dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 47
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    PK_Projekt Koncepcyjny budynku powinien uwzględniać między innymi aranżację wszystkich pomieszczeń ( w tym kuchni, łazienek, innych pomieszczeń, ... ) - pokazaną na rzutach z wrysowanymi meblami wbudowanymi / wolno stojącymi. Nie jest istotne, czy np. stół jest od producenta X, czy Y, natomiast istotne są jego gabaryty, lokalizacja, dojście, obejście, doświetlenie naturalne /sztuczne, .... wszystko to co świadczy o funkcjonalności tego miejsca w budynku. Analogicznie dla innych przestrzeni i funkcji użytkowych.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michbryg

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-061
    Posty
    45

    Domyślnie

    Arth - nawiązałeś kontakt z dwoma osobami, które mogłyby to zrobić, nic nie wyszło więc szukaj dalej odpowiadającej Ci stawki i podejścia do klienta, które Cię usatysfakcjonuje Zapewniam Cię, że taką osobę/firmę spotkasz w swojej okolicy

    Słówko co do rzuconych tutaj luźno cen: 2000 za koncepcje, 2000 za arch + 1000 plan zagospod. terenu? A do tego jeszcze VAT? To chyba żart jakiś... to jest właśnie przykład WYŚRUBOWANEJ stawki za takie prace projektowe.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    michbryg

    ... a co Ty możesz wiedzieć o koncepcjach i ich wycenach ?, skoro ( na podstawie wcześniejszych Twoich wpisów na FM ) reprezentujesz firmę ( " biuro inżynieryjne " ) od sprzedaży i adaptacji gotowców ?
    1. - wątek dotyczy relacji Klient / Architekt
    2. - dotyczy projektu indywidualnego, nie gotowca, typówki ...
    ... co do " WYŚRUBOWANEJ stawki " to faktycznie można się zastanowić dlaczego "projekt gotowy" kosztuje średnio 1200 - 2200,-zł , a nie np. 2zł ?
    bo przecież nie jest to ani Projekt Budowlany, jak również brak odpowiedzialności zawodowej autorów takiego " projektu " w stosunku do rozwiązań projektowych w nim zawartych.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 07-10-2015 o 08:08
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michbryg

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-061
    Posty
    45

    Domyślnie

    Panie Ładziński, skoro wiesz czym się zajmuję to także wiesz, że projektuje indywidualnie i taka luźna wycena, która tu padła jest ceną z kosmosu dla zwykłego domu jednorodzinnego.
    Doskonale rozumiem, że wątek dotyczy projektu indywidualnego i o takim piszę.

    Otóż Panie Ładziński - są osoby w branży, które spokojnie za cenę 8-12tyś zaprojektują dom jednorodzinny, który spełnia wszystkie wymogi prawa budowlanego i spokojnie będą mieć z tego zysk. Czyli i klient i projektant mogą być zadowoleni

    Już to ktoś napisał - trzeba szukać projektanta a nie architekta

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... w poprzedniej wypowiedzi podważyłeś stawki :
    " ... 2000 za koncepcje, 2000 za arch + 1000 plan zagospod. terenu? A do tego jeszcze VAT? To chyba żart jakiś... "
    określając je jako " WYŚRUBOWANE "
    - w następnej wypowiedzi piszesz, że
    " ... są osoby w branży, które spokojnie za cenę 8-12tyś zaprojektują dom jednorodzinny, który spełnia wszystkie wymogi prawa budowlanego "
    ogólnie rzecz ujmując stawki są różne, zależne od X czynników, w tym wartości niepoliczalnej o nazwie Architektura
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #26

    Domyślnie

    Witam,
    Tak czytam te Wasz wpisy i zastanawiam się skąd Wy te wszystkie kwoty bierzecie?
    Ja za projekt indywidualny domku jednorodzinnego od A do Z (łącznie z "branżówkami" i złożeniem dokumentacji w Starostwie celem uzyskania pozwolenia na budowę) zapłaciłem 4500zł brutto.
    Nie po znajomości tylko normalnie - zapukałem do projektanta, poprosiłem o rozmowę i przedstawiłem oczekiwania.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pigmey Zobacz post
    Nie po znajomości tylko normalnie - zapukałem do projektanta, poprosiłem o rozmowę i przedstawiłem oczekiwania.
    No właśnie - do projektanta
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 08-10-2015 o 09:59
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pigmey Zobacz post
    Witam,
    Tak czytam te Wasz wpisy i zastanawiam się skąd Wy te wszystkie kwoty bierzecie?
    Ja za projekt indywidualny domku jednorodzinnego od A do Z (łącznie z "branżówkami" i złożeniem dokumentacji w Starostwie celem uzyskania pozwolenia na budowę) zapłaciłem 4500zł brutto.
    Nie po znajomości tylko normalnie - zapukałem do projektanta, poprosiłem o rozmowę i przedstawiłem oczekiwania.
    Pigmey
    ... ale z tego co piszesz na FM to realizujesz gotowca Z34, a cytowany koszt 4500,- tym samym stanowił koszt "adaptacji" typówki - co ma się nijak do projektu indywidualnego !!! i kosztów opracowania takiego projektu.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 08-10-2015 o 19:04
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #29

    Domyślnie

    Potrzebuję dom na zamówienie, bo żaden katalogowy nie pasuje do działki i do wymagań. Jak znaleźć odpowiedniego architekta? Gdzie i jak go szukać? Czy są jakieś fora, gdzie są opinie o poszczególnych architektach? Czy jest jakaś weryfikacja jakości ich pracy? Na co ludzie zwykle narzekają PO współpracy z architektem (mam na myśli kilka lat po, a nie w trakcie współpracy)? Przez telefon każdy jest miły, a to się nie przekłada na doświadczenie i kompetencje. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze "właściwego" architekta? Wizualizacje na stronach pracowni architektonicznych odbieram jako ohydne, ekstrawaganckie dziwolągi.
    PS. Nie wiem czy w dobrym dziale zadaję to pytanie, ale lepszego nie znalazłem.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. czy osoba z którą rozmawiasz jest w ogóle architektem
    2. czy inne jego projekty wpasowały się w twój gust?
    3. polecenia.

    I teraz - architekt bez współpracy z konstruktorem (i branżystami) nie zrobi projektu. A bardzo dużo zależy od dobrego konstruktora - nie uroda budynku i jego proporcje, ale przyszła cena, za którą ten dom zbudujesz (bo architekci mają, moim zdaniem, marne pojęcie o tym, ile kosztują ich pomysły)
    Niestety, o tym czy konstruktor był dobry, można przekonać się trzymając projekt w ręce

    Sporo skarg jest na terminy. Ale akurat ja to rozumiem. To praca twórcza - a natchnienie trudno ująć w sztywne ramy czasowe.
    Druga część skarg dotyczy jakości dokumentacji (albo Starostwo je odrzuca z braków formalnych, albo w czasie realizacji wychodzą elementy niedopracowane, źle zaprojektowane lub wyliczone)


    Jeśli dom nie ma być dziełem sztuki architektonicznej, to moim zdaniem lepiej postawić na doskonałego konstruktora współpracującego z przeciętnym architektem, niż wspaniałego architekta współpracującego z przeciętnym konstruktorem.

  11. #31

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Czyli rozumiem, że są dwa rodzaje współpracy:
    - architekt jest głównodowodzącym i on dobiera sobie konstruktora i projektantów instalacji
    - konstruktor jest głównodowodzącym in on dobiera sobie architekta i resztę ekipy
    Ten główny jest odpowiedzialny za przepchanie dokumentacji w urzędzie i on jest dla mnie wykonawcą, a pozostali są jego podwykonawcami.
    Architekt, z którym rozmawiałem mówił, że w zakres usługi wchodzi uzyskanie pozwolenia na budowę. Jak coś jest nie tak, to on to poprawia i załatwia w urzędzie.
    Termin wydaje mi się nie jest problemem. Architekt mówił, że czas to jest 7 miesięcy. 4 miesiące projekt z wszystkimi projektami branżowymi, 3 miesiące przepychanie w urzędzie.
    Dom ma być funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu, dla mnie do mieszkania, a nie galeria na pokaz do zwiedzania. Ja mam swój rozkład pomieszczeń w głowie i na kartce, ale chętnie posłucham rad czego w tym pomyśle nie przewidziałem. Ale i tak z tego co wiem od ludzi:
    1) Nie uniknę błędów, bo dom to jest zbyt wielka i skomplikowana inwestycja żeby zrobić 100% bezbłędnie.
    2) Nie ma nigdy punktu, kiedy dom jest "skończony", bo jak wykończę górę, czy poddasze, lub zbuduję ogrodzenie, to już te wcześniej zamieszkałe pomieszczenia będą do remontu.
    Czyli mam uderzyć do biura konstruktorów (czy projektantów jak ich tam zwał) i spytać czy mają jakiegoś współpracującego architekta?
    No to zmieniam pytanie: Jak szukać dobrego konstruktora?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie. Tylko architekt ma prawo sporządzenia dokumentacji projektowej.
    On ją ogarnia od A do Z i potwierdza swoim podpisem.

    Więc po prostu szukać architekta z dobrym konstruktorem. Ale jak? Nie mam pojęcia - bo przecież nikt się nie chwali przy rozmowach z inwestorem dokumentacją techniczną. Ale warto zadawać szczegółowe pytania, które architekt może konsultować z konstruktorem i branżystami. W ten sposób weryfikowali wybór architekta niektórzy forumowicze, którzy mieli bardzo konkretne oczekiwania wobec swojego przyszłego domu (np. specyficzne, niepopularne rozwiązania techniczne dotyczące likwidacji mostków cieplnych)


    "Architekt, z którym rozmawiałem mówił, że w zakres usługi wchodzi uzyskanie pozwolenia na budowę. Jak coś jest nie tak, to on to poprawia i załatwia w urzędzie."
    Łaski nie robi. To jego obowiązek.
    Co najwyżej chodzenie osobiście do urzędu celem złożenia dokumentacji jest pracą dodatkową.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 07-06-2016 o 21:47

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jeśli dom nie ma być dziełem sztuki architektonicznej, to moim zdaniem lepiej postawić na doskonałego konstruktora współpracującego z przeciętnym architektem, niż wspaniałego architekta współpracującego z przeciętnym konstruktorem.
    - jeszcze jest taka opcja : dobry architekt + dobry konstruktor + dobry projektant instalacji sanitarnych
    - dom nie musi być "dziełem sztuki" aby był estetyczny i funkcjonalny, natomiast Twoja opinia jw wydaje mi się przesadna. Pojęcie projektantów konstrukcji o estetyce i funkcjonalności budynku jest mniej więcej takie, jak architekta o ugięciu belek, ale o ile można zmienić układy konstrukcyjne, materiały i elementy nośne w trakcie opracowywania projektu ( dążąc do rozwiązań ekonomicznych budynku " uzasadnionych konstrukcyjnie" ) o tyle zmian funkcjonalnych konstruktor nie wprowadzi myśląc podciągami, nadprożami, wieńcami ... i siłami przechodzącymi przez te elementy.

    Architekt, z którym rozmawiałem mówił, że w zakres usługi wchodzi uzyskanie pozwolenia na budowę
    - po to się ( miedzy innymi ) opracowuje Projekt Budowlany
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 08-06-2016 o 09:00
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #34

    Domyślnie

    [QUOTE=Arth;6952012]Łukasz,
    wielu z moich znajomych budowało w ostatnich latach domy w pomiędzy 120-180 metrów i ceny za projekty indywidualne wahały się od 5 tys zl za jakiś prosty budynek do 12 tys zł za bardziej skomplikowany projekt.

    wow 5tysi to kosztuje projekt typowy. Jezeli uwazazsz ze znajdziesz kogos kto zrobi projekt indywidualny za mniej niz 20tys to przestan szukac i kup typowy. Zareczam Ci ze nie znajdziesz w tej cenie sensownego architekta. 5tys to koszty dla branzystow, mapek, uzgodnien i innej dokumentacji.
    Nawet 25 nie jest zla cena za indywidualny projekt.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja kupiłam indywidualny projekt za 5,5 tyś.

    20 tyś - takich cen nie spotkałam wśród wypowiadających się o cenie swoich domów. Raczej około 10-11 tyś.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - jeszcze jest taka opcja : dobry architekt + dobry konstruktor + dobry projektant instalacji sanitarnych
    To nie jest opcja. To jest ideał
    Co do funkcjonalności - jak widzę niektóre projekty, w tym indywidualne, to mam wrażenie, że architekci tez mają z tym problemy, bo bardziej skupiają się na estetycznym wyglądzie bryły zewnętrznej.
    Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku inwestora, który wie czego chce i jaki ma tryb życia.

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... dobry architekt + dobry konstruktor + dobry projektant instalacji sanitarnych ...na dzień dzisiejszy za 5,5 - zapomnij
    z " zdrowym rozsądkiem " jak najbardziej masz rację !
    ... parę lat temu to i gotowce kosztowały 600zł, co prawda z grawitacją, ale co tam
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 08-06-2016 o 16:44
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlatego napisałam, raczej za 10-11 tyś.

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Przez telefon każdy jest miły, a to się nie przekłada na doświadczenie i kompetencje
    Kompetencje sprawdzisz wpisując nazwisko w wyszukiwarce IARP :
    https://extranet.iarp.pl/lista/?sear...hSubmit=szukaj
    gwarantuje, że w ten sposób odpadnie 70 – 80% rozmówców ( pseudo-architektów )
    Z pozostałych 20 – 30% na pewno kogoś wybierzesz, o ile wycena nie będzie miernikiem współpracy, czego Ci życzę
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  20. #40
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    wow, wlasnie sie dowiedzialem, ze moj architekt przynalezy do IARP!

    moj indywidualny kosztowal 8,5tys. to raczej taka standardowa cena.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony