dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 8
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 141
  1. #121
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Rozumiem, że szansa spalenia TV i całej reszty jest 1% ? Dom nie posiada piorunochronna.
    Jednym ze sposobów uziemienia szafki jest podciągniecie z gniazdka przewodu , jak rozumiem nie jest to zbyt dobre rozwiązanie.
    Czy można jeszcze coś zrobić czy nie ma sensu ?

  2. #122
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Te 99% było wzięte z czapy
    Nie podejmę się oszacować, czy szansa na to, że bez uziemionej szafy coś się stanie to w porównaniu z uziemioną 1% czy 10, czy może 0,0001%. Domowy popularny sprzęt informatyczny i tak jest na ogół w drugiej klasie izolacji, nie wymaga podłączania do PE, przewód UTP nie ma ekranu, więc nie ma czego uziemiać (a gdybyś chciał kupić ekranowany, to inne komponenty jak patchpanel tez musiałyby być przystosowane do przewodu ekranowanego, zaś korzyść z tego w domowych warunkach żadna), więc sens uziemienia takiej szafki sprowadza się do tłumienia zakłóceń EM i wyrównywania potencjałów tego, co w środku się znajdzie, a będzie metalowe.

    Trafienie w dom czy jego pobliże wyładowania w czasie burzy to osobny temat i tu w zasadzie nie ma pewnego sposobu, przynajmniej póki poruszamy się w zakresie rozwiązań dostępnych dla szarego Kowalskiego, zawsze jest duże ryzyko, tym większe, im bliżej trafi. Listwa zasilająca w wykonaniu przeciwprzepięciowym plus dobre uziemienie może nam trochę pomóc, ale to będzie tylko trochę, o wiele skuteczniejsze tutaj jest ubezpieczenie z wpisaną w OWU odpowiedzialnością za szkody "po burzy".
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #123
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czy taka szafeczka będzie potrzebowała chłodzenia w postaci wiatraczków ? Jeżeli tak to kiepsko bo będzie obok sypialni.

  4. #124
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Nieeee, nie ma potrzeby, za mało sprzętu wewnątrz.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #125
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ElemenT

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    166

    Domyślnie

    Dzięki za wskazówki.
    W sumie wszystko mam ogarnięte tak jak pisaliście.

    Do granicy działki mam wypuszczony telefoniczny (w drodze mam tpsa) chya 8 żył.
    Nie mam tylko nic na wypadek światłowodu.
    Peszel mam wypuszczony pod garażem ale zaraz przykryje go kostką.
    Potem wchodzi w ścianę i tam kolejny peszel do skrzynki gdzie już mam prąd i Lan, gdzie bym mógł zamontować modem.

    Chciałbym już teraz wstawić światłowód na zaś ale nie wiem jaki kupić.
    http://www.dipol.com.pl/oferta-insta...trzne,5047.htm

    Podpowie ktos - mam tam konto partnera więc ceny 20% mniejsze

  6. #126
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Potrzebny Ci światłowód jednomodowy, kilkuwłóknowy wystarczy, np. ten.

    Musisz go kupić z dużym zapasem, który zostanie zwinięty w niezbyt ciasny krąg (światłowodu nie można zginać zbyt mocno!) na obu końcach, czyli jeden krąg, przynajmniej ze dwa metry we wspomnianej skrzynce, drugi koniec zaś gdzieś do granicy działki i tam z przynajmniej kilkumetrowym zapasem sobie go zakop po prostu.
    Tylko, że takie przygotowanie może być złudne. Potem się okaże, że przyjdą po słupach i nie ma jak do tego słupa z ziemi przy twej posesji się dostać (bo słup po drugiej stronie ulicy), albo że owszem idą ziemią, ale studzienkę mają dwa metry dalej, niż twój zapas sięga. Więc nie wiem, czy nie lepiej zamiast światłowodu wkopać pustą rurę Arot albo hdpe i potem w nią wewlec co potrzebne.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #127
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ElemenT

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    166

    Domyślnie

    Czaje,

    albo przemyśleć sprawę i zrobić tak by wrzucić napowietrzne na strych.
    Tam mam skrzynkę też z lanem kat6. i od razu trisety113 do tv

  8. #128

    Domyślnie

    Jakie dałeś przewody do lanu kat6? Ja szukam 6a i nie wiem na jakie się zdecydować.

  9. #129
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ElemenT

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    166

    Domyślnie

    Chyba madexu. Dokładnie nie wiem bo zostały mi odcinki po 10m - resztki z kablowania firmy i sobie w kilka pkt wsadziłem w ściany. Jak nie zapomnę to wejdę na strych i sobie zapiszę

    Resztę mam bitnera cat5.

    Całość tj router,switch itp robię 1Gbit bo mam fajnego switcha potestowego Ubiquity EdgeSwitch za darmoszkę, więc szkoda wyrzucać )

  10. #130
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    czy znajdę puszki elektryczne o średnicy 4cm? lub co podobnego mogę zastosować. chciałbym skretki wypuścić z jakiejś puszki tylko standardowa będzie za dużą.

  11. #131
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Nie pamiętam, czy akurat 4cm, ale są małe puszki, sporo mniejsze od typowych osprzętowych, do kupienia w kibelmarketach, za zadziwiająco wysoką cenę (kilkakrotnie droższe od normalnych 63mm)
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  12. #132

    Domyślnie

    No cóż z ciekawości czytałem ten wątek, jeśli chodzi o instalację światłowodową.
    Mam rozprowadzoną instalację przez siebie pod antenę SAT zgodnie z sugestiami na tym forum. Czyli do jednego punktu zbiorczego z czterech pkt. w domu mam po dwa koncentryki plus skrętka. Od tego centralnego punktu doprowadzone cztery koncentryki od miejsca gdzie kiedyś może być antena SAT plus jeszcze 2 kable zdaje się do innych anten.
    Ale zaraz po tym jak to ułożyłem i poszło pod tynk w okolicy pojawił się światłowód z UPC prowadzony po słupach. Wchodzi on z stamtąd napowietrznie do budynków. Więc jeszcze przed wylewkami udało mi się zrobić przepust przez pół budynku do tego miejsca zbiorczego z TV- LAN
    No i się zdecydowałem na te UPC. Doprowadzili światłowód na mój słup oświetleniowy zakończony skrzynką. Od tego miejsca ma iść światłowód do budynku, przynajmniej tak jest u sąsiadów. Zobaczymy czy to się uda w przyszłym tygodniu.
    Ale no właśnie z tego co tu czytałem to TV przez dekoder wykorzystuje gniazdko Ethernet a nie kable koncentryczne. Czyli rozumiem że te kable koncentryczne nie będą potrzebne. A jeśli jednak będzie potrzebny jeden kabel koncentryczny, to co z drugim kablem koncentrycznym jeśli planuję tam gniazdka 2x sat.

  13. #133

    Domyślnie

    Jak się okazało żadnych problemów nie było. Miałem zrobiony przepust po stropie (gdy zauważyłem w jaki sposób podpinają sąsiadów do światłowodu ) , który został wykorzystany do przeciągnięcia światłowodu. Nie potrzebnie robiłem gniazdka sat. Podobno są za słabe na kablówkę. Musieli przedłużać koncentryka z gniazdka (jeden oczywiście wystarczył ) do telewizora. Ale instalacja pod SAT w topologii gwiazdy zostanie wykorzystana do rozprowadzenia sygnału TV i LAN po domu.
    Można powiedzieć ostatnia instalacja w domu przeprowadzona. Można się wprowadzać
    Ostatnio edytowane przez Darkat ; 25-10-2018 o 19:37

  14. #134

    Domyślnie

    Odkopię wątek.
    Jestem na etapie układania przewodów w ścianach. Chciałbym przy okazji poprowadzić przewody UTP i antenowe. Czy można je poprowadzić w jednej bruździe razem z przewodami elektrycznymi czy lepiej inną trasą? Najdłuższe odcinki, gdzie przewody byłyby ułożone obok siebie to ok. 16 - 18 m.

  15. #135
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czytałem lub słyszałem , że z prądowym nie można bo zakłócenie. U siebie w niektórych dałem obok i nie widzę różnicy

  16. #136

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Czytałem lub słyszałem , że z prądowym nie można bo zakłócenie. U siebie w niektórych dałem obok i nie widzę różnicy
    Jak długie masz odcinki gdzie przewody idą razem obok siebie?

  17. #137

    Domyślnie

    witam czy mając szafkę rack potrzebny jest patch panel czy nie można kabli zarobić rj45 i wpiąć odrazu do switcha??

  18. #138
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał sasik Zobacz post
    witam czy mając szafkę rack potrzebny jest patch panel czy nie można kabli zarobić rj45 i wpiąć odrazu do switcha??
    Można zarobić i wpiąć bezpośrednio ale jest to niepraktyczne. Chyba , że masz kilka sztuk to nie ma problemu.

  19. #139
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał sasik Zobacz post
    witam czy mając szafkę rack potrzebny jest patch panel czy nie można kabli zarobić rj45 i wpiąć odrazu do switcha??
    Można, tylko, że jest to nieestetyczne i czasem niewygodne. Ale działać będzie
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  20. #140

    Domyślnie

    a jaka szafka żeby pomieścić tam właśnie sieć LAN i dobrego jeszcze żeby się zmieściła instalacja od RTV sat ze switchem

Strona 7 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony