dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Dlaczego domy parterowe z płaskim dachem w rzeczywistości wyglądają źle?

    Pytanie z tematu trochę prowokacyjne. Widziałem trzy takie domy znajomych i w ich wyglądzie było coś nie tak. Na wizualizacjach przed budową i w projekcie wyglądały super. Właściciele też potwierdzili, że domy wyglądają inaczej niż w projekcie, ale są zadowoleni. Twierdzą, że nic nie zmieniali w czasie budowy. Jednak po dokładnej rozmowie wszyscy przyznali, że dołożyli ocieplenie na dach. W projektach było 10-15 cm ocieplenia. Wszyscy mają teraz min. 25cm ocieplenia. W związku z tym mają wyższe attyki i cały dach wydaje się grubszy, a przez to dom jakby cięższy. Czy to może być przyczyna?
    Pytam , bo mam dach plaski nad garażem i częścią salonu z ociepleniem 20cm i chciałbym dołożyć ocieplenia. Nie wiem jednak , czy to wpłynie na wygląd domu?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Mr A
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Posty
    341

    Domyślnie

    Mi tam mój się podoba Może nieskończony, ale w górę już ciągnąć go nie będę

  3. #3

    Domyślnie

    A jak gruby masz dach?

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Mr A
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Posty
    341

    Domyślnie

    attyki miałem wyciągnięte na 70 cm - łącznie ze stropem będzie 90 cm. Ocieplenie mam minimum 25 cm.
    Rozumiem, że może być wysoka, pusta przestrzeń między oknami a szczytem domu, ale akurat u mnie jest to niwelowane (przynajmniej tak mi się wydaje) przez dwa poziomy dachu, gdzie w wyższej części okna też są o 70 cm wyższe.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar greghus
    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Bielany
    Posty
    144

    Domyślnie

    ja myślę, że to po prostu kwestia gustu, dla kogoś może by c brzydki dom drewniany
    nie ma lekko, ale dajemy radę

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    każda samowolna przeróbka projektu architekta może się skończyć estetyczną katastrofą. I dotyczy to każdego dachu. Przecież notorycznie podnosi się ścianki kolankowe domów z poddaszem i to widać, ze dom traci proporcje.

    Skoro właściciele chcieli mieć 25 cm ocieplenia, dlaczego nie zrobili tego na etapie projektu?

  7. #7

    Domyślnie

    Nie byli świadomi pewnie. Architekt zrobił projekt. Zaczęła się budowa, zdobywanie informacji o energooszczędności itp. I decyzja, że trzeba zwiększyć docieplenie.

  8. #8

    Domyślnie

    w dachu 10 -15 cm to się dawało 20 lat temu - minimum 35 cm nie chcecie oszczędzać na ogrzewaniu ?

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar kasiad89
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-007
    Dzielnica
    Bielany
    Posty
    3

    Domyślnie

    święta racja, lepiej zawczasu pomyśleć. a wracając do tematu, mi tam takie domy się podobają

  10. #10

    Domyślnie

    Kilka dni temu doszłam do podobnych wniosków. Stwierdziłam, że moja parterówka wyglądałaby lepiej gdyby attyka była niższa lub gdyby okna były wyższe. Zresztą nie robiłabym drugi raz attyki, tylko wysunęłabym zadaszenie. Często parterówki z płaskimi dachami są zbyt wysoko posadowione. zbyt wysoki cokół + wysoka attyka = zaburzone proporcje.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał rania Zobacz post
    Często parterówki z płaskimi dachami są zbyt wysoko posadowione. zbyt wysoki cokół + wysoka attyka = zaburzone proporcje.
    Też tak myślę. Tylko że:
    1. zbyt niski cokół = malo styropianu w podłodze
    2. zbyt niska attyka = mało styropiany w dachu.

    Czy można więc wybudować dobrze wyglądający dom parterowy z płaskim dachem i dobrym ociepleniem (dom energooszczędny?

    P.S. rania - czy dom na zdjęciu poniżej Twojego nicka to Twój dom?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jakoś nie widzę bezpośredniego związku fundamentu z wysokością cokołu.
    Mam dom wyniesiony 15 cm nad poziom chodnika przy ulicy, 30 cm styropianu w podłodze i cokół wystaje ponad opaskę może 3 cm.

  13. #13

    Domyślnie

    Darek2009, niestety na moim avatarze to nie jest mój dom, to "house no 5" by Claesson Koivisto Rune. Ten ma super proporcje, na pewno attyka nie jest za wysoka
    W moim domu na dachu jest średnio 48 cm styropianu więc sporo, do tego pod stropem przestrzeń na rury WM i sufit podwieszany. Gdyby jednak pozbyć się przestrzeni nad sufitem podwieszanymi zrobić okna sięgające praktycznie do stropu dałoby się "uratować proporcje" mimo grubego ocieplenia. Również styropian w podłodze da się upchnąć bez dużego wyniesienia domu. Niestety trzeba było uwzględnić te aspekty wcześniej, na etapie projektu. I po raz kolejny okazuje się, że dobry projekt jest kluczowy...

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... wszystko zależy od proporcji samego budynku, ale również od otoczenia / sąsiedztwa w jakim się znajduje. Zupełnie inaczej odczytywane są budynki w np. otwartym krajobrazie, na skarpie, jeszcze inaczej w zwartej, czy rozproszonej zabudowie. Co do attyki - może być i na "0" ...
    " dobry projekt jest kluczowy " - dokładnie
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15

    Domyślnie

    Co do attyki - może być i na "0"
    A ocieplenie dachu? Jak to schować?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    A ocieplenie dachu? Jak to schować?
    np. tak :

    Seifert House / Bau Kultur







    http://www.archdaily.com/1182/seifert-house-bau-kultur/

    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #17

    Domyślnie

    hmmm, to co pokazane jest wyżej to czysty przykład domu nie nadającego się do naszego klimatu...
    klimatyzacja zje więcej kWh od ogrzewania, a mycie tych okien jesienią i zimą... zlecił bym temu "magikowi" od projektu

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Austria leży w strefie klimatu umiarkowanego podobnie jak Polska. Jasne że są różnice klimatyczne ! - ale bez przesady
    - nie musisz zlecać mycia okienek, ponieważ ( jak się domyślam ) to nie Ty użytkujesz ten obiekt ... ( ja również nie ), poza tym wydaje mi się, że lepiej myje się takie przeszklenia ( bez ramowe ) tworzące jedną płaszczyznę, a niżeli 10 - 20 okienek mniejszych o tej samej powierzchni przeszklenia.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony