dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    NorbertK

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Koluszki
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    18

    Domyślnie Budowa garażu sposobem gospodarczym - fundament

    Witam
    Jestem nową osobą na forum.

    Planuję budowę garażu sposobem gospodarczym. Garaż będzie miał wymiary 5m x7m z 4 metrową bramą wjazdową (na ścianie o długości 5m). Dach ze spadkiem na jedną stronę. Wysokość ścian 2,5m i 3m. Ja w budownictwie jestem raczej laikiem, ale budował będę z pomocą ojca i teścia, którzy co nieco wiedzą, ale też nie są ekspertami. Pozwolicie, że w tym temacie będę zadawał pytania nt. tej budowy. Garaż będzie budowany z pustaków ceramicznych Termoton 25 (jeżeli administracja odbiera to jako reklamę to przepraszam) i pokryty będzie czerwoną papą. Będzie także wyposażony w kanał o wymiarach 5mx1mx1,8m. Planuję zakup tej betoniarki: http://allegro.pl/ShowItem2.php?item...f=last-visited (jeżeli nie można wstawiać linków z allegro to przepraszam). Jednym z pierwszym problemów przed jakim stanąłem to fundament. Myślę o fundamencie o głębokości 1m i szerokości 0,4m. Pytanie zasadnicze: Jakie składniki i w jakich proporcjach je mieszać w ww. betoniarce aby fundament był jak najlepszy na miarę naszych (podwórkowych) możliwości? Wiem, że można zamówić beton gotowy, ale z tego co się dowiedziałem to kosztowałoby to około 2 tys zł, więc tyle co pustaki na cały garaż. Chcemy raczej ciąć koszty, zachowując oczywiście zdrowy rozsądek wiec postanowiliśmy, że możemy zrobić ten fundament samemu.

    Z góry dziękuję z wszelką pomoc.

    Pozdrawiam
    NorbertK

  2. #2

    Domyślnie

    Zacznijmy od podstawy. Masz zamiar ukręcić beton na ławę fundamentową czy fundament? Wydaje mi się, że chodzi Ci o ławy fundamentowe, dobrze myślę? Gotowy beton na ławy nie powinien Cię kosztować więcej jak 1000zł, chyba że masz daleko do betoniarni. Ścianę fundamentową masz zamiar murować z bloczków betonowych czy wylewać?

    1,8 to rzędna dna kanału czy posadowienia dna?
    Ostatnio edytowane przez KDWJ ; 10-05-2016 o 07:33

  3. #3

    Domyślnie

    Aby zrobić "dobry" beton musisz kupić odpowiednie kruszywo i piasek, do tego cement, woda, energia elektryczna, własna praca i w twoim przypadku jeszcze betoniarka. Jak to policzysz to wyjdzie podobna kwota jak byś zapłacił za gotowy beton i dodatkowo przy tym się nie narobił.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    NorbertK

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Koluszki
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    18

    Domyślnie

    Ogólnie fundament pod ściany planowałem zrobić następująco:
    1. Wykopać dół po obwodzie garażu szeroki na 0,4m i głęboki na 1 metr.
    2. Na spód wrzucić ok 30 cm gruzu, głównie ceglanego.
    3. Na to zbrojenie z drutu fi 8.
    4. Zalać to wszystko betonem do poziomu gruntu.
    5. Jak zastygnie to położyłbym na to dwie warstwy z bloczków fundamentowych i dopiero na nie murowałbym pustaki.

    Co o Tym myślicie?

    Kanał planuje zrobić z bloczków, ale najpierw skupiam się na ścianach. 1,8 to głębokość kanału.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał NorbertK Zobacz post
    Ogólnie fundament pod ściany planowałem zrobić następująco:
    1. Wykopać dół po obwodzie garażu szeroki na 0,4m i głęboki na 1 metr.
    2. Na spód wrzucić ok 30 cm gruzu, głównie ceglanego.
    3. Na to zbrojenie z drutu fi 8.
    4. Zalać to wszystko betonem do poziomu gruntu.
    5. Jak zastygnie to położyłbym na to dwie warstwy z bloczków fundamentowych i dopiero na nie murowałbym pustaki.

    Co o Tym myślicie?

    Kanał planuje zrobić z bloczków, ale najpierw skupiam się na ścianach. 1,8 to głębokość kanału.
    Do bani ta "technologia".

    Cegła w ziemi się z czasem rozleci, nie używa się jej "jako gruzu" do betonu. Gruz do betonu to tylko betonowy. Pręty fi 8 trochę delikatne.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    NorbertK

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Koluszki
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    18

    Domyślnie

    To jak zrobić te fundamenty dobrze?

  7. #7

    Domyślnie

    Tak z grubsza mogę powiedzieć, że przy betonie C 12/15 - bo zakładam, że chodzi jednak o ławę fundamentową - to na metr sześcienny trzeba 275 kg cementu, 590 kg piasku, 1377 kg żwiru i 165 litrów wody (koniecznie pitnej). Tylko cement musi być pewny, bo jak weźmiesz jakąś taniochę firmy Krzak, to może później pękać. Jak się zdecydujesz na betoniarnię to też sprawdź, skąd biorą cement. Czy garaż będzie stał na płaskim terenie? Bo od tego też zależy, czy lepiej wziąć bloczki czy lać w deskowaniu. Cegła w ziemi to niedobry pomysł.
    Aby zdobyć wielkość, człowiek musi tworzyć, a nie odtwarzać - rzekł mądry człowiek i ja się do tego stosuję.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    NorbertK

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Koluszki
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    18

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz ale i tak mnie ona nie satysfakcjonuje.
    Zadam pytanie inaczej. Jaki powinien być fundament i jak go wykonać do takiego stopnia żebym mógł na nim stawiać już te pustaki Termoton 25? Garaż będzie stał na płaskim, suchym terenie. Pół metra poniżej gruntu zaczyna się piasek. Potrzebuje prostej recepty. Zrób to, to i tamto. Wziąłem ze składu budowlanego ulotkę i na niej są dwa rodzaje cementu:
    Cement I 42,5R Cemex cerowny
    Cement II 32,5R Cemex niebieski
    Który z nich brać na fundament, który do murowania, a który do tynkowania?
    Dzwoniłem też do kopalni piasku żeby dowiedzieć się cenę żwiru i piasku. Zapytali mnie jaki żwir i jaki piasek mnie interesuje. Więc nie wiedziałem co powiedzieć.
    Poszukałem trochę informacji w necie i wszędzie piszą co innego. Jedni mówią że nam3 betonu do fundamentu potrzeba 350kg cementu a drudzy że tylko 275kg. Różnica dość znacząca. Internet to z jednej strony kopalnia wiedzy, a z drugiej wielki śmietnik. Nie chcę zmarnować materiału. Wolę dołożyć kilka złotych i zdobić coś porządnie.
    Powiedzcie mi proszę ile i jakiego na tą budowę potrzebuję cementu, piachu i żwiru. Pustaki, bloczki na kanał i deski na dach jestem w stanie policzyć sobie. samemu. Chciałbym już coś zacząć działać, kopać fundamenty itp.
    Ostatnio edytowane przez NorbertK ; 10-05-2016 o 16:53

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    NorbertK

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Koluszki
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    18

    Domyślnie

    Panowie, trochę poczytałem i już nieco wiem. Chodzi mi o wylanie ławy fundamentowej. Na nią poszłyby dwie warstwy z bloczków. Całość przedstawia się następująco:
    free screen capture software
    Pod ławą zostałby rodzimy materiał - piasek. Zalewałbym w deskowaniu. Co myślicie o tym?

  10. #10

    Domyślnie

    Wziąłeś dobry certyfikowany cement, to bardzo dobrze, bo nie warto oszczędzać na fundamentach. CEM II bardziej się nada na ławę fundamentową i zaprawę tynkarską, CEM I będzie dobry na ścianę fundamentową. Co do żwiru, to w kopalni im pewnie chodziło granulację (2-8, 8-16 mm).
    Aby zdobyć wielkość, człowiek musi tworzyć, a nie odtwarzać - rzekł mądry człowiek i ja się do tego stosuję.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    NorbertK

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Koluszki
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    18

    Domyślnie

    Dzięki na odpowiedź. Czy moja koncepcja odnośnie fundamentu jest teraz słuszna? Beton B20 zamówię z betoniarni. Kosztuje 190zł za metr wiec nie opłaca się samemu kręcić. Wymiary podane są w mm.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MeArek
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Posty
    143

    Domyślnie

    Ława raczej powinna być chyba szersza niż wyższa. Zrobiłbym szer.50 i 40 wys. ławę i trochę głębiej tak żeby z metr poniżej poziomu gruntu się zaczynała a resztę bloczkami.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał MeArek Zobacz post
    Ława raczej powinna być chyba szersza niż wyższa. Zrobiłbym szer.50 i 40 wys. ławę i trochę głębiej tak żeby z metr poniżej poziomu gruntu się zaczynała a resztę bloczkami.
    Jeszcze szersza pod garaz? 50x40 to ja mam ławe pod dom. 40cm pod garaz to i tak sporo za duzo.

    Ja to bym w ogole nie robil tych bloczkow tylko od razu na betonie murowal.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Nu super. Już zrezygnowałeś z pierwotnego pomysłu robienia betonu samemu - bo ani się opłaci ani warto.

    Punkt 2 - z tym gruzem ceglanym czy jakimkolwiek innym na dnie wykopu- odpuść sobie to jakiś odlotowy pomysł. Jak masz jakiś gruz betonowy/kamienie
    do utylizacji to ostatecznie można go wrzucać do betonu w czasie betonowania jak będziesz miał ochotę jako tzw. "rodzynki"...

    Punkt 3 - pod "zbrojenie" podłóż kawałki betonu albo jakieś specjalne podkładki - coby było minimum 5 cm zanurzone w betonie - właściwa otulina, może być raczej trochę więcej zdecydowanie nie mniej..

    Teraz jeszcze musisz przemyśleć tą sprawę wykopania rowu metr głębokiego 40 cm szerokiego to zazwyczaj nie wychodzi tak "gładko" jak na rysunkach,
    tylko przygotuj się na dosyć nieregularny wykop węższy dołem szerszy górą. Czyli na dole będzie te 40 cm, na górze może i z metr, zresztą się okaże, może jest jakaś glina i nie będzie tak tragicznie...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał NorbertK Zobacz post

    Kanał planuje zrobić z bloczków, ale najpierw skupiam się na ścianach. 1,8 to głębokość kanału.
    Najpierw skup się na swoim bezpieczeństwie. Chcesz mieć kanał głębokości 1,8 czyli zakładam jakieś minimum 2 metry wykopu. Żeby zrobić szczelną wannę nawet głębiej (płyta/izolacja/wylewka) - wychodzi minimum metr poniżej poziomu ławy fundamentowej.

    Szerokość robocza kanału 1 metr plus dwa bloczki betonowe po 25cm, trzeba rozkopać dalej bo jakieś miejsce dla człowieka coby maznąć jakimś bitumem musi się znaleźć. To przy 5 metrach szerokości robi się bardzo blisko ławy, będącej metr wyżej.

    Jeśli ten kanał będziesz wykonywał po wybudowaniu garażu a jeszcze trafisz na jakąś wodę gruntową, która zacznie to wszytko wymywać to nieszczęście murowane.

    Powinieneś pracę wykonywać równocześnie:
    1- niezbędna koparka - kopiesz pod ławy i kanał z ładnym schodkiem nie pionowym!
    2 - robisz płytę i ławy fundamentowe
    3 - skoro i tak murujesz kanał z bloczka to też murujesz ścianę fundamentową z bloczka i nie dajesz ław tak wysokich
    4 - jeśli to ma być legalne to i tak przynajmniej powinieneś kupić gotowy projekt, zrobić adaptację i wystąpić o pozwolenie (chyba, że liczysz na dobrych sąsiadów)

    A tak już na koniec. Skoro budujesz warsztat to może któregoś dnia zamontujesz wyciągarkę do silników, wtedy dobre fundamenty to podstawa i nie wiem czy wybrany materiał na ściany będzie najbardziej odpowiedni do wieszania tak dużego obciążenia.
    Ostatnio edytowane przez KDWJ ; 13-05-2016 o 10:51

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    NorbertK

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Koluszki
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    18

    Domyślnie

    To będzie garażo-warsztat. Wszystko jest legalne. Buduję na zgłoszenie, dlatego ograniczam się do 35m^2. Belki do silników nie będę montował to mam żuraw.
    Po ostatnich konsultacjach ławę fundamentową planuję zrobić szer 40cm i wysoką 50cm. I dalej 6 warst w bloczków. Łącznie około 1,3 m z czego metr byłby w ziemi. Natomiast pod kanał planowałem zrobić taką szeroką ławę która de facto byłby posadzą w kanale. Szer 1,7m, długość 5,7m i grubość 0,5m (tak jak ławy pod ściany) Więc wykop musiałby być na 2,3 głęboki. Konieczna jest taka wysoka ława pod ten kanał? Kanał będzie miał wymiary wewnętrzne 1m x 5m i 1,8 wysokości.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał NorbertK Zobacz post
    To będzie garażo-warsztat. Wszystko jest legalne. Buduję na zgłoszenie, dlatego ograniczam się do 35m^2. Belki do silników nie będę montował to mam żuraw.
    A zgłosiłeś warsztat czy garaż?

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    NorbertK

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Koluszki
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    18

    Domyślnie

    Garaż. To nie będzie warsztat wybudowany na cele zarobkowe. Jedynie prywatny użytek.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    NorbertK

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Koluszki
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    18

    Domyślnie

    Opracowałem przekrój w dwóch płaszczyznach przez fundamenty mojego garażu. Ławy i płytę chciałbym wylać za jednym zamachem. Proszę oceńcie czy moje założenia są słuszne. Najbardziej obawiam się o to miejsce gdzie ława jest bardzo blisko kanału. Czy da się to jakoś zabezpieczyć żeby nic się nie zarwało podczas zalewania? Oczywiście zdaję sobie sprawę zalewania w deskowaniu.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony