dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał kliminho Zobacz post
    Myslalem o kominku z plaszczem wodnym, albo z rozprowadzeniem ciepla. Mam tez w planach zamonowac ogniwa fotowoltaincze. To myslalem, ze jak wezme powietrzna to jakos bedzie tanio. Ale na forum czytam, ze rachunek za uzytkowac PC P-W to czasami 2000 zł
    Ale te 2000zł to rocznie! To chyba nie jest duża kwota Załóż gaz, to dopiero zobaczysz co to duże rachunki
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał kliminho Zobacz post
    A jak mam zrobic OZC? Poradze sobie z tym sam?
    Ja masz pozwolenie na budowę, to w części dotyczącej instalacji CO powinieneś mieć policzone OZC .

    BTW. Pogadaj z GHS. (Ja jestem z okolic Wadowic i u mnie robili instalacje a z tego co pamiętam, to pod Krakowem też coś robili)

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Ja masz pozwolenie na budowę, to w części dotyczącej instalacji CO powinieneś mieć policzone OZC .
    nie ty pierwszy i nie ty ostatni...

    to cyferki które sa w PnB niewiele mają wspólnego z OZC
    pomijając już jakość tych obliczeń (bardzo problematyczną) - to brakuje tam najważniejszego - projektowego obciążenia cieplnego.
    Dopiero na podstawie projektowego obciążenia cieplnego dobiera się moc urządzenia grzewczego. Trzeba do tego jeszcze dodać dodatkowo moc na potrzeby CWU - np. 0,25kw/os.
    Czyli jak wyjdzie projektowe obciążenie cieplne 5,5kw i będą mieszkać 4 osoby, to trzeba urządzenie grzewcze o mocy 6,5kw (gdyby mieszkało 6 osób, to trzeba 7kw)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    nie ty pierwszy i nie ty ostatni...

    to cyferki które sa w PnB niewiele mają wspólnego z OZC
    pomijając już jakość tych obliczeń (bardzo problematyczną) - to brakuje tam najważniejszego - projektowego obciążenia cieplnego.
    Dopiero na podstawie projektowego obciążenia cieplnego dobiera się moc urządzenia grzewczego. Trzeba do tego jeszcze dodać dodatkowo moc na potrzeby CWU - np. 0,25kw/os.
    Czyli jak wyjdzie projektowe obciążenie cieplne 5,5kw i będą mieszkać 4 osoby, to trzeba urządzenie grzewcze o mocy 6,5kw (gdyby mieszkało 6 osób, to trzeba 7kw)
    No ale to co napisałeś to rzeczy oczywiste.
    Ponadto metodyka obliczania OZC zawiera wiele uproszczeń i założeń i nie do końca odzwierciedla stan faktyczny ... zwłaszcza gdy osoba wykonująca obliczenia OZC nie widziała domu.

    Ja liczyłem na piechotę w excelu potem w Audytorze (wersja demo) i porównałem z danymi z PnB i muszę powiedzieć, że zgadzało się to z dokładnością 10-15%, przy czym największe rozbieżności powoduje wentylacja (z resztą najmniej przewidywalna)
    Ostatecznie to dom i tak będzie nieco bardziej ocieplony a na CWU będę potrzebował tyle samo ciepła co na ogrzanie domu przez sezon grzewczy

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    No ale to co napisałeś to rzeczy oczywiste.
    oczywiste?!? nic bardziej błędnego
    olbrzymia większość ludzików mających PnB na pytanie o OZC twierdzi że ma to przecież wszystko wyliczone w projekcie.
    dopiero po pytaniu o projektowe obciążenie cieplne - jest echo....
    wielokrotnie to przerabiałem....

    nie wiem, może źle zrozumiałem twoją wcześniejszą wypowiedź
    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Ja masz pozwolenie na budowę, to w części dotyczącej instalacji CO powinieneś mieć policzone OZC .
    ale ty też twierdzisz, że wszystko jest policzone - a to jest nieprawda.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    ale ty też twierdzisz, że wszystko jest policzone - a to jest nieprawda.
    Ok. Może nie jest to w jednym miejscu ale wszystkie informacje niezbędne do tego są w projekcie ... no przynajmniej ja miałem ... ale może to dla tego iż już w projekcie miałem pompę ciepła (co prawda ON/OFF ale pompę ciepła). Ponadto projekt CO do PnB robiła mi osoba, która miała już na swoim koncie kilka realizacji PC w tym dużych

    Poza tym u mnie w starostwie wymagają pełnego projektu z wszystkimi instalacjami i potrzebnymi instalacjami.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Ja masz pozwolenie na budowę, to w części dotyczącej instalacji CO powinieneś mieć policzone OZC .

    BTW. Pogadaj z GHS. (Ja jestem z okolic Wadowic i u mnie robili instalacje a z tego co pamiętam, to pod Krakowem też coś robili)
    A jaka Ty masz pompe, powietrzna?

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał kliminho Zobacz post
    A jaka Ty masz pompe, powietrzna?
    Gruntowa z poziomym wymiennikiem

  9. #29

    Domyślnie

    no i w sumie najlepszy wybór. ostatnie zimy co prawda były dość ciepłe, ale przy tych ostrzejszych zauważyłeś jakiekolwiek problemy ze spadkiem wydajności przy powiedzmy -20?

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klalas Zobacz post
    (...)ale teraz mi się to bardzo opłaca.
    Jak KAŻDA gruntowa pompa ciepła....

    PS. Klalas - a ty właściwie naprawdę masz pompę?
    Bo tutaj kotła szukasz:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...45#post6872545
    cytat: "Witam. Zastanawiam sie nad nowym kotlem. Bylam już na roznych stronach, ale nie wiem, co zamowic. Ogladalam duzo kotłów z Gamletu. Myślałam o takim typie: GT KWRUZ - opinie sa na tak. Co radzicie?"

    Poza tym, o pompie pisze niby facet, a o kocioł pyta kobieta?
    Ostatnio edytowane przez wihajster ; 28-05-2015 o 19:14
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony