dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Question Budowa domu na wąskiej działce - czy mogę skorzystać z tego przepisu?

    Dzień Dobry,

    Mam problem ze zrozumieniem przepisu mówiącego, że na wąskich działkach poniżej 16m można stawiać dom bez zgody sąsiada 1,5m od granicy, ale co w przypadku gdy działka ma nieregularny kształt? W moim przypadku jest to trapez, który ma od frontu więcej niż 16 m szerokości, ale dom chciałbym stawiać na środku działki, a tam ona już zdecydowanie nie ma 16 m szerokości - czy w takim przypadku mogę skorzystać z tego przepisu, czy będą problemy? Dodam, że od frontu gdzie działka jest szersza niż 16 m, mogę stawiać dom w odległości 6 m od drogi, a gdy tak zrobię, to dom od około połowy stałby już tam gdzie działka ma mniej niż 16 m szerokości. Może to się jeszcze przyda: na jednej ze stron sąsiad ma budynek gospodarczy na granicy działki. Wjazd mogę też mieć od drugiej strony działki gdzie szerokość jest mniejsza niż 16 m.

    Załączam mapkę działki, ten prostokąt to dom który chciałbym postawić, link tutaj: http://i61.tinypic.com/25foxs5.jpg

    Będę wdzięczny za pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Niestety - w ustawie chodzi o szerokość MAKSYMALNĄ 16m.
    Ale zawsze możesz przedstawić takie usytuowanie obiektu jakie chciałbyś mieć. Nie piszesz co stoi na działkach przylegających - czasem to ma również wpływ (do budynku gosp. możesz dostawić po drugiej stronie budynek takiej samej wielkości - ale okien już nie przemycisz).
    Często urzędy pozwalają na nietypowe usytuowanie budynku, musisz spróbować.
    Ostatnio edytowane przez Nefer ; 22-03-2015 o 12:42
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli musiałbym mieć zgodę obydwu sąsiadów aby budować 1,5 m od granicy?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Nie potrzebujesz już zgody sąsiadów. Oni będą mogli wnieść protest (choć nie wiem jak to w świetle obecnie zmienionej ustawy), ale już od dawna zgoda sąsiadów nie ma znaczenia
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  5. #5

    Domyślnie

    @Nefer

    Ale skoro mówisz, że nie kwalifikuje się do wąskiej działki i stawiania domu 1,5 m od granicy działki, to chyba obowiązuje mnie 3 m ( bez okien i drzwi) lub 4 m (z oknami), tak? Mój sąsiad na nic mi się nie zgodzi, a jeżeli coś będzie mógł "zaprotestować", to zrobi to

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Zrobi albo nie zrobi. Najważniejsze co zrobi urząd. Mój sąsiad postawił sobie dom, okno w garażu 1,5 metra od granicy (przytulał sie do istniejącego domu) i urząd stwierdził, że co prawda nieco za blisko, ale MOŻE wstawi luksefy. Nie wstawił Myślisz, że chce mi się biegać do urzędu i robić dym ? .NIe chce mi się

    Wszystko kwestia interpretacji urzędnika - ja bym spróbowała
    Idź do nich pogadać - pokaż co chcesz zrobić i podyskutuj. To nic nie kosztuje.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Challenger Zobacz post
    @Nefer

    Ale skoro mówisz, że nie kwalifikuje się do wąskiej działki i stawiania domu 1,5 m od granicy działki, to chyba obowiązuje mnie 3 m ( bez okien i drzwi) lub 4 m (z oknami), tak? Mój sąsiad na nic mi się nie zgodzi, a jeżeli coś będzie mógł "zaprotestować", to zrobi to
    Sąsiad nie ma " nic do powiedzenia " jeśli projektowany obiekt będzie zlokalizowany zgodnie z Planem Miejscowym / Warunkami Zabudowy i Prawem Budowlanym ( w tym Warunkami Technicznymi ). Proponuje zwrócić się do projektanta obiektu i zagospodarowania
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony