dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jszbp

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Ostrów Mazowiecka
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    24

    Domyślnie dwa kotły: olejak + kocioł na ekogroszek w jednej instalacji

    Proszę o opinię na temat spięcia dwóch kotłów.
    Będę modernizował instalację hydrauliczną w remontowanym domu. Obecnie jest tam kocioł olejowy 18kW. Będzie pracował w tandemie z kotłem na ekogroszek. Głównym źródłem ciepła dla budynku będzie kocioł węglowy, a olejak tylko jako wsparcie w silne mrozy, na długie wyjazdy w zimie i może samodzielne grzanie CWU latem.

    Schemat "ideowy" instalacji wstępnie jak poniżej:


    Nie znam się na przepływach cieczy w takich instalacjach i sam nie potrafię ocenić: czy spiąć te dwa kotły jak powyżej, czy raczej poprzez sprzęgło, w tym stylu:

    Wg instalatora, sprzęgło w mojej instalacji jest niepotrzebne. Mi się zdaje, że po coś jednak sprzęgła wymyślono i generalnie idea działania tego "urządzenia" ma dla mnie sens. Ale może ma to zastosowania do instalacji z hektolitrami wody w rurach i kotłami po kilkadziesiąt/set kW..? Stety/niestety mój fachowiec jest, jaki jest - lepszego nie znalazłem. Na szczęście można z nim dyskutować i myślę, że jego "niechęć" do sprzęgła wynika z tego, że po prostu nie bardzo wie, jak temat ugryźć.

    Dodam jeszcze, że kocioł olejowy ma moc 18kW, ekogroszkowiec będzie o mocy 10-12kW. Dom częściowo podpiwniczony (kotlownia), parter 60 mkw i poddasze użytkowe po podłodze tyle samo, ale uwzględniając skosy oczywiście kubatura mniejsza. Dom ściany grubości 38 cm, nieocieplone, okna plastiki w bardzo dobrym stanie założone w 2003 roku. W połaciach dachu 20cm wełny mineralnej + dodatkowo ocieplony strop poddasza też 20 cm.

    Na parterze prawdopodobnie będzie podłogówka + 2 lub 3 grzejniki. Na poddaszu grzejniki i być może w łazience podłogówka.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    zrób jak na rysunku drugim ale bez sprzegła
    ja tak mam. dodatkowo zawory kulowe na zasilaniu(za pompą) i powrocie każdego z kotłów.
    zaworami odcinasz sam kocioł który akurat nie bierze udziału w procesie ogrzewania, nie ma wyciągania, mieszania i grzania niepotrzebnie aktualnie wyłączonej jednostki
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    też polecam schemat 2, ale jak najbardziej ze sprzęgłem. Wyciągania, mieszania i grzania drugiej jednostki nie będzie, bo są zawory zwrotne. Natomiast zawory róznicowe w dalszej części instalacji bym wyrzucił, bo przy sprężyniwych ZW nie ma szans na grawitację. Mogą natomiast po pewnym czasie zacząć przepiszczać wodę wstecz.
    R-290 pod strzechy

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jszbp

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Ostrów Mazowiecka
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    24

    Domyślnie

    Dziękuję za uwagę. I kolejne pytania się rodzą:
    1. Co jest "nie tak" z pierwszym sposobem, że każdy inny jest lepszy? W szczególności, dlaczego wersja 2 bez sprzęgła miałaby być lepsza?
    2. Jak dobrać odpowiednie sprzęgło? Na mojego hydraulika raczej nie mam co liczyć...
    3. O ile wg pierwszego schematu wiem, jak to wszystko wysterować (każdy kocioł ma swój sterownik i swoje pompy), to już w drugim przypadku mam kłopot.
    W wersji ze sprzęgłem, pompy przed sprzęgłem podłączone jako CO w sterownikach obu kotłów. A co z pompami za sprzęgłem? Podłogówkę mogę wysterować jakimś osobnym sterownikiem - OK. A co z CWU i obiegiem grzejników? Sterownik którego pieca ma je obsłużyć?
    Kombinowałem, żeby kaloryfery sterować termostatami na grzejnikach i puścić je na autonomicznej pompce typu Alfa 2, podłogówkę też na kolejnym dedykowanym sterowniku, który dodatkowo obsłuży zawór mieszający - ale i tak nie wiem, co z CWU no i cała instalacja (sterowanie) mi się rozjeżdża, rozprasza, a tego nie chcę.

    Idealna sytuacja dla mnie to taka, gdy sterownik ekogroszkowca wysteruje wszystkie pompy i będzie pracował niezależnie, czy ten kocioł będzie grzał wodę w instalacji, czy nie. Najgorsza sytuacja, gdy każdy kocioł będzie się rządził swoim sterownikiem i dodatkowo będą potrzebne jeszcze jakieś sterowniki do obwodów odbierających ciepło: podłogówki, CWU, kaloryferów...Chcę tym sterować możliwie z jednego pulpitu, a nie programować każdą pompkę z osobna...
    Ekogorszkowiec będzie na sterowniku eCoal lub Bruli z Elektro-Systemu.

    A może ktoś jest chętny zrobić projekt tej instalacji - z policzeniem tego itd. - ewentualne "oferty" proszę na PW lub telefon 784 200 201.

  5. #5

    Domyślnie

    Zobacz tutaj: http://www.hargassner.at/service-inf...downloads.html jest sporo schematów podłączeń. Może znajdziesz odpowiedni dla twojego przypadku.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony