dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 88 z 308
Pokaż wyniki od 1.741 do 1.760 z 6142
  1. #1741
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Płyta fundamentowa 12 cm zbrojona a na płycie 3x5 cm EPS potem wylewka z miksokreta 6 cm ze zbrojeniem rozproszonym itd...Mam zalane czujniki temperatury również w wylewce niestety jeszcze nie wpięte w opomiarowanie,i już działające we włącznikach szklanych na wysokości 120 cm, we wszystkich nawiewach i wywiewach sufitowych oraz w anemostatach,czerpni i wyrzutni (w tej ostatniej jeszcze nie wpięty)

    napisał Barth3z cyt:
    Sugerujesz zakup po jednym takim oczyszczaczu na pomieszczenie ?
    Nic nikomu nie sugeruję a tylko opisuję co się u mnie sprawdza. Mam dwa oczyszczacze przenośne jeden w sypialni drugi w salonie
    i znakomicie spełniają zadanie.Jak się pokłócę z żoną zabieram oczyszczacz do drugiej sypialni.

    napisał Barth3z cyt:
    A poza tym po co oczyszczacz w domu z rekuperatorem, gdzie można załatwić ten temat filtrem na zaciągu
    Mam 3 koty i 2 psy więc pewne frakcje lotne osiadają w dół i sam reku ich nie pociągnie a wraz zoczyszczaczem jak najbardziej, poza tym systemowe dodatki w postaci filtra F7, plazmowego i węglowego są dosyć drogie więc oczyszczacz przenośny to ułamek ceny rozwiązania systemowego.

    dpo napisał cyt :
    Wiele ludzi na forum pisalo, ze nie da sie reku pogodzic z PC w jednym systemie bo przeplywy sa zupelnie inne i charakterystyka pracy tez. Jak ci sie to udalo zrobic - opis jakichs by-pasow a moze zdjecia zapodasz?
    Jak najbardziej da się a instalację wykonywał jeden z naszych forumowiczów z płatnym profilem co prawda nieczęsto piszący widocznie ma dużo pracy
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  2. #1742

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Jak najbardziej da się a instalację wykonywał jeden z naszych forumowiczów z płatnym profilem co prawda nieczęsto piszący widocznie ma dużo pracy
    Ale coś więcej mógłbyś napisać? Myślę, że dużo osób jest zainteresowanych połączeniem wentylacji, klimy i rekuperacji.

  3. #1743
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Marek.M napisał cyt:
    Ale coś więcej mógłbyś napisać? Myślę, że dużo osób jest zainteresowanych połączeniem wentylacji, klimy i rekuperacji.
    Proszę nie zrozum mnie źle ale nie chcę aby ktoś mi zarzucił, że stosuję kryptoreklamę jakiejś firmy.
    Po prostu przez 5 lat śledziłem tematy ogrzewania m.in. tu na forum Muratora i podjąłem wybór takiego systemu.
    Teraz po roku doświadczeń chciałbym podzielić się z forumowiczami wynikami niejako zwracając uzyskaną od innych wiedzę.
    Żeby nie wyważać otwartych drzwi wygoogluj typ mojej PC PP(w stopce) i znajdziesz na pewno wykonawcę, który prowadzi
    własnego bloga i opisuje tam te rozwiązanie a ja uniknę posądzenia o reklamę. Jak nie dasz rady to proszę o pm.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  4. #1744
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Płyta fundamentowa 12 cm zbrojona a na płycie 3x5 cm EPS potem wylewka z miksokreta 6 cm ze zbrojeniem rozproszonym itd...Mam zalane czujniki temperatury również w wylewce niestety jeszcze nie wpięte w opomiarowanie,
    Szkoda, że nie wpięte, ale obstawiam temp. w okolicach 16-18oC. Bez dywanów ciężko o komfort przy chodzeniu po takiej podłodze.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  5. #1745
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Użyłeś ważnego i często wieloznacznego słowa komfort. Załóżmy, że dla Ciebie komfortowa temperatura powietrza w domu to 24*C
    a temperatura podłogi jaką chciałbyś mieć to 22*C. Niestety jest to niewykonalne u Ciebie przy ogrzewaniu podłogowym (bez specjalnych zabiegów)i aby uzyskać te 24*C powietrza musisz podłogę grzać do minimum 25*C
    Podobnie działa to u mnie tylko w drugą stronę i tak przy ustawionej temperaturze powietrza 22*C (mój komfort cieplny) w budynku temperatura podłogi jest o 1 lub 2*C mniejsza(mierzone wielokrotnie) a nie jak obstawiasz 16 do 18*C przy czym większy wpływ na tą temperaturę ma wielkość wentylacji a o wiele mniejszy przenikanie ciepła przez przegrody (grubość ocieplenia pod wylewką) Tam gdzie chcę mieć wyższą temperaturę np. 26*C w określonym czasie
    mam maty elektryczne (łazienka, wiatrołap). Paradoksalnie zwiększam temperaturę na termostacie do 25*C latem gdy na zewnątrz są upały powyżej 30*C
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  6. #1746
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Płyta fundamentowa 12 cm zbrojona
    Nie wierzę, że jest konstruktor co się pod czymś takim podpisał.

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Ale coś więcej mógłbyś napisać? Myślę, że dużo osób jest zainteresowanych połączeniem wentylacji, klimy i rekuperacji.
    Może Mistral MAX-S?

  7. #1747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wierzę, że jest konstruktor co się pod czymś takim podpisał.
    Dom szkieletowy, więc może jednak wystarcza.

  8. #1748
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Użyłeś ważnego i często wieloznacznego słowa komfort. Załóżmy, że dla Ciebie komfortowa temperatura powietrza w domu to 24*C
    a temperatura podłogi jaką chciałbyś mieć to 22*C. Niestety jest to niewykonalne u Ciebie przy ogrzewaniu podłogowym (bez specjalnych zabiegów)i aby uzyskać te 24*C powietrza musisz podłogę grzać do minimum 25*C
    Nie bardzo rozumiem sensu tej wypowiedzi.

    Zobacz jaka jest optymalna temperatura podłogi:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	komfort.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	408951
    źródło - http://wentylacja.com.pl/att/article...wegon-3789.pdf - strona nr 588

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Podobnie działa to u mnie tylko w drugą stronę i tak przy ustawionej temperaturze powietrza 22*C (mój komfort cieplny) w budynku temperatura podłogi jest o 1 lub 2*C mniejsza(mierzone wielokrotnie) a nie jak obstawiasz 16 do 18*C
    Sorry, ale to nie realne przy takiej temperaturze płyty fundamentowej i takiej izolacji jaką posiadasz. Poza tym jak to mierzyłeś, skoro wcześniej twierdziłeś, że nie podłączałeś czujników temperatury w wylewce ??
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #1749

    Domyślnie

    Ale się uczepiliście tej temperatury podłogi skoro już ustalono, że w dobrze zbudowanym domu podłogówka ma podobną temperaturę co powietrze i przy ogrzewaniu innym podłoga nie ma mniej niż te 20 stopni przy powiedzmy 22 temp powietrza to i przy podłogówce i przy grzejniku czy nadmuchu podłoga ma temp co najwyżej neutralna nie jest ani odczuwalnie zimna ani ciepła. Jeżeli dom jest kiepsko izolowany to faktycznie podłogówka jest wyraźnie ciepła a w innych systemach podloga jest odczuwalnie chlodna. Pytanie tylko która sytuacja jest lepsza?ja osobiście wybieram chłodniejszą podłogę i kapcie niż ciepłà podlogę i w pózniejszym czasie kłopoty zdtowotne wynikające ze zbyt ciepłej podłogi.

  10. #1750
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Barth3z napisał:
    Sorry, ale to nie realne przy takiej temperaturze płyty fundamentowej i takiej izolacji jaką posiadasz. Poza tym jak to mierzyłeś, skoro wcześniej twierdziłeś, że nie podłączałeś czujników temperatury w wylewce ??.
    Przecież pisałem, że mierzyłem temp.podłogi a nie wylewki.Po drodze od wylewki mam jeszcze podkład wyrównawczy i 1cm podkładu korkowego, izolacje przeciwwilgociowe pod panele winylowe z piankowym spodem co tworzy dość duży opór cieplny, natomiast pod ceramiką podłogową mam maty grzewcze.
    Moim celem projektowym było nie wyrównanie temperatur w pomieszczeniach z temperaturą podłóg a zapewnienie sobie komfortu cieplnego 22*C zimą oraz chłodu latem i bezobsługowej instalacji przez cały rok z rachunkami średniorocznie ok.300 zł za miesiąc wliczając w to: ogrzewanie,klimatyzację,rekuperację,wentylację mechaniczną, CWU i zużycie prądu na cele bytowe dla 2 dorosłych osób przy 450m3 kubatury. Jak na razie jestem na dobrej drodze w tym celu a są i możliwości korekty.
    Nieprzekonanych nie przekonam ale gdybym słuchał niektórych forumowych teoretyków to koszt płyty fundamentowej wzrósłby co najmniej o 60% dla konstrukcji budynku o masie kilkudziesięciu ton co nie ma sensu jeżeli nie wykorzystuje się jej możliwości akumulacyjnych.Nie mam nic przeciw ogrzewaniu podłogowemu ale ze względów zdrowotnych musiałem przy projektowaniu je wykluczyć, zwłaszcza, że nie należę do "ciepłolubnych" a multisplit jest dla mnie mało komfortowy ze względu na większy hałas dlatego wybrałem kanałówkę jako jedyne źródło ogrzewania.Nie bez znaczenia na mój wybór była kwestia ceny .
    Dodam, że gaz mam w ciągu ulicy ale go nie chciałem.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  11. #1751
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    .Nie mam nic przeciw ogrzewaniu podłogowemu ale ze względów zdrowotnych musiałem przy projektowaniu je wykluczyć, zwłaszcza, że nie należę do "ciepłolubnych"
    Czy znasz jakieś informacje statystyczne /naukowe na temat szkodliwości ogrzewanie podłogowego .?

    Prawdę mówiąc ogrzewanie jest szkodliwe bo powoduję spadek wilgotności powietrza poniżej uznanej za komfortową 40%-60% .
    Wysusza śluzówkę i sprzyja infekcjom

  12. #1752
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Nieprzekonanych nie przekonam ale gdybym słuchał niektórych forumowych teoretyków
    Otóż to. Ważne żeby czytającym, którzy stoją przed wyborem systemu grzewczego do swojego domu dać pełne spektrum wiedzy. Sam stałem przed wyborem systemu grzewczego i nie wiedząc jak to będzie wyglądało wpakowałem w podłogę zarówno rurki, jak i kable. Do tego założyłem wypasioną klimę, która nawet przy -20oC potrafi dostarczyć tyle ciepła, aby stanowiła jedyne źródło ciepła w domu. Niestety, o ile w zeszłym sezonie grzałem dość dużo klimą to jednak w tym postawiłem na podłogówkę, z bardzo dobrym efektem. Ogrzewanie podłogowe daje niesamowicie wysoki komfort. Nie ma szans, aby jakiekolwiek ogrzewanie nadmuchowe było tak komfortowe. Nie bez powodu też wszystkie opracowania o tym piszą. Podłogówka ma cenną właściwość, mianowicie ogrzewa głównie przez promieniowanie.

    Szykując do się do budowy swojego domu (około pasywnego) dużo czytałem na temat ogrzewania. Dużo dowiedziałem się z artykułów naszych zachodnich sąsiadów, którzy od wielu lat bardzo mocno idą w budownictwo pasywne. Wnioski ludzi mieszkających w domach pasywnych są takie, że mimo utrzymywania odpowiedniej temperatury w domu czy to ciepłem bytowym, czy poprzez ogrzewanie nadmuchowe brakuje im "ciepła". Poprostu brakuje źródła promieniowania.

    A to, czy ogrzewanie przez promieniowanie jest komfortowe można sprawdzić w łatwy sposób. Wystarczy na chwile podejść do okna od strony południowej w zimowy i słoneczny dzień a następnie podejść do okna od strony północnej. Gdzie będziesz się czuł bardziej komfortowo (w domu utrzymywana jest stała temperatura) ?

    Zapamiętajcie, system grzewczy nie ma za zadanie ogrzanie domu, tylko zapewnienie komfortowego odczucia ciepła dla jego mieszkańców.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  13. #1753
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    fachman19 napisał:
    Czy znasz jakieś informacje statystyczne /naukowe na temat szkodliwości ogrzewanie podłogowego .?
    Nie mam żadnej wiedzy medycznej na ten temat raczej sprawa indywidualna, przy podłogówce puchły mi nogi ale mam nadciśnienie tętnicze oraz kwestia wieku a u żony przy niedociśnieniu ten sam efekt.

    Barth3z napisał:
    Zapamiętajcie, system grzewczy nie ma za zadanie ogrzanie domu, tylko zapewnienie komfortowego odczucia ciepła dla jego mieszkańców.
    Całkowicie się zgadzam z powyższym a mój system wśród znajomych nazywam " ogrzewaniem geriatrycznym"
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  14. #1754
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post


    Nie mam żadnej wiedzy medycznej na ten temat raczej sprawa indywidualna, przy podłogówce puchły mi nogi ale mam nadciśnienie tętnicze oraz kwestia wieku a u żony przy niedociśnieniu ten sam efekt.
    "
    W takim razie należało by pisać ,że jest dyskomfortowe dla osób chorych .
    Inna sprawa jak może szkodzić coś co ma temperaturę o 1-2 stopnie od otoczenia. Taka różnica jest niewyczuwalna , a skarpety lub kapcie całkowicie likwidują wpływ podłogi na stopę.
    Ja mam w domu 23 C a temperatura podłogi nie przekracza 25 C. W lecie bywa cieplej.
    Oczywiście w budynku bez izolacji podłoga może mieć np 30 C , wtedy i owszem może być ciepło w stopy , chociaż stopa ma 36 C Więc i tak daje odczucie chłodu
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 10-03-2018 o 18:18

  15. #1755

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    W takim razie należało by pisać ,że jest dyskomfortowe dla osób chorych .
    Inna sprawa jak może szkodzić coś co ma temperaturę o 1-2 stopnie od otoczenia
    Cos co ma 2 stopnie wiecej nie ale juz cos co ma 30 stopni moze jak najbardziej.
    Dobrze ze piszecie o komforcie zapewnianym przez podlogowke i ze ten komfort polega na sposobie oddawania ciepla a nie na tym ze podloga jest ciepla bo jak wiadomo w dobrze izolowanym domu wcale taka ciepla ta podloga nie jest, a jednak wielu ludzi wiaze komfort wlasnie z odczuwalnym grzaniem w stopy, nawet jest taki temat w ktorym autor uskarza sie ze podlogowka nie jest dla niego komfortowa(a powinna przeciez promieniowanie itd) bo odczuwa chlod od podlogi a oczekiwal milego ciepelka.
    Trzeba rozgraniczyc kwestie komfortu pochodzacego ze sposobu przekazywania ciepla a odczucia subiektywne i efekt tzw "cieplej podlogi" bo jednak wielu uzytkownikow wlasnie na taki efekt liczy montujac podlogowke.
    Ostatnio edytowane przez Dulin7 ; 10-03-2018 o 20:08

  16. #1756
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    30 stopni wyższa temperatura? To będzie z 50 stopni... Tak nie wolno robić.
    Kilka stopni powyżej temperatury powietrza powinno dać radę ogrzać przyzwoicie izolowany dom w duże mrozy.

  17. #1757

    Domyślnie

    Cytat Napisał klew Zobacz post
    30 stopni wyższa temperatura? To będzie z 50stopni... Tak nie wolno robić.
    Kilka stopni powyżej temperatury powietrza powinno dać radę ogrzać przyzwoicie izolowany dom w duże mrozy.
    Czytaj dokładnie. Napisałem cos co ma 30 stopni a nie cos co ma 30 stopni wiecej.

  18. #1758
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post

    Zapamiętajcie, system grzewczy nie ma za zadanie ogrzanie domu, tylko zapewnienie komfortowego odczucia ciepła dla jego mieszkańców.

    super memento
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  19. #1759

    Domyślnie

    A komfort cieplny mieszkańcy odczuwają po... nagrzaniu domu!
    90% energii cieplnej nie jest zmagazynowane w powietrzu w którym przebywamy i odczuwany jako ciepłe ale w ścianach, podłodze, sprzętach domowych.
    Więc tak naprawdę ogrzewamy dom w sensie masy budynku.

  20. #1760

    Domyślnie

    Cytat Napisał kzim Zobacz post
    Witam,
    Wykańczam dom (konstrukcja z przełomu lat 80 i 90tych), grube mury ale brak izolacji zewnętrznej. Jedyna izolacja jest pod wylewka - 5 cm styropian, oddzielający od piwnicy.
    Dom ma przeznaczenie weekendowe. Przyjechać na wieś po tygodniu pracy, ewentualnie spędzić święta, wakacje itp.
    Przez długi czas zastanawiałem się nad jakimś prostym ogrzewaniem, piece dynamiczne , podłogówka elektryczna itp. ale wyglada na to ze ogrzewanie klimatyzacja bedzie najlepszym rozwiązaniem. Docelowo chciałbym zdalnie załączyc ogrzewanie jeszcze przed przyjazdem (zdalnie).

    Generalnie mam plany co do modernizacji budynku, ale to nastąpi to gdzieś w ciągu następnych 5 lat, a na te chwilę chciałbym się przygotować do następnej zimy.

    Zdaje sobie sprawę z pojemności cieplnej budynku i ogrzanie nie nastąpi odrazu, ale myślę ze szybkie nagrzewanie powietrza, jest jedynym sensownym rozwiązaniem w mojej sytuacji.

    Plan mam następujący:

    1. Podzielenie domu na połowę, tymczasowo scianką na korytarzu na czas zimy.
    (Różowa kreska). Zmniejsza mi się powierzchnia grzania do 50m2.

    2. W piwnicy zamontować kanałówkę i zrobić nawierty przez strop srednica kanału 16cm. (Czerwony nawiew, Pomarańczowy powrót).

    3. Wraz z ocieplaniem budynku rozszerzać powierzchnie do ogrzania (zdemontować tymczasowa ściankę) i doprowadzić nowe kanały. To jest piękno tego pomysłu, mogę w dodać wiecej izolacji, doprowadzić nowe kanały i nie musze zmieniać mocy jednostki (w teorii )
    Zrobiłem symulacje na stronie ciepło właściwe i dla 100m2 wynosi:
    13kw - od -20 do 20
    6,3kw - od 0 do 20

    Czyli myslę, ze klimatyzator z mocą cieplna 4-5kw dla 50m2 powinien wystarczyć.


    Kilka pytam:

    1. Czy są jakieś rażące błędy w moim rozumowaniu ?
    2. Czy mogę umieścić jednostkę zewnętrzną (na gruncie) powyżej jednostki wewnętrznej(piwnica poniżej gruntu) ?
    3. Czy 16cm na kanal - nawiew i powrót będzie wystarczające ? Czy może 20cm?
    4. Czy umiejscowienie nawiewu i powrotu w podłodze ma sens (piwnica bedą szły kanały) ?
    Czy ktos ma moze jakies opinie ?

Strona 88 z 308

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony