dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 114 z 304
Pokaż wyniki od 2.261 do 2.280 z 6080
  1. #2261

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Ja mam wrażenie że na auto stosunek pobieranej energii do ilości oddawanego ciepła jest gorszy.
    Co zatem proponujesz? Jak u Ciebie jest puszczony jest split?

  2. #2262

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Wydaje się, że problem odpowiedniej wilgotności dotyczy także osób ogrzewający się tylko nadmychem. Może mniejszy, ale jednak.
    Pozostałe farmazony o alkoholu w kosmetykach itd...przez grzeczność, pozostawiam bez echa.
    Pozdrawiam
    Wydaje się że nie. Obecnie temperatury na zewnątrz oscylują w okolicy zera. Temperatura wewnątrz utrzymywana klimatyzatorem na poziomie 22-23°C. Wilgotność stoi od dłuższego czasu w miejscu 44-45%. Średni ppmCO2 mierzony na podłodze 550. Czasami wzrasta do 850.
    Jedyne czynności zwiększające wilgoć w domu to: nie włączamy okapu gotując wodę, po kąpieli drzwi łazienki są otwarte.
    W zapasie możemy: suszyć pranie w domu zamiast w suszarce elektrycznej, kupić więcej roślin doniczkowych, zastosować nawilżacz, zmniejszyć poziom wentylacji.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #2263

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Jak kupiłem swoją PC z możliwością A2A i A2W, nawet w pewnym przedziale czasu jednocześnie, to na tym zacnym forym w Polsce, nikt nie wiedział, że taka możliwość istnieje. Co nie znaczyło wcale, że w Polsce nikt go nie stosuje.
    Za zachodnią granicą pracował od lat. A po chyba 5 latach, w tym roku wypuścili nowy TDM z systemem 3 rurowym. Gdyby nie było chętnych, zaprzestali by produkcji.
    Przeceniasz to foum i zawartą w nim wiedzę.
    Pewna miła Pani już za to grubo zapłaciła.
    http://dvmsystem.pl/ehs_domowa_pompa...C5%82a-a2a-a2w
    http://dvmsystem.pl/ehs_domowa_pompa..._kw_rd080phxea

    Ja tu nie widzę żeby to urządzenie miało funkcję wentylacji i możliwość dozowania powietrza recyrkulowanego i z zewnątrz. To są tylko pompy ciepła bez funkcji wentylacji.
    Daj link do urządzenia HVAC. Zwróć uwagę na literę "V".
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  4. #2264

    Domyślnie

    Należy tez zwrócić uwagę, że literki AC (Air Condition) potocznie i błędnie utożsamiane są z samym chłodzeniem, potocznie zwanym klimatyzacją.
    Kondycja powietrza to jego temperatura i wilgotność - ta ostatnia aktywnie regulowana (nawilżanie lub osuszanie).

  5. #2265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Aby Cię doinformować zgłaszam się jako pierwszy zadowolony użytkownik domowy. Właśnie rozpocząłem 3 sezon grzania a znam co najmiej pięciu innych
    zadowolonych użytkowników. To , że o czymś nie słyszałeś nie oznacza, że to nie istnieje. Co do kosztów to nie przekroczyły one za pełny system z montażem
    w standardzie 35k zł.
    Miało być tanio. 35 tys to bardzo drogo. Ale zobaczmy co mamy w tej cenie.
    Twoja stopka . "ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna,"
    Masz znacznie przewymiarowaną pompę ciepłą i osobne urządzenie w postaci rekuperatora. Rekuperator ten ma przestarzały wymiennik krzyżowy o sprawności temperaturowej 50% chociaż w materiałach marketingowych naciągają powiększając o odzysk ciepła ze skroplin pisząc o sprawności cieplnej do 72%. Taka sprawność nie wystąpi w praktyce, bo osiągnąć ją można tylko puszczając wilgotne powietrze z łaźni tureckiej. Czyli rzeczywista sprawność to 50%. To tak jak z tymi kotłami na gaz 110% sprawności. Płacąc 35 tysięcy można oczekiwać czegoś lepszego. Rekuperator ten prawdopodobnie nie jest projektowany na taki klimat jak w Polsce. Świadczy o tym np. bardzo słabe ocieplenie.
    Nie ma tutaj systemu zabezpieczenia przed zamarzaniem w postaci grzałki. Trzeba liczyć na niską sprawność wymiennika krzyżowego i zapewne różnicowanie strumieni. Takie rozwiązania mają w Polsce centrale za 4000 zł.

    Wcześniej pisałem o instalacji HVAC gdzie te dwa urządzenia są zintegrowane w jednej obudowie.
    Sztukowanie z osobnych elementów to sobie może zrobić każdy za 40-50% tej ceny.
    Np.
    Rekuperator za 8000, szeregowo na nawiewie klima kanałowa za 7000. Montaż 5000 zł. Mamy lepszy sprzęt za 15 tys.
    Nawiewy do pomieszczeń kanałami o odpowiednio większej średnicy, ocieplone. Klima pracuje w szczycie sezonu grzewczego np. z wydatkiem 500m3/h, rekuperator 100m3/h. Klima pobiera całe powietrze z nawiewu rekuperatora i wytwarza pewne podciśnienie otwierające klapkę wlotu powietrza z pomieszczenia uzupełniając w ten sposób 400m3/h. Podczas pracy samego rekuperatora klapka jest zamknięta ciśnieniem nawiewu.

    To co Ty masz nie spełnia wymogów, o których wcześniej pisałem. Z uwagi na cenę jest to drogi gadżet i ciekawostka. Dobry kierunek ale korzyści nie przystają do ceny.
    Profesjonalnie to jest jedno urządzenie, w jednej obudowie którego automatyka dozuje powietrze zewnętrzne, posiada wymiennik przeciwprądowy dużej sprawności. U Ciebie są dwa osobne pudełka, których automatyka ze sobą współpracuje, ale nie jedno urządzenie.
    Tak wygląda to o czym piszę:
    https://daikincomfort.com/products/h...handlers-coils

    Podsumowanie:
    35000 zł
    Osobne urządzenia.
    Przestarzały wymiennik krzyżowy ze sprawnością temperaturową 50%.
    Brak grzałki zabezpieczającej wymiennik przed zamarzaniem.
    Przewymiarowana PC.
    Co kilka lat trzeba wymienić wymiennik entalpiczny za 2000 zł.
    Wysoki pobór mocy rekuperatora na niskim biegu 40W.
    Śmieszne ocieplenie rekuperatora. Na oko kilka milimetrów.
    Ostatnio edytowane przez JanWerbinski ; 24-11-2018 o 07:35
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  6. #2266
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Niskobudżetowe rozwiązania mogą stwarzać opisane przez Ciebie problemy dlatego stosuje się rozwiązania, które te problemy wykluczają. Włączyłem PP trzy lata temu i poza czyszczeniem filtrów 4 razy do roku i ośmioma wyłączeniami prądu przez ZE pracuje cały czas latem i zimą z ustawioną temperaturą 22* C przy wilgotności nie spadającej poniżej 40%. Zastosowanie skrzynek rozprężnych z climaveru , kratek nawiewnych i wyciągowych zamiast anemostatów odpowiednio o przekrojach 300x100 i 300x300 mm gwarantuje brak jakiegokolwiek szumu czy "efektu wiatru" w pomieszczeniach a spręż mam ustawiony na 6 poziom z możliwych 12 w trybie serwisowym. Do tego musi być dobrze dobrany rekuperator bo u Ciebie to on w połączeniu ze źle zestrojonym nawiewem odpowiada za zbyt niską wilgotność względną. Wreszcie sprawa rozkładu temperatur: tu zgadzam się,że w porównaniu z podłogówką wszystko dzieje się odwrotnie ale to co jest dla Ciebie wadą u mnie jest zaletą, dlatego załączam screen z czujników: po lewej umieszczonych na wysokości ok 1.2 m nad podłogą, po prawej w skrzynkach rozprężnych na poddaszu nieużytkowym na wysokości 3.2 m., abyś ocenił czy faktycznie jest problem z rozkładem temperatur.

    Załącznik 422315
    Pisałem, o nierównomiernym rozkładzie temp. w jednym pomieszczeniu. Zawsze w pobliżu nawiewu będzie wyższa temperatura. Do tego dochodzi problem zimnej podłogi. Pewnie, można grzać do 25,deg jak tu ktoś powyżej napisał i mniej się to odczuwa. Pełnej ciszy w nocy nie osiągniesz, cudów nie ma. Do tego koszt inwestycji.
    Wszystko to, jest dla mnie nieakceptowalne, nieuzasadnione ekonomicznie i mocno niekomfortowe.
    Ale jeśli to wszystko powyżej tobie i innym, zastanawiającym się nad takim rozwiązaniem, nie przeszkadza, to nie widzę problemu. Nie każdy musi mieć przecież OP. To co dla jednego jest komfortem, dla innego już nim nie jest.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 24-11-2018 o 10:37

  7. #2267
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Wydaje się że nie. Obecnie temperatury na zewnątrz oscylują w okolicy zera. Temperatura wewnątrz utrzymywana klimatyzatorem na poziomie 22-23°C. Wilgotność stoi od dłuższego czasu w miejscu 44-45%. Średni ppmCO2 mierzony na podłodze 550. Czasami wzrasta do 850.
    Jedyne czynności zwiększające wilgoć w domu to: nie włączamy okapu gotując wodę, po kąpieli drzwi łazienki są otwarte.
    W zapasie możemy: suszyć pranie w domu zamiast w suszarce elektrycznej, kupić więcej roślin doniczkowych, zastosować nawilżacz, zmniejszyć poziom wentylacji.
    Ale chyba nie o to chodzi, aby otwierać drzwi od łazienki itd. Pomysł, ze zmniejszeniem poziomu wentylacji tez jest trochę taki...wyrwany z kontekstu. Wentylacja ma dostarczać dobre powietrze. Pod względem czystości, ale także wilgotności. Nawilżacze to ściema, dobre dla małej sypialni a nie dla całego domu. To samo jonizatory itd. Testowałem kiedyś w starym domu.
    Nie o to chodzi by być stróżem we własnym domu. ma być komfortowo. Komfortowo oznacza też, włączamy i zapominamy. bez żadnych nadzwyczajnych działań i środków.
    Poniżej, wykresy z sypialni po ubiegłej nocy. Po przekroczeniu 600ppm reku włączyło tryb turbo. Zwróć uwagę, na stabilność temp i wilgotności. Popatrz na wilgotność na zewnątrz i wewnątrz. porównaj ich zmiany. Zrozumiesz do czego zmierzam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	net.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	39,7 KB
ID:	422322   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	net2.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	43,9 KB
ID:	422323  

  8. #2268
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    http://dvmsystem.pl/ehs_domowa_pompa...C5%82a-a2a-a2w
    http://dvmsystem.pl/ehs_domowa_pompa..._kw_rd080phxea

    Ja tu nie widzę żeby to urządzenie miało funkcję wentylacji i możliwość dozowania powietrza recyrkulowanego i z zewnątrz. To są tylko pompy ciepła bez funkcji wentylacji.
    Daj link do urządzenia HVAC. Zwróć uwagę na literę "V".
    Ale ja nie pisałem, że taką funkcję posiada. Nie rozumiem "ataku" ?

  9. #2269
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post

    Podsumowanie:
    35000 zł
    Osobne urządzenia.
    Przestarzały wymiennik krzyżowy ze sprawnością temperaturową 50%.
    Brak grzałki zabezpieczającej wymiennik przed zamarzaniem.
    Przewymiarowana PC.
    Co kilka lat trzeba wymienić wymiennik entalpiczny za 2000 zł.
    Wysoki pobór mocy rekuperatora na niskim biegu 40W.
    Śmieszne ocieplenie rekuperatora. Na oko kilka milimetrów.
    Daikin to sprzęt dla bogatych. Serwisy, ceny części, automatyki to kosmos. W jednym masz rację, średniej jakości podzespoły wyposażone w nowoczesną, mocno "przekolorowaną" i zbajerowaną automatykę.
    Ta przewymiarowana PC, może wcale taka przewymiarowana nie jest. Tez miałem o to zapytać. teraz wydaje się to jasne. Kolega ma szkieleciaka z praktycznie "zerową" akumulacją. Może tu jest pies pogrzebany... Taki kolos 12,5kW, ogrzałby dwa tej wielkości domy

  10. #2270
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Szanowni adwersarze nigdy nie staram się nikogo namówić do konkretnych rozwiązań a opisuję własne doświadczenia aby potencjalny inwestor mógł sam na podstawie rzetelnych informacji popartych pomiarami wyrobić sobie swoją opinię, dlatego cierpliwie będę informował dalej:
    Moja pp 12,5kW ma taki sam poziom dolnej modulacji co kolejna w szeregu 10,0 kW, a ponieważ jest to jedyne źródło ogrzewania wybór był oczywisty np.w przypadku 30* mrozów. Nie wierzcie w foldery reklamowe obiecujące 90% odzysku przez rekuperator bo praktyczna oszczędność w skali roku w przeliczeniu na pieniądze to ok.300 do 400 zł i to razem na grzaniu i chłodzeniu. Wartością dodaną jest tu jakość i czystość uzdatnionego powietrza.
    Napisał JanWerbinski :
    Nie ma tutaj systemu zabezpieczenia przed zamarzaniem w postaci grzałki. Trzeba liczyć na niską sprawność wymiennika krzyżowego i zapewne różnicowanie strumieni. Takie rozwiązania mają w Polsce centrale za 4000 zł
    Oczywista nieprawda ponieważ mam grzałkę wstępną na dolocie do rekuperatora, mało tego mam grzałkę 3,6,9 kW na wylocie z PP a wszystko spięte automatyką. Podaj mi link do rekuperatora z wymiennikiem entalpicznym za 4000 zł o wydajności 350 m3/h i do kanałówki za 8000 zł o mocy cieplnej 12kW z 8% VAT-em albo przestań pisać bajki. Autentycznie jestem zainteresowany.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  11. #2271
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Samsunga kupisz w tych pieniądzach. Odzysk wilgoci w standardzie, jonizator i czujnik CO opcja dodatkowa. Możliwość sterowania biegiem turbo itd.
    To co piszesz o przewymiarowanej PC i jak to uzasadniasz, to mówiąc łagodnie, niedorzeczność. Tak czy siak, czy przewymiarowany kocioł na eko, na olej czy gaz, PC czy inne źródło ciepła to oczywisty błąd.
    Co do grzałki w reku. Nie mam, nawet przy kilkudniowych temp w ok. -20deg, nie zauważyłem problemu, ani z jakością powietrza, ani z wilgotnością w trakcie cyklu rozmrażania. Widzę za to spore oszczędności w ostatecznym rachunku za energię. No i czuję się bezpieczniej niż ze spiralą 3kW na strychu
    P.S.
    Nawet nie pytam o rachunki za energię. Przy takiej ilości grzałek wstępnych i kolejnych i mocy PC, różowo pewnie nie jest
    Choć napiszesz pewnie inaczej....
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 24-11-2018 o 12:30

  12. #2272
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Samsunga kupisz w tych pieniądzach. ..
    Link poproszę.

    Nawet nie pytam o rachunki za energię. Przy takiej ilości grzałek wstępnych i kolejnych i mocy PC, różowo pewnie nie jest
    Widzę, że czytasz głównie swoje posty bo w tym wątku zamieszczałem tabele zużycia energii wystarczyło uważnie czytać ale podam za poprzedni sezon
    grzewczy PC+Rek 3700 kWh za 6 miesięcy grzewczych.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  13. #2273

    Domyślnie

    Dziękuję za Wasze opinie. Ja już praktycznie byłem zdecydowany na ogrzewanie za pomocą klimatyzacji kanałowej. Zadzwoniłem do trzech firm z okolicy (wschodnie mazowieckie) z prośbą o terminy i wyceny oraz pytałem czy instalowali kanałówki (splitów nie ma możliwości zainstalowania z uwagi na skomplikowany rozkład pomieszczeń - trzeba było min. 5 szt montować) jako jedyne źródło ciepła i czy mogą mi dać namiar żebym mógł zadzwonić i dopytać czy są zadowoleni z takiego wyboru. W jednej firmie na wstępnie my powiedziano, że to zły pomysł i będą problemy i że oni się nie podejmą. W pozostałych jest problem żeby dać numer do choć jednego zadowolonego klienta - więc albo nie mieli takiej inwestycji, albo klient niezadowolony. Po rozmowie z użytkownikiem JanWerbinski, który mi uświadomił ile jest możliwych problemów technicznych związanych z doborem odpowiednich komponentów (np. kanałów) i że w PL ciężko o firmę która by miała doświadczenie w realizowaniu takiego ogrzewania (większość żyje z instalacji typowych klimatyzacji do chłodzenia), postanowiłem całkowicie odpuścić tą drogę. Prace termomodernizacyjne będę mógł realizować dopiero w przyszłym roku, teraz muszę się skupić na wymianie grzejników, pieca oraz remoncie komina.

  14. #2274
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    I to jest najlepsza Twoja decyzja. Po pierwsze zabezpieczyć się na zimę potem jak najlepiej zaizolować termicznie budynek o czym pisał m.in.kolega vr5 .
    Po termomodernizacji zdecydujesz jaki system zastosować w/g OZC a starą instalację możesz pozostawić jako rezerwowe źródło ogrzewania.Nie dziwi mnie, że nie znalazłeś dobrego wykonawcy kanałówki bo jest ich w kraju tylko kilku i mają portfele zamówień pełne na rok ale oni się nie muszą ogłaszać, reklamować. Zdecydowanie unikaj rad dobrych wujków wszystkowiedzących z ich najmojszymi rozwiązaniami nawet pisanymi w dobrej intencji bo to Twoje pieniądze.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  15. #2275
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maazik
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Ja osobiście jestem zadowolony grzaniem Tanią kanałówką Gree.
    Ale zrobiłem sobie podczas budowy osobne gniazdka pod grzejniki elektryczne i powiem wam, że koncepcja mi się zmieniła i na wiosnę montuje PV o mocy 9kw. Zobaczę jak to wyjdzie w praniu z tą energią, ale w razie W zamontuje sobie grzejniki jako główne źródło grzania a Gree będzie chodziło na najmniejszym sprężu i najniższym biegu, w trybie auto i ustawione na 23 stopnie. Wtedy automatycznie będzie w zimie dogrzewało a w lecie chłodziło . I nie oszukujmy się, kanalowka dmucha. Bardziej lub mniej ale dmucha i ruch powietrza musi być .

  16. #2276

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Ale chyba nie o to chodzi, aby otwierać drzwi od łazienki itd. Pomysł, ze zmniejszeniem poziomu wentylacji tez jest trochę taki...wyrwany z kontekstu. Wentylacja ma dostarczać dobre powietrze. Pod względem czystości, ale także wilgotności. Nawilżacze to ściema, dobre dla małej sypialni a nie dla całego domu. To samo jonizatory itd. Testowałem kiedyś w starym domu.
    Nie o to chodzi by być stróżem we własnym domu. ma być komfortowo. Komfortowo oznacza też, włączamy i zapominamy. bez żadnych nadzwyczajnych działań i środków.
    Poniżej, wykresy z sypialni po ubiegłej nocy. Po przekroczeniu 600ppm reku włączyło tryb turbo. Zwróć uwagę, na stabilność temp i wilgotności. Popatrz na wilgotność na zewnątrz i wewnątrz. porównaj ich zmiany. Zrozumiesz do czego zmierzam.
    Nie wiem o co Tobie chodzi. Mnie o komfort i wygodę oraz niskie koszty.
    Mamy idealne parametry powietrza. Zmniejszenie poziomu wentylacji jest zupełnie nieszkodliwe w pewnym zakresie. To powietrze w dalszym ciągu jest bardzo dobre. Nawilżacze są różne. Testowałem mały, tworzący mgiełkę wirnikiem i jest w stanie skutecznie nawilżyć 50m2 w krótkim czasie.
    Nie jestem przekonany czy włączenie turbo rekuperacji przy 600ppm CO2 jest zaletą. Zwłaszcza w nocy, kiedy wolę mieć ciszę a śmieciuchy w okolicznych domach niekiedy kopcą i śmierdzą. Ludziom po zainstalowaniu rekuperacji czasami odbija i stają się bardzo prawilni w kwestii CO2. Nie wiem jak mogli żyć przedtem.
    Teraz temperatura 22,5°C i wilgotność 48%. Jest idealnie.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  17. #2277

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Ale ja nie pisałem, że taką funkcję posiada. Nie rozumiem "ataku" ?
    Nie zrozumiałeś o czym pisałem i użyłeś argumentu nie na temat. Stąd moja odpowiedź. Pokojowa.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  18. #2278

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Szanowni adwersarze nigdy nie staram się nikogo namówić do konkretnych rozwiązań a opisuję własne doświadczenia aby potencjalny inwestor mógł sam na podstawie rzetelnych informacji popartych pomiarami wyrobić sobie swoją opinię, dlatego cierpliwie będę informował dalej:
    Moja pp 12,5kW ma taki sam poziom dolnej modulacji co kolejna w szeregu 10,0 kW, a ponieważ jest to jedyne źródło ogrzewania wybór był oczywisty np.w przypadku 30* mrozów. Nie wierzcie w foldery reklamowe obiecujące 90% odzysku przez rekuperator bo praktyczna oszczędność w skali roku w przeliczeniu na pieniądze to ok.300 do 400 zł i to razem na grzaniu i chłodzeniu. Wartością dodaną jest tu jakość i czystość uzdatnionego powietrza.
    Napisał JanWerbinski :

    Oczywista nieprawda ponieważ mam grzałkę wstępną na dolocie do rekuperatora, mało tego mam grzałkę 3,6,9 kW na wylocie z PP a wszystko spięte automatyką. Podaj mi link do rekuperatora z wymiennikiem entalpicznym za 4000 zł o wydajności 350 m3/h i do kanałówki za 8000 zł o mocy cieplnej 12kW z 8% VAT-em albo przestań pisać bajki. Autentycznie jestem zainteresowany.
    Jeśli modulacja od niskiej wartości to OK. Jaka jest minimalna pobierana moc na grzaniu? Więcej niż 300W?

    Jak mamy nie wierzyć w odzysk 85-90%, jeśli z pomiarów temperatury wynika że taki właśnie mam? To każdy może sprawdzić samodzielnie.

    Rekuperator odzyskujący 50% energii jest warto połowę tego co rekuperator odzyskujący 90%. To tak jakbyś miał pół rekuperatora.
    Połowa oszczędności. Połowa komfortu. Można pójść dalej i dać same wentylatory. Twoje rozwiązanie jest w połowie pomiędzy brakiem rekuperatora a dobrym rekuperatorem. Tylko że kosztuje dwa razy więcej od dobrego rekuperatora. Przeliczając na komfort, kosztuje cztery razy drożej.

    Masz grzałkę przed rekuperatorem? Czyli kolejna proteza próbująca zmienić fakt że ten rekuperator nie nadaje się na nasz klimat?
    Po co ta grzałka na wylocie?

    Po co mi wymiennik entalpiczny, jeśli mam wilgotność 45%? Do czego on mi potrzebny? Po co mi kanałówka 12kW jeśli z powodzeniem wystarczy mi taka za 4000-7000 zł i mocy 3,5-7 kW? Że niby będziesz sobie obniżał temperaturę na noc czy o co chodzi? U mnie ma być cały czas ciepło i tyle.

    Już kiedyś pisałem że z energetycznego punktu widzenia grzejący pompami ciepła powinni unikać wymienników entalpicznych. Korzystniej jest doprowadzić nową wodę i do jej odparowania użyć ciepła z pompy, a ciepło uzyskane ze skraplania użyć do ogrzania nawiewanego powietrza.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  19. #2279

    Domyślnie

    Cytat Napisał Navigare Zobacz post
    postanowiłem całkowicie odpuścić tą drogę. Prace termomodernizacyjne będę mógł realizować dopiero w przyszłym roku, teraz muszę się skupić na wymianie grzejników, pieca oraz remoncie komina.
    Te naprawy najlepiej przeprowadzić po minimalnych kosztach. Nie warto tego robić drogo i porządnie. Spalanie paliw stałych nie ma przyszłości. Tylko w pełni automatyczne systemy grzewcze nadają się np. dla osób starszych czy lubiących wygodę. W praktyce to gaz i prąd.
    Pieniądze lepiej włożyć w termomodernizację. Tymczasem spróbować grzania splitem przy każdej okazji.
    Po ociepleniu może się okazać że ogrzewanie splitem np. salonu podniesie znacznie temperaturę także w sąsiednich pomieszczeniach. Tego efektu nie ma bez ocieplenia.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  20. #2280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maazik Zobacz post
    Ale zrobiłem sobie podczas budowy osobne gniazdka pod grzejniki elektryczne i powiem wam, że koncepcja mi się zmieniła i na wiosnę montuje PV o mocy 9kw. Zobaczę jak to wyjdzie w praniu z tą energią, ale w razie W zamontuje sobie grzejniki jako główne źródło grzania a Gre
    Gniazdka to dobry pomysł, ale ja bym nie montował grzejników na stałe, bo szkoda miejsca. Zamiast tego przechowuj w garażu kilka grzejników olejowych i raz na dziesięć lat, z okazji zimy stulecia przyniesiesz je na tydzień do domu.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

Strona 114 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony