dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 83
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    saddamus

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    7

    Domyślnie Ile wam zjada PC w takie dni jak teraz ?

    Witam
    Postanowiłem skontrolować konsupcję energii przez moją PC Panasonic Aquarea- Split WH-SDC09F3E5 i przy takich temperaturach jak teraz, czyli średnia dobowa niewiele ponad 0 wychodzi mi 24 KWh na dobę.
    Zadzwoniłem do instalatorów z zapytaniem czy mają feedback od innych klientów, a ci jako przykład podali mi pana, który ponad 200 mkw ogrzewa zużywając 15 KW (ostatnie dni) na dobę i ma przy tym bardzo ciepło.
    Mój dom ma niewiele ponad 100 mkw, więc się trochę zasmuciłem, że mam drożej niz inni, ale z drugiej strony myślę sobie tak....
    - PC przy tych temperaturach powinna działać z COP w okolicach 3X, co w moim przypadku oznaczałoby że grzeje moje 100 metrów mocą 3KW (średnio 1 KW na godzinę pobrane X 3COP)
    - Wyobrażając sobie (żeby było łatwiej) jedno 100 metrowe pomieszczenie z dziesięcioma sporymi oknami pionowymi i dwoma dachowymi ogrzewane powiedzmy farelką o mocy 3 KW jakoś cięzko pomyśleć, że taka moc mogłaby je przegrzać.
    Do tego prześledziłem sobie porady producentów pieców spalinowych i tam wyczytałem, że w nowym budownictwie moc potencjalnego pieca trzeba liczyć zakładając max zapotrzebowanie 60W/mkw co dla 100 metrów daje 6 KW.
    Z tego wynika, że moja pompa w tej chwili ładuje w dom 50 % hipotetycznie maksymalnie potrzebnej mocy.
    Jeśli ktoś ma taki niewielki domek ogrzewany PC, byłbym rad za informacje ile zjadała mu pompa przez ostatnie dni.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.058

    Domyślnie

    Ale po co zgadywać? To wszystko da się wyliczyć i nie trzeba nic porównywać.

    Udaj się do audytora w celu wykonania OZC (koszt 100-300zł albo jak się uprzesz, to można i samemu) i będziesz wiedział ile potrzeba ciepła i jak się to ma do zużycia energii przez pompę. Wszelkie porównania innych użytkowników do metrażu są JAŁOWE, bo metraż to tylko jedna (a przy porównaniu najmniej istotna) ze składowych.

    Dziwię się, że posiadając PC nie miałeś zrobionego OZC.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    saddamus

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że takie audyty są obarczone dużą granicą błędu. Bardziej będę się skłaniał w stronę zmierzenia faktycznej wydajności pompy - instalatorzy zaproponowali instalację dodatkowego licznika na wyjściu. Poza tym myślę, że warto byłoby zrobić badanie kamerą termowizyjną w poszukiwaniu mostków termicznych. Mimo to chciałem skonfrontować moje zużycie z innymi. Zastanawia mnie jeszcze fakt, że producent podaje wartości COP przy temperaturze na wyjściu 35 stopni, czy to możliwe, że poniżej tej temperatury pompa ma niższe COP ? Ja u siebie teraz grzeje na sztywno 31 stopni.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał saddamus Zobacz post
    ...Zastanawia mnie jeszcze fakt, że producent podaje wartości COP przy temperaturze na wyjściu 35 stopni, czy to możliwe, że poniżej tej temperatury pompa ma niższe COP ? Ja u siebie teraz grzeje na sztywno 31 stopni.
    Dla przykładowej powietrznej:
    A0/W30 COP 3,32
    A0/W35 COP 3,15

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    dla panasonica t-cap różnica 5 st.C na zasilaniu kosztuje więcej od 10 do 15%, w zależności od temp zewnętrznej.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    saddamus

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    7

    Domyślnie

    Czy mam rozumieć, że przy 25 stopniach na wyściu COP będzie najwyższe, mimo że producent podaje COP dla wyjścia 35 (a na logikę marketingowo wybierze to, co wyjdzie najkorzystniej) ?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał saddamus Zobacz post
    Czy mam rozumieć, że przy 25 stopniach na wyściu COP będzie najwyższe, mimo że producent podaje COP dla wyjścia 35 (a na logikę marketingowo wybierze to, co wyjdzie najkorzystniej) ?
    Producent zawsze podaje to co jest najkorzystniejsze marketingowo a panas jest w tym mistrzem.
    Masz pompę powietrzną więc nie oczekuj cudów przy Twoim domu przy -10C nie zdziwię się jak będziesz zużywał 40-50kWh na dobę a zobaczysz, że tak będzie. Zaraz się rzucą użytkownicy panasów, którzy za 200m2 domy płacą 1000 zł na rok ale ja wiem swoje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał saddamus Zobacz post
    Zastanawia mnie jeszcze fakt, że producent podaje wartości COP przy temperaturze na wyjściu 35 stopni,.
    Jest to wymóg "ustawowy" (normowy) - taka unifikacja.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Producent zawsze podaje to co jest najkorzystniejsze marketingowo a panas jest w tym mistrzem.
    Masz pompę powietrzną więc nie oczekuj cudów przy Twoim domu przy -10C nie zdziwię się jak będziesz zużywał 40-50kWh na dobę a zobaczysz, że tak będzie. Zaraz się rzucą użytkownicy panasów, którzy za 200m2 domy płacą 1000 zł na rok ale ja wiem swoje.
    A to czyja tabelka poniżej w wydajnosciami ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cwu.JPG
Wyświetleń:	10596
Rozmiar:	42,2 KB
ID:	339104
    Panasonica obserwatorze...do wyboru do koloru jeśli chodzi o temp.zasilania i temperatury zewnętrzne.
    A zużycie energii przez pompę zależy przede wszystkim od zapotrzebowania na tą energię przez dom,im to zapotrzebowanie jest większe tym oczywistym jest,że zużycie energii przez pompę będzie wyższe czyż nie obserwatorze ?
    Ale Ty wiesz swoje
    U mnie idzie aktualnie ok.10-12kWh/dobę na ogrzewanie.


    Prosto i na temat:
    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ale po co zgadywać? To wszystko da się wyliczyć i nie trzeba nic porównywać.

    Udaj się do audytora w celu wykonania OZC (koszt 100-300zł albo jak się uprzesz, to można i samemu) i będziesz wiedział ile potrzeba ciepła i jak się to ma do zużycia energii przez pompę. Wszelkie porównania innych użytkowników do metrażu są JAŁOWE, bo metraż to tylko jedna (a przy porównaniu najmniej istotna) ze składowych.

    Dziwię się, że posiadając PC nie miałeś zrobionego OZC.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 29-11-2015 o 15:16

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    saddamus

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    7

    Domyślnie

    Masz pompę powietrzną więc nie oczekuj cudów przy Twoim domu przy -10C nie zdziwię się jak będziesz zużywał 40-50kWh na dobę a zobaczysz, że tak będzie. Zaraz się rzucą użytkownicy panasów, którzy za 200m2 domy płacą 1000 zł na rok ale ja wiem swoje.
    Szczerze mówiąc liczyłem się z tym, że ogrzewanie tą PC wyjdzie mnie +- tyle ile kosztowałby ekogroszek i wydaje mi się, że tak też teraz wychodzi.
    Wybrałem pompę ze względu na wygodę i fakt, że kotłownie mogłem zamienić na pełnowartościowe pomieszczenie gospodarcze, co w małych domkach jest dużym atutem.
    Gdybym bardzo cisnął na oszczędności, myślałbym o pompie w ziemi, ale tutaj kalkulacja inwestycja VS oszczędność na takim metrażu wskazała raczej na powietrzną. Chcę jednak zweryfikować informację o ogrzewaniu domu 220mkw pietnastoma kilowatogodzinami na dobę.
    Na niższe temperatury mam kominek, więc się nie martwię. Dzisiaj rozpaliłem pierwszy raz w tym sezonie i po 2 godzinach mam ukrop w domu

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał saddamus Zobacz post
    Chcę jednak zweryfikować informację o ogrzewaniu domu 220mkw pietnastoma kilowatogodzinami na dobę.
    Ale to jest bez sensu bo ten dom 220m2 może potrzebować do utrzymania temp.22st.C w domu o wiele mniej energii niż Twój 100m2.
    Zrozum to.
    Metraż czyli powierzchnia grzana nie świadczy o niczym,zapotrzebowanie na ciepło owszem,to jest podstawa.

    Poza tym jest dużo czynników wpływających na zużycie energii,sądzę,ze jest to Twój pierwszy sezon czyli dom musi się "wygrzać" i przyjąć odpowiednią ilosć energii czyli ciepła,żeby potem ją jedynie uzupełniać.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 29-11-2015 o 15:39

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał saddamus Zobacz post
    Wydaje mi się, że takie audyty są obarczone dużą granicą błędu.
    Są ograniczone pewną granicą błędu. Zazwyczaj max do 10%. Rozumiem, że konstruktor nie liczył Ci wytrzymałości stropu w domu, bo też matematyka jest obarczona dużą granicą błędu?

    Cytat Napisał saddamus Zobacz post
    Bardziej będę się skłaniał w stronę zmierzenia faktycznej wydajności pompy - instalatorzy zaproponowali instalację dodatkowego licznika na wyjściu.
    I dobrze że zaproponowali, bo dobrze jest wiedzieć ile Twój dom zużywa -- zwłaszcza jeśli nie zrobiłeś OZC. Znasz więc faktyczne zużycie prądu przez Twoją PC. Ale tylko przez Twoją i porównanie do zużycia innych jest JAŁOWE i obarczone kosmicznym błędem.

    Cytat Napisał saddamus Zobacz post
    Poza tym myślę, że warto byłoby zrobić badanie kamerą termowizyjną w poszukiwaniu mostków termicznych.
    Czemu nie. Ale OZC też się przyda.

    Cytat Napisał saddamus Zobacz post
    Mimo to chciałem skonfrontować moje zużycie z innymi.
    Nie da się. Nawet gdybyś trafił na użytkownika takiego samego domu, identycznego systemu a z różną wentylacją, albo położonych w różnym regionie, to wyniki mogą być drastycznie różne. Dlatego nawet nie próbuj takich porównań.

    Cytat Napisał saddamus Zobacz post
    Zastanawia mnie jeszcze fakt, że producent podaje wartości COP przy temperaturze na wyjściu 35 stopni, czy to możliwe, że poniżej tej temperatury pompa ma niższe COP ? Ja u siebie teraz grzeje na sztywno 31 stopni.
    Jeśli na wyjściu jest 35, to przy niższej temperaturze na wyjściu COP wzrośnie a nie spadnie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Producent zawsze podaje to co jest najkorzystniejsze marketingowo a panas jest w tym mistrzem.
    Masz pompę powietrzną więc nie oczekuj cudów przy Twoim domu przy -10C nie zdziwię się jak będziesz zużywał 40-50kWh na dobę a zobaczysz, że tak będzie. Zaraz się rzucą użytkownicy panasów, którzy za 200m2 domy płacą 1000 zł na rok ale ja wiem swoje.
    No to sie rzucam
    Na idiotyzmy ile bierze PC
    Jak ważniejsze jest ile potrzebuje dom

    I tak ja w te 2 msc (bo grzeje od początku października) z prognoza do wtorku rano zużyje 730-740kWh czyli ok12kwh dziennie i koszt ok 198zl. Tyle daje PC bo tyle potrzebuje dom. I tak teraz prognozuje ...aż 1200zl za 8 msc
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Producent zawsze podaje to co jest najkorzystniejsze marketingowo a panas jest w tym mistrzem.
    Przecież to zwykła matematyka i wyniki pomiarów w laboratorium.

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Masz pompę powietrzną więc nie oczekuj cudów przy Twoim domu przy -10C nie zdziwię się jak będziesz zużywał 40-50kWh na dobę a zobaczysz, że tak będzie. Zaraz się rzucą użytkownicy panasów, którzy za 200m2 domy płacą 1000 zł na rok ale ja wiem swoje.
    To nie jest kwestia pompy, tylko jak jest wykonywany dom. Jak ktoś buduje dom i nie robi OZC które kosztuje promil kosztów domu, to nic dziwnego że potem się dziwi na zużycie. Ale na głupotę jeszcze nikt lekarstwa nie znalazł. Zatem wcale się nie dziwię, że Ty "wiesz swoje" wygłaszając takie opinie opierając się na NICZYM. Aha, nie mam "panasa" i nie mam w planie go instalować, bo zdecyduję się raczej na polskiego producenta.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.503
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Przecież to zwykła matematyka i wyniki pomiarów w laboratorium.
    Jezeli mozesz to podaj charakterystykę COP pomp Panasonica dla róznych temperatur i dla róznego obciązenia. Zareczam ze takich danych Panasonic nie podaje, pytanie dlaczego?, wydaje mi sie ze obserwatorPC do tego pije i ma racje.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli mozesz to podaj charakterystykę COP pomp Panasonica dla róznych temperatur i dla róznego obciązenia. Zareczam ze takich danych Panasonic nie podaje, pytanie dlaczego?, wydaje mi sie ze obserwatorPC do tego pije i ma racje.
    Dzięki asolt za poparcie bo niektórzy nie rozumieją co mam na myśli. Nie neguję pomp powietrznych!
    Niech producenci podają prawdziwe dane w każdych warunkach COP z defrostem, COP bez defrostu, COP przy pełnym obciążeniu inwertera a nie marketingowe wyniki szczątkowe z małym druczkiem i gwiazdką - w odpowiednich warunkach i przy czystych wymiennikach.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.503
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Dzięki asolt za poparcie bo niektórzy nie rozumieją co mam na myśli. Nie neguję pomp powietrznych!
    Niech producenci podają prawdziwe dane w każdych warunkach COP z defrostem, COP bez defrostu, COP przy pełnym obciążeniu inwertera a nie marketingowe wyniki szczątkowe z małym druczkiem i gwiazdką - w odpowiednich warunkach i przy czystych wymiennikach.
    Tu nie chodzi o poparcie a o fakt ze nie mozna wierzyc we wszystko co podaje producent, a producent podaje tylko tak aby uwypuklic zalety wyrobu, to po prostu jest pólprawda. To samo dotyczy producentów innych urzadzen grzewczych (kotłow na paliwo stale) którzy jak ognia unikaja przedstawienia takich charakterystyk.

  18. #18
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli mozesz to podaj charakterystykę COP pomp Panasonica dla róznych temperatur i dla róznego obciązenia. Zareczam ze takich danych Panasonic nie podaje, pytanie dlaczego?, wydaje mi sie ze obserwatorPC do tego pije i ma racje.
    Post nr.11,
    Panas dla każdej swojej pompy dostarcza taką charakterystykę,w każdej instrukcji obsługi,każdego rodzaju jest taka tabelka.
    Akurat ta dotyczy mojego typu pompy.
    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Niech producenci podają prawdziwe dane w każdych warunkach COP z defrostem, COP bez defrostu, COP przy pełnym obciążeniu inwertera a nie marketingowe wyniki szczątkowe z małym druczkiem i gwiazdką - w odpowiednich warunkach i przy czystych wymiennikach.
    Jeśli ktoś nie potrafi czytać to niech to zostawi dla siebie...

    Zatem jeszcze raz asolt i obserwator skoro macie problemy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cwu.JPG
Wyświetleń:	542
Rozmiar:	42,2 KB
ID:	339134
    Charakterystyka dotyczy pompy Panasonic T-CAP 9kW 3f,dla temperatur +25,+7,+2,-7,-15st.C i temperatur zasilania 30,35,40,45,50,55,podana tam jest max.moc grzewcza dla danych temp.zasilania i temp.zewnętrznych jak i max.pobór prądu dla max.mocy grzewczej danych temp.zasilania i danych temp.zewnętrznych.
    Coś jeszcze w temacie asolt i obserwator ?
    asolt,jeśli tak zaręczasz wszystkim to biada im
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 29-11-2015 o 19:34 Powód: dopisek max.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Post nr.11,
    Panas dla każdej swojej pompy dostarcza taką charakterystykę,w każdej instrukcji obsługi,każdego rodzaju jest taka tabelka.
    Akurat ta dotyczy mojego typu pompy.

    Jeśli ktoś nie potrafi czytać to niech to zostawi dla siebie...

    Zatem jeszcze raz asolt i obserwator skoro macie problemy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cwu.JPG
Wyświetleń:	542
Rozmiar:	42,2 KB
ID:	339134
    Charakterystyka dotyczy pompy Panasonic T-CAP 3f.

    Ty masz chyba problemy.... Co wiesz z tej tabelki? Z defrostem czy bez defrostów? Z pompami obiegowymi czy bez? Przy wydatku inwertera 100% czy przy najbardziej korzystnym dla producenta?

  20. #20
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Ty masz chyba problemy.... Co wiesz z tej tabelki? Z defrostem czy bez defrostów? Z pompami obiegowymi czy bez? Przy wydatku inwertera 100% czy przy najbardziej korzystnym dla producenta?
    Jaja sobie robisz ?
    Skąd producent ma wiedzieć jaka jest aura u ciebie i jaki będzie dom ogrzewała pompa ?
    Bo tego swoimi chęciami wymagasz.
    Masz dane maksymalne,przy maksymalnym obciążeniu.
    Logicznym jest,że z pompą obiegową,jedną(!),która stanowi w Panasie całość i jest integralną jej częścią.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 29-11-2015 o 19:20

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony