dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie Czy poprawnie zadziała wyłącznik różnicowo-prądowy.

    Witam.
    Posiadam sieć TN-C i od licznika mam 4 przewody( 3 różnego koloru i 1 żółto-zielony) które idą do nie do budynku.
    Tylko jak otwierałem tę skrzynkę od licznika to z licznika wychodzi 5 przewodów ( 3 różnego kolory 1 niebieski i 1 żółto zielony) a mój przewód jest połączony następująco te: różnokolorowe są połączone z różnokolorowymi, natomiast mój żółto zielony jest podłączony do niebieskiego od licznika, a żółto-zielony od licznika jest wolny. Mało tego budynek nie posiada uziomu.
    1. Czy ja w domu mogę zamontować wyłącznik różnicowo-prądowy??
    2. Czy mam kupić przewód 5 żyłowy i go dać od licznika do domu???
    3. Czy mogę skorzystać z tego żółto-zielonego od licznika???
    4. Czy musi mi elektryk zrobić uziom???

  2. #2

    Domyślnie

    1. Tak
    2. Nie
    3. Nie
    4. Tak
    dodam jeszcze 5. Sieć wewnętrzna musi mieś rozdzielone PE i N.
    Przy spełnieniu wszystkich powyższych warunków jest dobrze.

  3. #3

    Domyślnie

    ad 1 - możesz, ale ...
    ad2 - nie (mowa o przewodzie 5-żyłowym)
    ad3 - możesz, ale ...
    ad 4 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (z późniejszymi zmianami) § 184. 1.

    PS. Kolego rgal, dlaczego punkt 3 "nie" ?
    I nazwa "sieć wewnętrzna" jest nazwą mylącą, panie kolego.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 12-12-2014 o 08:08
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    PS. Kolego rgal, dlaczego punkt 3 "nie" ?
    I nazwa "sieć wewnętrzna" jest nazwą mylącą, panie kolego.
    Odpowiedziałem "nie" ponieważ założyłem że mowa o uziemieniu zlokalizowanym w złaczu pomiarowym, oddalonym od budynku, W takiej sytuacji łaczenie go z uziemieniem budynku nie ma większego sensu, co więcej przynajmniej część ZE na to nie wyraża zgody. No chyba że żle zrozumiałem opis problemu.

    Sieć wewnętrzna - przyznaję za duży skrót myślowy i wprowadza w bład, W uproszczeniu miałem na myśli obwody chronione przez ww wył róznicowoprądowy.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał rgal
    Odpowiedziałem "nie" ponieważ założyłem że mowa o uziemieniu zlokalizowanym w złaczu pomiarowym, oddalonym od budynku, W takiej sytuacji łaczenie go z uziemieniem budynku nie ma większego sensu, co więcej przynajmniej część ZE na to nie wyraża zgody
    Problemem tutaj jest nie uziemienie w złączu kablowym, lecz rozdzielony PEN. Uziemienie budynku jest obligatoryjne, wymagane prawem.
    Cytat Napisał rgal
    Sieć wewnętrzna - przyznaję za duży skrót myślowy i wprowadza w bład, W uproszczeniu miałem na myśli obwody chronione przez ww wył róznicowoprądowy.
    Są obwody w instalacji, które nie muszą być chronione przez wspomniany RCD.
    W uproszczeniu ta Twoja sieć wewnętrzna jest tylko i wyłącznie instalacją, w myśl Prawa budowlanego i Prawa energetycznego.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janek_kos

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    43

    Domyślnie

    moim skromnym zdaniem 3. koniecznie jeżeli... a co z przekrojem WLZ bo nic o nim nie wiemy i oczywiście 4.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Koledzy elektrycy.
    Tak dla wiadomości, kabel mam pociągnięty z słupa do budynku i schodzi na dół i do ściany jest przytwierdzona skrzynka z licznikiem. I ja mam za licznikiem kostkę z 5 kablami ( 3 kolory 1 niebieski i 1 zielonożółty). Ale do domu wchodzą mi tylko 4 (3 fazowe i PEN) żadnego podziału nie ma.
    A ja chciałbym ten kabel 4 żyłowy wywalić( dużo metrów go nie ma jakieś 5) i kupić 5 żyłowy i podzielić PEN i zrobić uziom.
    Jak panowie myślicie??

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Moim zdaniem najwygodniej jest zrobić rozdział na PE i N w rozdzielni budynku. Skąd to parcie, żeby to zrobić na "kostce" licznika?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Bo bym chciał mieć jeszcze uziemienie, a nie mam żadnego. A będę robił teraz kotłownie i chciałem rurki miedziane i piec uziemić. tak mi elektryk doradzał.

  10. #10

    Domyślnie

    Kolego krzcel, czytaj ze zrozumieniem :
    Cytat Napisał pablojarocin
    kabel mam pociągnięty z słupa do budynku i schodzi na dół i do ściany jest przytwierdzona skrzynka z licznikiem. I ja mam za licznikiem kostkę z 5 kablami ( 3 kolory 1 niebieski i 1 zielonożółty). Ale do domu wchodzą mi tylko 4 (3 fazowe i PEN) żadnego podziału nie ma.
    A Ty autorowi piszesz :
    Cytat Napisał krzcel
    Moim zdaniem najwygodniej jest zrobić rozdział na PE i N w rozdzielni budynku. Skąd to parcie, żeby to zrobić na "kostce" licznika?
    Nie zauważyłeś, że PEN JUŻ został rozdzielony w skrzynce licznikowej ? Za licznikiem już nie ma PEN, są N i PE, więc co masz zamiar rozdzielać ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    To, że rozwiązanie konstrukcyjne skrzynki licznikowej umożliwia wykonanie rozdziału, nie oznacza że musimy go tam robić. A w tym przypadku rozdział niby jest zrobiony bo mamy niebieski i żółtozielony, ale nie jest zrobiony bo:
    Cytat Napisał pablojarocin Zobacz post
    natomiast mój żółto zielony jest podłączony do niebieskiego od licznika, a żółto-zielony od licznika jest wolny.
    Można skorzystać z rozdziału w skrzynce licznikowej, wtedy należy zastąpić kabel 4x kablem 5x. A można zlikwidować rozdział w skrzynce i zrobić go w rozdzielni.


    To jest budowa? remont?
    Skąd się wzięła decyzja o kablu 4x od licznika do budynku?
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 22-12-2014 o 12:59

  12. #12

    Domyślnie

    Przecież autor napisał :
    I ja mam za licznikiem kostkę z 5 kablami ( 3 kolory 1 niebieski i 1 zielonożółty).
    Chyba, że ten piąty jest rezerwowy, nigdzie nie podłączony. Trzeba zapytać autora, skąd się wzięła "kostka z pięcioma kablami", to wszystko.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    To jest budowa. I mi ZE tak zrobili, pytali się gdzie ma byc licznik czy przy ogrodzeniu czy na budynku. Założyli licznik 3 bezpieczniki i kostka z 5 kablami. A dlaczego elektryk mi do domu wprowadził 4 żyłowy to nie wiem, i budynek stał 4 lata odłogiem. I teraz się trochę pieniędzy odłożyło i by się chciało trochę budować.

  14. #14

    Domyślnie

    To jeżeli w te "trochę budowania" wchodzi wykonanie innych przyłączy, np wody to do wspólnego dołu bednarka i jeżeli jest ten rozdział w skrzynce licznika już zrobiony to masz idealny układ, wyprowadzasz w pobliżu końcówkę bednarki i łaczysz krótkim kablem w skrzynce podtynkowej, jeżeli masz jeszcze w niej miejsce (szynę) na instalacje przepięciówki i chcesz mieć taką to też najlepszy chyba wariant ją tam zamontować bo masz króciutki kabel do uziomu jak się zaleca (ok 0,5m dla zabezp. B).

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablojarocin Zobacz post
    A dlaczego elektryk mi do domu wprowadził 4 żyłowy to nie wiem
    Powodem mogło być, że ta "kostka z pięcioma kablami" to w ocenie elektryka nie jest punkt rozdziału. A że elektryk był fizycznie na miejscu i widział na swe oczy, to ciężko z nim polemizować. Daj fotkę wnętrza skrzynki licznikowej.
    Powodem, że lobbuję rozdział w rozdzielnicy jest, że ja lubię mieć pod kontrolą wzrokową tą "śrubę" stanowiącą punkt rozdziału a w skrzynce licznikowej pewnie jest zaplombowana. Oczywiście nie jest to związane z przepisami, rozdzielić możesz i tu i tu.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Wstawie fotkę z wnętrza tej skrzynki i wszystko będzie jasne.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Mam coś takiego
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wlz.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	295544

  18. #18

    Domyślnie

    Rozdział PEN mógł nastąpić przed tą listwą zaciskową.
    Wystarczy sprawdzić napięcie pomiędzy którąś fazą a z-ż linką.
    Można również omomierzem sprawdzić, czy linki niebieska i z-ż są ze sobą wcześniej połączone.
    Omomierza używamy TYLKO do tych dwóch przewodów.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Rozdział PEN mógł nastąpić przed tą listwą zaciskową.
    Wystarczy sprawdzić napięcie pomiędzy którąś fazą a z-ż linką.
    Można również omomierzem sprawdzić, czy linki niebieska i z-ż są ze sobą wcześniej połączone.
    Omomierza używamy TYLKO do tych dwóch przewodów.
    Można ten niebieski i żółto zielony zobaczyć tester zwarć??? Brzęczykiem?? Bo chwilowo nie mam miernika. A jutro będę na budowie to bym zobaczył.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Załóżmy, że rozdział PEN jest zrobiony przez ZE przed tą listwą zaciskową.
    Czy można uznać samowolnie, że nie chcemy tu rozdzielać i zrobić rozdział w budynku? Czy też z faktu, że ZE rozdzielił w skrzynce licznikowej wynika że musimy się trzymać tego rozwiązania?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony