dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie czy w okresie administrowania osiedlem deweloper może wykonywać zmiany budynku

    Witam Państwa,
    Proszę o informację, czy w okresie administrowania osiedlem przez dewelopera do czasu zawiązania wspólnoty może on dokonywać zmian w kostrukcji budynku na wniosek króregoś z mieszkańców i nie informując o tym pozostałych. Chodzi dokładnie o wykonanie przez dewelopera dodatkowego systemu wentylacji dla potrzeb pochłaniacza (okapu) kuchennego, połączenie zostało wykonane rurą o średnicy 120 mm i wyprowadzone kolanem w dół przez ścianę konstrukcyjną na zewnątrz budynku.
    Mój lokal mieszkalny znajduje się piętro niżej i pod wystającą rurą wentylacyjną znajduje się okno z mojego pomieszczenia kuchennego. Biorąc pod uwagę fakt, że instalacji dokonano na ścianie zachodniej (wiatry w Polsce w większości wieją od strony zachodniej) a w budynku znajduje się wentylacja grawitacyjna z nawiewnikami w oknach, przy otwarciu bądź uchyleniu okna wszelkie zapachy będą wtłaczane do mojego mieszkania. Taki sposób odprowadzenia brudnego powietrza jest dla mnie uciążliwy i obniża komfort mieszkania.
    Z informacji przekazanych mi przez Dewelopera, to właśnie deweloper wyraził zgodę na takie wyprowadzenie wentylacji, prawdopodobnie dla celów estetycznych, z powodu zmiany miejsca podłączenia pochłaniacza przez właściciela lokalu.
    Jednocześnie informuję, że projekcie każdego mieszkania w pomieszczeniu kuchennym znajduje się komin z dwiema kratkami wywiewnymi a właściciel lokalu który dokonał zmian w trakcie zawierania umowy z deweloperem otrzymał taki projekt i miał wiedzę na temat rozmieszczenia kratek systemu wentylacji oraz rozmieszczenia elementów wyposażenia kuchni.
    Interweniowałem w sprawie usunięcia tej wyrzutni i przywrócenia budynku do stanu z momentu odbioru przez nadzór budowlany oraz nabycia przeze mnie lokalu u dewelopera który obecnie jest także administratorem budynku, ale uzyskałem informację że wszystko zostało wykonane zgodne z prawem.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Ale o co chodzi z tym "zawiązaniem wspólnoty"?

    De iure wspólnota mieszkaniowa powstaje z chwilą sprzedaży przez "developera" jednego mieszkania w zbudowanym budynku....

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Ale o co chodzi z tym "zawiązaniem wspólnoty"?

    De iure wspólnota mieszkaniowa powstaje z chwilą sprzedaży przez "developera" jednego mieszkania w zbudowanym budynku....
    Trochę źle napisałem, powinno być do momentu odwołania Zarządu który sprawował deweloper.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tofek Zobacz post
    Witam Państwa,
    Proszę o informację, czy w okresie administrowania osiedlem przez dewelopera do czasu zawiązania wspólnoty może on dokonywać zmian w kostrukcji budynku na wniosek króregoś z mieszkańców i nie informując o tym pozostałych. Chodzi dokładnie o wykonanie przez dewelopera dodatkowego systemu wentylacji dla potrzeb pochłaniacza (okapu) kuchennego, połączenie zostało wykonane rurą o średnicy 120 mm i wyprowadzone kolanem w dół przez ścianę konstrukcyjną na zewnątrz budynku.
    Mój lokal mieszkalny znajduje się piętro niżej i pod wystającą rurą wentylacyjną znajduje się okno z mojego pomieszczenia kuchennego. Biorąc pod uwagę fakt, że instalacji dokonano na ścianie zachodniej (wiatry w Polsce w większości wieją od strony zachodniej) a w budynku znajduje się wentylacja grawitacyjna z nawiewnikami w oknach, przy otwarciu bądź uchyleniu okna wszelkie zapachy będą wtłaczane do mojego mieszkania. Taki sposób odprowadzenia brudnego powietrza jest dla mnie uciążliwy i obniża komfort mieszkania.
    Z informacji przekazanych mi przez Dewelopera, to właśnie deweloper wyraził zgodę na takie wyprowadzenie wentylacji, prawdopodobnie dla celów estetycznych, z powodu zmiany miejsca podłączenia pochłaniacza przez właściciela lokalu.
    Jednocześnie informuję, że projekcie każdego mieszkania w pomieszczeniu kuchennym znajduje się komin z dwiema kratkami wywiewnymi a właściciel lokalu który dokonał zmian w trakcie zawierania umowy z deweloperem otrzymał taki projekt i miał wiedzę na temat rozmieszczenia kratek systemu wentylacji oraz rozmieszczenia elementów wyposażenia kuchni.
    Interweniowałem w sprawie usunięcia tej wyrzutni i przywrócenia budynku do stanu z momentu odbioru przez nadzór budowlany oraz nabycia przeze mnie lokalu u dewelopera który obecnie jest także administratorem budynku, ale uzyskałem informację że wszystko zostało wykonane zgodne z prawem.
    Czy nikt nie odpowie na powyższe ??

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w momencie kiedy zgodnie z prawem istnieje wspólnota (sprzedaż pierwszego mieszkania) kazda ingerencja w częśc wspólną (np. sciana zewnętrzna) wymaga zgody wspólnoty (nie zarządu)

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    w momencie kiedy zgodnie z prawem istnieje wspólnota (sprzedaż pierwszego mieszkania) kazda ingerencja w częśc wspólną (np. sciana zewnętrzna) wymaga zgody wspólnoty (nie zarządu)
    A czy mogę prosić o zapis rozporządzenia

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ustawa o własności lokali


    Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu
    potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej
    czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących
    czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem
    przewidzianej.
    3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
    1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej,
    2) przyjęcie rocznego planu gospodarczego,
    3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu,
    4) zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej,
    5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej,
    na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy
    lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości
    udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego
    lub przebudowanego,
    5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości
    wspólnej,
    6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej,©Kancelaria Sejmu s. 8/12
    2013-09-27
    6a) nabycie nieruchomości,
    7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16,
    ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów
    związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno
    do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku
    właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu
    nieruchomością wspólną,
    9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej
    niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w
    nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych,
    odrębnych nieruchomościach wspólnych,
    10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któ-
    remu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w
    art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością
    wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń
    z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej
    .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony