dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 53 z 53
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Jeżeli mógłbym wyrazić swoje zdanie w temacie linków jakie zapodał Animuss , to zlinkowane urządzenia firmy Jotul, mają się dosłownie nijak do domów energooszczędnych, nie mówiąc już o budynkach pasywnych ...
    Są napewno ładne (kwestia gustu), dobrze wykonane, "markowe", spalanie przebiega w nich całkiem dobrze. Ale ...
    - wysyłają w komin tyle energii że można by nią ogrzać ze 2 albo nawet i 3 dodatkowe domy "energooszczędne lub pasywne" i
    - produkują tę energię tylko "na bieżąco", bez żadnego jej odłożenia "na później"
    Jak zwykłe kominki konwekcyjne.
    Jak najbardziej wyrażaj.
    A zastanawiałeś się że tak jest np wygodniej to ciepło tracone w komin akurat trudno jest zagospodarować i odłożyć na. później, w takiej mało gabarytowej konstrukcji gotowca.
    Każdy kominek na paliwo stałe w takich domach to problem,no może z płaszczem wodnym i buforem łatwiej to ogarnąć.
    Natomiast każda jedna konstrukcja, oparta na:
    - jakimkolwiek wkładzie kominkowym o dobrej konstrukcji i wysokiej sprawności (bez względu na nazwę producenta)
    wyposażona:
    - w jakikolwiek dodatkowy wymiennik obniżający jeszcze temperaturę spalin przed wejściem do komina - konwekcyjny stalowy, żeliwny, ceramiczny czy też o konstrukcji mieszanej
    - ewentualne dodatkowe ścianki wewnętrzne z materiału szamotowego lub betonowo-szamotowego
    - zewnętrzne ściany zpowyższych materiałów
    - zamykane (żaluzje) wloty i wyloty, czyli kratki kominkowe
    ... będzie działała w swym zamyśle nieporównywalnie lepiej i dużo bardziej będzie można ją dedykować do użytkowania w domach niskoenergatycznych, "półpasywnych" (bardzo nie lubię tego określenia) czy też nawet pasywnych - chociaż do tych ostatnich to powinna być taka konstrukcja już specjalnie pod kątem konkretnego domu zawsze opracowywana (łącznie z kominem).
    Dlaczego?
    - bo można dowolnie wysterować takim wymiennikiem (poprzez jego konstrukcję) realną temperaturę spalin wchodzącychw komin
    - można do takiego kominka dołączyć zawsze dedykowaną elektronikę, czyli regulator procesu spalania, który w dodatku będzie czuwał nad tym żeby nie wychłodzić zabudowy poprzez niepotrzebny przepływ zimnego powietrza przez palenisko i wymiennik
    - można, poprzez ręczne sterowanie stopniem przymknięcia kratekwlotowych i wylotowych, taki kominek używać zarówno jako kominek konwekcyjny - ogrzewający poprzez ciepłe powietrze wydostajace sięz kratek, kominek akumulacyjny - grzejący tylko przezpromieniowanie podczerwone całą swoją powierzchnią (łącznie z częścią znajdującą się poniżej wkładu) lub w systemie mieszanym - w zależnosci od potrzeb, pory roku i konkretnych warunków pogodowych
    - wielkość takiejkonstrukcji kominkowej jest rzeczą dowolną - można jądostosować i zwymiarować dowolnie, stosując dowolnej wielkości palenisko do każdego jednego domu, zarówno do takie mającego 80-90 m2, jak i do majacego 250-300 m2.
    Takie zabiegi o,których piszesz mogą nie wystarczyć ,jak temperatura na zewnątrz wzrośnie a słoneczko przez okna podgrzeje powietrze w pomieszczeniach.
    W domach energooszczędnych ,czy pasywnych łatwo jest przegrzać powietrze.
    Tu marka producenta paleniska i jego konkretna nazwa ma znaczenie drugorzędne.
    Liczy się idea.
    Tylko trzeba ją powierzyć komuś, kto będzie chciał taką ideę podchwycić i pomyśleć trochę zamiast wstawiać nie do końca zawsze dostosowanego do konkretnych warunków gotowca
    Pozdawiam.
    Gotowiec jak każdy inny murowany kominek ,czy hybryda ma swoje wady,
    i jak najbardziej wpisuje się w temat założyciela wątku "Kominek psuedo-akumulacyjny".
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 19-05-2016 o 21:21
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Hmm ... niby tak.
    Jeżeli spojrzymy na to w sposób taki, że poprzez "wyrzucanie" zbędnego ciepła w takim domu, faktycznie "gotowce" mogą nie przegrzewać ...
    Z drugiej strony ... no po prostu mnie zawsze szkoda tego wyrzucania ... stąd może takie a nie inne "zbocznie zawodowe".
    Po dziadku to mam, chomikowanie znaczy się ... dobra wszelkiego - energii też ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  3. #43

    Domyślnie

    Drodzy Panowie. Dziękuje za wyczerpującą dyskusję w założonym przeze mnie wątku. Nie ukrywam, że trochę trzeba się naprzewijać scrollem, żeby ominąć wątki natury wycieczek osobistych. Dziękuje za wszystkie informacje. Po przejrzeniu całego wątku jestem za tym, aby zainstalować pieco-kominek (o ile się nie myle). W takim układzie proszę o polecenie mi jakiegoś rzemieślnika w rejonie woj. podlaskiego, najlepiej Białystok i okolice. Oczywiście, jeśli ktoś z obecnie uczestniczących w wątku, mimo różnicy kilometrów, byłby w stanie zmieścić się w podanej kwocie + koszt noclegu (po mojej stronie), to proszę o kontakt.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał merain Zobacz post
    Drodzy Panowie. Dziękuje za wyczerpującą dyskusję w założonym przeze mnie wątku. Nie ukrywam, że trochę trzeba się naprzewijać scrollem, żeby ominąć wątki natury wycieczek osobistych. Dziękuje za wszystkie informacje. Po przejrzeniu całego wątku jestem za tym, aby zainstalować pieco-kominek (o ile się nie myle). W takim układzie proszę o polecenie mi jakiegoś rzemieślnika w rejonie woj. podlaskiego, najlepiej Białystok i okolice. Oczywiście, jeśli ktoś z obecnie uczestniczących w wątku, mimo różnicy kilometrów, byłby w stanie zmieścić się w podanej kwocie + koszt noclegu (po mojej stronie), to proszę o kontakt.
    Mam propozycję. Niedaleko Wyszkowa, cały przyszły tydzień, prowadzę z kolegami warsztaty. Warsztaty nie byle jakie. Z Igorem Kuzniecowem. Podjedź, pogadamy.... Koniecznie zadzwoń przedtem. Telefon znajdziesz w moim profilu. Jest tez szansa na wizytę w Hryniewiczach pod Białymstokiem, a to już
    blisko

  5. #45
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Poleciłbym firmę z tych okolic ale skoro Piotr koniecznie chce budować... to niech buduje .
    Natomiast podtrzymuje twierdzenie nże do Twoich potrzeb wystarczy Romotop HEAT z dodatkową masą akumulacyjną np model H2N13 [ Heat 59.50.13]
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	HEAT 2G 59.50.01 AKKUMULACE.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	29,1 KB
ID:	356412  
    Ostatnio edytowane przez Zdun Darek B ; 20-05-2016 o 05:09
    Darek B

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Budować, to ostateczność. Ale jak wszyscy w koło będą wciskać gotowce z namiastkami akumulacji, może się tak skończyć....

  7. #47
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Tylko ile naprawdę potrzeba tego ciepła na godzinę w nowoczesnym domu ?
    Cała seria nowych wkładów , z tą jak piszesz Piotrze "namiastką akumulacji " , sprawdza się w nowoczesnych dobrze ocieplonych domach .
    Wkład można ustawić od małych mocy , akumulacja na wkładzie + akumulacja z masy ciepłej zabudowy...... i mamy odpowiedni rozkład grzania w czasie....
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Slajd34.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	356489  
    Ostatnio edytowane przez Zdun Darek B ; 20-05-2016 o 21:37
    Darek B

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Oj zduni znów wzieliście się za dyskusję która nikomu nie służ a raczej sami sobie strzelacie w kolano
    Ps. ciekawe jakie jeszcz macie pomysły na pseudo akumulację do pasywnego domu
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 20-05-2016 o 21:50
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #49
    Banned
    StefanW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    541

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Oj zduni znów wzieliście się za dyskusję która nikomu nie służ a raczej sami sobie strzelacie w kolano
    Ps. ciekawe jakie jeszcz macie pomysły na pseudo akumulację do pasywnego domu
    Sądziłem do tej pory, że zdun klei z gliny kaflaki a tu się okazuje, że teraz stawiają z żeliwa żeliwiaki!, Jak ten świat się szybko zmienia!.

  10. #50
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał StefanW Zobacz post
    Sądziłem do tej pory, że zdun klei z gliny kaflaki a tu się okazuje, że teraz stawiają z żeliwa żeliwiaki!, Jak ten świat się szybko zmienia!.
    To że Ty tak sądziłeś to wcale nie dziwi....
    Czy chciałbyś aby wszyscy rzemieślnicy zatrzymali się w np. XVII wieku ?
    Domy nowoczesne , o małej stracie ciepła wyposażone w rekuperatory i inne nowinki techniczne, stawiają przed branża nowe wyzwania.... jedni się dostosują a drudzy nie...
    Paradoksalnie nowoczesne domy bardzo pasują do rozwiązań technicznych nowoczesnego zduństwa .
    Darek B

  11. #51
    Banned
    StefanW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    541

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    To że Ty tak sądziłeś to wcale nie dziwi....
    Czy chciałbyś aby wszyscy rzemieślnicy zatrzymali się w np. XVII wieku ?
    Domy nowoczesne , o małej stracie ciepła wyposażone w rekuperatory i inne nowinki techniczne, stawiają przed branża nowe wyzwania.... jedni się dostosują a drudzy nie...
    Paradoksalnie nowoczesne domy bardzo pasują do rozwiązań technicznych nowoczesnego zduństwa .
    A czemuż Cię nie dziwi, że tak sądziłem..?
    Trzeba byłoby zdefiniować kto to jest zdun; czy to jest ten rzemieślnik który buduje z kafli i gliny itd. czy to jest ten rzemieślnik który buduje .......... no właśnie co? Piec, kuchnię, grill,kominek, itd. No bo już chyba mówi się kominkarz. Kominkarz to zdun?
    Może gdybyś rozwinął zwrot "nowoczesne zduństwo" to wiele wyjaśni.

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał StefanW Zobacz post
    Sądziłem do tej pory, że zdun klei z gliny kaflaki a tu się okazuje, że teraz stawiają z żeliwa żeliwiaki!, Jak ten świat się szybko zmienia!.
    Stefan nie ma znaczenia co sądziłeś, mój wpis na 100% nie był kierowany do Ciebie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #53
    Banned
    StefanW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    541

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Stefan nie ma znaczenia co sądziłeś, mój wpis na 100% nie był kierowany do Ciebie.
    Jasne, że nie o mnie chodziło (tyle to sam wydedukowałem) ale zmartwiłem się o zdunów bo napisałeś, że zaczynają strzelanki po kolanach... A jakby tak który miał takiego cela jak Ty i trafił drugiego to nam by się zduny powystrzelały. I co wtedy??

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony