dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie obniżenie napięcia do 24V do czujnika poziomu wody

    Witajcie,
    posiadam studnię, z której cyklicznie pompa wypompowuje medium (to akurat jest najmniej istotne)

    Chciałbym wiedzieć, gdy pompa ulegnie awarii i poziom podniesie ponad maksymalny poziom - posiadam czujnik poziomu zbudowany z nierdzewnej kulki unoszonej i zwierającej tym samym obwód. Z uwagi na fakt, że środowisko w studni jest b. wilgotne - rozsądnym byłoby obniżenie napięcia do bezpiecznego np do 24V. Myślałem, żeby w obwód sygnalizacji wpiąć buzer oraz lampkę sygnalizacyjną, pobór prądu będzie max.30-50mA. Sygnalizacja byłaby umieszczona w skrzynce sterującej w garażu...
    Jaki najlepiej transformator zastosować?
    Czy transformator pobiera jakiś prąd, gdy obwód na uzwojeniu wtórnym jest rozwarty.

  2. #2

    Domyślnie

    Gdy uzwojenie wtórne rozwarte (nieobciążone) - stan jałowy. Zobacz w katalog, niektórzy producenci podają wartość prądu w tym stanie.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    Witajcie,
    posiadam studnię, z której cyklicznie pompa wypompowuje medium (to akurat jest najmniej istotne)

    Chciałbym wiedzieć, gdy pompa ulegnie awarii i poziom podniesie ponad maksymalny poziom - posiadam czujnik poziomu zbudowany z nierdzewnej kulki unoszonej i zwierającej tym samym obwód. Z uwagi na fakt, że środowisko w studni jest b. wilgotne - rozsądnym byłoby obniżenie napięcia do bezpiecznego np do 24V. Myślałem, żeby w obwód sygnalizacji wpiąć buzer oraz lampkę sygnalizacyjną, pobór prądu będzie max.30-50mA. Sygnalizacja byłaby umieszczona w skrzynce sterującej w garażu...
    Jaki najlepiej transformator zastosować?
    Czy transformator pobiera jakiś prąd, gdy obwód na uzwojeniu wtórnym jest rozwarty.
    Kulka zamyka lub otwiera obwód zasilania pompy bezpośrednio ?
    Można zrobić tak: Czujnik poziomu wody to zwykły styk NO. Poziom wody go zwiera. Uruchomiony zostaje np. aparat schodowy, który steruje cewką stycznika. Ten zaś uruchamia pompę. Aparat jest tu dla wydłużenia czasu pracy pompy, z regulacją w dodatku. Na wypadek awarii pompy można zastosować dodatkowy czujnik NO, który uruchomi buzzer, światło sygnalizacyjne lub co kolwiek zechcesz, np. SMS. Tak na pewno jest bezpieczniej niż zamykać obwód prądowy metalową kulką-pływakiem.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil929 Zobacz post
    Kulka zamyka lub otwiera obwód zasilania pompy bezpośrednio ?
    Można zrobić tak: Czujnik poziomu wody to zwykły styk NO. Poziom wody go zwiera. Uruchomiony zostaje np. aparat schodowy, który steruje cewką stycznika. Ten zaś uruchamia pompę. Aparat jest tu dla wydłużenia czasu pracy pompy, z regulacją w dodatku. Na wypadek awarii pompy można zastosować dodatkowy czujnik NO, który uruchomi buzzer, światło sygnalizacyjne lub co kolwiek zechcesz, np. SMS. Tak na pewno jest bezpieczniej niż zamykać obwód prądowy metalową kulką-pływakiem.
    ...pompa pracuje niezależnie....
    Nie potrzebuje żadnych styczników, nie ingeruję w układ sterowania pompą. Chcę zrobić sygnalizacje wysokiego poziomu wody, który jest następstwem nie włączenia się pompy.

    Wczoraj poszperałem na allegro.
    Przystępne cenowo są transformatory dzwonkowe montowany na szynę DIN. Mogę taki zastosować? Toroidalny jest wg mnie za mocny, proszę o poradę...
    Ostatnio edytowane przez Łukasz80 ; 19-10-2014 o 07:51

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Wystarczy Ci do tego dowolny zasilacz, choćby niepotrzebna ładowarka od emerytowanej komórki (choć lepiej tu wybrać coś markowego, nie bazarowego chińczyka, ten może mieć spory prąd jałowy). Te na szynę DIN też spokojnie wystarczą.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    ...pompa pracuje niezależnie....
    Nie potrzebuje żadnych styczników, nie ingeruję w układ sterowania pompą. Chcę zrobić sygnalizacje wysokiego poziomu wody, który jest następstwem nie włączenia się pompy.
    [.....]
    O.K. Zakładam, że wiesz, co robisz i to co robisz jest bezpieczne. Chcesz zrobić sygnalizację wysokiego poziomu wody i do tego się odniosę.
    Również poszperałem na Allegro i ....
    1) Czujnik poziomu cieczy (styk NO jak wspominałem)
    2) Przekaźnik bistabilny
    3) Zasilacz 12V 1A
    4) Sygnalizator optyczno-akustyczny jak do alarmów
    Ewentualne inne opcje to kwestia wyobraźni i funduszy.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    A po co przekaźnik? Przecież sygnalizator ma niewielki pobór prądu, spokojnie można go bezpośrednio przez zestyk zasilać. Zresztą z postu Łukasza wyraźnie wynika, że wie, jak to zrobić, pytał jedynie o zasilacz.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    A bo niektórzy najprostszą rzecz chcą sobie utrudnić maxymalnie.
    Jakieś czujniki do wszystkiego w domu porobić nawet do skrzynki hi hi.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    A po co przekaźnik? Przecież sygnalizator ma niewielki pobór prądu, spokojnie można go bezpośrednio przez zestyk zasilać. Zresztą z postu Łukasza wyraźnie wynika, że wie, jak to zrobić, pytał jedynie o zasilacz.
    Można i bez przekaźnika. Staram się tylko separować obwody. Wielokrotnie mi się to opłaciło

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    @aiki - ....no!

    @kamil - niby racja, ale tu nie ma czego separować. Koszt separatora byłby przecież większy, niż chronionego elementu.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post

    @kamil - niby racja, ale tu nie ma czego separować. Koszt separatora byłby przecież większy, niż chronionego elementu.
    Na pewno ? Chodzi mi o separację sygnalizatora około 60-110 zeta.
    Ciekawe czy zamiast przekaźnika szybki bezpiecznik topikowy 500mA zdałby egzamin ?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    A jaki sygnalizator Ty proponujesz tam dać, że taki budżet przewidujesz? Bo buzzer plus lampka sygnalizacyjna o których pisze Łukasz przy odrobinie zachodu w równowartości niedrogiego piwa można zamknąć.

    Ale zostawmy to, bo zaczynamy bić pianę, sprawa jest już chyba jasna: jakikolwiek zasilacz, bezpośrednio do niego elementy sygnalizacyjne, jeśli prócz nich ma być coś więcej (np. ma to być podpięte do alarmu, bardzo wygodne rozwiązanie swoją drogą), separacja choćby przekaźnikiem jest wskazana. Bezpiecznik w linii? Moim zdaniem szkoda zachodu.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    A jaki sygnalizator Ty proponujesz tam dać, że taki budżet przewidujesz? Bo buzzer plus lampka sygnalizacyjna o których pisze Łukasz przy odrobinie zachodu w równowartości niedrogiego piwa można zamknąć.

    [.....]
    Wszystko zależy od konsekwencji awarii pompy. Buzzer w cenie browaru to cichy alarm, łatwy do przeoczenia. Sygnalizator od alarmu słychać na setki metrów. Ocena i decyzja należy do autora.

  14. #14

    Domyślnie

    dzięki Panowie, za porady
    zbiornik ma pojemność 1000l, pompa załącza się przy napełnieniu 350l, czujnik zamontuję na poziomie 450l - czyli jest jeszcze 550l jako bufor. Mam wtedy jeszcze kilka dni na zauważenia/usłyszenia sygnalizacji. Sygnalizacja właśnie ma być relatywnie cicha, nie potrzebuję nawiązywać połączenia z NASA

    Reasumując:
    Założę małe trafo dzwonkowe na szynę DIN, mam kilka pól wolnych w skrzynce sterowniczej. Lampka 12mA plus buzer pulsacyjny 25-35mA, czujnik ma obciążalność 500mA przy 24V, więc bedzie raczej ok?
    Teoretycznie zakładając układ sygnalizacji będzie rozwarty przy braku awarii, która nie powinna się wydarzyć przez mam nadzieję kilka najbliższych lat

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil929
    Można zrobić tak: Czujnik poziomu wody to zwykły styk NO. Poziom wody go zwiera.
    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    dzięki Panowie, za porady
    (...)
    Teoretycznie zakładając układ sygnalizacji będzie rozwarty przy braku awarii, która nie powinna się wydarzyć przez mam nadzieję kilka najbliższych lat
    Byłby lepiej i bezpieczniej gdyby obwód był zwarty przy braku awarii. W przypadku uszkodzenia kabla, lub przekroczenia poziomu wody zapala się kontrolka.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    w sumie to firma F&F ma cos takiego jak przekaźniki zalania. pewnie wyjdą w cenie trafa + inne rzeczy. Mam takie dwa od 5 lat i działają bezawaryjnie.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Aż dwa produkty F&F, które od pięciu lat działają bezawaryjnie? To, kurczę, mały cud
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    no dobra - jeden był popsuty na starcie. Ale wymienili na nowy.

    W linii produkcyjnej mam ich ze dwie czasówki i inne pierdoły - tez działają.

    Swoją drogą co byś polecał z takiej prostej automatyki?
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Mi też wymieniali bez gadania na nowe, ale za jakimś szóstym razem (na dwadzieścia parę modułów) znudziło mi się i zacząłem je eliminować.
    Co bym polecał - szczerze mówiąc nie wiem, ja F&Fy zacząłem sukcesywnie zastępować własnymi wynalazkami, ale obijało mi się o uszy, że ludzie chwalą sobie urządzenia Moellera oraz naszego Zamela.

    Dla jasności jeszcze - z F&F miałem dużo przekaźników bistabilnych i to one takie zawodne były. Czujnik zmierzchowy działa bez problemu od paru lat.
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 20-10-2014 o 18:25 Powód: uściśliłem ilość reklamacji
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    w sumie to firma F&F ma cos takiego jak przekaźniki zalania. pewnie wyjdą w cenie trafa + inne rzeczy. Mam takie dwa od 5 lat i działają bezawaryjnie.
    a mógłbyś opisać mniej więcej jak wg Ciebie wyglądałaby taka instalacja? Chętnie wezmę pod uwagę inne rozwiązania..

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony