dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Jak to podłączyć?

    Witam,

    Mam z włącznika podwójnego wyprowadzone na lampę przewód 4x1,5 i teraz mam pytanie pod które przewody muszę podłączyć lampy by osobo świecić Przewody są koloru
    -czarny
    -brązowy
    -biały
    -żółtozielony

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Ciekawy zestaw kolorów - takiego jeszcze nie spotkałem (zamiast białego powinien być niebieski). Na 90% Ten biały pełni rolę przewodu neutralnego (stosowało się takie oznaczenie) więc powinno być:
    lampa 1 - czarny i biały, lampa 2 - brązowy i biały. jezeli lampa jest wyposażona w styk uziemienia to do niego trzeba podłaczyć przewód żółto-zielony. Dla pewności należałoby sprawdzić które przewody są fazowe (próbnikiem napięcia).

  3. #3

    Domyślnie

    ok, dziękuje za szybką odpowiedź i pozdrawiam

    A jeszcze jedno czy przedłużając z lampy kabel to muszę dać kabel 3x1,5 czy wystarczy 2x1,5
    Ostatnio edytowane przez andrzej1984 ; 20-02-2015 o 13:40

  4. #4

    Domyślnie

    Kolory przewodów są po to, by móc rozpoznać ich funkcję.
    Niestety nagminne zjawisko olewania tego standardu spowodowało, że kolorom nie można ufać.
    Sprawdzenie tego średnio-rozgarniętym elektrykom sprawia kłopot, o amatorach nie wspominając.

    Z oczywistych przyczyn szczególnie ważna jest identyfikacja przewodu ochronnego (w przypadku lampy w I klasie ochronności - śmiertelnie ważna)

    Kolego rgal, rozróżnij "neonówką" N i PE. Na obywu nie świeci, ale funkcje jakby inne, nie sądzisz ?
    Ostatnio edytowane przez zbich70 ; 20-02-2015 o 13:36

  5. #5

    Domyślnie

    A jeszcze jedno czy przedłużając z lampy kabel to muszę dać kabel 3x1,5 czy wystarczy 2x1,5

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej1984 Zobacz post
    czy przedłużając z lampy kabel to muszę dać kabel 3x1,5 czy wystarczy 2x1,5
    Czy ty w ogóle przeczytałaś post #4 i coś z niego zrozumiałeś ?

  7. #7

    Domyślnie

    nei zauważyłem go

    Zrozumiałem więc, że muszę dać przewód 3x1,5
    Dzięki za przypomnienie że jest post wyżej, bo bym sobie czekał na odpowiedź
    Ostatnio edytowane przez andrzej1984 ; 20-02-2015 o 13:56

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    Kolego rgal, rozróżnij "neonówką" N i PE. Na obywu nie świeci, ale funkcje jakby inne, nie sądzisz ?
    Ok, nawinie założyłem że przynajmniej PE jest poprawnie zastosowany. Napisałem tylko o stwierdzeniu który przewód jest fazowy. Oczywiste jest że prawidłową odpowiedzią na zadane w wątku pytanie jest to że za montaz lampy powiniej zabrać się wykwalifikowany elektryk, szczególnie że instalacja jest nieznana.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał rgal Zobacz post
    Ok, nawinie założyłem że przynajmniej PE jest poprawnie zastosowany.
    Bardzo naiwnie. Ale wszystko jeszcze przed tobą. Niejednokrotnie spotkasz się z fazą na żółto-zielonym.
    Nie tylko w obwodach oświetleniowych (zwłaszcza schodowych) ale nawet w WLZ-ach.

    Ostatnie zdanie w 100% prawidłowe.
    Ostatnio edytowane przez zbich70 ; 20-02-2015 o 16:11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony