dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 491 z 693
Pokaż wyniki od 9.801 do 9.820 z 13859

Temat: Domy z bali

  1. #9801
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Maciej - zrobię chyba oba rodzaje stelaża. Na ścianach skośnych drewniane. A na ściankach działowych aluminium. Też wolę pracę w drewnie niż w metalu, ale w niektórych miejscach aluminium będzie po prostu wygodniejsze. Co do ceny - Ty kupujesz hurtowo i to w rejonie gdzie drewno jest na pewno tańsze niż u nas. Sucha, przestrugana łata drewniana to u mnie w okazyjnej cenie od 3,5 zł za mb.
    PS. Do krokwi będę przykręcał wkrętami - mam zbyt mało czasu na zabawę z śrubami. Czy pojedyńczy wkręt na łączeniu łaty z krokwią wystarczy ?

    Frugo - obaj z Maciejem pomogliście mi podjąć decyzję - na pewno zrobię dwie warstwy - osb+gk Oglądnąłem wszystkie Twoje zdjęcia. Również chcemy na poddaszu zrobić łaczenie regipsu z drewnem. Ładnie się to prezentuje, jednoczesnie połacie skośne w jasnym regipsie dadzą więcej światła niż w przypadku użycia tylko drewna.

    Jeszcze odnośnie łazienki - chciałbym legary i drewniany stelaż ścianek działowych maksymalnie ochronić przed wilgocią i pod regips i być może na podłodze zastosować płyty typu botact. Czy ktoś z Was stosował to rozwiązanie ?

  2. #9802

    Domyślnie

    do połączen łata krokwie pojedynczy 12mm , 15mm wystarczy to te złote . Laty łączysz ze sobą na krokwi i tu bym użył śrub na podkładce do tego aluminiowe łączniki łączenia łat na mijankę tak by następna nie łączyła się na tej samej krokwi
    By usprawnić robotę zacznij stelaż od ścian szczytowych , następnie kolankowa , później skosy , ociepl i przykręć osb , na samym końcu ścianki działowe no i finalne rygips .
    No marmur to przed tobą pracowity rok powodzenia i uważaj na paluchy ja z ociepleniem i ściankami ruszam dopiero na jesień najgorsza robota to upychanie wełny brrrrr jeszcze jak jest upał i człowiek spocony .

  3. #9803
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    To będzie już drugi pracowity rok, a paluchy przydałyby się zapasowe Szczytem marzeń, jest juz pełna, działająca instalacja CO. W zasadzie już tylko podłączyć kominek, zasobnik na wodę i załozyć grzejniki. Wszystko już dawno kupione, ale nie mogę wpuścić ekipy dopóki innych etapów nie mam skończonych. A te idą powolutku bo większość wykończeniówki robię sam, po pracy.

    A propos ocieplenia.
    Gdy ociepla się dach, który jest deskowany, zostawiamy szczelinę dylatacyjną między dechami a wełną, coby nie zamakała. A jak wygląda sprawa ze ścianami szczytowymi i kolankowymi. Czy wełna może dotykać płyty osb , czy tez zostawia się szczelinę dylatacyjną? Jestem tu w kropce, bo nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Na chłopski rozum kombinuję sobie tak - osb na ścianie kolankowej i szczytowej nie jest pierwszą warstwą zewnętrzną, bo przed nią znajdują się albo deski elewacyjne, albo podbitka. A skoro nie jest, to skraplanie nie powinno wystapić i wełna może stykać się z osb. Może się jednak mylę ?
    Ostatnio edytowane przez marmur7 ; 28-02-2013 o 11:46

  4. #9804

    Domyślnie

    na szczytowej dajesz wiatroizolację która powinna mieć szczelinę robi się to przed deskowaniem szczytów czyli do konstrukcji przytwierdzasz folię na to kręcisz łaty i na łaty dechy elewacyjne
    co do kolankowej to stelaż do którego przykręcasz osb , na osb łaty dylatacyjne folia paroprzepuszczalna i ocieplenie , folię wyciągasz do deskowania
    Wszystkie prace o których mówimy robisz przed ślepą podłogą ślepa na samym końcu.

  5. #9805
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Ze szczytowymi wszystko się zgadza, mam to zrobione w sposób o jakim pisałeś. Natomiast jeśli chodzi o ścianę kolankową nie bardzo kapuję. Płyty osb mam bezpośrednio przybite do pionowych słupków podtrzymujących krokwie ( nie wiem jaką mają nazwę). Mniej więcej widać to na zdjęciu od wewnątrz ( te jasne ukośne linie to przypadkowe kawałki styropianu)



    Na zewnętrznej stronie płyt osb mam przytwierdzoną folię ( nie widać jej z tego ujęcia). Głębokość owych pionowych słupków to 15 cm - czyli standardowy wymiar wełny. Nie za bardzo miałbym więc miejsce na dylatację.

  6. #9806

    Domyślnie

    jak masz folię od zewnętrznej strony to spoko. między słupki nakręć w pionie paski osb o szerokości 2cm tak ze trzy , lepiej by wełna nie stykała się z płytą . wełna i pyta to dwa inne materiały jeśli by jakaś wilgoć miała być w wełnie to będzie on wypychana na zewnątrz domu i gdyby stykała się z osb to kisiło by się na styku lepiej chuchać na zimne .

  7. #9807

    Domyślnie

    U nas całe poddasze płyta osb 10mm na stelażu aluminiowym. W tym tygodniu zaczyna chłopak robić ścianki działowe, też płyta osb 10mm na wzmocnionym stelażu. Za 2-3 lata damy na to płyty gk. Łazienka na górze jako jedyna będzie w płytach osb 25mm bo tam na ścianie bedzie ręcznikowiec i na nie pójdą płytki.Może ktoś doradzi czym zatkać co by nie wiało: ściany szczytowe mamy z bala i jak wieje to ciagnie nam przy styku osb ze ścianą szczytową. Upychałam tam wełnę ale jeszcze są miejsca że wieje.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG0405.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	91,4 KB
ID:	174063

  8. #9808
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Początkowo też chcieliśmy szczytówkę z pełnych bali, ale wykonawca i architekt stanowczo nam odradzili. Bo podczas wysychania i osiadania drewna na bank pojawią się szpary. Ten argument do nas trafił i zrobiliśmy ścianę szczytową w szkielecie. Przy takim rozwiązaniu wystarczy folia przeciwwietrzna i sprawa załatwiona.
    Moim zdaniem sprawa szczelności to kwestia podstawowa i w Twoim przypadku nie chodzi tu o nieprzewidywalną pracę drewna, tylko o rozwiązanie konstrukcyjne, na które wykonawca powinien dać gwarancję. A budynek masz jeszcze na gwarancji i możesz się domagać rozwiązania tego problemu przez wykonawcę.

  9. #9809

    Domyślnie

    Marmur nie bardzo wiem kto miałby dać nam gwarancję? Materiał + stawianie domu to jedna firma a pokrycie dachowe druga firma, ocieplenie dachu robilismy sami. Firma, która stawiała dom "odwaliła robotę" i sobie poszła a jak przyszło do rozliczenia to pokazalismy rzeczy do poprawki, które mieli poprawić i wtedy dostaną kase. Więcej ich nie widzieliśmy i telefonów też nie odbierali. są dziury w ścianach przez, które wieje bo pakuł pożałowali

  10. #9810

    Domyślnie

    fasola czy ja dobrze zrozumiałem że dom studnię stawiała inna firma a dach z krokwiami inna ?
    jeśli tak to zawalili ci co stawiali dom bo oni powinni wiedzieć jak zabezpieczyć ściany szczytowe i ku temu pewnie przygotować to jakoś .
    myślę że jeśli architekt projekt taki stworzył to ma wiedzę jak to ma być dobrze zrobione .
    Tak czy siak problem leży w doszczelnieniu od zewnątrz morze jakąś maskownicę dać od zewnętrznej strony na styku ściany a deskowania dachu a przed przykręceniem uszczelnić pianką .

  11. #9811

    Domyślnie

    maciej dom + więźbę jedni a pokrycie dachu drudzy. Ja tylko dziekuję, że dachu nam nie robili (a mieli) ci od domu, więźbe poprawiali - prostowali ci od dachu taka krzywa była. A o architekcie lepiej nie rozmawiajmy bo mnie coś zaraz trafi. Finał jest taki, że z poprawkami zostaliśmy sami ot.
    Zawiewa nam pod belkami stropowymi i to najlepiej byłoby uszczelnić od zewnątrz tylko nie bardzo wiem co tam wepchać???
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5430.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	85,3 KB
ID:	174153

  12. #9812
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Maciej tylko, że przy balach okrągłych taka maskownica będzie mało skuteczna. Trzeba byłoby uszczelniać każde zagłębienie osobno. Da się to zrobić, ale to robota dla tego co ojca i matkę.... czyli fuszera wykonawcy

    Fasola - jesli uszczelnień wymaga więcej miejsc, możesz się zdecydować na woodchink. To taka specjalna, elastyczna masa stosowana do uszczelnień domów drewnianych. Nieraz pisano o tym na forum. Jeśli to tylko dwa miejsca do uszczelnienia, to spokojnie starczy preparowana wełna owcza. Stosują ją wykonawcy domów drewnianych i producenci okien dachowych.
    Ostatnio edytowane przez marmur7 ; 03-03-2013 o 18:14

  13. #9813

    Domyślnie

    fasola daj zdjęcie tej ściany szczytowej od zewnątrz a jak możesz to zbliżenie tam gdzie bale stykają się z dachem może coś się wymyśli
    A zalewa przy ścianie szczytowej ? czy masz przyczółki czyli daszki na niej ?

  14. #9814

    Domyślnie

    U mnie też popekały płyty. po dwóch latach mieszkania poprawiliśmy (nie pamietam nazwy, ale jakis taki elastyczne coś, nie zwykłą szpachla) zrobione kilka mcy temu, nie widac nic nowego. Chałupa zdrowo siała, i też miałam dokrecone profile do komina, i zrobiłą się szpara, ale już wsztko połatane. Tapetę na GK nam odradzono,z e z w razie zmiany planów trudno będzie odklejac toto z płtyt GK ( płyta moze sie rozwarstwić przy odparowywaniu tapety). mamy ściany pomalowane farbą. Widać, ze już chałupa coraz mniej dynamicznie pracuje, nie strzela już jak kiedyś, nie siada, nie pękają płyty... Chyba dosychamy już na spokojnie "klima" zlikwidowana jesienią (doszczelnianie bali) bardzo skutecznie zniwelowała mostki, w domku ciepło jak w uchu...

  15. #9815

    Domyślnie

    marmur też myslałam o woodchink tylko tym to chyba trzebaby było robić cały dom bo jak tylko miejscowo to kiepsko by wyglądało To nie tylko dwa miejsca niestety. Na całej tamtej ścianie wiało pod belkami ale widzę, że jak chata siadła to pod trzema belkami jest już ok. Tam gdzie wieje teraz to akurat pokój dzieci i chciałabym to pozatykać w miare możliwości.
    Najgorzej jest w wykuszu bo tam nie ma takiego dociążenia od strony dachu a i belka pękła wzdłuż ta krótka podtrzymująca belkę stropową i teraz czuje jak mi po plecach wieje a, że dom na górce i zawsze wieje od wykuszu to też trzeba z tym coś szybko zrobić.

    maciej cykne dzisiaj fotki to wstawie wieczorem. Woda nie leci tylko podwiewa. My nie deskowaliśmy dachu tylko delte max dawaliśmy jesli ma to jakieś znaczenie.
    Ostatnio edytowane przez Fasola30 ; 04-03-2013 o 08:37

  16. #9816
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Fasola - jeśli szpary, przez które wieje są widoczne, to można upchać tam dobranego kolorystycznie woodchinka bez szkody dla estetyki. Zresztą można to zrobić również zwykłym uszczelniaczem dekarskim. Tylko trzeba odrobiny zręczności i cierpliwości. Wieje ci w tych miejscach, bo drewno się skurczyło a prawdopodobnie wykonawca nie dał dodatkowych uszczelek rozprężnych.
    Zastanawiałem się natomiast jakbym rozwiązał kwestię Twojej przewiewnej ściany szczytowej - i chyba zrobiłbym tak jak doradzał Maciej, czyli listwę maskująca na styku dachu i ściany. Z tym jednak, że najpierw połatałbym to dokładnie właśnie woodchinkiem a listwa tylko zasłaniałaby efekty uszczelniania.

  17. #9817
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Jakiej wełny, tzn o jakim współczynniku przenikania ciepła używaliście przy docieplaniu dachu Waszych balowych chatek ? Pytam, bo nie mogę dać grubszej warstwy niż 15cm + 5 cm.

  18. #9818
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Jakiej wełny, tzn o jakim współczynniku przenikania
    panocku współczynniku przewodzenia ciepła lambda .. a nie przenikania .
    Ważniejsze jest aby szczelnie zaizolować od pary wodnej ...
    Najlepsze parametry przewodzenia ciepła ma wełna szklana poszperaj w necie ... nie będę nikogo reklamował.
    15+5 przejdzie ważne aby była ciągła nie przerwana ściankami działowymi i łączyło się to z izolacją zewnętrzną .

    Na całej tamtej ścianie wiało pod belkami ale widzę, że jak chata siadła to pod trzema belkami jest już ok.
    bez foliowania od środka niestety dom drewniany jest jak sitko
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 09-03-2013 o 19:32

  19. #9819
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Frugo

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    34

  20. #9820
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar kingpiter
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    zachodniopomorskie
    Posty
    80
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    http://www.youtube.com/watch?v=zIF5eQ89HS4

    takie coś coraz częściej mi znajomi podsyła.ja to widziałem juz chyba z dwa lata temu.

Strona 491 z 693

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony