dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 27
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 535
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    agata1988

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    trzemeszno
    Kod pocztowy
    62-240
    Posty
    5

    Domyślnie jakie ogrzewanie do domku 100m2?

    Witam,
    tematow jest sporo ale im więcej szukam i czytam tym większy dylemat.
    naszym (moim i meza problemem jest jakie najlepsze ogrzewanie zastosować do domku 100m2.
    obecnie przebywamy za granica, wiec do domku będziemy przyjezdzac kilka razy w roku, jednak w dalszej przyszłości będziemy chcieli w nim mieszkac 365dni w roku.

    dom jest w trakcie budowy, wiec mamy czas na zmiany ale decyzje trzeba podjąć.
    początkowo mila być kotlownia na ekogroszek jednak z punktu wygody chcemy z tego zrezygnować.

    chcielibyśmy zalozyc kolektory słoneczne aby mieć ciepla wode.

    jest to domek z porothermu - chialabym ocieplić styropianem grafitowym 12cm, czy będzie on wystarczający?
    poddasze nieużytkowe- zapewne będzie ocieplone welna.


    czy w takim domku oplaca się ogrzewanie pradem?
    chciałabym mieć ogrzewanie podłogowe tam gdzie będą plytki (kuchnia hal lazienka) czy można to razem polaczyc?

    z góry dziekuje za odpowiedzi.
    pozdrawiam.
    agata.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał agata1988 Zobacz post
    chcielibyśmy zalozyc kolektory słoneczne aby mieć ciepla wode.

    jest to domek z porothermu - chialabym ocieplić styropianem grafitowym 12cm, czy będzie on wystarczający?
    poddasze nieużytkowe- zapewne będzie ocieplone welna.

    czy w takim domku oplaca się ogrzewanie pradem?
    chciałabym mieć ogrzewanie podłogowe tam gdzie będą plytki (kuchnia hal lazienka) czy można to razem polaczyc?

    z góry dziekuje za odpowiedzi.
    pozdrawiam.
    agata.
    Witam!
    W przypadku izolacji na poziomie 12cm prądem raczej się nie opłaci. Taki dom można oczywiście ogrzać prądem, ale wtedy trzeba zainwestować w duuużo lepszą izolację.
    Z bezobsługowych systemów pozostają zatem gaz lub pompa ciepła. Z tym, że przy pompie należałoby zrobić ogrzewanie podłogowe po całości żeby miało to ręce i nogi - więc jeżeli chcesz mieć ogrzewanie mieszane (nie polecam) to zostaje gaz.
    Solarów również nie polecam - może przy paliwach stałych ma to sens, bo można system odstawić na lato, ale zarówno przy gazie, prądzie, jak i pompie będzie to niepotrzebna i droga komplikacja. Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #3
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał agata1988 Zobacz post
    Witam,
    tematow jest sporo ale im więcej szukam i czytam tym większy dylemat.
    naszym (moim i meza problemem jest jakie najlepsze ogrzewanie zastosować do domku 100m2.
    obecnie przebywamy za granica, wiec do domku będziemy przyjezdzac kilka razy w roku, jednak w dalszej przyszłości będziemy chcieli w nim mieszkac 365dni w roku.

    dom jest w trakcie budowy, wiec mamy czas na zmiany ale decyzje trzeba podjąć.
    początkowo mila być kotlownia na ekogroszek jednak z punktu wygody chcemy z tego zrezygnować.

    chcielibyśmy zalozyc kolektory słoneczne aby mieć ciepla wode.

    jest to domek z porothermu - chialabym ocieplić styropianem grafitowym 12cm, czy będzie on wystarczający?
    poddasze nieużytkowe- zapewne będzie ocieplone welna.


    czy w takim domku oplaca się ogrzewanie pradem?
    chciałabym mieć ogrzewanie podłogowe tam gdzie będą plytki (kuchnia hal lazienka) czy można to razem polaczyc?

    z góry dziekuje za odpowiedzi.
    pozdrawiam.
    agata.
    Pierwsze zdanie,które powinno być obowiązkiem nowego inwestora przed budową czyli zrób OZC tzn. audyt energetyczny domu,który pokaże przyszłe zużycie energii przez dom potrzebnej do ogrzania.
    Najlepiej w dwóch wersjach czyli z izolacją jak w projekcie,która jest jedynie dlatego,żeby spełniała normy budowlane a w drugiej wersji z ograniczeniem zużycia energii przez dom.
    Wtedy masz czarno na białym jakich rachunków za ogrzewanie się spodziewać.
    Jestem przekonany,że zdecydujesz się na drugi wariant,gdyż jest on najbardziej zasadny kosztowo.
    Podlogowka jest najlepszym rozwiązaniem na grzejnik i nie tylko pod kaflami ale także pod panelami czy pod parkietem.
    Co do izolacji,po OZC stwierdzisz,że jest to za mało a dolozenie kilku cm nie jest sporą inwestycją zwłaszcza,że ceny energii nie będą niższe w przyszłości a wręcz przeciwnie i dlatego najtaniej jest ograniczyć zużycie tej energii.
    Budując nawet z izolacją tylko wg norm,w takim domu będziesz potrzebowała urządzenie grzewcze o mocy max.4-5kW a na dzisiaj nie ma takich kotłów na ekogroszek a kocioł o znacznie większej mocy wiąże się z niską sprawnością spalania czyli PLN uciekają kominem
    Ogrzewanie na prąd jest jak najbardziej zasadne ale stwierdzisz to sama po wykonaniu OZC.
    Odpuść sobie solary,policz ile zuzywasz obecnie energii na cwu,porownaj to sobie z inwestycją w solary i jak się mają oszczędności z tytułu ich użytkowania to też jestem przekonany,że odrzucisz je od razu.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    agata1988

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    trzemeszno
    Kod pocztowy
    62-240
    Posty
    5

    Domyślnie

    dziekuje za odpowiedzi,

    szczerze powiedziawszy na ogrzewaniu nie znam się, jedynie z doświadczenia.
    jak wspomniałam nie chciałabym się bawic w miał wegiel.
    faktycznie styropian grafitowy 12cm a 15 nie ma dużej roznicy cenowej, zastanawialiśmy się również nad welna mineralna bo w naszej miejscowości jest produkowana.
    co do podlogowki wiem ze nie przewodzi tyle ciepla na panelach czy drewnie jak na plytkach.

    w takim wypatku co musielibyśmy zrobić aby oplacilo się ogrzewac dom pradem?
    mysle ze lepiej troszkę dluzej się budowac a zbudować taki dom aby nie zalowac w przyszłości.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał agata1988 Zobacz post
    Witam,
    tematow jest sporo ale im więcej szukam i czytam tym większy dylemat.
    naszym (moim i meza problemem jest jakie najlepsze ogrzewanie zastosować do domku 100m2.
    obecnie przebywamy za granica, wiec do domku będziemy przyjezdzac kilka razy w roku, jednak w dalszej przyszłości będziemy chcieli w nim mieszkac 365dni w roku.

    dom jest w trakcie budowy, wiec mamy czas na zmiany ale decyzje trzeba podjąć.
    początkowo mila być kotlownia na ekogroszek jednak z punktu wygody chcemy z tego zrezygnować.

    chcielibyśmy zalozyc kolektory słoneczne aby mieć ciepla wode.

    jest to domek z porothermu - chialabym ocieplić styropianem grafitowym 12cm, czy będzie on wystarczający?
    poddasze nieużytkowe- zapewne będzie ocieplone welna.


    czy w takim domku oplaca się ogrzewanie pradem?
    chciałabym mieć ogrzewanie podłogowe tam gdzie będą plytki (kuchnia hal lazienka) czy można to razem polaczyc?

    z góry dziekuje za odpowiedzi.
    pozdrawiam.
    agata.
    rozwiązanie jest proste . przede wszystkim lepsze ocieplenie, najlepiej po zrobieniu OZC. od tego roku normą są ściany z 20 cm izolacji, więc dlaczego nie zrobić właśnie takiej? pamiętać należy o izolacji podłogi i dachu oraz tanich i prostych sposobach unikania mostków cieplnych. jeśli będziecie przyjeżdżać kilka razy w roku to najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł elektryczny + nocna taryfa, który potem można zastąpić czymś innym. jest mało awaryjny i tani, a koszt eksploatacji nie zabije w tej sytuacji. bez sensu kupować cokolwiek innego, bo jak zaczniecie intensywnie tego używać, to będzie już po gwarancji.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał agata1988 Zobacz post
    co do podlogowki wiem ze nie przewodzi tyle ciepla na panelach czy drewnie jak na plytkach.
    to w niczym nie przeszkadza, warto jednak zrobić dobry projekt podłogówki i tyle. tam gdzie drewno czy panele, rurki są ułożone gęściej. instalacja kaloryferów zamknie drogę do pompy ciepła w przyszłości (albo znacznie podroży inwestycję i eksploatację) albo zwiększy koszt eksploatacji kotła kondensacyjnego.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    agata1988

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    trzemeszno
    Kod pocztowy
    62-240
    Posty
    5

    Domyślnie

    co do OZC niestety ale to nie dla mnie.
    najchętniej podlaczylibysmy gaz ale jeszcze w naszej okolicy nie jest podciagniety.
    im więcej szukam tym więcej opinii czytam i w glowie się miesza.

    mam jeszcze pytanie odnośnie ocieplenia- czy jeśli mamy już sciany mogę z 12cm zmienić ocieplenie na 20cm, nie będzie to problem przy odbiorze budynku?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał agata1988 Zobacz post
    co do OZC niestety ale to nie dla mnie.
    najchętniej podlaczylibysmy gaz ale jeszcze w naszej okolicy nie jest podciagniety.
    im więcej szukam tym więcej opinii czytam i w glowie się miesza.

    mam jeszcze pytanie odnośnie ocieplenia- czy jeśli mamy już sciany mogę z 12cm zmienić ocieplenie na 20cm, nie będzie to problem przy odbiorze budynku?
    dlaczego nie OZC?
    gaz nawet gdyby był to niepotrzebne dodatkowe opłaty. problem z prądem taki, że nie zauważyłem, że dom już stoi, dołożenie ocieplenia i zmiana wymiarów zewnętrznych wymaga nowego pozwolenia na budowę i zmiany w projekcie.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Miska_

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam !
    Również podłączę się do tego pytania ,budujemy dom 142m2 mamy już stan surowy zamknięty ,jest to dom parterowy na jesień będziemy robić ogrzewanie, i może na boże narodzenie się wprowadzimy , mąż chce ogrzewać dom kotłem na eko-groszek ja wolałabym coś bezobsługowego bez brudu i kurzu w domu , gazu nie mamy , prąd jest drogi. i zastanawiałam się nad PC ale mąż mówi że PC są drogie w montażu i pózniej w użytkowaniu,OZC mamy zrobione wyszło 55 (cokolwiek to znaczy ). dom będzie ocieplony styropianem 12-15cm (mąż liczy jeszcze jaki ma kupić )

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miska_ Zobacz post
    Witam !
    Również podłączę się do tego pytania ,budujemy dom 142m2 mamy już stan surowy zamknięty ,jest to dom parterowy na jesień będziemy robić ogrzewanie, i może na boże narodzenie się wprowadzimy , mąż chce ogrzewać dom kotłem na eko-groszek ja wolałabym coś bezobsługowego bez brudu i kurzu w domu , gazu nie mamy , prąd jest drogi. i zastanawiałam się nad PC ale mąż mówi że PC są drogie w montażu i pózniej w użytkowaniu,OZC mamy zrobione wyszło 55 (cokolwiek to znaczy ). dom będzie ocieplony styropianem 12-15cm (mąż liczy jeszcze jaki ma kupić )
    Gdyby mąż był mądrzejszy jeszcze przed wyborem projektu to PC wyszła by na poziomie groszku. Teraz już po ptakach i wyjdzie drożej.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Dlaczego ludzie o tym myślą dopiero po wybudowaniu domu???

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miska_ Zobacz post
    Witam !
    Również podłączę się do tego pytania ,budujemy dom 142m2 mamy już stan surowy zamknięty ,jest to dom parterowy na jesień będziemy robić ogrzewanie, i może na boże narodzenie się wprowadzimy , mąż chce ogrzewać dom kotłem na eko-groszek ja wolałabym coś bezobsługowego bez brudu i kurzu w domu , gazu nie mamy , prąd jest drogi. i zastanawiałam się nad PC ale mąż mówi że PC są drogie w montażu i pózniej w użytkowaniu,OZC mamy zrobione wyszło 55 (cokolwiek to znaczy ). dom będzie ocieplony styropianem 12-15cm (mąż liczy jeszcze jaki ma kupić )
    OZC 55 (55 kWh/m2?) wydaje się być mało prawdopodobne przy tym ociepleniu i domu parterowym. poza tym ściana to nie wszystko. ludzie za późno myślą o ogrzewaniu swojego domu i zwykle musi się skończyć na węglu.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  13. #13
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Bo mądry Polak PO szkodzie!
    A czasem i przed szkodą i po szkodzie - głupi...

    Adam M.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Bo mądry Polak PO szkodzie!
    A czasem i przed szkodą i po szkodzie - głupi...

    Adam M.
    Adam, w innym wątku toczyliśmy małą wojnę z grzejącymi węglem i doszedłem do wniosku, że bez zakazu budowania nowych domów ogrzewanych paliwami stałymi nie uda się w narodzie włączyć myślenia. To jest jedyna droga żeby ludzie zmuszeni zostali do ruszenia czerepem

  15. #15
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    A co Ty masz do DOBRZE spalanego węgla?

    Ludzie w masie - są głupi...
    Dopiero jak ich samo życie kopnie - szukają rozumu.
    Nie znajda swojego - idą po cudzy...

    Grzać można na sto sposobów, o czym wiesz.
    Ale...
    Jak to zrobić prawie darmo i koniecznie BEZOBSŁUGOWO - nie wie nikt!
    Ani Ty, ani ja, ani nikt na tym forum!

    Adam M.

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Miska_

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Posty
    7

    Domyślnie

    Acha, czyli mąż ma rację?? piec na eko-groszek na chwilę obecną jest najtańszym rozwiązaniem?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    A co Ty masz do DOBRZE spalanego węgla?
    Jeden będzie spalał go dobrze, 1000 innych nie. Nigdy nie dojdziemy do tego, że będzie na odwrót.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miska_ Zobacz post
    Acha, czyli mąż ma rację?? piec na eko-groszek na chwilę obecną jest najtańszym rozwiązaniem?
    Tak, jako że już wydał 10tyś na większą kotłownie i na komin, które można było przeznaczyć choćby na PC, w tym momencie z ekonomicznego punktu widzenia skazani jesteście na węgiel. Trzeba było myśleć o tym wcześniej.

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    agata1988

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    trzemeszno
    Kod pocztowy
    62-240
    Posty
    5

    Domyślnie

    my jeszcze nie mamy gotowego komina.
    zastanawialiśmy się nad panelami na podczerwien ale tak samo sa ludzie zadowoleni jak i narzekający.

    czasem człowiek chce cos zmienić a okazuje się ze jest za pozno

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał agata1988 Zobacz post
    my jeszcze nie mamy gotowego komina.
    zastanawialiśmy się nad panelami na podczerwien ale tak samo sa ludzie zadowoleni jak i narzekający.

    czasem człowiek chce cos zmienić a okazuje się ze jest za pozno
    To wejdź na wątek z pompami ciepła i popytaj.
    Moja PC kosztuje teraz 12500 Netto. Jeżeli macie miejsce na kolektor poziomy i zrobicie go samemu to dojdzie dodatkowe 3000zł. Do tego reszta gratów jak przy grochu. Można wybrać pompę powietrze-woda za rozsądne pieniądze. Możliwości są, decyzja należy do was.

Strona 1 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony