dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    somnambulik

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    58

    Domyślnie Ławy z dębu - czy zrobię sam?

    Witam
    Zapewne nie piszę w tym dziale co potrzeba więc z góry proszę o wybaczenie
    Mam na działce kilka dębów do wycinki. Chciałbym Z bali robić ławy i stoły do ogrodu. Czy można domowymi sposobami /posiadam dużo narzędzi /pociąć bale na grube deski. Słyszałem że można zamówić też tartak mobilny. Może orientujecie się gdzie taki stacjonuje w okolicach Grodziska? I ostatnie pytanie. Czy jeżeli mam już deski to mogę od razu sklecić ławy czy muszą najpierw wyschnąć? Wielkie wielkie dzięki za odpowiedzp!!!! pozdrawiam serdecznie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał somnambulik Zobacz post
    Witam
    Zapewne nie piszę w tym dziale co potrzeba więc z góry proszę o wybaczenie
    Mam na działce kilka dębów do wycinki. Chciałbym Z bali robić ławy i stoły do ogrodu. Czy można domowymi sposobami /posiadam dużo narzędzi /pociąć bale na grube deski. Słyszałem że można zamówić też tartak mobilny. Może orientujecie się gdzie taki stacjonuje w okolicach Grodziska? I ostatnie pytanie. Czy jeżeli mam już deski to mogę od razu sklecić ławy czy muszą najpierw wyschnąć? Wielkie wielkie dzięki za odpowiedzp!!!! pozdrawiam serdecznie.
    Zależy jakie te dęby, chodzi o wielkość. Stare, tzn odpowiednio duże to robota dla tartaku. Młode to problem, bo mają stosunkowo dużo większe naprężenia wewnętrzne co skutkuje skręcaniem przy przecieraniu. Trzeba dobrać długość materiału do przetarcia a to robota dla tracza z doświadczeniem. Samemu, na jakiejś pilarce z dużą tarczą można spróbować ale bezpieczne to nie jest. Deski musisz ułożyć w sztaple z przekładkami, pomalować końce jakąś farbą nie przepuszczającą powietrza i pary (olejna?) i poczekać dwa - cztery lata aż doschnie. Możesz oczywiście też zamówić przetarcie z suszeniem. To może być opłacalne pod warunkiem, że drzewa są proste i tarcica z nich uzyskana będzie dobrej jakości. Dla byle czego nie warto.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    somnambulik

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    58

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za odpowiedź!
    Dęby mają średnicę około 100 - 140 centymetrów. Są idealnie proste na wysokość około 4 m
    4 lata czekania??? Toż to wieki. A jakbym zrobił te ławy i postawił na wolnym powietrzu pod wiatą to mogłyby się poskręcać ? Mógłbym też je mocno czymś zaimpregnować. Pozdrawiam

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał somnambulik Zobacz post
    Wielkie dzięki za odpowiedź!
    Dęby mają średnicę około 100 - 140 centymetrów. Są idealnie proste na wysokość około 4 m
    4 lata czekania??? Toż to wieki. A jakbym zrobił te ławy i postawił na wolnym powietrzu pod wiatą to mogłyby się poskręcać ? Mógłbym też je mocno czymś zaimpregnować. Pozdrawiam
    1m średnicy? I dostałeś zgodę na wycinkę? Jest duża szansa, że to bedzie dobry materiał na schody, deski podlogowe i podobne. Szkoda tego na ławki do ogrodu. Lepiej sprzedaj tę dębinę przed przetarciem lub po przetarciu i kup na ławki jakiś modrzew. Wieki wytrzyma nawet jeżeli kupisz troche gorszy tzn tańszy. Robienie ławek z mokrej dębiny... Staną ci dęba. Możesz zlecić suszenie komorowe. Troszkę gorsze niż naturalne ale nie trzeba czekać czterech lat. Moim zdaniem jednak ławki to zmarnowanie tego materiału. Szkoda po prostu.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    somnambulik

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    58

    Domyślnie

    Oooops...trochę namąciłem naturalnie chodziło mi o obwody. Czyli odpuszczam te ławy. A czy można sprzedać ścięte pnie ale mokre tzn po ścince? A może rozsądniej jakos to przykryć i poczekać? Wielkie dzięki za odpowiedź.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał somnambulik Zobacz post
    Oooops...trochę namąciłem naturalnie chodziło mi o obwody. Czyli odpuszczam te ławy. A czy można sprzedać ścięte pnie ale mokre tzn po ścince? A może rozsądniej jakos to przykryć i poczekać? Wielkie dzięki za odpowiedź.
    Metr obwodu - metr średnicy. Drobna różnica. To już nie gwarantuje odpowiedniej jakości tarcicy. Nie wiem czy warto bawić się w robienie desek z tego. Kupę roboty z obróbką z suszeniem również. Trudno coś doradzić. Pogadaj w tartaku, może coś wymyślą.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    somnambulik

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    58

    Domyślnie

    Dzieki wielkie
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony