dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie rynny bez mostka ?! - potrzebne szybkie info !!

    Bardzo Was prosze o szybka porade, bo czas do decyzji nagli (kilka dni) !! Stad pytam w moim ulubionym dziale, a nie w dziale elewacje

    1) Jak RACJONALNIE zamontowac rynny bez lub z ograniczeniem mostka?
    2) Dekarze chce montowac rynny spustowe podczas realizacji dachu. Ja wolal bym zeby te lezaly zabezpieczone do czasu az przyjda elewatorzy. To jakie ewentualnie czynnosci powinni wykonac dekarze, moze przygotowac tylko obejmy na rynny? Oczywiscie na gorze przedluzyli by jakos wypusty rynien.


    Rynny beda metalowe.
    Montaz do betonu komorkowego.
    Grubosc izolacji sciany gdzie beda rynny, jest 24cm jak tez 30cm.
    Dom 2 pietrowy, na to dach kopertowy.
    Rynny na gorze 150tki, rury spustowe 125tki.


    Przy racjonalnych kosztach 26 kWh. Obecny etap: SSZ, wykonana elewacja, wylewki, tynki, elektryka, WM, CO (piec odpalony) - pracujemy nad stropem pietra wraz z ociepleniem i pozostałymi GK

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...85-zlece%C5%84

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Oczywiście że powinni to zamontować dekarze, gdyż zakładam, że potrafią zrobić to najlepiej, ale dopiero po wykonaniu elewacji ! Tak, porządna ekipa przyjedzie na pół dnia zamontować rury po wykonaniu ocieplenia i elewacji. Do tego czasu można zrobić spusty z rury giętej PCV. Dlaczego tak? Dlatego, że każde ściąganie rur, szczególnie przez niewykwalifikowane ekipy od ociepleń lub elewacji naraża je na uszkodzenia, a kołki na rozchwianie. A masz rury metalowe! Zresztą co, przy braku ocieplenia rury będą wisiały na 20 cm hakach?
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Tradycyjnie robi się to metalowymi kotwami trafiającymi aż do muru (długimi), jeśli jest ktoś, kto zechce zużyć trochę energii na to mocowanie, to można do muru przymocować małe kawałki płyt osb (tylko w miejscach, gdzie będzie mocowanie), i mocować rury spustowe do tych płyt. Najlepiej w fazie ocieplania budynku, by nie wycinać nic przed tynkowaniem. To jest sztywniejsze łączenie, bo kotwy z czasem lubią się rozregulować.

  5. #5

    Domyślnie

    Przemek - podobają mi się tę kołki, myślisz że bez problemu wytrzymają? W opisie jest mowa o wieszaniu lekkich przedmiotow

  6. #6

    Domyślnie

    mwie - jakoś nie mogę sobie wyobrazić tego połączenia, poza tym czy to eliminuje mostek? Chyba nie. To raczej usztywni konstrukcje prawda?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mikolaj5 Zobacz post
    Przemek - podobają mi się tę kołki, myślisz że bez problemu wytrzymają? W opisie jest mowa o wieszaniu lekkich przedmiotow
    Sam nie wiem, ale trafiłem na te kołki mając ten sam problem co Ty. Może trzeba wziąć jakiś najdłuższy i osadzić go na piance PUR. Z opisu producenta:

    (...)kołki ISOL do których możemy stosować wkręty dwugwintene - gwint do kołka i gwint do mocowania elemnetu - metryczny ( czyli pod standardowe nakrętki np. mocowanie obejmy rynny spustowej - pionowe odcinki ale o małych średnicach).

    Rynna ciężka nie jest, więc może wytrzymać.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mikolaj5 Zobacz post
    Przemek - podobają mi się tę kołki, myślisz że bez problemu wytrzymają? W opisie jest mowa o wieszaniu lekkich przedmiotow
    Te kołki nadają się do powieszenia najwyżej lekkiego kinkietu, albo syreny od alarmu na elewacji. Kołek od rynny powinien być osadzony w murze...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Te kołki nadają się do powieszenia najwyżej lekkiego kinkietu, albo syreny od alarmu na elewacji. Kołek od rynny powinien być osadzony w murze...
    To jest standardowe myślenie na standardowe problemy. Jak to zrobić BEZ MOSTKA CIEPLNEGO?

    Można rury spustowe w styropianie schować:



    https://www.modrastrecha.sk/blog/mio...-ufo/11240511/

    To rozwiązanie osłabia jednak izolację termiczną i nie każdemu się podoba.
    Ostatnio edytowane przez Przemek Kardyś ; 05-08-2015 o 18:39

  10. #10

    Domyślnie

    A moze takie cos?
    Kolki Thermax Fischer'a?
    http://www.fischercentrum.pl/fischer...tazowy-thermax


    Przy racjonalnych kosztach 26 kWh. Obecny etap: SSZ, wykonana elewacja, wylewki, tynki, elektryka, WM, CO (piec odpalony) - pracujemy nad stropem pietra wraz z ociepleniem i pozostałymi GK

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...85-zlece%C5%84

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    To jest standardowe myślenie na standardowe problemy. Jak to zrobić BEZ MOSTKA CIEPLNEGO?

    Można rury spustowe w styropianie schować:

    To rozwiązanie osłabia jednak izolację termiczną i nie każdemu się podoba.
    Tak, podoba mi sie to podejscie, ze to jest standardowe myslenia na sandardowe problemy
    W sumie na takie rury pod elewacja tez bym sie nie decydowal, w kazdym razie cos "out of the box" mozna wykombinowac


    Przy racjonalnych kosztach 26 kWh. Obecny etap: SSZ, wykonana elewacja, wylewki, tynki, elektryka, WM, CO (piec odpalony) - pracujemy nad stropem pietra wraz z ociepleniem i pozostałymi GK

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...85-zlece%C5%84

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    To jest standardowe myślenie na standardowe problemy. Jak to zrobić BEZ MOSTKA CIEPLNEGO?
    No rzeczywiście, mostek jak cholera, pewnie z 80% ciepła ucieknie.

    więcej wydasz na te kołki Fishera(lub podobne) niż przez 20 lat ucieknie ciepła
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 05-08-2015 o 22:08


  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Może i racja. Jak zrobić listwę startową z zabezpieczeniem przed gryzoniami bez mostka cieplnego?

  14. #14

    Domyślnie

    nie robić listwy startowej.

    oprzeć i połączyć styropian elewacyjny ze styropianem do ocieplenia fundamentów. Dać narożnik z kapinosem



    tak jak poniżej tylko bez tej listwy
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 06-08-2015 o 07:03


  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Co do rynny, mozna obok rynny puścić kawałek stalowego kształtownika np 40x40x4 i do niego czepiać rynnę. Kształtownik mocowany górą do dachu, dołem do niedużego fundamencu zakopanego w ziemi. Brak mostków. Aby było ładniej mozna taki sam kształtownik puścić wewnątrz rynny zakańczając ją na dole zamiast kolanem to trujnikiem i odpowiednio uszczelnić. Zwiększyć tylko by trzeba było średniće spustów rynnowych.

    Zdecydowanie odradzam puszczanie rynien pod elewacją po pierwsze dlatego że to gigantyczny mostek cieplny, po drugie mam cos takiego zrobone na bloku gdzie mieszkam i...zawsze jak pada słyszę przez ściane jak leci spustami woda. Moze w dzień to nie jest problem, ale w nocy słychac to wyjatkowo wyraźnie

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Przeliczyłem te straty przez mocowanie rynien - 8kWh w sezonie grzewczym przy 4-ch spustach mocowanych 3-ma wkrętami M8.

    Teraz sprawa listwy startowej. Ja mam 52mb z blachy 0,5mm, co daje 130kWh w sezonie grzewczym, przy założeniu, że różnica temperatur wynosi średnio 6K. Mam 35cm styropianu w podłodze, a listwa startowa jest właśnie na poziomie chudziaka, więc chyba mogę tak zakładać. Nawet jak to będzie 200 kWh, to w nocnym prądzie będzie to 60zł rocznie. Siatkę gryzą różne gryzonie.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    No rzeczywiście, mostek jak cholera, pewnie z 80% ciepła ucieknie.

    więcej wydasz na te kołki Fishera(lub podobne) niż przez 20 lat ucieknie ciepła
    To jest bardzo ważne zagadnienie.

    Buduje dom pasywny i często w walce o szczegóły spotykam się własnie z takim twierdzeniem...a ile ci przez to ciepła ucieknie. Pozornie racja ale ogólnie to fałsz. W/g obliczeń zapotrzebowanie na ciepło mojego domu to 1,6kW przy - 16 stopniach celcjusza. Przy 0 stopnie celcjusza to około 400 Wat. Nie mam standardowego ogrzewania z piecem bo nie potrzebujęi nie mam go zaprojektowanego, Nie mam kominka, komina, grzać będę prądem jako jedyny opłacalny sposób gdyż inne zwracały by się dłużej nież oszczędności na innych źródłach ogrzewania ( gaz, piec ect.). Ale jak na każdym etapie budowy od sposobu przejścia rur i przewodów przez izolację fundamentu, a na sposobie kotwienia rynien i rolet skończywszy dokładałbym te dodatkowe waty zapotrzebowania. To przez wszystkie etapy budowy okazało by sie że do nie potrzebuje 1,6kW tylko 3kW. Więc jest dwukrotnie mniej oszczędny niz byc powienien. Przez co oprócz wyższych kosztów ogrzewania trzeba przewymiarować system ogrzewania, dać więcej rurek, większy bufor, więcej ocieplenia, lepsze okna lub nawet zastanowic się czy nie warto zamiast normalnego prądu kupić coś o lepszej wydajności np PC. Więc nie mozna olewać strat nawet tak małych.

    Inaczej to sie ma przy domach o sporych zużyciach energii, ale z tego co widzę kolega buduje w miarę energooszczędnie.

    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    więcej wydasz na te kołki Fishera(lub podobne) niż przez 20 lat ucieknie ciepła
    Z tym nie sposób się nie zgodzić!

    Szukam rozwiązanie niedrogiego i skutecznego. A że czas goni, będzie chyba tak.
    Mam w sumie 4 duże rynny, każda 4 mocowania.
    Dam takie kotwy FPX I w mur.

    Do tego wkręce pręt gwintowany M10. W jedym miejscu mam 30cm styropianu.

    Koszty 160 PLN za 16 kotew FPX. 6-8 prętów gwintowanych, to pewnie max 80 PLN.

    Czy potrzebne jest dodatkowe usztywnienie tego pręta? W kotwie gwint ma może ze 2cm długości?
    Jakby dobrze opianować to w styropianie, to też chyba da solidne trzymanie.

    I teraz. Co powiecie na NYLONOWE PRETY GWINTOWANE ??!!
    Koszt około 29zł za 1mb.
    Można by też zrobić taką przekładkę jak ma kołek thermax
    Ostatnio edytowane przez Mikolaj5 ; 06-08-2015 o 12:07


    Przy racjonalnych kosztach 26 kWh. Obecny etap: SSZ, wykonana elewacja, wylewki, tynki, elektryka, WM, CO (piec odpalony) - pracujemy nad stropem pietra wraz z ociepleniem i pozostałymi GK

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...85-zlece%C5%84

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Ale to tylko 8-10 kWh rocznie! Za 50 lat uzbiera się z 200 zł.

  20. #20

    Domyślnie

    No ale mógłbyś uwzględnić, że tak czy siak muszę jakoś przymocować
    Czyli od 200zł odjąć inny najtańszy możliwy koszt montażu


    Przy racjonalnych kosztach 26 kWh. Obecny etap: SSZ, wykonana elewacja, wylewki, tynki, elektryka, WM, CO (piec odpalony) - pracujemy nad stropem pietra wraz z ociepleniem i pozostałymi GK

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...85-zlece%C5%84

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony