
    G12w 1 361,44 zł
    G13 ....1 330,34 zł

    Także taryfę chyba od razu zmienię dzisiaj i trzeba finalizować zakup PC
    Warto znać moc potrzebnej PC aby wiedzieć ;
    - jaką moc w kW ma mieć Twoja instalacja elektryczna budynku.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #52
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    terrazo

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Dzielnica
    Paniowy
    Posty
    17

    Domyślnie

    No własnie miałem oto miałem zapytać jak dobrać PC na podstawie aktualnego zużycia Na pewno skorzystam i zapłacę żeby ktoś zrobił mi dokładne wyliczenia i projekt....
    Ale teraz chciałbym orientacyjnie zobaczyć co i jak...
    Dom mam zbudowany w kermazytobetonie + styropian dałem 20cm a w projekcie chyba był 10cm... ale to nie ważne...
    Powierzchnia użytkowa: 220 m²
    Jak się oblicza mniej więcej dobór mocy PC na podstawie zużycia mówimy o PC powietrznej nie gruntowej.
    Instalacja elektryczna była przewymiarowana u mnie w Tauronie chyba to był zakres 14kW-20kW o ile dobrze pamiętam.a na umowie wpisałem własnie tą dolną wartość... bo płaciło się za 14kW a można do 20kW spokojnie pobierać o ile pamiętam taka głupota była bez konsekwencji żadnych
    A jak patrze na statystyki to przez dzień to ja mam może max 1kWh jak słońca nie ma... A w nocy max. do 2.5kWh zużycie dochodzi bo akurat grzałka w bojlerze się załącza... po kąpieli bo dopiero składam sobie zestaw do sterowania grzaniem... tak by grzał wodę mi w południe z paneli PV.
    Ostatnio edytowane przez terrazo ; 25-07-2019 o 11:52

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał terrazo Zobacz post
    Instalacja elektryczna była przewymiarowana u mnie w Tauronie, chyba to był zakres 14 kW-20 kW
    Na umowie wpisałem własnie tą dolną wartość... bo płaciło się za 14 kW a można do 20 kW spokojnie pobierać
    o ile pamiętam taka głupota była bez konsekwencji żadnych
    To wygląda jak w Rosji ;
    - instalacje masz 3-fazową,
    - zobacz jakie bezpieczniki masz przed licznikiem,
    - do obliczeń profesjonalnych ;asolt ;https://forum.muratordom.pl/showthre...-wg-OZC/page54
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał terrazo Zobacz post
    Ale teraz chciałbym orientacyjnie zobaczyć co i jak...
    Dom mam zbudowany w kermazytobetonie + styropian dałem 20cm a w projekcie chyba był 10cm... ale to nie ważne...
    Powierzchnia użytkowa: 220 m²
    Jak się oblicza mniej więcej dobór mocy PC na podstawie zużycia mówimy o PC powietrznej nie gruntowej.
    Instalacja elektryczna była przewymiarowana u mnie w Tauronie chyba to był zakres 14kW-20kW
    A jak patrze na statystyki to przez dzień to ja mam może max 1kWh jak słońca nie ma... A w nocy max. do 2.5kWh zużycie dochodzi bo akurat grzałka w bojlerze się załącza... po kąpieli bo dopiero składam sobie zestaw do sterowania grzaniem... tak by grzał wodę mi w południe z paneli PV.
    Orientacyjnie, to PC to 8 - 12 kW, a dokładnie wyjdzie z obliczeń.

    Mając PC to na grzanie w lecie zużyjesz około 1 kWh/dobę, gdyż w lecie jej sprawność jest wysoka.
    Wodę grzeję dopiero od kilku dni PC i prądu wychodzi 4 razy mniej w stosunku do grzałki, a pompa nie jest najnowszej generacji A+++.

    Co do instalacji elektrycznej - bez obaw, wydoli. Dla PC to tylko w zimie i to w mrozy mogą być potrzebne do wspomagania grzałki.

    W Tauronie dla posiadaczy taryfy z serii G12 PV rozliczają metodą proporcjonalną (proporcje ze stosunku zużycia w taryfie dziennej do nocnej).
    Nie ma żadnego problemu, gdy zużycie jest prawie takie samo, jak produkcja prądu. Gorzej mają ci, gdzie sporo brakuje własnej energii.

    Podobno najmniej tracą ci, którzy rozliczają co miesiąc (informacja z pierwszej ręki). Nie potwierdzam i nie zaprzeczam - mam dużą produkcję z PV.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #55
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    terrazo

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Dzielnica
    Paniowy
    Posty
    17

    Domyślnie

    Teraz to już mam mętlik w głowie im dalej w las tym więcej drzew i zagajników
    Możecie mi kogoś polecić z rejonu śląska mieszkam w Mikołowie kto by mi wykonał OZC ?? I mniej więcej ile takie coś kosztuje... ??
    Wolę kogoś poleconego żeby nie trafić na jakiegoś Janusza biznesu

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @terrazo

    Ja nie mam takich kontaktów. Ale chcę cię uczulić na pompy z Chin - wiele z nich ma przez producentów i sprzedawców podawaną moc dla temperatury 20 st.C (np .New Energy) . Taka pompa ma w praktyce moc o połowę mniejszą.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    terrazo

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Dzielnica
    Paniowy
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    ...

    Podobno najmniej tracą ci, którzy rozliczają co miesiąc (informacja z pierwszej ręki). Nie potwierdzam i nie zaprzeczam - mam dużą produkcję z PV.
    Hm... A z czego do wynika, że lepiej co miesiąc zamiast raz w roku???

    Co do pomp to jak będę mieć dotacje to nibe chce. Jak bez to albo LG Therma V albo Panasonic innych nie biorę pod uwagę Także żadnego chińczyka nie chce...
    Ostatnio edytowane przez terrazo ; 31-07-2019 o 16:41

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał terrazo Zobacz post
    Hm... A z czego do wynika, że lepiej co miesiąc zamiast raz w roku???

    Co do pomp to jak będę mieć dotacje to nibe chce. Jak bez to albo LG Therma V albo Panasonic innych nie biorę pod uwagę Także żadnego chińczyka nie chce...
    Jak napisałem - podobno co miesiąc najlepiej rozliczać w taryfach z serii G12. To jest informacja od pracownika ZE, sądzę, że wyszła z działu analitycznego.
    Ja mam pełne pokrycie w produkcji (być może coś im ekstra "skapnie" jeśli nie wykorzystam całej energii wprowadzonej do sieci w ciągu 365 dni).
    Z tego samego źródła jest informacja, że ZE zyskuje na "proporcji" więcej przy rozliczaniu co 6 miesięcy w terminach 30 czerwiec i 31 grudzień, a nie np 31 marzec i 30 wrzesień.
    Co do rozliczeń 6 miesięcznych to chyba się zgadza. Zrobiłem symulację większego zużycia od oddania - coś można by było zyskać (mniej stracić). Nie mam "twardych dowodów" - dałem sobie spokój. Niech sprawdzą sobie ci, którzy mają małą produkcję z PV i odczuwalne straty.

    Co do zasady rozliczenie "proporcjonalne" stosuje się przy przeliczeniu zużycia, gdy nawali licznik. Jest to zużycie zawsze szacunkowe, a więc przybliżone.
    Dla sprawnego licznika - nieprawdziwe. Stąd pracownicy ZE mają obawy, czy jest to zgodne z prawem.
    Nie wiem, czy znasz temat rozliczeń instalacji 3- fazowych (bilansowanie międzyfazowe). Szereg sprzedawców rozlicza nieprawidłowo. Proceder trwa już od 3 lat i nic!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    terrazo

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Dzielnica
    Paniowy
    Posty
    17

    Domyślnie

    Tak znam temat bilansowania bo sam to wykryłem potem znalazłem temat na elektrodzie niby niewiele ale w ciągu dnia 2kW-5kW spokojnie u mnie przycinają. I walka z wiatrakami.

    Co do miesięcznego rozliczenia dzisiaj samo wyszło dostałem wezwanie do zapłaty bo zaprognozowali gdzie za pół roku mam nadprodukcje rozliczam się w grudniu zawsze. I herbatniki chcieli zebym ta fakture prognozowaną zapłacił. Więc jako że Pani była niereformowalna nie da się i już... poprosiłem o zmianę rozliczania na miesięczne i nastąpiła zmiana frontu o 360stopni że to ona nie decyduje że lepiej żebym został przy rocznym rozliczaniu etc... Postawiłem na swoim wysłałem załączniki i mam ich w nosie. Kazałem zapisać to co sama stwierdziła że wg wskazań licznika to zakład jest mi winny.
    Także skończyłem się z nimi cackać teraz ja im wyśle pomaganie zapłaty i wystawie fakturę prognozowaną

  20. #60

    Domyślnie

    Witam,

    Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem powietrznej pompy ciepła, zachęcam sprawdzić ofertę marki Buderus. Nasze powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm, cechują się najwyższą jakością wykonania, co przekłada się na wysoką sprawność oraz żywotność urządzenia. Marka Buderus posiada również fachowy serwis. Wybór pompy ciepła jest to inwestycja na długie lata, w związku z czym dostępność części zamiennych oraz fachowy serwis jest bardzo ważnym aspektem.
    W celu doboru oraz wyceny powietrznej pompy ciepła Logatherm zachęcam skontaktować się bezpośrednio z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Instalator pomoże Panu również ze zmianą instalacji grzewczej. Kontakt do instalatora można w prosty sposób znaleźć za pomocą wyszukiwarki, która znajduje się na stronie internetowej www.buderus.pl. Po wpisaniu Pana adresu pojawi się lista wszystkich Instalatorów prowadzących działaność w okolicy. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801. lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formu...ontaktowy.html
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony