dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: W omawianym przypadku optymalne będzie grzanie:

Głosujących
1. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • gazem

    0 0%
  • pelletem

    0 0%
  • ani gaz, ani pellet nie są optymalne

    1 100,00%
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Stary dom - ogrzewanie GAZ czy PELLET?

    Witam.

    Proszę o poradę w kwestii ogrzewania domu, wybudowanego pod koniec lat 70'. Budynek ma 3 kondygnacje nadziemne:
    - piwnica - 105 m2 (w tym garaż 22 m2, kotłownia 19 m2), ściany grubości ok. 40 cm, na zewnątrz kamień ozdobny grubości ok. 10 cm, od wewnątrz cegła, pomiędzy wylewka z betonu. Podłoże na ziemi, 10 cm chudziak, 10 cm styropian i wylewka (tu uwaga: jest dosyć nisko, dlatego wylewka jest do granicy ław - 20 cm od ściany, gdyby wylewką przykryć ławy, byłoby zbyt nisko). W każdym pomieszczeniu kaloryfery aluminiowe. Z uwagi na kamień piwnica NIE będzie ocieplona,
    - parter - 105 m2, wysokość - 235 cm, na zewnątrz cegła, od wewnątrz gazobeton, pomiędzy pusta przestrzeń. Planuje się ocieplenie styropianem 15 cm. Na podłodze 5 cm styropian, podłogówka w salonie z aneksem kuchennym, łazience i korytarzu (poza tym 3 pokoje - kaloryfery aluminiowe, jeszcze nie ma). Planowany jest też kominek, na razie nie wiadomo jaki,
    - poddasze użytkowe - 70 m2, ściany z suporexu 24 cm, na zewnątrz ocieplenie styropianem 30 cm.
    Dach dwuspadowy z dwoma facjatkami, dachówka ceramiczna, ocieplenie wełną 15 cm między krokwiami, 15 cm między jętkami + 15 cm pod. Podłogówka w korytarzu i łazience. W dwóch pokojach kaloryfery aluminiowe.
    Okna Drutex trzyszybowe, wskaźnik ok. 0,95 jeśli się nie mylę (w sumie 18 okien). Planowane są rolety zewnętrzne.

    Z projektu. Maksymalny roczny wskaźnik obliczeniowy zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną: 123 kWh/(m2 x rok), roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową: 92 kWh/(m2 x rok). W projekcie jest ocieplenie piwnicy styropianem 15 cm. Kubatura ogrzewana: 1100 m3, powierzchnia ogrzewana 280 m2.

    Do domu doprowadzony jest gaz ziemny. Tak więc wybór gazu na ogrzewanie wydaje się bardzo naturalny. Małe ALE to koszta. Dom nie jest mały, piwnica nie będzie ocieplona, stąd rodzi się obawa o koszta. Poza tym przyszłość gazu nie jest do końca jasna. Jako alternatywa wchodzi w grę pellet, jako paliwo potencjalnie tańsze od gazu, a czystsze i mniej "obsługowe" od groszku.
    Na chwilę obecną zaplanowano kocioł gazowy Dietrich Modulens Agc 35/160SL. Warto chyba jednak rozważyć i inne opcje.

    Czy ogrzewanie pelletem wyjdzie taniej? Można zastosować przystawkę do podajnika wielkości nawet 1300 kg, co zmniejsza konieczność częstego ładowania. I tutaj podobnież - przyszłość nie jest nieskazitelnie jasna. Niby w tym kierunku wszystko zmierza, jednak ceny rosną, a w Toruniu jest tylko jeden dostawca - Barlinek.

    Proszę o konstruktywne opinie.

  2. #2

    Domyślnie

    Podaj cene pelletu z dostawa pod drzwi I jego kalorycznosc.
    Bedzie wiadomo po ile wychodzi kWh z obu paliw.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3

    Domyślnie

    Tona pelletu - 975 zł + 50 zł transport. Kaloryczność min. 18 kJ/kg.

  4. #4

    Domyślnie

    Chyba 18MJ.
    To jest 5kWh. Zakladając sprawność kotla na pellet 90% z tony uzyskasz 4500 kWh, a to jest z transportem 22,7 gr za kWh. To plus minus tyle samo co gaz dla 100% sprawności.
    Co do samej ceny gazu, sprawdź w watku o zużyciu gazu. Tam podają dokładnie ile placą za gaz w skali roku.

    Gaz cenowo masz w tej samej cenie co pellet. Większy komfort przy gazie, w szczególności iż masz podlączoną rurę.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 25-01-2015 o 20:31 Powód: poprawa literówek
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Chyba 18MJ.
    To jest 5kWh. Zakladajac sprawnosc kotla na pellet 90% z tony ozyskasz 4500 kWh, a to jest z transportem 22,7 gr za kWh. To plus minus tyle samo co gaz DLA 100% sprawnosci.
    Dka jakiej lokalizacji ten gaz, są spore róznice w poszczegolnych zakładach gazowniczych.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dka jakiej lokalizacji ten gaz, są spore róznice w poszczegolnych zakładach gazowniczych.
    Napisałem, zajrzyj do wątku "ile gazu poszło w tym sezonie"
    Tam jest wszystko.
    U mnie cena waha się od prawie 3zł/m3 w zeszłym roku dla w1, do 3,1 zł dla w2 (366m3) rok wcześniej.
    Co prawda mam male zużycie, ono nie jest adekwatne dla osób grzejących dom.
    Stąd mogą wynikać pewne rozbieżności.
    Tak samo masz dla tych co zużyją 1100m3/rok, a 1300m3/rok.
    Tu także jest bardzo duża różnica dla jednostkowej ceny od m3 czy kWh.

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Z tym błędem to może być prawda, dlatego zamiast takich kombinacji swoje dane z faktur podaję tak: Z/Z
    od 18.10.2013 do 27.10.2014 Zapłaciłem 1662,92zł Zużyłem 710m3, wsp konw na fakt 11,123kWh/m3, zatem mój koszt jednostkowy to 2,3421zł/m3 i 0,2106zł/kWh
    To odczyt z faktury i jest bez błędów - po prostu tak naliczył dostawca. Ile kWh dostarczyłem do swojego systemu to już zależy od moich strat systemowych - one zawsze będą obarczone błędem. Oczywiście za 2015r dane będą na fakturze w listopadzie - zaliczki będą skorygowane.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #7

    Domyślnie

    Sami widzicie, gaz przy grzaniu domu jest tańszy od pelletu za 1025zł/t.

    W zeszłym roku cena $ to średnio około 3,2zł, w tym to 3,7zł.
    Mamy początek roku, jeśli trend się utrzyma, nie wiadomo czy nie wzrośnie cena gazu mimo spadającej ceny ropy.
    U Nas wszystko jest możliwe
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8

    Domyślnie

    Dla mnie wybór byłby nieco inny - mianowicie instalowałbym gaz i małą, tanią pc do wspomagania systemu. Tania pc wykorzystałaby max tańszą taryfę en el, gazem grzałbym aby zmieścić się w tar W-2.1. Taki system spokojnie dostarczyłby 2,5 do 3k kWh/rok taniego ciepła (mogłoby się zmieścić średnio nawet do 20gr/kWh).
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dka jakiej lokalizacji ten gaz, są spore róznice w poszczegolnych zakładach gazowniczych.
    PSG Oddział Gdańsk, Zakład Bydgoszcz, dzielnica Wrzosy w Toruniu - nie wiem jaki rodzaj gazu tam jest...

    Ostatnie ceny:
    Rodzaj paliwa gazowego: E, Lw, Ls [zł/kWh]
    Rok Miesiąc E Lw Ls
    2014 Sierpień 0,1110 0,1105 0,1072
    Wrzesień 0,1104 0,1106 0,1072
    Październik 0,1100 0,1107 0,1072
    Listopad 0,1096 0,1108 0,1072
    Grudzień 0,1095 0,1108 0,1072
    2015 Styczeń 0,1098 0,1108 0,1072

  10. #10

    Domyślnie

    Witam ponownie. Ostatnio kuzyn powiedział mi, że ma kilkoro znajomych, którzy ogrzewali gazem i przeszli na pellet, i mają 30-40% oszczędności... Czy są na forum osoby, które zmieniały ogrzewanie z gazu na pellet (najlepiej piec dedykowany) i jakie są efekty?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.623

    Domyślnie

    klaudiusz_x policzył.
    Założył 90% sprawność kotła na pellet, co może być trudne do osiągnięcia w warunkach domowych.
    Chyba, że masz dostęp do pelletu za np. 600 zł/tona o podobnej kaloryczności.
    Kocioł na pellet to 2 - 3 x cena kotła na gaz + miejsce na składowanie.

  12. #12

    Domyślnie

    Jak masz kocioł z kondensacją, tym bardziej. Zresztą nad kotłem gazowym masz pełniejszą kontrolę jeśli idzie o proces spalania (choćby przez aplikację), no i jakościowo można trafić bardzo różny pellet. O kłopotach z magazynowaniem nawet nie wspominam, bo to klasyka.

  13. #13

    Domyślnie Ocieplenie piwnicy od wewnątrz - w jaki sposób?

    Proszę o pomoc w sprawie ocieplenia piwnicy od wewnątrz.

    Ostatecznie zostaliśmy przy planie pierwotnym, tzn. ogrzewania gazem. Zadecydowała jednak wygoda. Na stronce ciepło właściwe wyliczono, że koszty ogrzewania gazem byłyby nawet niższe, niż pelletem (link do wyliczeń tutaj).

    Wyliczenia mogą być niedokładne, gdyż ocieplenie budynku nie będzie jednostajne, tzn. na piętrze będzie styropian 15-20 cm, a w piwnicy planuję ocieplenie od wewnątrz (z uwagi na kamień ozdobny na zewnątrz). I tutaj napotkałem chyba na klasyczny problem ocieplania wnętrz i obawy o wilgoć i zagrzybienie. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłby Multipor, choć chyba najdroższym. Nie mam rozeznania, co byłoby równie skuteczne, ale tańsze. Spotkałem się z kilkoma koncepcjami m.in.: 5 cm pustki powietrznej, stelaż, dalej folia paroprzepuszczalna, wełna, znowu folia i płyta + otwory w ścianie zewnętrznej, aby powietrze cyrkulowało (ktoś polecał nawet otwory do wewnątrz); druga: pustka powietrzna, dalej ścianka z cegły dziurawki; trzecia: styropian kilka cm bezpośrednio do ściany, na niego boazeria (rozwiązanie było zastosowane co prawda na piętrze, ale po 20 latach po demontażu nie było śladu wilgoci).

    Poza sposobem ocieplenia piwnicy jest jeszcze jeden problem. Przy schodach ciężko będzie położyć ocieplenie, gdyż zwęziło by się przejście. Czy pozostawienie, powiedzmy, 5 m nieocieplonej ściany spowoduje powstanie "furtki" cieplnej na tyle, że ocieplenie w ogóle straci sens?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony