dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dimek

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    ostrów mazowiecka
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    75

    Domyślnie Styropian odchodzi od ściany fundamentowej

    Witam,

    Na jesieni ubiegłego roku wymurowane zostały ściany fundamentowe. Przed przyklejeniem styropianu pomalowałem ścianę 2 razy dysperbitem. Potem na to był przyklejany ( klej do klejenia styropianu taki do rozrabiania z wodą ) styropian Genderka taki: http://systemowekominy.pl/hydrostyr-...s-040-m3-.html
    Na styropian poszedł klej siatka i ponownie klej. Potem folia kubelkowa i zasypane wszystko do 2/3 wysokości od dołu. W środku sciany fundamentowe zasypane i zagęszczone pod chudziaka. Na zime ściany fundamentowe przykryte z wierzchu folia kebelkowa 50 cm ( sztywna i nie podwiewał wiatr oraz był taki jakby daszek na scianach ). Tak minela zima i kilka dni temu zaglądam co tam się dzieje ze ściana i szok. Miedzy sciana fundamentowa, a styropianem szczeliny. Gdzieniegdzie, tylko zarys, czasami szczelinka na 0,5mm do 1, a czasami w jednym miejscu 2-3 mm. Co z tym robic? Czy kolkowac nad poziomem ziemi na klej i ponownie siatka i klej, czy mogę kolkowac i same miejsca po kolkach przyszpachlowac klejem. Dodam że siatka trzyma się bardzo mocno. Ogolnie mimo tych szczelin wiadac ze calosc siedzi solidnie.

    Bardzo proszę o porade co robic. Raczej zrywanie tego i ponowne klejenie odpada. Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Może było klejone na placki, a może obwodowo ale dalej od krawędzi płyty?
    Weź długiego prostego druta i posprawdzaj, może to tylko brzeżek się wykruszył?

    Jakim dysperbitem mazałeś ściany fundamentowe? Takim wodorozcieńczalnym?
    Ostatnio edytowane przez GraMar ; 23-08-2015 o 13:14

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dimek

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    ostrów mazowiecka
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    75

    Domyślnie

    Witam,

    klejone było na grzebień około 8-10 mm. Ten styropian ma takie jakby małe kwadraciki i lepsza przyczepność styropian-klej. Kilka dni po przyklejeniu trzymało na amen. Tak jak pisałem wcześniej, aby zimą woda nie próbowała dostać się miedzy styropian a ścianę przykryte było folia kubełkową wypustkami do środka, żeby był przewiew. Na 100% woda tam się nie dostała. Dysperbit był taki wodorozcieńczalny. Wiesz co nie sprawdzałem żadnym drutem ani blaszką, ale jak dociskam ( trzeba mocno dociskać ) to widzę ruch szczeliny na styku styropianu i ściany.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dimek

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    ostrów mazowiecka
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    75

    Domyślnie

    Podbijam temat

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Ale co oczekujesz? Masz styro przyklejony do ściany fundamentowej i tyle? Ktoś na to styro wlazł, styro odlazł i co szukasz? A może deszcz wlazł i mróz i styro odlazł.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dimek

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    ostrów mazowiecka
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    75

    Domyślnie

    jajmar nie napisze Ci czego od Ciebie akurat oczekuje bo wyłapie być może bana...Czytałeś...? od początku ? Ja napisałem co się stało po zimie, napisałem jak kleiłem, napisałem jak zabezpieczyłem... Woda na 100% nie dostała miedzy ścianę, a styropian. Napisałem też, że proszę o pomoc
    ( opinie, porady i wskazówki ) co z tym mogę zrobić. Jeżeli chcesz pomóc, to wnieś do tematu trochę merytoryki, a nie trzepiesz piane ( nabijasz posty ). Pozdrawiam

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Weź to zaszpachluj, albo pokryj pianka PU, jak będziesz ocieplał.
    Chyba nie będziesz załamywał rąk z powodu włosowatej rysy na styku dwóch zupełnie inaczej pracujących materiałów.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 25-08-2015 o 15:16
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dimek

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    ostrów mazowiecka
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    75

    Domyślnie

    Witam,

    Jakie WĘŻYKI ? czy możesz sprecyzować? Oczywiscie, że nie bede załamywał rak, trzeba to jakos ogarnac i tyle. Liczyłem tutaj na merytoryczne podpowiedzi, Dziekuje.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Zamiast WĘŻYKI, mialo być "weź to" tylko IPad coś nie trafił z podpowiedzią
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał dimek Zobacz post
    jajmar nie napisze Ci czego od Ciebie akurat oczekuje bo wyłapie być może bana...Czytałeś...? od początku ? Ja napisałem co się stało po zimie, napisałem jak kleiłem, napisałem jak zabezpieczyłem... Woda na 100% nie dostała miedzy ścianę, a styropian. Napisałem też, że proszę o pomoc
    ( opinie, porady i wskazówki ) co z tym mogę zrobić. Jeżeli chcesz pomóc, to wnieś do tematu trochę merytoryki, a nie trzepiesz piane ( nabijasz posty ). Pozdrawiam
    Może się nie dostała , może tam była i nie wyschła. Nadal nie widzę problemu. Co możesz zrobić napisał fotohobby -przykleić i zapomnieć.

  11. #11

    Domyślnie

    zakołkuj wystające ponad ziemie styro, zaciągnij klejem z siatką i zapomnij

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Ta szczelina na styku mogła być od początku. Spróbuj nie dociskać, a odchylić. Jeżeli nic nie trzyma to raczej powinieneś to odspoić i poprawić - pewniejsze klejenie na gładkiej powierzchni (dysperbit) uzyskasz klejem bitumicznym (np. http://dokumentacja.icopal.pl/Siplas...produktowa.pdf) niż mineralnym (na bazie cementu).

    Jeżeli to się generalnie trzyma, a bardziej chcesz uspokoić głowę to zakotw to kołkami z METALOWYM trzpieniem (daj 6 kołków na 1 m^2 (min. 4 szt/m^2)). Ważne!! Długość kołków dobierz tak aby w ścianę wchodziło co najmniej 6cm metalowego trzpienia.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar smigloxxx
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Dzielnica
    Ostróda
    Posty
    382

    Domyślnie

    A co na cokół będziesz dawał ?

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dimek

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    ostrów mazowiecka
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    75

    Domyślnie

    Witam,

    kolego do obkładania cokołu to jeszcze daleka droga, ale jak sadze zależy co będę kładł to już teraz zabezpieczyć pod kazda ewentualnośc TAK ? Pozdrawiam

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar smigloxxx
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Dzielnica
    Ostróda
    Posty
    382

    Domyślnie

    Raczej ma znaczenie co będzie .Wyciąć cokołową warstwę i na nowo przykleić tam gdzie się nie trzyma.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dimek Zobacz post
    Witam,

    klejone było na grzebień około 8-10 mm. Ten styropian ma takie jakby małe kwadraciki i lepsza przyczepność styropian-klej. Kilka dni po przyklejeniu trzymało na amen. Tak jak pisałem wcześniej, aby zimą woda nie próbowała dostać się miedzy styropian a ścianę przykryte było folia kubełkową wypustkami do środka, żeby był przewiew. Na 100% woda tam się nie dostała. Dysperbit był taki wodorozcieńczalny. Wiesz co nie sprawdzałem żadnym drutem ani blaszką, ale jak dociskam ( trzeba mocno dociskać ) to widzę ruch szczeliny na styku styropianu i ściany.

    Tyle krzyku, a odpowiedzi brak...

    Ten "styropian", który ma takie małe kwadraciki, to fachowo się nazywa styrodur lub XPS i niestety, ale muszę Cię zmartwić - 80% ogólnodostępnych klejów do styropianu nie klei płyt XPS ponieważ, są one bardziej sprasowane a co za tym idzie "śliskie" i zwykłe kleje do styropianu nie kleją się do tego. Jedyne rozwiązanie jakie można zastosować bez odkopywania tego to przebicie płyt XPS i wpuszczenie pod nie punktowo pianku PU. Po wszystkim zaszpachluj powstałe otwory i tyle.
    ===========================

    Piec SAS Multi 17kW ST-450 zPID, Pompa ciepła Hewalex PCWU 200K - 2,3 kW, wymiennik ciepła Sondex, podłogówka 100m2, Sterownik pokojowy st-280, Rekuperator Brink Excellent 400
    powierzchnia użytkowa ok. 170m2, + 60m2 garaż
    ściany 24cm Ytong, ocieplenie 15cm Austrotherm Fasada Premium 0,031. wełna 30cm, podłoga na gruncie 20cm styropian

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dimek

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    ostrów mazowiecka
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    75

    Domyślnie

    Witam,

    musialem w garażu zdjąć kilka bloczkow sciany fundamentowej i bingo, już wiem gdzie na jakiej warstwie i czego odszedł styropian. Klej cementowy do klejenia trzyma sia styropianu jak szalony, a niestety pier.... Dysperbit pięknie nie trzyma się ściany. Może nie tyle ze nie trzyma co jak odbiłem bloczki to Dysperbit dobrze siedzi na bloczku i na kleju styropianu, ale te dwie warstwy nie trzymają ze sobą. nie mam pojęcia dlaczego pozdrawiam.

  18. #18

    Domyślnie

    Może malowałeś grubo dysperbitu w jednej warstwie? Powinno sie go nakładać w 3-4 warstwach ale dosyć cienkawych żeby nie było klusek i smug

  19. #19

    Domyślnie

    To ja pozwolę sobie podpiąć się pod temat. Też pojawił się u mnie problem z odchodzącym XPSem...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	styro.jpg
Wyświetleń:	966
Rozmiar:	85,9 KB
ID:	336182
    Na chwilę obecną zabezpieczone jest wszystko folią budowlaną 0,3mm. Bloczki wraz ze styropianem wystają na chwilę obecną pomiędzy 20 a 60cm, ponieważ trzeba nawieźć ziemi i pospółki. Ekipa wysmarowała bloczki dysperbitem, a następnie kleiła na tytana xps. Wszystko było ok przez jakiś tydzień, a potem zaczęły pojawiać się takie kwiatki jak widać na zdjęciu. Proponują kołkowanie "odstającej" górnej części, ponieważ wszystko poniżej jest przytrzaśnięte piachem. Pytanie co spindolili?

    I tutaj zastanawiam się czy to zda egzamin. Kołkowanie to naruszenie izolacji... Wydaje mi się, że powinno się w odstające przestrzenie wpuścić klej, następnie zakołkować i czym zakryć miejsce kołkowania. Na sam koniec, obsypać na ostateczną wysokość piachem.
    Dodatkowo występuje u mnie wysoki poziom wody, więc jak się tam gdzieś dostanie i przymrozi... strach się bać
    Jakieś pomysły?
    Ostatnio edytowane przez Cooldude ; 04-11-2015 o 15:40

  20. #20

    Domyślnie

    Też się obawiałem zostawiać tak budynek na zimę, że woda się dostanie i odsadzi płyty. Przez to między innymi ostatnim rzutem na taśmę robimy elewacje. Normalnie nie robiłem bym teraz na jesieni. Mam wrażenie że co byś nie robiłem to woda po BK i tak przecieknie. Próbowałem to zabezpieczyć jak były deszcze, ale się nie udało. Może jakieś podcięcie w ścianie i daszek z niego. Mam nadzieję że znajdziesz rozwiązanie
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dziennik budowy http://forum.muratordom.pl/showthrea...antresol%C4%85

    Komentarze do dziennika http://forum.muratordom.pl/showthrea...14#post6670414

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony