dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Styro na poddasze

    Szanowni, koncepcję mam aby ocieplić poddasze styropianem. Czytałem to i owo na forum i nie tylko, jakoś specjalnie dużo tego nie ma. Zagaiłem do kilku wykonawców, polecanych na forum (od poddaszy), no i generalnie nie chcą się podjąć roboty (wełna rules ). Uzasadnienie przeciwko styro typu gryzonie się wgryzą, się zapali i spali, skrzypi, itp.
    Zatem pytanie do tych co widzieli, użytkują lub wykonują tego typu ocieplenia poddasza - czy rzeczywiście są tego typu minusy, jak się mieszka ze styro pod dachem?
    Dzięki.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zyzik Zobacz post
    Szanowni, koncepcję mam aby ocieplić poddasze styropianem. Czytałem to i owo na forum i nie tylko, jakoś specjalnie dużo tego nie ma. Zagaiłem do kilku wykonawców, polecanych na forum (od poddaszy), no i generalnie nie chcą się podjąć roboty (wełna rules ). Uzasadnienie przeciwko styro typu gryzonie się wgryzą, się zapali i spali, skrzypi, itp.
    Zatem pytanie do tych co widzieli, użytkują lub wykonują tego typu ocieplenia poddasza - czy rzeczywiście są tego typu minusy, jak się mieszka ze styro pod dachem?
    Dzięki.
    Moja siostra ma styropian w poddaszu. Od kilkunastu lat, bo drzewiej bylo gorzej z finansowaniem. Robilo sie czym sie mialo. Zostalo z elewacji czy cos takiego, to poszlo w poddasze. Czesciowo, nie cale poddasze. Mieszkalem tam pare miesiecy i nic nigdy nie skrzypialo. O ile wiem szkodniki sie nie wdaly, ale na to pewnie gwaranji nie ma ze tak bedzie zawsze.
    Jak sie bedzie palic to sie spali. Masz meble, masz palne okladziny podlogowe, krokwie, okna dachowe. Jak sie zaczeni poalic to sie warstwy ocieplenie nie bedzie pytac o pozwolenie

    Ze "fachofcy" nie chca robic styropianem to dosyc oczywiste - robienie welna bedzie z pewnoscia szybsze dla nich. Łatwiej walnac fuszerke tak zeby nikt jej nie wypatrzyl. Styropian trzeba precyzyjnie docinac, piankowac itd. Ale moim zdaniem latwiej zrobic dobrze styropianem.

    Jak przywieje wichura to dach i tak zaskrzypiec potrafi przy podmuchu, nawet ten ocieplony welna.

  3. #3
    Banned
    rekord88

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-007
    Posty
    14

    Domyślnie

    Rzeczywiście przyjeło się że opłaca się styro na ściany a wełna na poddasze, jak w każdyum uogólnieniu są braki

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    drapek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    401

    Domyślnie

    ja również zastanawiam się nad ociepleniem poddasza styropianem. Palność/ niepalność styropianu jakoś do mnie nie przemawia bo jak już ktoś zaznaczył wcześniej w domu jest tyle palnych materiałów i substancji że jak ma się zapalić to czy to będzie wełna czy styropian to i tak dom do remontu a już na pewno dach, który to oparty jest jednak na drewnie...
    Dach mam przykryty gontem bitumicznym a więc po dokładnym zrobieniu podbitki nie będzie miejsca aby gryzonie mi weszły pod deski. Poza tym przy styropianie odpada sznurowanie (jak to trzeba robić przy wełnie) oraz można pominąć folie bo styropian ma podobną przepuszczalność pary wodnej. Szczeliny można wypiankować i mamy wtedy bardzo dobre ocieplenie. Jedynie co to przy mniejszych grubościach na pewno hałas będzie większy niż przy wełnie, która jest jednak lepszym "wyciszaczem"
    ...ale chętnie poczytam wszystkie za i przeciw - a już na pewno opinie osób które mają taki rodzaj ocieplenia

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał drapek Zobacz post
    ja również zastanawiam się nad ociepleniem poddasza styropianem. Palność/ niepalność styropianu jakoś do mnie nie przemawia bo jak już ktoś zaznaczył wcześniej w domu jest tyle palnych materiałów i substancji że jak ma się zapalić to czy to będzie wełna czy styropian to i tak dom do remontu a już na pewno dach, który to oparty jest jednak na drewnie...
    Dach mam przykryty gontem bitumicznym a więc po dokładnym zrobieniu podbitki nie będzie miejsca aby gryzonie mi weszły pod deski. Poza tym przy styropianie odpada sznurowanie (jak to trzeba robić przy wełnie) oraz można pominąć folie bo styropian ma podobną przepuszczalność pary wodnej. Szczeliny można wypiankować i mamy wtedy bardzo dobre ocieplenie. Jedynie co to przy mniejszych grubościach na pewno hałas będzie większy niż przy wełnie, która jest jednak lepszym "wyciszaczem"
    ...ale chętnie poczytam wszystkie za i przeciw - a już na pewno opinie osób które mają taki rodzaj ocieplenia
    Sprawdz u producentów stropianow czy z gontem bitumicznym mozna go polaczyc. Co jest wykorzystywane do produkcji takiego gontu, zeby sie nie okazlo ze sa tam jakies lotne substancje ktore styropian rozpuszcza.

  6. #6

    Domyślnie

    Mnie także nie przekonuje wełna która zbiera wilgoś i będę ocieplać styropianem białym 15 + 5
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    ...a zadaliście sobie pytanie dlaczego wełna rules a nie styropian? Może są jakieś wady tego materiału że on nie jest powszechnie stosowany tylko droższa wełna? Może chodzi o to że styro jest mniej paroprzepuszczalny od wełny? Że wełna lepiej dopasowuje się do krzywej (zawsze jest krzywa) więźby? Że czasochłonność jest znacznie większa a przez to mało opłacalne bo czas to pieniądz... że to nielubiane przez Inwestorów przewiewanie wełny w pewnych sytuacjach ratuje Wam d... znaczy się ratuje więźbę przed gniciem? Jest jeszcze parę innych "???"

    ...a owady i gryzonie to mit budowlany. Chociaż widziałem poddasze zmarnowane przez kunę - wlazła w wełnę i ją zmasakrowała! Dom był jeszcze nie zamieszkany a poddasze niedokończone.
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  8. #8

    Domyślnie

    No ale w czym problem sam sobie ociepli styropianem jaka to filozofia dociąć i przykleić. Martwi mnie tylko jak będziesz chodzić po tej wełnie? Bo na styro to dasz wylewkę i gra gitara a po wełnie???

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rom-Kon Zobacz post
    ...a zadaliście sobie pytanie dlaczego wełna rules a nie styropian? Może są jakieś wady tego materiału że on nie jest powszechnie stosowany tylko droższa wełna? Może chodzi o to że styro jest mniej paroprzepuszczalny od wełny? Że wełna lepiej dopasowuje się do krzywej (zawsze jest krzywa) więźby? Że czasochłonność jest znacznie większa a przez to mało opłacalne bo czas to pieniądz... że to nielubiane przez Inwestorów przewiewanie wełny w pewnych sytuacjach ratuje Wam d... znaczy się ratuje więźbę przed gniciem? Jest jeszcze parę innych "???".
    Ja nie potrafie zrozumiec dlaczego jeden syf ma sie leczyc innym syfem. Złą wentylacja domu, mokra wiezba prosto z tartaku to zrobmy dziurawe i przewiene ocieplenie z welny.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Ja nie potrafie zrozumiec dlaczego jeden syf ma sie leczyc innym syfem. Złą wentylacja domu, mokra wiezba prosto z tartaku to zrobmy dziurawe i przewiene ocieplenie z welny.
    Dobra i merytoryczna argumentacja. Pewnie poparta długoletnimi badaniami i wieloletnią praktyką stosowania. Niestety przy takiej argumentacji i tak przytłaczających faktach czuję się pokonany i niezdolny do obrony moich tez... ja ze względów ekonomicznych pozostanę przy wełnie. Powiem więcej - ze względów ekonomicznych wycofuję się nawet z wełny skalnej i pracuję tylko na szklanej.
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rom-Kon Zobacz post
    Dobra i merytoryczna argumentacja. Pewnie poparta długoletnimi badaniami i wieloletnią praktyką stosowania. Niestety przy takiej argumentacji i tak przytłaczających faktach czuję się pokonany i niezdolny do obrony moich tez... ja ze względów ekonomicznych pozostanę przy wełnie. Powiem więcej - ze względów ekonomicznych wycofuję się nawet z wełny skalnej i pracuję tylko na szklanej.
    NIe wiem czy dlugoletnimi badaniami. Okolo 5-letnimi badaniami ocieplenia z welny skalnej w grubosci 20+10cm. Ulozonej na zakldke. W zasadzie poprawnie, ciasno, nic nie wypada w kazdym razie. Badaniami ktore mowia, zmierz zima temperature w pomieszczeniach z roznych stron domu to sie dowiesz skad wieje wiatr, Tam gdzie jest 2-3C mnie, to kierunek z ktorego wlasnie wieje. Co z tego ze bylo taniej. Teraz to trzeba za kupe kasy łatac. Mozna zrobic tanio. Można zrobić dobrze. Widać Twoja firma poleca i promuje tanio. No comments.

    "Ciepło" pozdrawiam
    marcin

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    NIe wiem czy dlugoletnimi badaniami. Okolo 5-letnimi badaniami ocieplenia z welny skalnej w grubosci 20+10cm. Ulozonej na zakldke. W zasadzie poprawnie, ciasno, nic nie wypada w kazdym razie. Badaniami ktore mowia, zmierz zima temperature w pomieszczeniach z roznych stron domu to sie dowiesz skad wieje wiatr, Tam gdzie jest 2-3C mnie, to kierunek z ktorego wlasnie wieje. Co z tego ze bylo taniej. Teraz to trzeba za kupe kasy łatac. Mozna zrobic tanio. Można zrobić dobrze. Widać Twoja firma poleca i promuje tanio. No comments.

    "Ciepło" pozdrawiam
    marcin
    ...a jak z ciągłością izolacji? Jak zrobione jest połączenie styropianu i wełny? Jak docieplona jest murłata?

    A jeśli chodzi o straty energii cieplnej to faktycznie są. Tylko jakie? Ile tych kWh? A może lepiej że są te straty - przewiew wełny i chroni dach przed gniciem? 90% dachów-poddaszy ma źle zrobioną wentylację wełny. Dodatkowo źle zrobiona paroizolacja. To przewiewanie ratuje dach przed gniciem. chyba lepiej stracić nawet 100zł na ogrzewanie chmurki niż za 15lat mieć dach do wymiany. No ale z drugiej strony gdyby nie było remontów to by nie było pracy a tak ludzie mają zatrudnienie.

    ...no i dodatkowo ile razy w zimie są huraganowe wiatry?
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rom-Kon Zobacz post
    ...a jak z ciągłością izolacji? Jak zrobione jest połączenie styropianu i wełny? Jak docieplona jest murłata?

    A jeśli chodzi o straty energii cieplnej to faktycznie są. Tylko jakie? Ile tych kWh? A może lepiej że są te straty - przewiew wełny i chroni dach przed gniciem? 90% dachów-poddaszy ma źle zrobioną wentylację wełny. Dodatkowo źle zrobiona paroizolacja. To przewiewanie ratuje dach przed gniciem. chyba lepiej stracić nawet 100zł na ogrzewanie chmurki niż za 15lat mieć dach do wymiany. No ale z drugiej strony gdyby nie było remontów to by nie było pracy a tak ludzie mają zatrudnienie.

    ...no i dodatkowo ile razy w zimie są huraganowe wiatry?
    Znam jedno miejsce na swoim dachu gdzie wytapiał sie snieg intensywnie. Wszystko co sie okazalo, to welna włozona miedzy krokwie w dwoch pasach!! Welna skalna, wiec dosyc precyzyjnie docieta a nie jakas porwana. Ale widac wystarczajaca dziura był pomiedzy kawalkami zeby cieplo uciekalo. Owszem twarde materialy (styropian) beda duzo bardzie pracochlonne, ale jesli sie to zrobi chocby poprawnie, to takich baboli nie bedzie. Nie twierdze ze sie nei da tego zrobic super z welny, ktos sie tu nawet chwalil ze ma dom spelniajace jakies normay szczelnosci dla domow paswynych i jest zrobiony z welny wlasnie. Tylko traf inwestorze na taka ekipe......

    Tu nie chodzi o straty cieplne czy kWh, czy koszty, Tylko o komfort!! Tego sie nie da na zadne pieniadze przeliczyc.
    I nie chodzi o zadne huragany. Tylko typowa zimowa pogode. Poł zimy to w zasadzie dotyczy. Wszyscy moi sasiadzi dookola maja dachy ocieplone welna. Jak wieje ciut mocniej to tematem nr 1 jest ile masz stopni na poddaszu. To o czyms swiadczy.

    "90% dachów ma zle zrobiona wentylacje welny.... to ratuje dach przed gniciem". Jeszcze raz, to co napisalem wyzej. Leczenia syfa innym syfem. Zrobmy dobrze wszystko i nie trzeba zostawiac dziur ratujacych nas przed inna fuszerka. Dla mnie, jako inwestora jest to myslenie z kosmosu i wogole nie do zakceptowania.

    A 90% ma zle zrobiona wentylacje welny czy samo ulozeni welny dlatego ze jest to bardzo trudno zrobic. Jak mi ukladano welne to skakalem z radosci. Wszystko rowno ladnie podocinanie i wlozone. Dla laika wyglada super. Fuszerek ktore latwo przeoczyc/ukryc nie widac.

    A zła wentylacja welny, to welna sfilcowana za XX lat. I tez trzeba remontowac.

    A wogole to bedac jakis czas temu w DE widzialem budowana kamienice. Dach skosny był .... żelbetowy. Ja tez tak chce w nastepnym domu. Zadnych paroizolacji, karton gipsów, przewiewów, pap, i całego tego g.....a rodem z XiX wieku.

  14. #14

    Domyślnie

    Jeszcze raz się powtórzę, że podasze użytkowe skosy będę robić styro dlatego że widziałem jak wełna potrafi gnić, zrobię to sam by było dokładnie 15+ 5cm
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_open Zobacz post
    Jeszcze raz się powtórzę, że podasze użytkowe skosy będę robić styro dlatego że widziałem jak wełna potrafi gnić, zrobię to sam by było dokładnie 15+ 5cm
    Ale to gnicie to zależy chyba od jakości i poprawności wentylacji ? A co z akustyką ? Jak wiadomo sam styropian nie za bardzo tłumi dźwięki a wełna już nieźle.

  16. #16

    Domyślnie

    Mieszkam przy cmentarzu wiec cisza grobowa jak to mówią
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_open Zobacz post
    Jeszcze raz się powtórzę, że podasze użytkowe skosy będę robić styro dlatego że widziałem jak wełna potrafi gnić, zrobię to sam by było dokładnie 15+ 5cm
    Zycze powodzenia przy ukladaniu tego styropianu, najlepsze ocieplenie to ocieplenie bez zadnych spoin . . .
    Piankowanie sklejanie moze sie uda moze sie nie uda . . . A pomyslalem jak ta pianka ktora bedzie laczyla plyty ze soba, popeka ?
    "Chaty to nie poznasz"
    Albo welna, albo piana albo jedno i drugie w zaleznosci co robimy i jak gruby mamy portfel . . .

    "A wogole to bedac jakis czas temu w DE widzialem budowana kamienice. Dach skosny był .... żelbetowy."
    Cytat Kolegi Jastrzebia, to jest dobra metoda, ale kto tak buduje u nas hmm ma byc szybko tanio byle jak . . .

    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Moja siostra ma styropian w poddaszu. Od kilkunastu lat, bo drzewiej bylo gorzej z finansowaniem. Robilo sie czym sie mialo. Zostalo z elewacji czy cos takiego, to poszlo w poddasze. Czesciowo, nie cale poddasze. Mieszkalem tam pare miesiecy i nic nigdy nie skrzypialo. O ile wiem szkodniki sie nie wdaly, ale na to pewnie gwaranji nie ma ze tak bedzie zawsze.
    Jak sie bedzie palic to sie spali. Masz meble, masz palne okladziny podlogowe, krokwie, okna dachowe. Jak sie zaczeni poalic to sie warstwy ocieplenie nie bedzie pytac o pozwolenie

    Ze "fachofcy" nie chca robic styropianem to dosyc oczywiste - robienie welna bedzie z pewnoscia szybsze dla nich. Łatwiej walnac fuszerke tak zeby nikt jej nie wypatrzyl. Styropian trzeba precyzyjnie docinac, piankowac itd. Ale moim zdaniem latwiej zrobic dobrze styropianem.

    Jak przywieje wichura to dach i tak zaskrzypiec potrafi przy podmuchu, nawet ten ocieplony welna.
    Dokładnie tak jak piszesz a jak wełna zaczyna gnić albo nasiąkać wilgocią to jest smród który się wrzera w regipsy, widziałem wiec wiem co mowię !!!

    Późno dla wszystkich lubowełnych
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_open Zobacz post
    Dokładnie tak jak piszesz a jak wełna zaczyna gnić albo nasiąkać wilgocią to jest smród który się wrzera w regipsy, widziałem wiec wiem co mowię !!!

    Późno dla wszystkich lubowełnych
    Jesli np. zostala spieprzona wentylacja pod kryciem wstepnym czy tez welna zostala upchana tak ze wypchenala membrane . . . to jest jak jest.
    Tutaj cytuje slowa Pana Andrzeja (dach mistrza ktory mocno udziela sie w dziale dachy) stwierdza, ze 90% dekarzy wie jak ladnie, estetycznie wykonac tylko krycie docelowe o wentylacji pod kryciem wstepnym oraz wentylacji pod kryciem docelowym nie maja zadnego pojecia. A o naszych magikach, ktorzy plyty gk robili w Niemczech Austrii Farnacji, przy okazji wykonujac murowanie, tynkowanie, glazure i panele, to juz nawet nie wspominam . . .

    Pozdrawiam

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    drapek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    401

    Domyślnie

    Ja mam pełne deskowanie, na tym płyta OSB dla wyrównania, papa i gont bitumiczny. Zamierzam dać między krokwie13cm styro i na zakładkę 20cm. Zostawię szczelinę wentylacyjną 3-4cm (nierówne krokwie). Przymierzam się zrobić ocieplenie poddasza po zrobieniu elewacji i podbitki aby mieć pewność że nie wejdzie mi na strych żadne zwierze i nie potnie styropianu. Myślę że wypełnione pianką szczeliny między styro nie będą pękać -w końcu pianka ma jakąś tam sprężystość.
    O wilgoć się nie martwię bo będę miał wentylację mechaniczną.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony