dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie budowa wysokiego bud na granicy działki

    witam,
    Mam problem polegający na tym, ze na sąsiedniej działce deweloper chce wybudować domy jednorodzinne w zabud. szeregowej prostopadle do granicy z moją działką. Pierwszy z domów ma stanac na granicy z moja działką i zaczynać się garażem. Co ważne działka jest wąska (mniej niż 16m) dokładnie na szerokość każdego z szeregowców.

    Po mojej stronie wzdłuż granicy stoi juz budynek gospod. wys. 2,5 m. Problem w tym ,ze szeregowce mają mieć 10,5m wysokości, są od południowej mojej strony i zacienią maksymalnie moja działkę.
    Moje pytania:
    1.Czy ta szerokość ich działki (mniejsza niż 16 m) powoduje, że mogą w granicy postawić budynek dowolnej wysokości?
    2. Czy fakt, ze w granicy ma być garaż ma jakieś znaczenie?
    3. czy fakt, ze po mojej stronie stoi już budynek ma jakies znaczenie?

    Proszę o pomoc, bo jestem laikiem a po drugiej stronie mam dosc dużego i mającego „chody” miejscowego dewelopera. Czy jest jakis przepis, na który moge się powołac i zablokować ta inwestycję?

  2. #2

    Domyślnie

    Możesz zablokować inwestycję, bo będziesz stroną postępowania powołując się na:

    § 13. 1. Odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń - co uznaje się za spełnione, jeżeli:
    1) między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający w odległości mniejszej niż:

    a) wysokość przesłaniania - dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m,
    b) 35 m - dla obiektów przesłaniających o wysokości ponad 35 m,
    2) zostały zachowane wymagania, o których mowa w § 57 i 60.
    2. Wysokość przesłaniania, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się od poziomu dolnej krawędzi najniżej położonych okien budynku przesłanianego do poziomu najwyższej zacieniającej krawędzi obiektu przesłaniającego lub jego przesłaniającej części.
    3. Dopuszcza się sytuowanie obiektu przesłaniającego w odległości nie mniejszej niż 10 m od okna pomieszczenia przesłanianego, takiego jak maszt, komin, wieża lub inny obiekt budowlany, bez ograniczenia jego wysokości, lecz o szerokości przesłaniającej nie większej niż 3 m, mierząc ją równolegle do płaszczyzny okna.
    4. Odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być zmniejszone nie więcej niż o połowę w zabudowie śródmiejskiej.

    Więc jeżeli odległość od krawędzi Twojego okna do wysokości budynków, które mają powstać będzie mniejsza niż odległość Twojego budynku z oknem do budynku mającego powstać, to będzie to niezgodne z warunkami technicznymi.

    Taką analizę kątów i odległości zacieniana może wykonać Ci architekt.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał romeok01 Zobacz post
    Więc jeżeli odległość od krawędzi Twojego okna do wysokości budynków, które mają powstać będzie mniejsza niż odległość Twojego budynku z oknem do budynku mającego powstać, to będzie to niezgodne z warunkami technicznymi..

    Ciekawe, ciekawe - nowy wymiar geometrii

    Cytat Napisał romeok01 Zobacz post
    Taką analizę kątów i odległości zacieniana może wykonać Ci architekt.
    Albo średnio kumaty gimnazjalista.

    Ps. a stroną jest ustawowo - § 12.4. Rozporządzenia w sprawie WT.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 18-03-2015 o 14:14
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4

    Domyślnie

    ok. dzieki za przepisy dot. zacienienia - działka śródmiejska wiec odległosci moga być mniejsze.

    A czy ktoś orientuje się co do możliwości wysokosciowych budynku na granicy wąskiej działki? i faktu,ze zabudowa zaczyna sie od garazu?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Wysokość reguluje plan zagospodarowania.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    olg
    - zacienianie nie dotyczy działki budowlanej, tylko „ pomieszczenia na pobyt ludzi ” – dla zabudowy śródmiejskiej „ Oświetlenie i nasłonecznienie” reguluje m.in. § 60. 1 Warunków Technicznych
    - trudno by mi było uwierzyć, aby projekt ( przy zabudowie zbliżającej się do Twojej granicy działki ) nie obejmował tego zagadnienia, bo byłoby to duże ryzyko inwestycyjne.
    1.Czy ta szerokość ich działki (mniejsza niż 16 m) powoduje, że mogą w granicy postawić budynek dowolnej wysokości?
    - to reguluje Plan Miejscowy lub Warunki Zabudowy ( jak napisał Nefer )
    2. Czy fakt, że w granicy ma być garaż ma jakieś znaczenie?
    - jak każdy obiekt budowlany, musi mieć zachowane odległości od granicy działki
    - 3. czy fakt, ze po mojej stronie stoi już budynek ma jakieś znaczenie?
    - kolosalne ! – w tym przypadku zabudowa na sąsiedniej działce może przybliżyć się do tego istniejącego obiektu, zachowując jego gabaryty ( długość + wysokość ) w pasie 3m wzdłuż granicy
    - gdyby nie było tego istniejącego budynku gospodarczego – również można się przybliżyć ( o ile PM / WZ na to pozwalają lub działka ma szerokość mniejszą niż 16m )
    - oczywiście dla jw., jak najbardziej wchodzą przepisy dot. oświetlenia, zacieniania … ale też pożarowe, które pewnie są spełnione dla zespołu obiektów szeregowych
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    - 3. czy fakt, ze po mojej stronie stoi już budynek ma jakieś znaczenie?
    - kolosalne ! – w tym przypadku zabudowa na sąsiedniej działce może przybliżyć się do tego istniejącego obiektu, zachowując jego gabaryty ( długość + wysokość ) w pasie 3m wzdłuż granicy
    -[/QUOTE]


    Sąsiad pobudował 20 lat temu budynek gospodarczy którego ściana stoi w granicy działki , w narożnikach 4 działek były przewidziane takie połączone garaże - komórki , czy to oznacza że teraz mogę się dobudować z podobnym ?
    Darek B

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    - 3. czy fakt, ze po mojej stronie stoi już budynek ma jakieś znaczenie?
    - kolosalne ! – w tym przypadku zabudowa na sąsiedniej działce może przybliżyć się do tego istniejącego obiektu, zachowując jego gabaryty ( długość + wysokość ) w pasie 3m wzdłuż granicy
    -

    Sąsiad pobudował 20 lat temu budynek gospodarczy którego ściana stoi w granicy działki , w narożnikach 4 działek były przewidziane takie połączone garaże - komórki , czy to oznacza że teraz mogę się dobudować z podobnym ?[/QUOTE]

    TAK
    WT § 12. p.3 - 2)
    " sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej, " ...
    +
    WT § 12. p.4
    " Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. "
    jw ( zgodnie z zmianą Prawa Budowlanego ) sąsiad będzie stroną w postępowaniu - ale zabudowa jest możliwa !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9

    Domyślnie

    Łukasz,
    1.Czy ta szerokość ich działki (mniejsza niż 16 m) powoduje, że mogą w granicy postawić budynek dowolnej wysokości?
    - to reguluje Plan Miejscowy lub Warunki Zabudowy ( jak napisał Nefer )

    - 3. czy fakt, ze po mojej stronie stoi już budynek ma jakieś znaczenie?
    - kolosalne ! – w tym przypadku zabudowa na sąsiedniej działce może przybliżyć się do tego istniejącego obiektu, zachowując jego gabaryty ( długość + wysokość ) w pasie 3m wzdłuż granicy
    - gdyby nie było tego istniejącego budynku gospodarczego – również można się przybliżyć ( o ile PM / WZ na to pozwalają lub działka ma szerokość mniejszą niż 16m )

    Czyli jak własciwie w tym przypadku (ich działka węższa niz 16m a po mojej stronie granicy bud. gosp) powinno być, czy jeden przepis znosi drugi?

    § 12
    3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:

    1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16m


    2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,

    i czy tzn. że przy działce <16m w granicy może powstac budynek wyższy niz ten po mojej stronie. Czy musi zaistniec tu sytuacja jednocześnie § 12 par.3 pkt.1 i § 12 par.3 pkt.2.
    Miejscowy WAiB powołuje się na fakt działki<16m wiec wysokość planowanego budynku na granicy jest zgodna z prawem i wysokość moich zabudowań i moje powoływanie się na § 12 par.3 pkt.2 nie ma tu znaczenia.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ten garaż jest w bryle budynku (z piętrem nad nim), czy dostawiony do budynku ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Ten garaż jest w bryle budynku (z piętrem nad nim), czy dostawiony do budynku ?

    garaz jest w bryle, bez pietra - ale jego wysokość jest wyższa niż moich zabudowań.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    A ten projektowany, będzie "przylegał" do tego istniejącego ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    A ten projektowany, będzie "przylegał" do tego istniejącego ?
    Tak, od mojej strony bedzie przylegał do mojego bud. gospod., a z drugiej strony do reszty szeregowców.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Zaraz będą Ci sugerowali, że projektowany budynek w granicy nie odpowiada wymogom § 12.3.2). - ale:
    - ta sąsiadująca działka ma mniej jak 16m (jeśli tak faktycznie jest) i można podeprzeć się § 12.3.1).
    - można również podeprzeć się § 12.3.4). jeśli ten "garaż" nie będzie wyższy niż 3m i nie dłuższy 5,5m.

    Czyli i raczej nie podstaw prawnych do zablokowania tej budowy - moim zdaniem, oczywiście.
    Nie mniej jednak, jeśli jest dla tego terenu MPZP, radzę go dokładnie przestudiować, bo tam może być coś ciekawego.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    myślę , że
    § 12.3.1 nie ma tutaj zastsowania. Co prawda dotyczy działek o szer. mniejszej niż 16m, ale wyrażnie jest podana odlegość " lecz nie mniejszej niż 1,5 m " od granicy działki. Czyli - może być tylko więcej ... ale NIE w "ostrej granicy".
    § 12.3.2 - dotyczy lokalizacji w "ostrej granicy " przy istniejącym budynku na sąsiedniej działce przy zachowaniu gabarytów tego budynku w pasie 3m od gr.dz.
    Jeśli projektowany ( realizowany ) budynek nie zachowuje gabarytów istniejącego bud. gospodarczego, to również nie można się posiłkować tym zapisem.
    § 12.3.3 - nie dotyczy ( budynki rozbudowywane )
    § 12.3.4 - jak najbardziej ! " ma zastosowanie, tj. garaż o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m "
    + zapisy Planu Miejscowego / Warunków Zabudowy, które mogą dopuszczać taką, a nie inną lokalizację projektowanego budynku.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 24-03-2015 o 18:26
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #16
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Panie Łukaszu ,
    Bardzo dziękuję za udzielona poradę .
    Darek B

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Tiaaaa.

    Pan Łukasz raczy się mylić i wprowadza w błąd, narażając Ciebie, autorze tematu (i innych) na niepotrzebne promyki nadziei, a może i koszty.
    Wklejam dla potomnych:

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    myślę , że
    § 12.3.1 nie ma tutaj zastsowania. Co prawda dotyczy działek o szer. mniejszej niż 16m, ale wyrażnie jest podana odlegość " lecz nie mniejszej niż 1,5 m " od granicy działki. Czyli - może być tylko więcej ... ale NIE w "ostrej granicy".
    Bo idąc tym tokiem, to w ostrej granicy można postawić budynek jednorodzinny, tylko w przypadku jeśli działka ma większą szerokość niż 16m (bez uregulowań w MPZP lub WZiZT) - co jest oczywiście bzdurą.

    Pan Łukasz powinien uzupełnić swoją wiedzę, o znaczenie określenia "lub", oraz znaczenie przecinka - w tym znaczenie w aktach prawnych.

    Ps. Przepisy czyta się i interpretuje w całości
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 25-03-2015 o 10:25 Powód: dopisałem na niebiesko + Ps.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony