dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 120
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    Witam serdecznie. Jako laik i blondynka proszę o "łopatologiczne" podpowiedzi w kwestii wyboru ogrzewania domu.
    Pani Blondynko, na pytanie postawione w temacie odpowiem tak;
    W XXI wieku najlepiej grzać BEZOBSŁUGOWO.
    Piec na ekogroszek nie jest bezobsługowy.
    Pozostawienie go na kilka dni w zimie, bez nadzoru może skończyć się kłopotami, zerwana zawleczka czy czasowy brak prądu.
    Dokładanie do niego węgla, usuwanie popiołu to czynności z innej epoki.
    Telewizor ma Pani duży i z pilotem, pewnie zmywarkę, lodówkę i pralkę automatyczną a ogrzewanie będzie - archaiczne.
    Zrobi Pani jak uważa, ale proszę zajrzeć tu za parę lat i wspomnieć co pisałem.
    Miłego czyszczenia pieca.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam. Fafulja,jak widzisz każdy swoje chwali,dziwi mnie tylko że niektórzy mają podłogówki a chcą wcisnąć komuś konwektory .Myślę że masz do wyboru tylko podajnik lub pelet jeśli chcesz wygodę i czystość,co jest niestety trochę droższe od podajnika,wszelkie inne kotły na paliwa stałe(węgiel,drewno i.t.p.),bez bufora (zasobnik ciepła) się nie obejdzie.Pozdrawiam.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    BZDURA i cały czas tą bzdurę powtarzasz.
    To że dom jest dobrze izolowany to nie znaczy że jest pod pompę co więcej pompa jest bardziej zasadna ekonomicznie w domach słabo lub wogole nie izolowanych niż w dobrze docieplonych ! Wbij sobie to raz na zawsze do głowy.
    Oczywiście w/w dom nie był budowany pod pompę ciepła tylko z jednego względu a mianowicie,że posiada grzejniki i tylko dlatego nie nadaje się pod pompę ciepła,podobnie jak Twój dom nie nadaje się bez remontu pod pompę.
    Ale o tym trzeba było myśleć przed budowa...
    Pompa ciepła żeby miała odpowiednią sprawność musi mieć niską temp. zasilania czyli 30-35st.C a tego praktycznie przy grzejnikach nie da się wykonać.

    Izolacja domu ma na celu zmniejszenie strat ciepła(strat energii) przez dom czyli niższym rachunkom za ogrzewanie przy kazdym źródle ciepła a nie dlatego,że wymaga tego pompa ciepła.
    Tony twojego syfiastego miału to energia i im dom straci mniej tej energii tym mniej syfu wrzucisz do podajnika.
    Jak można takich rzeczy nie pojąć do tej pory...
    Sam sobie przeczysz ...

    Ile znasz starych domów , całkowicie nieocieplonych z ogrzewaniem podłogowym ?
    Zapewno ZERO , bo takie domy nie istnieją ...

    W takich domach są grzejniki ...

    Ogrzewanie podłogowe robi się w nowo budowanych domach , w większości dobrze ocieplonych ...
    Bo takie wymagania ma podłgówka. Dom musi być energooszczędny aby dało się puścic w podłogę nie więcej niż 35 stopni , bo czym wyższa temperatura zasilania tym drastycznie spada wydajność przy pompie ...
    Piszesz takie bzdury które same sobie przeczą ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #24
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Sam sobie przeczysz ...

    Ile znasz starych domów , całkowicie nieocieplonych z ogrzewaniem podłogowym ?
    Zapewno ZERO , bo takie domy nie istnieją ...

    W takich domach są grzejniki ...

    Ogrzewanie podłogowe robi się w nowo budowanych domach , w większości dobrze ocieplonych ...
    Bo takie wymagania ma podłgówka. Dom musi być energooszczędny aby dało się puścic w podłogę nie więcej niż 35 stopni , bo czym wyższa temperatura zasilania tym drastycznie spada wydajność przy pompie ...
    Piszesz takie bzdury które same sobie przeczą ...
    Piszesz takie bzdury,że ręce opadają. ..
    Już pisałem,zanim coś palniesz to doucz się bo stajesz się,ba jesteś standardowym zero swiadomym inwestorem,który ma ekogroszek w domu.
    Znam 3 domy 1W z podłógówka 100%,dwa ogrzewane ekosystem jeden gazem.
    Wszystkie domy mają ok.10 lat.
    W podłogę można puścić nawet 60st.C.

    Proponuje zapoznać się z wytycznymi projektowania ogrzewania podłogowego do ściągnięcia np.ze stron Purmo lub innych producentów.

    Tylko inwestorzy Ci nie słuchali idiotyzmów w stylu,że w sypialni nie może być ogrzewania podłogowego bo nie będzie się spało,że przez podłogówkę dostaje się żylaków,że wpływa na zdrowie,że nie można dać podłogówki pod parkietem,panelami,które to idiotyzmy są szerzone przez instalatorów ekosyfu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 17-09-2014 o 21:44

  5. #25
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    basia36

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-321
    Posty
    2

    Domyślnie

    a ja chciałabym się zapytac o ogrzewanie łazienki. Czy tam tez mozna stosowac klimakonwektory? i co z pomieszczeniami, gdzie mamy mniejsze obciązenie cieplne (np. 800 W)? W ofercie np. Daikin znalazłam klimakonwektory o najmniejszej wydajności grzewczej ok. 1,3 kW. Proszę bardziej doświadczonych o porady

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał basia36 Zobacz post
    a ja chciałabym się zapytac o ogrzewanie łazienki. Czy tam tez mozna stosowac klimakonwektory? i co z pomieszczeniami, gdzie mamy mniejsze obciązenie cieplne (np. 800 W)? W ofercie np. Daikin znalazłam klimakonwektory o najmniejszej wydajności grzewczej ok. 1,3 kW. Proszę bardziej doświadczonych o porady
    Nie wiem jak to wygląda u Daikin'a ale moich (purmo vido) w łazience instalować nie można.
    Moc klimakonwektora zależy od temp zasilania i siły nadmuchu, także proszę nie panikować, że będzie za duży. Ja w 20m2 pokojach mam kk, które mogą dać 9kW mocy i świetnie się spisują - po prostu włączają się rzadziej i na najniższym biegu, co jest korzystne zarówno dla portfela jak i ucha
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Piszesz takie bzdury,że ręce opadają. ..
    Już pisałem,zanim coś palniesz to doucz się bo stajesz się,ba jesteś standardowym zero swiadomym inwestorem,który ma ekogroszek w domu.
    Znam 3 domy 1W z podłógówka 100%,dwa ogrzewane ekosystem jeden gazem.
    Wszystkie domy mają ok.10 lat.
    W podłogę można puścić nawet 60st.C.

    Proponuje zapoznać się z wytycznymi projektowania ogrzewania podłogowego do ściągnięcia np.ze stron Purmo lub innych producentów.

    Tylko inwestorzy Ci nie słuchali idiotyzmów w stylu,że w sypialni nie może być ogrzewania podłogowego bo nie będzie się spało,że przez podłogówkę dostaje się żylaków,że wpływa na zdrowie,że nie można dać podłogówki pod parkietem,panelami,które to idiotyzmy są szerzone przez instalatorów ekosyfu.
    Ręcę opadają jak się czyta kogoś kto nie rozumie to co pisze i co sam pisze ...

    Dom kilku letni to nie jest stary dom i na 100% ma jakieś ocieplenie i zapewne nie najgorsze.
    Domy nawet 1W mogą mieć dość ciepłe mury (np. Gazobeton)

    Domy stare (kilkudziesięcio letnie) nie mają żadnego ocieplenia. Nie widziałem też ani niespotkałem się aby jakikolwiek miał podłogówkę.
    Nawet jakby w takim domu zamontować to musiała by być grzana do bardzo wysokiej temperatury z zapewne 60 stopni.
    Po co więc w takim przypadku podłogówka i do czego ?
    Grzanie podłogi tak wysoką temepraturą jest bardzo niezdrowe ...

    Jakby zamontował pompę to przy tak wysokiej temp. zasilania sprawność spadłą by drastycznie (a zapewne musiał by kupić dużo droższą pompę wysokotemperaturową) . Zapewne też przez wysokie straty ciepła nie było by szans na grzanie tylko w II taryfie ...

    W starym nieocieplonym domu , pompa ciepła to finansowe sepuku ...

    Ale co Cię to interesuje , zapewne bezinteresowanie nie siedzisz cały dzień i zachęcasz i namawiasz do zakupu pomp. Ty zarobisz , a klient ? To już jego problem ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #28
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Nie będę już komentował tych bzdur bo nie czytasz ze zrozumieniem tylko po lebkach podobnie jak po lebkach budowales.
    Tak jak pisałem,jak większość ekogroszkow nie masz pojęcia o budowie,co to jest obciążenie domu na ciepło,z czego wynika i że straty energii domu a nie ilość spalonego syfu decydują o tym ile zapłacimy za ogrzewanie.

    Dom 30 letni 1W nie różni się zbytnio od domu 1W budowanego kilka lat temu.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    Map78 - dziękuję wychodzi, ze pompa plus klimakonwektory najtaniej okolo 35 plus sterowanie do podłogówki. Może ktoś poda info odnośnie ekogroszku- wyjdzie taniej na pewno, nawet ja to wiem, ale ile taniej? Komin jakby co jest przystosowany.
    Jak Ci to ktoś zrobi w układzie otwartym ( masz SSZ- więc nie będzie problemu z pociągnięciem rur do naczynia wyrównawczego ) to wyjdzie między 11 a 13 tys PLN -ów ze wszystkim ( kocioł, pompy, mieszacz ze sterowaniem pogodowym, bojler dwupłaszczowy 150 litrów i pierdółki wszelakie ). Najlepiej będzie wykorzystać osobne króćce zasilania z kotła do zasilenia poszczególnych obiegów. Jak w zamkniętym - to najlepiej będzie to robić na sprzęgle hydraulicznym z rozdzielaczem obiegów ( bo wtedy z jednego króćca wyjdzie na wężownicę schładzającą i za nią będzie budował instalację - odpadnie mu możliwość wykorzystania kilku króćców zasilania z kotła ). Całość może ciut przekroczyć 14 tys. PLN -ów. Przy okazji - zerknąłem w Twój projekt. Jeżeli jeszcze nie masz wylewek a ocieplenie sypialni od gruntu jest takie jak pod resztą domu to ogarnięty majster bez problemu jeszcze na tą chwilę zrobi Ci podłogówkę po całości. Może trzeba będzie grzebnąć przy pętli w łazience, reszty już wykonanej podłogówki nie trzeba będzie tykać ( pisałaś że wolałabyś mieć podłogówkę po całości ). Grzejniki ze sypialni na allegro wystawisz, będziesz w plecy o parę metrów PEX -a zużytego na podejścia. PS. Z montażem kotła w Twojej kotłowni będzie jeden problem - ona nie ma żadnej ściany zewnętrznej i okna. Trzeba będzie poprowadzić kanał napowietrzający przez to pomieszczenie gospodarcze - kocioł skądś powietrze brać musi. Przy posadzce taki tunel 20x20 z wlotem powietrza z zewnątrz i wylotem do kotłowni.
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 18-09-2014 o 08:16
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  10. #30

    Domyślnie

    Cobra 2,90 po wylewkach-dojdzie grubość gresu. Wylewki niestety juz sa.Tez myslalam ze moze by lo prostu podlogowke pociągnąc w sypialniach, ale moja druga połowa nie chce słyszec o skuwaniu wylewek, zrezst mnie to tez by przerażało. Dziękuję za szczegóły odnośnie połączenia elementów kotłowni, ona wygląda nieco inaczej niź na pierwotnym projekcie, nie ma problemu z doprowadzeniem
    Kanału z zewnątrz.
    Reasumując: pewnie, że chciałabym grzac bezobsługowo, gdybym decydowała od początku nie byłoby tego tematu, byłaby podłogowka wszędzie i PC. Jednak nie miałam wpływu na instalacje, jest jak jest i po lekturze Waszych postów, za które bardzo dzìękuję, wysnuwam wniosek, ze przy takiej instalacji i grzejnikach PC nie bedzie tanim źródłem ciepła, a co gorsza może być niewydolna. Polecane przez map78 klimakonwektory nie interesują mnie zupełnie, gdyż funkcja klimy latem w przypadku tego domu będzie zupełnie niewykorzystana, poza tym nie chcę w sypialniach nic co może generować jakieś dzwięki, a z tego co napisał map78 przy klimakonwektorach coś słychac. Alternatywą były dla.mnie grzejniki niskotemperaturowe- ale padła sugestia, że przy PC nie nagrzeją mi pomieszczeń wystarczająco( 2 sypialnie po 15 m2 i raz 18 m2).Więc zostaje mi kocioł na paliwo stałe- nie boję się pylenia, popiołu itp,więc ekogroszek może jak dlq mni być, oczywiście z podajnikiem. Mam wobec tego kolejne pytanie: czym, oprócz oczywiście mocy powinnam sìę kierować przy jego wyborze? Znajomy sugeruje mi produkt lokalnego producenta, z którego jest zadowolony, podstawowym argumentem jest szybki i dobry serwis w niedużej odległości. Chodzi o firmę Herrmann. Porównałam jego opis z kotłem z podpisu Kaszpira skam 12. I kotły skam mają lepszych marketingowców, albo faktycznie są lepsze- ktoś coś doradzi? Przy herrmanie wydaje mi się, że nie dopasuję mocy producent deklaruje moc 19 kW do ogrzewania ok.130 m2 i następny to już 35kW dla 340 m2. Ponizej link
    http://hermann.net.pl/pl/produkty/linia-eco-hr-plus
    Ostatnio edytowane przez fafulja ; 18-09-2014 o 08:38

  11. #31
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Przy grzejnikach,nawet niskotemperaturowych nie ma sensu instalacji pompy bo tanio na pewno nie wyjdzie.
    Wybieraj źródło ciepła o mocy grzewczej ok.10kW,mocne przewymiarowanie kotła to kłopoty.
    Namiastkę bezobslugowosci osiągniesz przy pellecie gdzie kotły same się rozpalaja jak trzeba grzać i same gasną jak grzać nie potrzeba.

    Jeśli masz możliwość zrobienia podlogowki to nawet się nie zastanawiaj. Nowoczesne urządzenia grzewcze współpracują najlepiej z niskimi temp.zasilania i dotyczy to nie tylko pompy ale też gazu ziemnego i kotła kondensacyjnego.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 18-09-2014 o 08:43

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    Polecane przez map78 klimakonwektory nie interesują mnie zupełnie, gdyż funkcja klimy latem w przypadku tego domu będzie zupełnie niewykorzystana, poza tym nie chcę w sypialniach nic co może generować jakieś dzwięki, a z tego co napisał map78 przy klimakonwektorach coś słychac. Alternatywą były dla.mnie grzejniki niskotemperaturowe- ale padła sugestia, że przy PC nie nagrzeją mi pomieszczeń wystarczająco( 2 sypialnie po 15 m2 i raz 18 m2).Więc zostaje mi kocioł na paliwo stałe- nie boję się pylenia, popiołu itp,więc ekogroszek może jak dlq mni być, oczywiście z podajnikiem.
    Powiem krótko. Popełniasz olbrzymi błąd i za bardzo nie długo będziesz tego bardzo żałować - przypomnij sobie wtedy ten post. Twoja kotłownia kompletnie nie nadaje się do węgla i szybko się przekonasz, że to parę groszy, które teraz zaoszczędzisz na instalacji węgla w nowym domu szybko odbije Ci się czkawką. Ale oczywiście to Twoja decyzja i nawet ją rozumiem, bo też najpierw zainwestowałem w "taniość", a potem dopiero zacząłem myśleć

    Co do grzejników niskotemperaturowych, to nigdzie nie pisałem, ze nie nagrzeją Ci sypialni Nagrzeją tylko fakt, że muszą być zasilane temp ok 40st obniży sprawność pompy, czyli wyjdzie drożej niż przy samej podłogówce - drożej, ale nie zimniej.

    A co do klimakonwektorów, to hałas jaki generują w nocy jest niewspółmierny do hałasu jaki będzie generował Twój podajnik z kotła - te słowa również wspomnisz
    I jeszcze co do klimy na poddaszu - pogadamy po pierwszym lecie, czy by się nie przydała bo chyba nigdy nie przyszło Ci spać na poddaszu w upalne lato
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Czyli te wylewki są już wylane? No to podłogówka po całości nie wyjdzie. Ale jeżeli po gresie zostanie powiedzmy tych 2,85 wysokości to przy zastosowaniu pomp na zasilaniu i stojącego zasobnika CWU powinno się udać umieścić naczynie wyrównawcze na parterze - pod samym stropem kotłowni, bez konieczności wynoszenia go na nieogrzewane poddasze. Trzeba tylko będzie szanować wysokość robiąc wyjścia z kotła i pompę do mieszacza podłogówki. Pół metra od dna naczynia wyrównawczego do góry najwyżej położonego punktu instalacji grzewczej z wodą w zupełności wystarczy przy pompach na zasilaniu. Norma mówi o 30 cm, ale norma to tylko norma. Więc ja decydując się na ekogroszek robiłbym tą instalację w układzie otwartym. Map - koleżanka ma nieużytkowe poddasze, raczej na nim sypiać nie będzie...
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Ten kocioł który podajesz będzie za duży. 19 kW do takiego domu to stanowczo za dużo. 12 kW ci starczy i będzie spokojnie pracować. Poza tym - 19 kW waży tylko 210 kilogramów? Nie wiem z czego ten kocioł wykonano, długiego życia mu nie wróżę. Kocioł to jednak kupa żelastwa jest. Normalne 19 kW powinno ważyć tak 400 - 500 kg. Ma też ruszt wodny - a tego bym unikał, bo może się okazać fabryką sadzy.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  15. #35

    Domyślnie

    Map78 nie chodzi tylko o " taniość" tylko żeby ciepło zimą było- napisałeś:
    Grzejniki niskotemperaturowe i tak będą w mrozy potrzebować zasilanie powyżej 40st, a do tego trzeba by je sporo przewymiarować żeby dawały radę.- rozumiem to tak, że oszczędności płynące z zainstalowani PC, u mnie nie wystąpią, wiec poza ekologią innego uzasadnienia jej instalacji nie widzę. Jak pisałam pył mi nie straszny . Hałasu z kotłowni az tak się nie boję, trochę metrów i scian po drodze do sypialni jest, a na poddasze wogole wchodzić w celach mieszkalnych nikt nie będzie- wiem, jak wygląda spanie na poddaszu latem albo w czasie ulewy i dlatego świadomie wybrałam parterówkę

    Kobra- ja tez po porownaniu z pierwszym "lepszym" kotłem z forum- czyli skamem kaszpira stwierdziłam że chyba ten herrmann to nie to. Tylko jak tu teraz męża przekonać, że bliskosc producenta to nie wszystko

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Map - koleżanka ma nieużytkowe poddasze, raczej na nim sypiać nie będzie...
    Fakt. Dopiero teraz dokładnie obejrzałem ten projekt, bo wcześniej byłem pewien, że mówimy o sypialniach na poddaszu.
    Ale po dokładnym tym razem przestudiowaniu tego domku stwierdzam, że węgiel tam to samobójstwo. Pani pisze, że lubi ciszę, a komin do tego kotła dzieli ścianę z główną sypialnią - kobra - powiedz pani szczerze co to oznacza Przecież tam nie tylko będzie go bardzo głosno słychać ale i wibracje będą jak się załączy. To jedno, a dalej - kotłownia ma 4,7m2 - przecież tam ledwie ten kocioł z armaturą wejdzie więc pomieszczenie gospodarcze obok będzie musiało robić za skład opału
    Wyjście z kotłowni do hall'u czyli tak na prawdę prosto na salony - proszę Cie powiedz, że żartujesz - też byś u siebie tak zrobił
    Wiem, że chcecie te kotły sprzedać, ale trochę się opamiętajcie - nie na siłę - tam węgiel pasuje jak pięść do oka! - tylko czysta kotłownia!!!

    fafulia - jeżeli te sypialnie są na tym samym poziomie co podłogówka to przewymiarowane niskotemperaturowe grzejniki będą jak najbardziej OK. Może będziesz musiała grzać delikatnie wyżej niż przy 100% podłogówki, ale uważam, że będzie OK bo ciepło z tak olbrzymiego grzejnika jak podłogówka rozprzestrzeni się po całym domu. Inaczej wygląda to na poddaszu, gdy do podłogówki daleko i dochodzą dodatkowe straty przez dach, ale u Ciebie będzie OK.
    Nie daj się wpuścić w ten węgiel, bo poczynisz nieodwracalne szkody w Swoim domu i będziesz tego bardzo żałować!
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  17. #37

    Domyślnie

    Map 78 kotłownia ma nieco inaczej wydzielone sciany. komin sąsiaduje z małym wc, a najblizsza sypialnia bedzie na razie goscinna, zrezygnowałam z 3 m2 na rzecz przepięknego widoku z okien mniejszych sypialni. argument o wyjsciu z kotlowni daje do myslenia. Tylko teraz juz zupełnie głupia jestem i nie wiem, nie wiem, nie wiem

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    argument o wyjsciu z kotlowni daje do myslenia. Tylko teraz juz zupełnie głupia jestem i nie wiem, nie wiem, nie wiem
    To jeszcze mało. Zauważ, że ta kotłownia to pomieszczenie przejściowe - ma troje drzwi. Syf z kotłowni będzie się zatem rozprzestrzeniał na wszystkie 3 pomieszczenia. Ta kotłownia nie była zaprojektowana pod węgiel - uwierz mi! Po załadunku opału, albo jak Ci cofnie dym do podajnika - to się zdarza nawet najlepszym - gdzie wywietrzysz ten smród - na salon? Kotłownia powinna być na uboczu domu, posiadać ściany zewnętrzne i przynajmniej jakieś okienko, a najlepiej osobne wejście.
    Ja np 90% wejść do domu realizuję przez garaż - no po to on jest żeby zimą na mróz nie wychodzić. A Ty kapcie gdzie będziesz trzymać - w kotłowni? zamieszasz pogrzebaczem w ogniu i prosto na salony Sorry, ale jak powiedziałem zastanów się bo będziesz żałować.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Map ja kotłów nie sprzedaję. I nie sądzę żebym kiedykolwiek koleżance miał sprzedać węgiel. Zapytany odpowiadam. Faktem jest,m że pierwszą rzeczą którą bym w tym projekcie zrobił byłoby zamurowanie drzwi z hallu do kotłowni - ale to niezależnie od źródła ciepła. Chociaż znam takich którzy uważają takie drzwi za spore ułatwienie. U mnie kocioł jest w piwnicy - i mimo tego przejścia z garażu na poziomie 0 do domu nie ma. Hałas nie jest niczym obowiązkowym. Dobrze zamontowany kocioł ( zbrojona guma pod podstawę i nóżkę podajnika, elastyczne uszczelnienie połączenia czopucha z kominem, dobre poziomowanie ) opalany odpowiednim paliwem ( np. Retopalem - ten ma drobne ziarno, albo ekomiałem ) może być praktycznie poza kotłownią niesłyszalny. Nad kotłownią mam kuchnię - i w niej kotła nie słychać. W kotłowni też obecnie podajnika nie słyszę ( po zmianie palnika na Ardeo i opału na miał ), słyszalna jest praca dmuchawy.
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 18-09-2014 o 10:59
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  20. #40
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Takie "kotłownie" w pomieszczeniach nieprzystosowanych to brud i smród , w starych domach kotłownie na węgiel były w piwnicach teraz robi się pomieszczenia z oddzielnym wejściem z zewnątrz .
    Niestety spalanie węgla wiąże się z przykrymi zapachami nie tylko na zewnątrz domu , sam popiół po prostu śmierdzi .
    Darek B

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony