dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Awake

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-506
    Posty
    6

    Domyślnie Montaż kominka z płaszczem wodnym - niezbędne dokumenty

    Witam serdecznie.

    Planuję w swoim mieszkaniu, znajdującym się w wielorodzinnej kamienicy, montaż wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Zorientowałem się już w prawie budowlanym, że jest to możliwe (niski budynek wielorodzinny, do czterech kondygnacji nadziemnych).
    Jestem już po wizycie kominiarza, który sprawdził przewody dymowe i wentylacyjne, oraz wystawił zaświadczenie stwierdzające możliwość podłączenia wkładu kominkowego wraz z zaleceniami odnośnie wentylacji oraz dolotu powietrza do kominka z zewnątrz.
    Mam również zgodę wspólnoty na montaż kominka, która została wydana w formie uchwały.
    Teraz pytanie - czy montaż wkładu kominkowego wymaga projektu budowlanego, pozwolenia na budowę, itp?

    Z góry dziękuję za wszelkie pomocne odpowiedzi.

  2. #2
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Formalnie jest to piec c.o. na paliwo stałe.
    Darek B

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Awake ... majać już załatwioną "papierologię" o której piszesz nie pozostaje Ci nic innego jak z czystym sumieniem zamontować wkład
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  4. #4
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awake Zobacz post
    Witam serdecznie.

    Planuję w swoim mieszkaniu, znajdującym się w wielorodzinnej kamienicy, montaż wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Zorientowałem się już w prawie budowlanym, że jest to możliwe (niski budynek wielorodzinny, do czterech kondygnacji nadziemnych).
    Jestem już po wizycie kominiarza, który sprawdził przewody dymowe i wentylacyjne, oraz wystawił zaświadczenie stwierdzające możliwość podłączenia wkładu kominkowego wraz z zaleceniami odnośnie wentylacji oraz dolotu powietrza do kominka z zewnątrz.
    Mam również zgodę wspólnoty na montaż kominka, która została wydana w formie uchwały.
    Teraz pytanie - czy montaż wkładu kominkowego wymaga projektu budowlanego, pozwolenia na budowę, itp?

    Z góry dziękuję za wszelkie pomocne odpowiedzi.
    Te zgromadzone papiery to nie wszystko .Wkład to także nie wszystko musi być jeszcze jego serce czyli instalacja , a to już poważniejsza inwestycja.To nie koza , wolnostojący czy np. boi-kominek itp. ,to KZPŁW. Taką instalacje w mojej ocenie należy zaprojektować tym bardziej ,że umiejscowienie tego procederu jest jak dla mnie zawsze kontrowersyjne.Dokumenty czyli pozwolenia masz ale jak dla mnie instalację musi zaprojektować osoba z uprawnieniami , a ty zawsze będziesz miał ja do wglądu.

  5. #5
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Formalnie jest to piec c.o. na paliwo stałe.
    Nieprawda jest to nadal KZPŁW.Kominek.Piec na CO to tylko piec.Różnica jest ponieważ zawsze piękniej brzmi wypita lampka wina przy płomieniach zza szyby w kominku miast przy piecu CO.Nie gadaj głupot Darku.Ciepłe kominki szamotowe i rekreacyjne już przerobiono w innym topiku nie siej zamętu tylko konkretnie odpowiedz autorowi jakich jeszcze papierów mu brakuje.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Awake

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-506
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za udzielenie się w temacie. Niestety nadal nie rozwiało to moich wątpliwości. Czy na planowaną przeze mnie instalację potrzebuję pozwolenia na budowę wydanego przez miejski wydział budownictwa, czy nie? Czy projekt jest potrzebny do tego, żeby instalacja była poprawnie wykonana, czy wiąże się to również ze złożeniem takiej dokumentacji w urzędzie miejskim lub u administratora budynku?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awake Zobacz post
    Dziękuję wszystkim za udzielenie się w temacie. Niestety nadal nie rozwiało to moich wątpliwości. Czy na planowaną przeze mnie instalację potrzebuję pozwolenia na budowę wydanego przez miejski wydział budownictwa, czy nie? Czy projekt jest potrzebny do tego, żeby instalacja była poprawnie wykonana, czy wiąże się to również ze złożeniem takiej dokumentacji w urzędzie miejskim lub u administratora budynku?
    A nie lepiej te pytania zadać w miejscowych urzędach do tego poprosić by podali podstawę prawną jeśli będą jakieś wymogi.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Awake

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-506
    Posty
    6

    Domyślnie

    Tak, to się wydaje najsensowniejsza droga. Problem w tym, że w urzędzie już byłem, w wydziale budownictwa i architektury. Dwa razy. I dwa razy dostawałem zaledwie strzępki informacji. Panie tam pracujące nie wiedziały nawet, czy mogę w mieszkaniu zamontować kominek, nie wspominając już o formalnościach, jakie muszę spełnić. Każda miała na to inną teorię. Jak zapytałem o projekt, nie dostałem konkretnej odpowiedzi. Dlatego pytam na forum o doświadczenia osób, które przeszły już tą drogę.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Dostałeś już konkretną odpowiedź ... czego więcej oczekujesz ?
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Awake

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-506
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Dostałeś już konkretną odpowiedź ... czego więcej oczekujesz ?
    Pozdrawiam.
    Dostałem nawet więcej niż jedną konkretną odpowiedź

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Awake ... majać już załatwioną "papierologię" o której piszesz nie pozostaje Ci nic innego jak z czystym sumieniem zamontować wkład
    Pozdrawiam.
    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Te zgromadzone papiery to nie wszystko .Wkład to także nie wszystko musi być jeszcze jego serce czyli instalacja , a to już poważniejsza inwestycja.To nie koza , wolnostojący czy np. boi-kominek itp. ,to KZPŁW. Taką instalacje w mojej ocenie należy zaprojektować tym bardziej ,że umiejscowienie tego procederu jest jak dla mnie zawsze kontrowersyjne.Dokumenty czyli pozwolenia masz ale jak dla mnie instalację musi zaprojektować osoba z uprawnieniami , a ty zawsze będziesz miał ja do wglądu.
    Mówią jednak coś zupełnie innego. Chcę mieć pewność, żeby w przyszłości nie mieć kłopotów. Czy są jakieś konkretne ustawy, paragrafy, które mówią, że to co mam wystarczy? Jeżeli tak, to rozwieje wszelkie moje wątpliwości. Zamontuję wkład, poproszę kominiarza o sprawdzenie, czy wszystko jest ok i wystawienie protokołu odbioru.

  11. #11
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awake Zobacz post
    Dostałem nawet więcej niż jedną konkretną odpowiedź
    Mówią jednak coś zupełnie innego. Chcę mieć pewność, żeby w przyszłości nie mieć kłopotów. Czy są jakieś konkretne ustawy, paragrafy, które mówią, że to co mam wystarczy? Jeżeli tak, to rozwieje wszelkie moje wątpliwości. Zamontuję wkład, poproszę kominiarza o sprawdzenie, czy wszystko jest ok i wystawienie protokołu odbioru.
    Witam.
    Moja odpowiedź konkretnie uwarunkowałem.Przecież chodząc po różnych instytucjach odpowiadano ci coś.Administrator budynku , zapewne źródło informacji wie jakie warunki musi spełnić lokator by postawić w lokalu kominek.Napisałem także o pozwoleniu na postawienie w/w..Napisałeś czytając Prawo Budowlane ,że jeżeli budynek rodziny posiada mniej jak 4 kondygnacje taka możliwość istnieje ale przecież to nie wszystko z tego PB.Wiesz zapewne także ,że PB o tym mówi jednoznacznie w myśl artykułu :

    Zgodnie z § 132 ust. 3 kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:
    1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,
    2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
    3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
    4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
    a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,
    b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.
    Nie wiem na ile jest ważne to rozporządzenie dlatego w pierwszym poście napisałem ci :
    ........tym bardziej ,że umiejscowienie tego procederu jest jak dla mnie zawsze kontrowersyjne..........
    Jeśli to obowiązuje to ten cytat jest bardzo istotny.
    W razie spełnienia tych warunków, mimo wykonania kominka bez pozwolenia na budowę – jego brak nie przesądza o konieczności rozbiórki, ponieważ inwestor będąc właścicielem samodzielnego lokalu mieszkalnego i podłączając kominek do przewodu do którego wcześniej był podłączony piec w jego lokalu legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (por. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16.04.2009, sygn. akt: II SA/Gd 671/08, wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17.11.2010 roku, sygn. akt: II SA/Gd 181/10). Ponadto, organ powinien wziąć również pod uwagę okoliczność, że przed podłączeniem kominka z wkładem kominkowym do przewodu kominowego podłączony był piec kaflowy ( tak WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 27.01.2006 roku, sygn. akt: II SA/Wr 134/04).
    Oprócz zgromadzonej dokumentacji..:jesteś właścicielem lokalu???? Miałeś jakieś inne źródło podłączone do przewodu ???

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Dla urzędasów nie jest istotne co zamontujesz. Skup się na tym, by na fakturze napisać to czego oczekują...To samo z odbiorami.

  13. #13
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Dla urzędasów nie jest istotne co zamontujesz. Skup się na tym, by na fakturze napisać to czego oczekują...To samo z odbiorami.
    J/w , sprytnie wyjaśniłeś.Na jakiej fakturze??? Jakie odbiory???.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Na fakturze zakupu urządzenia grzewczego...

    Są urzędy (urzędasy), które mają alergię na piece, piszesz kominek. Jak kominek ich boli napisz piec...Itd, itp...To cyrk. Trzeba tylko zobaczyć jakie małpy w klatce siedzą...

    Mądrych szanownych Panów (Panie) urzędników przepraszam, to nie do was....

  15. #15
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Witam. Czyli ma zakupić KZPŁW , a na fakturze ma istnieć inny wpis.To jakiś absurd.Tak to praktykujesz u siebie Baturka??? Rozmawiamy wszak o kominku nie o piecu.Co ty tu insynuujesz by imputować???

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony