dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie Wylewki - schnięcie i kafelkowanie

    Cześć
    Wczoraj skończyli mi robić wylewki z mixo-kreta.
    Pogoda - jak każdy widzi (Gdańsk - dzień +8-10 stopni, noc +1-2 stopnie).
    Budynek zamknięty, ale nieogrzewany

    I teraz pytanka:
    - czy podlewać lub przykrywać folią tą wylewkę ? (ekipa mówiła, że przy takiej temperaturze nie trzeba)
    - po jakim czasie mogę zacząć układać płytki (2 tygodnie schnięcia wystarczy ? na sieci znalazłem info od 2-ch dni do 28 dni ... i trochę zgłupiałem)

    Dzięki

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Damian85
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Malbork
    Posty
    124

    Domyślnie

    1cm wylewki to 1 dzien czekania, tak mi ktoś powiedział i tak robiłem . 5cm wylewki czekałem 5 dni na 6 dzien kafle tyle że z fugą czekałem kolejne 5 dni
    Z4 -szkieletowy- 100m2,ściany: 15 styro grafit+15wełna+5wełna; dach: 20+20 wełna; podłoga: 10+15 styro; WM+reku+GWC; okna 0,8 + rolety, PC powietrzna - Panasonic7kw +koza AB (sezon'15/'16 1243kwh '16/'17 1400kwh)

  3. #3

    Domyślnie

    Czy mogę kłaść płytki na podłogówce jeśli wylewka nie była wygrzewana? Wylewki robione w czerwcu 2015 r. (czyli maja prawie rok), na pewno są suche, jednak nie mam jeszcze pieca i nie mam jak ich wygrzać.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    to na pewno mozesz (ja bede kladl plytki jakies 3-4 tygodnie po zrobieniu wylewek)
    musisz wygrzac (wilgotnosc musi byc nie wiecej niz 3%) przed polozeniem parkietu/desek/paneli (czegokolwiek co pod wwplywem wilgoci moze sie wypaczyc)

  5. #5

    Domyślnie

    Witam, wylewek nie należy przykrywać ani podlewać wodą. Lepiej jest odczekać ok. 4 tygodni i następnie dopiero układać płytki.

    Pozdrawiam
    Marek Tucholski
    Online Ekspert marki Lafarge

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    wielkie dzięki
    ja bede kladl plytki pewnie 3-4 tygodnie po wylewkach (mam umowiona ekipe, ale mysle, ze na poczatku zajma sie innymi rzeczami - chocby schodkami miedzy garazem a mieszkaniem).
    przy pogodach, kttore ostatanio byly - po 1.5 tygodnia od wylania wylewki nadal sa ciemne (wydaje mi sie, ze maja ten sam kolor co dzien po wylaniu ... ).

  7. #7
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Cytat Napisał qosek Zobacz post
    wielkie dzięki
    ja bede kladl plytki pewnie 3-4 tygodnie po wylewkach (mam umowiona ekipe, ale mysle, ze na poczatku zajma sie innymi rzeczami - chocby schodkami miedzy garazem a mieszkaniem).
    przy pogodach, kttore ostatanio byly - po 1.5 tygodnia od wylania wylewki nadal sa ciemne (wydaje mi sie, ze maja ten sam kolor co dzien po wylaniu ... ).

    ja czekałem miesiąc z kafelkami a było to latem plus 30 st mimo że robota mnie goni ła jak diabli myślałem że do jesieni się nie wyrobię to czekałem aż wyschnie , koniec końców i tak zdążyłem ze wszystkim

  8. #8

    Domyślnie

    Możesz sprawdzić prowizorycznie , czy wylewka jest wystarczająco sucha pod płytki . Połóż kawał folii . Dociśnij . A następnego dnia , jak pod folią wylewka jest jasna , to możesz kłaść płytki .

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Wylewkę trzeba wygrzać.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Wylewkę trzeba wygrzać.
    prosiłbym o niewprowadzanie w błąd.
    wylewkę trzeba wygrzać PRZED POŁOŻENIEM PANELI/PARKIETU/DREWNA/ETC

    Nie musisz wygrzewac wylewki przed polozeniem kafli. Dowód - chociażby wypowiedź Eksperta Lafarge w tym watku

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Wylewkę trzeba wygrzać.
    Co jeżeli nie ma ktoś podłogówki?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał qosek Zobacz post
    prosiłbym o niewprowadzanie w błąd.
    wylewkę trzeba wygrzać PRZED POŁOŻENIEM PANELI/PARKIETU/DREWNA/ETC

    Nie musisz wygrzewac wylewki przed polozeniem kafli. Dowód - chociażby wypowiedź Eksperta Lafarge w tym watku
    Szybko z pytającego zostałeś ekspertem. Wygrzewanie podłogówki należy wykonać przed każdym wykończeniem podłogi, nie tylko pod panele drewno jak pisałeś. Wygrzewanie nie ma na celu wysuszenia posadzki.

    Cytat Napisał rgal Zobacz post
    Co jeżeli nie ma ktoś podłogówki?
    To nie robi wygrzewania tak samo jak Ci którzy np nie budują domu.

  13. #13

    Domyślnie

    Wygrzewanie wylewki pozwala sprawdzić jak zachowuje się podłogówka podczas pracy i jak wpływa jej działanie na jastrych. Dzięki temu możemy zauważyć ewentualne błędy jeszcze przed położeniem płytek.

    Pozdrawiam
    Marek Tucholski
    Online Ekspert marki Lafarge

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Każdą wylewkę należy wygrzać lub wysuszyć, aby wróciła do płaszczyzny takiej, jaką miała tuż po jej wykonaniu. Ot, cała filozofia.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Tadeusz, czytam te wszystkie wzajemne porady,włącznie z ekspertem La Farge i nie wiem co sądzić o tych wszystkich, którzy nie korzystają z forum, a ulegają podobnym namową poza forum.
    Wygrzewanie nie jest konieczne o ile jest czas i warunki klimatyczne na wysychanie wylewki są do dyspozycji. Prawidłowo wykonana wylewka podczas wygrzewania nie pęka. Wygrzewanie może nastąpić dopiero po tzw. głównym procesie hydratacji wylewki czyli około 21-30 dni dla cementowych wylewek dla anhydrytowych 7-10 dni.
    Nie wygrzewanie jest ważne, tylko poziom wilgoci resztkowej w wylewce, aby nie zniszczyć okładzinę podłogową... I nie jest to jak ktoś pisze 3% jak nie jest to 2% wilgoci resztkowej ale im mniej tym lepiej. Liczy się nie to co pokaże przyrząd tylko to co kafelkarz, parkieciarz zrobi z odczytaną na przyrządzie wartością. Każdy taki błąd to młyn dla mnie jako rzeczoznawcy i biegłego sądowego... Przy 3% położenie kafli na kleju, który dostarcza dodatkowej wody to w miejscach nagrzewanych przez słońce jest problem.. Nie mówiąc o ogrzewaniu podłogowym, które wysadzi takie kafle w powietrze. Liczy się grubość wylewki...czas schnięcia... warunki wysychania... etc.
    Wilgotność wylewki ogrzewanej nie powinna być wyższa, niż 1,0% -1,2%. Dla nie ogrzewanej 1,5% przy drewnie, panelach itp. Kafle najbezpieczniej układać przy 1,8%-2,0% ogrzewana i 2,0-2,5% nieogrzewana wylewka.

    Tadeusz, firma (producent) na reklamacji stwierdziła temperaturę powierzchni drewna 38C...? Oczywiście reklamujący nie widział tego wyniku ani pomiaru. Zostało mu to przedstawione w piśmie... Uzyskanie 38C na powierzchni podłogi drewnianej nie jest możliwe, nawet przy ciągłej temperaturze na piecu 55C to po pierwsze. Po drugie nie sposób chodzić po tak gorącej podłodze...
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Nani
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Dzielnica
    Słodka tajemnica
    Posty
    176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    92

    Domyślnie

    U mnie problem następujący

    Wylewki były robione 19-20 maj 2016r. wczoraj przypadkiem przeczytałam o wygrzewaniu wylewek, bo kafelkarz o tym nie słyszał i znajomi z podłogówkami również (każdy mieszka i nic się nie dzieje, kafelkarz ten sam robił u naszych znajomych). Mój problem polega na tym, że nie mam jeszcze gazu i nie zanosi się aby podłączyli mi go w najbliższych 6 miesiącach. Płytki chcieliśmy układać wrzesień/październik.

    Co mam zrobić w takim wypadku? gdybym o tym wczoraj przypadkiem nie przeczytała, to pewnie w błogiej nie wiedzy płytkarz ułożyłby płytki i już.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Duzo ekspertow, ciekawe, ze wylewkarze maja na to inne zdanie.
    Tak jak napisal jarekkur - co z wami ludzie?
    Beton ma czas hydratacji 28 dni (pozniej juz malo),
    Beton dobrze jest przykryc na 1szy tydzien, zeby wody nie braklo i dobrze zwiazal.
    W gorac trzeba niestety lac wode codziennie przez 5-7 dni, bo moze popekac.
    No i ma wyschnac zanim sie cos dalej robi. Sprawdza sie kladac folie, na drugi dzien ma byc sucho.
    Jastrych na zewnatrz przed zima, a po wyschnieciu najlepiej posmarowac tymczasowofolia w plynie, jesli na zime nie bedzie powierzchnia wykanczana.
    Inaczej napije sie wody, przyjdzie mroz i popeka.,

    Tyle w temacie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony